آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست راهنمایی در مورد تعمیر چراغ قوه شارژی

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
بله طبق فرمایش شما، این ساده ترین راهه. اما میخواهم بدونم آیا شما هم از همین روش استفاده کردین؟ یعنی توصیه شما همین روشه یا روش بهتری را پیشنهاد میکنین؟

درود

در اکثرا موارد همین روش کارسازه اما در مواردی که دستگاه این روش را قبول نمیکنه باید ابتدا تغییراتی از جمله ، افزایش ناچیز ولتاژ شارژر اعمال بشه و سپس با مقاومتی سری بشه که قبول کنه .

سپاس

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
با سلام خدمت استاد غزال عزیز. بازم مزاحم همیشگی!
یه سؤال مبتدیانه درباره مدار یکسوکننده. در مدار زیر اگه قسمت سمت راست خط زرد نبود یعنی فقط ورودی 220 تا پل وجود داشت، ولتاژ بین دو نقطه 1 و 2 حدود 300 ولت می بود. درسته؟
charger2.png
حالا می خواستم بدونم:
موازی کردن زنر 6 ولتی با این ولتاژ 300 ولتی چطوری توجیه میشه؟ (چون جای دیگه از شما دیدم که یه مقاومت با زنر سری کردین تا اختلاف بین 6 ولت و 300 ولت روی اون مقاومت بیفته)
با اینکه توی مدارات مختلف اینو دیده بودم ولی برام بدیهی بود که درسته اما الآن برام سؤال شده.

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
فکر کنم جوابو پیدا کردم. همه چیز زیر سر خازن 0.47 میکرو باید باشه. یعنی وقتی زنر به خروجی وصل میشه مقدار 6 ولت روی زنر میفته و مابقی 300 ولت روی خازن قرار میگیره.
گاهی بعضی بدیهیات برای آدم نامفهوم میشه!

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
با سلام خدمت استاد غزال عزیز. بازم مزاحم همیشگی!
یه سؤال مبتدیانه درباره مدار یکسوکننده. در مدار زیر اگه قسمت سمت راست خط زرد نبود یعنی فقط ورودی 220 تا پل وجود داشت، ولتاژ بین دو نقطه 1 و 2 حدود 300 ولت می بود. درسته؟
مشاهده فایل‌پیوست 134446حالا می خواستم بدونم:
موازی کردن زنر 6 ولتی با این ولتاژ 300 ولتی چطوری توجیه میشه؟ (چون جای دیگه از شما دیدم که یه مقاومت با زنر سری کردین تا اختلاف بین 6 ولت و 300 ولت روی اون مقاومت بیفته)
با اینکه توی مدارات مختلف اینو دیده بودم ولی برام بدیهی بود که درسته اما الآن برام سؤال شده.

درود

اصل کلی اینه که اگه جریانی از هر قطعه ای عبور نکنه ولتاژ ورودی و خروجی مساوی است حتی در عایق ها

شاید سوال کنید مگه ممکنه از عایق جریانی عبور کنه
بله آنچه که بعنوان عایق میشناسیم هم قادر به انتقال انرژی هستند اما بقدری ناچیزه که مقاصد ما را محقق و تامین نمیکنه یعنی یک تکه چوب هم انرژی و ولتاژ را در حد ضعیفی منتقل میکنه

لذا هر قطعه ای تا زمانیکه حامل جریان نباشه موجب افت ولتاژ نمیشه و دراینصورت خروجی R1 و خروجی خازن برابر برق شهر است اما بمحضیکه بواسطه زینر و بار متصل به زینر ، جریانی از این مقاومت و خازن عبور کنه هر دو قطعه موجب افت ولتاژ میشن (مقاومت موازی با خازن قابل اغماضه )
اگه R1 وجود نداشته باشه تغذیه خیلی زودتر صدمه می بینه

سپاس

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
درود

اصل کلی اینه که اگه جریانی از هر قطعه ای عبور نکنه ولتاژ ورودی و خروجی مساوی است حتی در عایق ها

شاید سوال کنید مگه ممکنه از عایق جریانی عبور کنه
بله آنچه که بعنوان عایق میشناسیم هم قادر به انتقال انرژی هستند اما بقدری ناچیزه که مقاصد ما را محقق و تامین نمیکنه یعنی یک تکه چوب هم انرژی و ولتاژ را در حد ضعیفی منتقل میکنه

لذا هر قطعه ای تا زمانیکه حامل جریان نباشه موجب افت ولتاژ نمیشه و دراینصورت خروجی R1 و خروجی خازن برابر برق شهر است اما بمحضیکه بواسطه زینر و بار متصل به زینر ، جریانی از این مقاومت و خازن عبور کنه هر دو قطعه موجب افت ولتاژ میشن (مقاومت موازی با خازن قابل اغماضه )
اگه R1 وجود نداشته باشه تغذیه خیلی زودتر صدمه می بینه

سپاس

ممنونم استاد. امروز مدار رو عملاً بستم و صحت فرمایشات شما رو به چشم دیدم.

alma7

کاربر vip
کاربر
2012-11-19
15
40
سلام خدمت همه دوستان و اساتید
من یه چراغ شارژی دارم که بعد از یه مدت دیگه شارژ نمیشه . اونو باز کردم و خازن اون انگار ترکیده که تصویر اونو خدمتتون ارسال کردم . آیا مشکل از خازن پلی استر هست؟ اگه مشکل از این قطعه هست مدل این خازن یا مشابه اون برای تهیه و جایگزین چه مشخصات و مدلی داره ؟ با تقدیم احترام

مگا

کاربر
2014-06-09
37
60
با سلام
اشکال در اینجا که مشخصه از خازن شماست این خازن یک میکرو ۲۵۰ ولته که باید عوض بشه این خازن تثبیت کننده میباشد ولی شما توجه کنید ببیند که باطری های ان سالمند یا نه.

فرستاده شده از HUAWEI G610-U20

alma7

کاربر vip
کاربر
2012-11-19
15
40
مرسی دوست عزیز
میشه مشخصات دقیق این خازن رو بگین چون میخوام تهیه کنم. ایا 250 ولت یک میکرو کافیه یا مشخصات دیگه ای هم داره؟
ممنونم

مگا

کاربر
2014-06-09
37
60
بله یا بگید خازن سرامیکی ۱۰۵ _۲۵۰ ولت اگه ۴۰۰ ولت هم شد اشکاا نداره

فرستاده شده از HUAWEI G610-U20

بالا