آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست راهنمایی درمورد منابع تغذیه سویچینگ

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
سلام
تمام مباحثتون رو دنبال می کردم دستتون درد نکنه خیلی ساده و مفید و در عین حال کامل بیان فرمودین خواشمندم مدارات دیگه به همین نحو تشریح بفرمیایین تا ما که دانش کمتری داریم بیشتر با این دنیای زیبای الکترونیک آشنا بشیم ممنون و سپاس بیکران:)

دوست خوب و بزرگوار

تفاوت چندانی با همدیگر نداریم
اظهار نظر و سوالات ناپخته اولیه و سوالات پر محتوا و پخته نهایی دوست عزیزم جناب pedi را ملاحظه فرمایید دانشی که به اشارتی بدست می آید گویای تفاوت ناچیز است نه تفاوت عمقی

به اندازه اپسیلن با هم متفاوتیم که با تلاش و پشتکار قابل دسترسی و سبقت است ولی اگر الکترونیک را عمقی درک کنیم ، برخلاف ظاهر پرهیبت و پیچیده اش خیلی شیرین و ساده است

اگر الکترونیک یا هر علم دیگری غیرقابل هضم و بسیار پیچیده است به این دلیل است که سیستم آموزش عالی دانشگاهها از پایه خراب است و جایی برای شایستگان نیست

کسی تدریس میکند که طبق فرمایش دوستمان از سوال دانشجو وحشت دارد زیرا خودش چیزی نمیداند و فقط میخواهد محفوظاتش را تکرار کند

لذا اساتید دانشگاه که باید از پشتکار و تحقیق و سوال دانشجو به شعف آیند متاسفانه به وحشت می آیند و دانشجو را نقره داغ میکنند که جرات طرح سوال نداشته باشد

پست 34 درد دل pedi عزیز را بشرح زیر مطالعه فرمایید اینجوری است که ما با این تمدن کهن اینجاییم و به دنیا سواری میدیم
توضیح شما استاد بزرگوار را در مورد R5 بعد از ارسال پستم دیدم فقط متوجه نشدم که در قسمت دوم وظیفه R5 چگونه این مقاومت به گراند متصل است زیرا در نقشه غیر از طریق C8 و TL431 هیچ مسیر دیگری برا ی اتصال این مقاومت به زمین نمیبینم.در قسمت اول هم که فرمودید در صورت قطع سلف.اگر سلف قطع شود ولتاژی به R5 هم نمی رسد زیرا R5 هم بعد از سلف قرار دارد ولی فکر کنم منظورتان در صورت خرابی R8 به هر علتی بود.تاکنون کسی یک نقشه را اینگونه زیبا برایم تحلیل نکرده بود وبه سوالهایم به این سادگی پاسخ نداده بود.باور کنید در دانشگاه حتی نمیتوانیم از استاد ایراد بگیریم.که یکی از بچه ها از استادی ایراد گرفت ویک بلایی سر کل کلاس در امتحان پایان ترم آورد که هرگز فکر مباحثه با استاد به سرمان هم نزند . باز هم ممنونم.خدانگهدار

تا زمانیکه درد اینه درمانی هم نیست
والا ما از دنیا کم نداریم ولی با این شیوه آموزش ، معلومه همیشه کم میاریم

کاش چیز قابلی میدانستم که با مصیبت و زحمت منتقل میشد نه ناچیزی که با اشارت منتقل شد

pedi

کاربر
2007-04-02
160
1,057
استادگرامی سلام باز هم منم .مزاحم همیشگی.استاد گرامی دیشب که از خدمتتان مرخص شدم چند نقشه تغذیه دیگر را نگاه میکردم.متوجه نکته ای شدم.در برخی از منابع تغذیه لوازم صوتی و تصویری ،که چند ولتاژ در خروجی خود تولید میکنند. عمل نمونه گیری فقط از قسمت هایی که ولتاژ کمی دارند مثل 5 ولت و 3.3 ولت انجام میشود.لذا جسارتا آیا باز هم روش اتصال کوتاه کوپلر جواب میدهد؟من که فکر نمیکنم زیرا ولتاژهای دیگر مثل 24 ولت و 12 ولت به راحتی تولید میشود.به نقشه ی زیر که مربوط به تغذیه استرانگ 4620XII است توجه کنید.

پیوست‌ها

pedi

کاربر
2007-04-02
160
1,057
دوست خوب و بزرگوار

تفاوت چندانی با همدیگر نداریم
اظهار نظر و سوالات ناپخته اولیه و سوالات پر محتوا و پخته نهایی دوست عزیزم جناب pedi را ملاحظه فرمایید دانشی که به اشارتی بدست می آید گویای تفاوت ناچیز است نه تفاوت عمقی

به اندازه اپسیلن با هم متفاوتیم که با تلاش و پشتکار قابل دسترسی و سبقت است ولی اگر الکترونیک را عمقی درک کنیم ، برخلاف ظاهر پرهیبت و پیچیده اش خیلی شیرین و ساده است

اگر الکترونیک یا هر علم دیگری غیرقابل هضم و بسیار پیچیده است به این دلیل است که سیستم آموزش عالی دانشگاهها از پایه خراب است و جایی برای شایستگان نیست

