آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست راهنمایی درمورد منابع تغذیه سویچینگ

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786

احتمالا تا غروب قادر به پاسخگویی نیستم
باز هم عجله کردید و پاسخم را ندادید
بعد از اصلاح مدار خود سراغ نقشه اصلی میرویم که بصورت زیر جایگزینش کنیم

ازآنجاکه ولتاژ مثبت نمیتواند از کلکتور کوپلر خارج شود و به پایه 3 برود لذا اتصال پایه 3 در نقشه اصلی اشتباه است پس

1- پایه 3 آی سی تغذیه را قطع کنید که آزاد باشد
2- هیچ قطعه دیگری را تغییر ندهید و بقیه نقشه به همان صورت باشد
3- حالا نقشه اصلی را مطابق مدار خود اصلاح و ویرایش کنید

مدار شما 4 نقطه دارد که دو نقطه را خودم مطابق مدار شما اعلام میکنم
مثلا در مدار شما نقطه "پایه 3 " به نقطه " امیتر کوپلر " متصل است ، پس باید همین کار را در نقشه انجام دهید و لذا نقطه " پایه 3 آی سی تغذیه " را که قطع کرده اید به نقطه " امیتر کوپلر " متصل کنید و ....

دو نقطه دیگر را هم خودتان اصلاح و نقشه صحیح ویرایش شده را ارسال کنید
غروب می بینم چکار کردید

سپاس

pedi

کاربر
2007-04-02
160
1,057
دقیقتر میشه یعنی ما داریم از طریق Led اپتو کوپلر کلید کلکتور امیتر رو قطع و وصل میکنیم تا ولتاژ پایه VDD آی سی رو به FB قطع یا وصل کنیم .البته کلید کلکتور امیتر همچین اتصال کوتاه کامل هم نیست. همواره با توجه به نور تابیده شده که به خروجی مدار وابسته است .این کلید دارای مقاومت است . و از طریق پایه FB قادر است که عرض پالس را کم یا زیاد کند تا مدت وصل ترانزیستور سوییچ را کاهش یا افزایش دهد.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
دقیقتر میشه یعنی ما داریم از طریق Led اپتو کوپلر کلید کلکتور امیتر رو قطع و وصل میکنیم تا ولتاژ پایه VDD آی سی رو به FB قطع یا وصل کنیم .البته کلید کلکتور امیتر همچین اتصال کوتاه کامل هم نیست. همواره با توجه به نور تابیده شده که به خروجی مدار وابسته است .این کلید دارای مقاومت است . و از طریق پایه FB قادر است که عرض پالس را کم یا زیاد کند تا مدت وصل ترانزیستور سوییچ را کاهش یا افزایش دهد.

آفرین آفرین

همه چی رو یکدفعه گرفتی

ابوعلی سینا همین جوری حدود 100 بار یک کتاب را خواند و هیچ نفهمید و عاقبت یه هو همه مطالب براش مثل روز روشن شد و از خوشحالی فریاد کشید

حالا نقشه اصلی را با حوصله اصلاح و ویرایش کن (تا غروب )

آخرین ویرایش:

pedi

کاربر
2007-04-02
160
1,057
DSC0 - Copy.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
حالا بهت قول میدم اگه این تغذیه را مونتاژ کنی یا از نمایندگی تابا بصورت آماده بگیری و چند آزمایش که بهت میگم انجام بدهی هر کسی در مورد تغذیه مشکلی داشته باشه از شما میپرسه تضمین میکنم

فقط این برد را تهیه کن تا کارهایی که گفتم با چشات ببینی و آزمایش کنی

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786

فعلا این نقشه دوستمون را بررسی کن که البته کاملا درسته و هیچ عیبی نداره ولی ضعف های فاحشی داره و مثل نقشه ای که تحلیل کردیم بی نقص نیست

قشنگ و با حوصله بررسی و مقایسه کن و بگو چه ضعف هایی داره

دیگه باید به کارم برسم غروب می بینم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786

سوال در خصوص
ابتکار کارآمد

مقدمه
از آنجاکه در تاپیک زیر به تفصیل تشریح کرده ام

عنوان تاپیک : ترفند تخلیه خازنهای بزرگ تغذیه به آدرس زیر
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=33980&p=180104&viewfull=1#post180104

که در لحظه اتصال دستگاهها به برق شهر عمر آنها کم میشود و هرچه دستگاهها بیشتر از برق شهر قطع و وصل شود عمرش کوتاه تر میشود ( بموجب ضربه اولیه ناشی از ورود ناگهانی برق که هرچند آثار مخرب انرا با ntc یا مقاومت سری کم میکنند اما باز هم اثر نامطلوبی دارد )

بنابرین از آنجاکه لازم است در مواقعی دستگاهها را خاموش کنیم تا اولا جریان بی مورد استند بای مصرف نشود و ثانیا ولتاژ استندبای هم در تغذیه تولید نشود

لذا با توجه به تحلیل نقشه میتوانیم بجای کلید پاور از کلیدی استفاده کنیم که با اتصال دو نقطه تغذیه

اولا هیچوقت نیاز به قطع برق دستگاه نمی شویم و از اثرات مخرب ضربه مصون میگردد و لذا میتواند تا ابد به برق متصل باشد درحالیکه هیچگونه مصرفی هم ندارد (حتی مصرف استندبای ) زیرا ولتاژ فقط تا خازن بزرگ تغذیه وجود دارد و لذا پس از شارژ خازن هیچگونه مصرفی ندارد و تخلیه نمیشود که مصرفی داشته باشد
(البته در برخی از دستگاهها مقاومت بسیار بزرگی با خازن موازی میکنند که هیچ محسوب میشود )

ثانیا جرقه کلید پاور ، کنتاکتهای آنرا پس از چند سال معیوب میکند ولی این کلید میتواند با جریان بسیار بسیار ضعیفی تغذیه را بکلی روشن و خاموش کند

ثالثا با این کلید تغذیه با شیب ملایمی ( در زمان بسیار کوتاه ) ولتاژ را بالا می برد و از این جهت نیز به شاسی ضربه ناگهانی وارد نمیشود

رابعا مهمتر از موارد فوق چنین ابتکاری موجب تسلط فراوان شما بر تحلیل تغذیه میشود

حالا بفرمایید این کلید بسیار ضعیف و مینیاتوری باید کجا قرار گیرد
بعبارت دیگر دو نقطه را مشخص کنید که با مزایای فوق اگر متصل شود تغذیه بکلی خاموش و اگر قطع شود تغذیه بحالت استندبای و آماده استفاده گردد

و از این پس در زمان مسافرت هم دستگاه را از برق نکشید و با این کلید خاموش کنید
شاید بگویید احتمال دو فاز وجود دارد و به خازن و بریج صدمه میزند
پاسخ :
اولا احتمال دوفاز شدن برق شهر بسیار بسیاز ضعیف است

ثانیا جبران خسارت افزایش ولتاژ بعهده شرکت برق است و کور میشه میده و هر کسی خبر نداشته خودم راهنماییش کردم و با سودش گرفته و نون خوبی هم براش داشته بطوریکه شب و روز دعا میکنه دوباره دوفاز بشه

سپاس

بالا