آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست راهنمایی در مورد تعمیر چراغ قوه شارژی

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
جناب FARHAD35
همین الان دستور شما رو اجرا کردم. ولتاژ باتری وقتی به برق زدم رو گرفتم و 225 ولت بود. پس با این حساب باتری رو باید عوض کنم درسته؟؟
فقط ولتاژ و آمپراژ باتری قید نشده شما اطلاعی دارید؟؟
سپاس

بله وقتی دو سر باطری درحال شارژ خداد ولته . معلومه که باطری خرابه

ولتاژ باطری معادل ولتاژ لامپه مگر چند لامپ سری باشه
اگه ولتاژ لامپ را هم نمیدونی لامپ را به آداپتور و مقاومت سری متصل کن تا نور نرمال بده ولتاژ لامپ را اندازه گیری کن همون ولتاژ باطری هم هست مگر چند لامپ سری داشته باشه که دراینصورت باید لحاظ کرد
آمپر باطری چراغ قوه مهم نیست ولی هر چه بیشتر باشه بهتر
سپاس

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
استاد غزال عزیز
تصور می کنم این باتری ها 4 ولتی باشن.البته مطمئن نیستم ولی اگر یک دیود زنر با خط ولتاژی که به ال ای دی ها میره موازی کنم مثلا" 3.9 ولتی بهتر نیست و عمر باتری بیشتر نمیشه؟؟؟؟؟
اگر شما راهکار بهتری برای افزایش عمر باتری و تغییر در مدار شارژ دارید ارائه بفرمایید.
سپاس

~H03in~

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-08-20
899
7,085
استاد
دیود دارم و عوضشون خواهم کرد. باتری رو با چه داپتوری شارژ کنم چند ولت باشه. آداپتور 9 ولت و 12 ولت 500 میی آمپر دارم.
سپاس

با سلام
با اجازه از استاد عزیز
این باطریها استاندارد خاصی ندارند ولتاژشان 4 تا 4.5 ولت است و معمولا تعمیر این دستگاهها مقرون به صرفه نیست
اگر بجای شما بودم یک مدار شارژر خودم براش میساختم با استاندارد بهتر
استفاده از خازن با ظرفیت کمی پایینتر برای بیشتر شدن عمر باطری و یک مقاومت در حد 470 کیلو موازی با آن برای تخلیه خازن
استفاده از یک مقاومت کم اهم قبل خازن در حد 150 اهم
استفاده از یک ال ای دی و یک مقاومت برای نشان دادن شارژ باطری
البته با زنر موازی هم میشود تا حدودی ولتاژ را تصحیح کرد

یا علی

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
استاد غزال عزیز
تصور می کنم این باتری ها 4 ولتی باشن.البته مطمئن نیستم ولی اگر یک دیود زنر با خط ولتاژی که به ال ای دی ها میره موازی کنم مثلا" 3.9 ولتی بهتر نیست و عمر باتری بیشتر نمیشه؟؟؟؟؟
اگر شما راهکار بهتری برای افزایش عمر باتری و تغییر در مدار شارژ دارید ارائه بفرمایید.
سپاس

سلام

استاد حسین عزیز بخوبی تغییرات لازم را فرمودند

لذا مقاومت سری با خازن واجبه
و یک زینر با مقدار چند ولت بالاتر از ولتاژ باطری (موازی با خروجی بریج) و یک مقاومت چند اهمی سری با باطری
و اگه بخوای از میزان تقریبی شارژ هم مطلع بشی یک دیود نوری با مقاومت مناسب چند اهمی فوق موازی کن که در بدو شارژ پر نور باشه و در شارژ کامل کورسو بشه
اگه بخوای دقیقتر اطلاع بده باید از ترانزیستور استفاده کنی که مقرون بصرفه نیست و لازم هم نیست.

البته اگر زینر معادل ولتاژ باطری باشه دارای این حسنه که در زمان طولانی و غیر مجاز هم فشاری به باطری وارد نمیکنه ولی دارای این عیب میشه که دیر شارژ میکنه

سپاس

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
و اگه بخوای از میزانن تقریبی شارژ هم مطلع بشی یک دیود نوری با مقاومت مناسب چند اهمی فوق موازی کن که در بدو شارژ پر نور باشه و در شارژ کامل کورسو بشه
استاد مدار رو تغییر دادم
اگر نکته ای هست بفرمایید
البته مقدار خازن ورودی رو همون 105 یا 1 میکرو در نظر گرفتم اگر فکر می کنید زیاد هست 0.68 میکرو یا 684 چه طوره ؟؟
راستی در مورد این ال ای دی هم می فرمایید که کجای مدار باید قرار بگیره تا با شارژ کامل خاموش بشه.
با تشکر

پیوست‌ها

• 13.1 کیلوبایت بازدیدها: 158

pc repairman

کاربر
2013-10-02
160
343
باتری 4.2 ولته . بزرگترش ( درازترش ) هم تو بازار هست که آمپرش دو برابره . اگه اشتباه نکنم باتری شما از نوع نیم آمپر هستش و خب از نظر فیزیکی باتری بزرگتر نمیتونید تو محفظه چراغ قوتون جا بدید . البته اینو هم عرض کنم که خرابی این نوع باتریها به دو دلیل دیگه هم خیلی زیاده :
اول اینکه باید مرتب استفاده بشن . مثلا ماهی لااقل دو بار شارژ و دشارژ بشن .
دوم اینکه به ضربه خیلی حساسن و خیلی وقتا اگه از فاصله نیم متری روی زمین بیفتن فاتحشون خوندست !