کسی تدریس میکند که طبق فرمایش دوستمان از سوال دانشجو وحشت دارد زیرا خودش چیزی نمیداند و فقط میخواهد محفوظاتش را تکرار کند

لذا اساتید دانشگاه که باید از پشتکار و تحقیق و سوال دانشجو به شعف آیند متاسفانه به وحشت می آیند و دانشجو را نقره داغ میکنند که جرات طرح سوال نداشته باشد

پست 34 درد دل pedi عزیز را بشرح زیر مطالعه فرمایید اینجوری است که ما با این تمدن کهن اینجاییم و به دنیا سواری میدیم

تا زمانیکه درد اینه درمانی هم نیست
والا ما از دنیا کم نداریم ولی با این شیوه آموزش همیشه کم میاریم

کاش چیز قابلی میدانستم که با مصیبت و مزاحمت منتقل میشد نه ناچیزی که با اشارت منتقل میشود

کاملا حق با شماست،یادم هست در همین رابطه از استادی پرسیدم.خیلی راحت گفت بیشتر از این بلد نیستم.ما همین را یاد گرفته ایم که یاد بدهیم.
در مورد چیز قابلی هم که فرمودید باید بگویم همی هم بالای سر ما جای دارد.اولین گام در تعمیر و طراحی هر دستگاهی آشنایی با منابع تغذیه است پس شما چیز ارزشمندی را به ما آموخته اید.امیدوارم این تاپیک مورد استفاده کلیه دوستان مبتدی مثل من واقع شود.

آخرین ویرایش:

pedi

کاربر
2007-04-02
160
1,057
استادگرامی سلام باز هم منم .مزاحم همیشگی.استاد گرامی دیشب که از خدمتتان مرخص شدم چند نقشه تغذیه دیگر را نگاه میکردم.متوجه نکته ای شدم.در برخی از منابع تغذیه لوازم صوتی و تصویری ،که چند ولتاژ در خروجی خود تولید میکنند. عمل نمونه گیری فقط از قسمت هایی که ولتاژ کمی دارند مثل 5 ولت و 3.3 ولت انجام میشود.لذا جسارتا آیا باز هم روش اتصال کوتاه کوپلر جواب میدهد؟من که فکر نمیکنم زیرا ولتاژهای دیگر مثل 24 ولت و 12 ولت به راحتی تولید میشود.به نقشه ی زیر که مربوط به تغذیه استرانگ 4620XII است توجه کنید.

استاد گرامی این تغذیه را داشتم و همین روش خاموش کردن را رویش تست کردم با کمال تعجب مشاهده کردم تمامی ولتاژها صفر شدند. روش بسیار جالبی بود.آیا علت میتوان علت را اینگونه توضیح داد که چون این آی سی تنها یک خروجی برای قطع و وصل ترانزیستور سوییچ دارد.اگر قرار باشد ولتاژکم شود چون اولیه ترانس کم میشود پس تمام خروجی ها کم خواهند شدبه همین علت است که هنگام تعمیر نیز مشاهده کرده ام که یکی از دیود های یکسوساز خروجی سوخته بود ولی کل خروجی ها قطع شد. پس این روش در تمامی منابع تغذیه ای که اپتو کوپلر نمونه گیر دارند کارامد خواهد بود. اما اگر بنا به علتی ولتاژهایی که نمونه گیر ندارند زیاد شوند دیگر محفظت نخواهند شدو حتی فکر کنم بخاطر جریان کشی بیش از حد ممکن است آی سی تغذیه بسوزد.
سوال دیگری هم داشتم STR چیست؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
ستادگرامی سلام باز هم منم .مزاحم همیشگی.استاد گرامی دیشب که از خدمتتان مرخص شدم چند نقشه تغذیه دیگر را نگاه میکردم.متوجه نکته ای شدم.در برخی از منابع تغذیه لوازم صوتی و تصویری ،که چند ولتاژ در خروجی خود تولید میکنند. عمل نمونه گیری فقط از قسمت هایی که ولتاژ کمی دارند مثل 5 ولت و 3.3 ولت انجام میشود.لذا جسارتا آیا باز هم روش اتصال کوتاه کوپلر جواب میدهد؟من که فکر نمیکنم زیرا ولتاژهای دیگر مثل 24 ولت و 12 ولت به راحتی تولید میشود.به نقشه ی زیر که مربوط به تغذیه استرانگ 4620XII است توجه کنید.

