آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست راهنمایی درمورد منابع تغذیه سویچینگ

pedi

کاربر
2007-04-02
160
1,057
سوالتون رو ندیده بودم استاد ارجمند، نیست ریز بود! نه تو شهر خودمون نبودم شهرمون الکترونیک نداشت .من دانشگاه آزاد واحد لاهیجان کاردانی گرفتم و الانم ترم 3 کارشناسی هستم همونجا.البته گفتن نداره امتحانش اونقدا هم سخت نیست من نفر 5 کنکور کاردانی و نفر 3کنکور کارشناسی بودم.یعنی اگه عمومی ها رو میزدم بالاترم میشدم. (دینی و.......)از بین دروس هم به مدار و مخابرات خیلی علاقه دارم .عاشق ماهواره از لحاظ فنی هستم.ماهواره رو کاملا علمی یاد گرفتم با محاسبات ریاضی اش.یعنی اگه شما الان بخواهید من زوایای تمامی جهات رو برای هر شهر جهان براتون حساب میکنم .میدونم اینا سوالتون نبود ولی خواستم یه بیو گرافی کلی ازم داشته باشین. دوستم دارم تو تعمیرات تجهیزات پزشکی وارد کار بشم.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
سوالتون رو ندیده بودم استاد ارجمند، نیست ریز بود! نه تو شهر خودمون نبودم شهرمون الکترونیک نداشت .من دانشگاه آزاد واحد لاهیجان کاردانی گرفتم و الانم ترم 3 کارشناسی هستم همونجا.البته گفتن نداره امتحانش اونقدا هم سخت نیست من نفر 5 کنکور کاردانی و نفر 3کنکور کارشناسی بودم.یعنی اگه عمومی ها رو میزدم بالاترم میشدم. (دینی و.......)از بین دروس هم به مدار و مخابرات خیلی علاقه دارم .عاشق ماهواره از لحاظ فنی هستم.ماهواره رو کاملا علمی یاد گرفتم با محاسبات ریاضی اش.یعنی اگه شما الان بخواهید من زوایای تمامی جهات رو برای هر شهر جهان براتون حساب میکنم .میدونم اینا سوالتون نبود ولی خواستم یه بیو گرافی کلی ازم داشته باشین. دوستم دارم تو تعمیرات تجهیزات پزشکی وارد کار بشم.

سلام
دوست عزیزم جناب آقای arshia hm
بابت ابراز لطف بزرگوارانه شما بینهایت سپاسگزارم

و دوست گرامی جنابpedi عزیز
بزرگترین دانشگاه دولتی ایران توی شهر شماست الکترونیک هم داره چطور خبر ندارید ، دانشگاه آزاد هم دارید ، خواستم ببینم اگه توی شهر خودتون تحصیل کردید حتما با دکتر ضابط واحدهایی گرفتید که دوست صمیمی منه که در اینصورت نگرفتید
چون عضو هیئت علمی دانشگاه لاهیجان نبوده

pedi

کاربر
2007-04-02
160
1,057
دانشگاه دولتی رو عرض نکردم استاد .منظورم دانشگاه آزاد بود.من اصلا دولتی امتحان ندادم.چون میدونستم قبول نمیشم.ولی الان شنیدم واسه کاردانی خیلی راحت شده دولتی.شهر رشت دانشگاه آزاد داره ولی الکترونیک نداره.دانشگاه آزادش فقط ارشد داره.نه کارشناسی به همین خاطر من نرفتم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
ببخشید چرا باید 2 ولت را حذف کنیم مگه برای روشن کردن LED نیاز نیست؟

اگه بتونیم بدون روشن کردن LED کوپلر اونو فعال جلوه بدهیم
چرا الکی 2 ولت تولید کنیم و برق بیهوده ای مصرف کنیم ؟
مضافا که فعالیت قطعات عمر آنها را کاهش میدهد

ضمنا هر چقدر هم کوپلر را روشن کنید و حتی اگر با یک منبع خارجی مثل باطری هم دیود آنرا کاملا روشن روشن هم کنید ، باز هم مقاومت CE کوپلر ، صفر اهم نمیشود

پس دو نقطه بهتر پیدا کتید که با اتصال آن و بدون مصرف انرژی خروجی تغذیه صفر ولت شود و تا آنجا که میتوانید تغذیه را خفه کنید که قطعات استراحت کامل کنند.

سپاس

pedi

کاربر
2007-04-02
160
1,057
پس در این صورت بهترین راه این است که ماکزیمم ولتاژ یعنی VDD را به FBمتصل کنیم تا فرمان کم شدن کامل ولتاژ صادر شود.بفرمایید درسته یا نه باز هم دنبال دو نقطه دیگر باشم؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
پس در این صورت بهترین راه این است که ماکزیمم ولتاژ یعنی VDD را به FBمتصل کنیم تا فرمان کم شدن کامل ولتاژ صادر شود

هزار آفرین​

در واقع وقتی می تونیم با کلید کوچک مینیاتوری CE کوپلر را کاملا اتصال کوتاه کنیم چرا با روشن کردن LED و با مصرف برق آنرا اتصال ناقص کنیم ؟
دراینصورت هم تغذیه را خاموش میکند و هم برقی مصرف نمیکند و هم اینکه هیچوقت موجب ضربه ناگهانی و بسیار مخرب ناشی از اتصال برق شهر به دستگاه نمیشود

حالا اگر کلید را قطع کنید با شیب پیوسته ای ولتاژ تغذیه بالا میرود ( نه با خط عمودی ضربه ناشی از ورود ناگهانی برق شهر به دستگاه ) و به قطعات دستگاه هم ضربه ای وارد نمیکند