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
استاد مدار رو تغییر دادم
اگر نکته ای هست بفرمایید
البته مقدار خازن ورودی رو همون 105 یا 1 میکرو در نظر گرفتم اگر فکر می کنید زیاد هست 0.68 میکرو یا 684 چه طوره ؟؟
راستی در مورد این ال ای دی هم می فرمایید که کجای مدار باید قرار بگیره تا با شارژ کامل خاموش بشه.
با تشکر

سلام

با پتانسیومتر بهترین حالت را انتخاب کن که دیود نوری با شارژ کامل نور ناچیزی داشته باشه.
و ضمنا با کاهش ولتاژ زینر ، خاموشی کامل در شارژ کامل بدست میاد ولی زمان شارژ خیلی طولانی میشه.
اصلاحات را بنحو زیر در نقشه شما اعمال کردم
sch.jpg
در مدار قبلی نحوه شارژ ، وحشتناک بود بگونه ای که کافی بود به پریز وصل و پس از اندک زمانی قطع کنی و شاهد شارژ کامل باشی و لذا قاتل باطری بود.

اما با این مدار ، نحوه شارژ موجب خرابی باطری نمیشه و اگه از شارژ اضافه و رکود و بیکاری باطری هم جلوگیری کنی از همین باطری های چینی هم میتونی مدت طولانی استفاده کنی .

من بیش از 5 ساله از یک باطری هلی کوپتر اسباب بازی برای چراغ قوه استفاده کردم و باطری موبایلم حدود 8 سال عوض نشده ( شاید هم بیشتر ) و هنوز مانند روز اول سرحال هستن.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام

اینم مدار ساده نمایشگر شارژ ، با LED سه پایه یا دوبل (قرمز و سبز)
که در زمان شارژ متمایل به سبز و در شارژ کامل متمایل به قرمز میشه و ازآنجاکه ولتاژ یکی از آنها نزولی و دیگری
صعودی تغییر میکنه لذا بهتر از مدار قبلی مشخص میکنه.
و اگه با LED قرمز یک زینر 2.5 ولتی سری بشه دیگه بهتر میشه زیرا تغییر ولتاژ را بیشتر می بینه.
البته با دو دیود مجزا فرق میکنه و کیفیتش پایین میاد
sch.jpg

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
سلام

با پتانسیومتر بهترین حالت را انتخاب کن که دیود نوری با شارژ کامل نور ناچیزی داشته باشه.
و ضمنا با کاهش ولتاژ زینر ، خاموشی کامل در شارژ کامل بدست میاد ولی زمان شارژ خیلی طولانی میشه.
اصلاحات را بنحو زیر در نقشه شما اعمال کردم
مشاهده فایل‌پیوست 106155
در مدار قبلی نحوه شارژ ، وحشتناک بود بگونه ای که کافی بود به پریز وصل و پس از اندک زمانی قطع کنی و شاهد شارژ کامل باشی و لذا قاتل باطری بود.

اما با این مدار ، نحوه شارژ موجب خرابی باطری نمیشه و اگه از شارژ اضافه و رکود و بیکاری باطری هم جلوگیری کنی از همین باطری های چینی هم میتونی مدت طولانی استفاده کنی .

من بیش از 5 ساله از یک باطری هلی کوپتر اسباب بازی برای چراغ قوه استفاده کردم و باطری موبایلم حدود 8 سال عوض نشده ( شاید هم بیشتر ) و هنوز مانند روز اول سرحال هستن.

سپاس
سلام استاد
من مدار رو ساختم اول سه تا نکته رو بگم
1- خازن 0.47 دم دست نداشتم لذا از همون 105 استفاده کردم ولی مقاومت ورودی قبل از خازن رو به جای 100 اهم 150 اهم در نظر گرفتم.
2- چون زنر 6 ولتی نداشتم از زنر 4.7 ولت استفاده کرده (البته بعدا" به 6 ولت تغییرش میدهم )
3- برای ال ای دی نشان دهنده شارژ از پتانسیومتر 10 کیلو استفاده کردم که با زدن مدار به برق و چرخش پتانسیومتر اصلا" ال ای دی روشن نشد. به نظرتون مقدار پتانسیومتر رو زیاد نگرفتم؟؟

اما یه سوال
لازم نیست موازی با زنر 6 ولتی خازن 1000 میکرو 25 ولتی اضافه کنیم ؟؟
سپاس

بالا