استاد گرامی این تغذیه را داشتم و همین روش خاموش کردن را رویش تست کردم با کمال تعجب مشاهده کردم تمامی ولتاژها صفر شدند. روش بسیار جالبی بود.آیا علت میتوان علت را اینگونه توضیح داد که چون این آی سی تنها یک خروجی برای قطع و وصل ترانزیستور سوییچ دارد.اگر قرار باشد ولتاژکم شود چون اولیه ترانس کم میشود پس تمام خروجی ها کم خواهند شدبه همین علت است که هنگام تعمیر نیز مشاهده کرده ام که یکی از دیود های یکسوساز خروجی سوخته بود ولی کل خروجی ها قطع شد. پس این روش در تمامی منابع تغذیه ای که اپتو کوپلر نمونه گیر دارند کارامد خواهد بود. اما اگر بنا به علتی ولتاژهایی که نمونه گیر ندارند زیاد شوند دیگر محفظت نخواهند شدو حتی فکر کنم بخاطر جریان کشی بیش از حد ممکن است آی سی تغذیه بسوزد.
سوال دیگری هم داشتم STR چیست؟

سلام
آفرین حالا دیدی دیگه نیازی به من نداری و قبل از اینکه پاسخ دهم خودت پاسخ را تحقیق و پیدا کردی

بله وقتی فرمان صفر شدن ولتاژ نمونه را بدهید همه ولتاژهای خروجی صفر میشوند

ولی تا آنجاکه من دیده ام غالبا از بالاترین ولتاژ برای نمونه گیری استفاده میکنند و در همین نقشه استرانگ هم از بالاترین ولتاژ استفاده کرده ولی در ظاهر 3.3 می بینید
بله یکی از نمونه ها 3.3 است ولی اگر توجه کنید کلک دیگری می بینید البته شاید بسادگی متوجه نشوید
ولی در هر صورت بالاترین خروجی تغذیه در نمونه گیری همین نقشه شما هم استفاده شده که من می بینم ولی شما باید حسابی تحقیق کنید ببینید

ضمنا STR هم شبیه همین VIPER22 است ولی قویتر از آن که فقط میتواند جریان بیشتری بدهد همین

سپاس

pedi

کاربر
2007-04-02
160
1,057
از پاسختان ممنونم یعنی از 23 ولت نمونه گیری شده.چقدر سخته هرکدوم یه راه حل دارن.در این نقشه هم چند سوال داشتم جسارتا:
1-کار مقاومت R17 و C21
2 آیا مقاومتهای R14 ,R15 ,R16 برای تخلیه خازنهای ***** خروجی هستند؟
3- دیود D7 اگر یکسو ساز خروجی است .پس چرا زنر است؟
4-مدار نمونه گیرش هم یه حرده گیجم کرده ؟
5-هرچی هم میگردم هیچ ارتباطی بین مدار 431 و بالاترین ولتاژ یعنی 23 ولت نمیبینم.
6- این STR هم اسیلاتور وهم ترانزیستور سوییچ را در خود دارد.اصلا مخفف چیست.
ببخشید دیگه شرمنده که زیاد شد.چشم امید من بعد از خدا شما هستین دیگه.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
از پاسختان ممنونم یعنی از 23 ولت نمونه گیری شده.چقدر سخته هرکدوم یه راه حل دارن.در این نقشه هم چند سوال داشتم جسارتا:
1-کار مقاومت R17 و C21
2 آیا مقاومتهای R14 ,R15 ,R16 برای تخلیه خازنهای ***** خروجی هستند؟
3- دیود D7 اگر یکسو ساز خروجی است .پس چرا زنر است؟
4-مدار نمونه گیرش هم یه حرده گیجم کرده ؟
5-هرچی هم میگردم هیچ ارتباطی بین مدار 431 و بالاترین ولتاژ یعنی 23 ولت نمیبینم.
6- این STR هم اسیلاتور وهم ترانزیستور سوییچ را در خود دارد.اصلا مخفف چیست.
ببخشید دیگه شرمنده که زیاد شد.چشم امید من بعد از خدا شما هستین دیگه.

پاسخ
1- نه همون 3.3 ولت ولتاژ بالاتر هم داره و پاسخ در سوال سوم شماست
بله این نقشه واقعا سخته و از اینجور نقشه زیاد نیست شما جرجیس گیر آوردین ولی باز هم با تحقیق زیاد میتونین پاسخ را پیدا کنین چون توی راه اصلی افتادی فقط برخی از مقاصد دورتره باید زیاد راه بری ولی بالاخره میرسی

2- نمونه گیری همونجوره بانضمام یک فرم دیگه ( از بالاترین ولتاژ )
ولی قبوله نقشه سختی است

5- از 23 ولت نمونه نمیگیره توی همون 3.3 ولتاژ بالا هم هست

6- viper22 هم همینطوره و اسیلاتور داره دقیقا شبیه str ولی ضعیف تره

نمیدونم str مخفف چیست ، احتمالا استاتید عزیزم آقایان رجبی و یا جناب آقای رسولی و دیگر اساتید محترم سایت میدونن و اطلاعات عمیقی دارند

pedi

کاربر
2007-04-02
160
1,057
استاد این فراموش شد:-کار مقاومت R17 و . C21
یعنی منظورتون اینه که خودم باید کشف کنم که چطوری از 3.3 برای 23 ولت نمونه گرفته.اون دیود شاتکی هم به این مساله مربوطه .یه خرده نمیشه بیشتر راهنمایی کنین.:p:
اصلا یه سوال شما چطوری متوجه میشین که کار فلان قطعه چیه؟میشه به منم یاد بدین.نمی خوام راه هزار ساله رو یکشبه برم.ولی فکر کنم یه راه حلی داره.نه؟

بالا