همانطور که میدانید ضربه (یا ورود ناگهانی ولتاژ ) دارای تمام فرکانسها هست و لذا نویزهای خفن و وحشتناکی تولید میکند لذا وقتی هر دستگاهی را به برق شهر متصل میکنید صدای تق در هر رادیو تلویزیون نزدیکش شنیده میشود زیرا نویزهای وحشتناک آن از تمامی فیل تر ها میتواند عبور میکند و چیزی جلو دارش نیست

دیگه برو نی بزن که خودت میتونی مدارها رو با کنکاش تحلیل کنی فقط باید برد را تهیه کنی و آزمایشات را انجام بدهی و با چشات ببینی و لذت ببری
دیگه نیازی به من نداری و خودت میتونی آزمایشات را تعیین کنی

pedi

کاربر
2007-04-02
160
1,057
همانطوریکه قبلا هم گفتم اگر صد هزار آفرین هم بفرمایید .باز هم مال شماست که به من بی سواد یاد دادید. بعدشم ،نیاز نداری چیه استاد؟لطفا تنهام نذارین.حالا خیلی مونده.بازهم اگه موردی بود همینجا مطرح میکنم فقط خواهشن این شاگرد کوچیکتون رو فراموش نکنین و جوابمو بدین.باز هم بخاطر راهنمایی هاتون خیلی ممنونم.

pedi

کاربر
2007-04-02
160
1,057
هزار آفرین​

در واقع وقتی می تونیم با کلید کوچک مینیاتوری CE کوپلر را کاملا اتصال کوتاه کنیم چرا با روشن کردن LED و با مصرف برق آنرا اتصال ناقص کنیم ؟
دراینصورت هم تغذیه را خاموش میکند و هم برقی مصرف نمیکند و هم اینکه هیچوقت موجب ضربه ناگهانی و بسیار مخرب ناشی از اتصال برق شهر به دستگاه نمیشود

حالا اگر کلید را قطع کنید با شیب پیوسته ای ولتاژ تغذیه بالا میرود و به قطعات دستگاه هم ضربه ای وارد نمیکند

دیگه برو نی بزن که خودت میتونی مدارها رو با کنکاش تحلیل کنی فقط باید برد را تهیه کنی و آزمایشات را انجام بدهی و با چشات ببینی و لذت ببری
دیگه نیازی به من نداری و خودت میتونی آزمایشات را تعیین کنی

البته جسارت میکنم ولی اگر کوپلر را اتصال کوتاه کنیم به علت وجود مقاومت 330 باز هم کامل خاموش نمیشود.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
البته جسارت میکنم ولی اگر کوپلر را اتصال کوتاه کنیم به علت وجود مقاومت 330 باز هم کامل خاموش نمیشود.

باز هم آفرین

هر چند اشتباه میکنی ولی سوال زیبایی کردید و حاکی از آنست که داری صاحب نظر میشی

نه دوست عزیزم
کوتاه سخن اینکه درست است که شلنگ کلفت و شاه لوله خیلی خیلی بهتر از شلنگ نازک است و به ایده آل نزدیکتر است اما اگر شما بخواهید به گلدانی بصورت قطره ای آب بدهید چه شلنگ نازگ و چه از طریق شاه لوله این قطرات آب را به گلدان برسانید هیچ تفاوتی نمیکند و اتفاقا شاه لوله این عیب را دارد که اگر دچار عیب و شکستگی و پوسیدگی شود چیزی از ساختمان شما باقی نمیگذارد

لذا در جریانهای بسیار کم مقاومت 1 کیلو اهم با اتصال کوتاه هیچگونه فرقی ندارد و میتوانید محاسبه کنید و ببینید اگر یک نانو آمپر از 1 کیلو اهم عبور کند هیچ افت ولتاژی ایجاد نمیکند و با صفر اهم تفاوتی ندارد مضافا که مزایایی دارد

مثلا اگر اتصال نابجایی رخ دهد یا چیزی در مسیرش بسوزد جلوی عبور جریان زیاد را میگیرد و از خسارت جلوگیری میکند

بهمین علت پایه تغذیه تمام آی سی ها را با مقاومت مناسبی بنام مقاومت محافظ ، سری میکنند

مثلا مقاومت آی سی ورتیکال که جریان زیادی میخواهد 1 اهم است و مقاومت محافظ آی سی پری آمپلیفایر که جریان ناچیزی میخواهد 200 اهم است و مقاومت سری با ورودی آپ امپ که جریان بسیار بسیار ناچیزی میخواهد میتواند 50 کیلو باشد و همگی آنها با صفر اهم مساوی هستند ولی وجودشان واجب است

بله اگر مقاومت سری نباشد به منبع ایده آلتری متصل میشود ولی مانند گلدان از یکسو نیازی به شاه لوله ندارد و از دیگر سو اگر چیزی بسوزد و ترکی در لوله حادث شود نمیگذارد خسارتی به ساختمان و مدار چاپی و تغذیه و غیره بزند

بنابرین در جریان بسیار کم 330 اهم از صفر اهم بهتر هم هست و هر دو یک کار را انجام میدهند و لذا واجب است

اگر غیر از این بود 330 اهم را با پایه 3 و کوپلر سری نمیکردند تا پایه 3 کوپلر بهتر به VDD متصل شود و مقاومت کمتری (صفر اهم ) در مسیرش باشد ولی همونطور که می بینی ، جناب طراح 330 اهم را بعنوان صفر اهم استفاده کرده چون در جریان پایین فرقی ندارند اما 330 اهم محافظه و صفر اهم مخرب

بالا