آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست راهنمایی درمورد منابع تغذیه سویچینگ

pedi

کاربر
2007-04-02
160
1,057
با سلام و خسته نباشید خدمت دوستان و مخصوصا جناب استاد غــــــزال
من به نوبه خودم و خيلي از دوستان ديگر بدلیل انتقال مطالب ارزشمندتان از شما استاد باسواد و دلسوز تشکر ويژه به عمل می اورم و از خداوند متعال برايتان سلامتي ، موفقيت و همواره ياد دادن را مسئلت دارم..........

__________________________________________________________________________________
با عرض پوزش دوست عزیز جناب pedi در شکل زیر اگر پایه های E و C اپتوکوپلر را دو سر یک کلید تصور کنیم همانطور که میبینید (کادر قرمز) بین GND و پایه FB آی سی بسته شده است که تحلیلات مربوطه را استاد غزال مفصل شرح دادند که من فکر میکنم اگر صدها کتاب در رابطه با منابع تغذیه سوئیچینگ میخواندید هیچکدام و به جرات میگم اگر همه آنها را با هم جمع میکردیم به این شیرینی و سادگی نمیتوانستند تحلیل مدار کنند .........

حق نگهدارتان

مشاهده فایل‌پیوست 65696

من هم به نوبه یخود از آن استاد گرام کمال تشکر را دارم ومیدانم که به خاطر اینکه این مطللب کاملا در ذهن من بنشیند این سوال را مطرح کردند.در غیر این صورت میتوانستند به راحتی جواب را گفته و خودشان را از شر من راحت کنند.
دوست عزیز من هم همین را میگویم در صورتی که این کلید(یعنی کلکتور امیتر )بسته شود بایستی پایه FB رابه GND متصل کند.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
[/QUOTE]

187695]مشاهده فایل‌پیوست 65432[/QUOTE]

ضمن تشکر ویژه ازجناب آقای ~H03in~ و ابراز لطف بزرگوارانه ایشان که با نقشه مشابهی عمده مطلب را با تفاوت ناچیزی بیان فرمودند بطوریکه پایه فیدبک آی سی مورد نقشه ایشان (برخلاف VIPER22 ) از داخل دارای پتانسیل مثبت است و لذا

ولتاژ پایه فیدبک آن با ارتباط به شاسی تغییر میکند
اما ولتاژ پایه فیدبک VIPER22 با ارتباط به V+ تغییر میکند

فلذا اگرچه VIPER22 اندک تفاوتی با آی سی مورد اشاره ایشان دارد اما اگر همین اندک تفاوت رعایت نشود هرگز کار نمیکند .

لذا خطاب به آقای pedi عزیز عرض میکنم

از اینکه بالاخره پاسخم را دادید ممنون ، کاش زودتر پاسخ میدادید ، داشتم ناامید میشدم

بله مداری که رسم کردید کاملا درست است حالا دو پایه خروجی کوپلر ( CE ) را بجای کلید قرار دهید

یعنی همین شکل زیر که کشیدید ، دوباره بکشید ولی فقط بجای کلید باید " CE کوپلر " را بگذارید
[]مشاهده فایل‌پیوست 65697

منتظر پاسختان هستم تا ببینید که اگر توجه کنید خیلی ساده است
باز هم تاکید میکنم فعلا نقشه تغذیه را فراموش کنید و پاسخ من را بدهید و اگر نر م افزار لازم جهت رسم نقشه و علامت کوپلر را ندارید ، از حرف C بجای کلکتور کوپلر و از حرف E بجای امیتر کوپلر استفاده کنید

ضمنا از مشارکت و پاسخگویی دیگر دوستان بسیار خوشحال خواهم شد و لذا از جناب ~H03in~ بینهایت سپاسگزارم
زیرا ملاحظه فرمودید که مشارکت ایشان موجب طرح نکته مهم و تفاوت اینگونه آی سی ها شد.
مضافا نقشه ای که ارائه فرمودند و تحلیل آن موضوع جالبی است که پس از نقشه کنونی به آن می پردازیم و خواهید دید که پس از این نقشه قادر به تحلیل و کشف مزایا و معایب نقشه های دیگر هم هستید و با روش ساده و دنیای تازه ای آشنا شده اید که بسادگی خودتان میتوانید ضعف و معایب نقشه ایشان را هم رفع کنید .

ورداده

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-02-09
734
3,842
سلام-همکار خازن پلاریزاسیون خازنی است که تضرس ونویز و******* روی موج سینوسی ac حذف میکند ودر ابتدای مدار تغذیه سویچینگ قرار میگیرد همچون مواد پلاریزه کنند که موج را در جهت افقی یا عمودی حذف میکنند درضمن خازن پلاریزه کننده بصورت موازی در مدار قرار میگیرد موفق باشید

ورداده

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-02-09
734
3,842
سلام-استاد غزال واقای pedi بنده علاقمندم مباحثه شما را دنبال کنم ولی بعلت مسلط نبودن به فوت وفن کامپیوتر کل مطلب را نم توانم پیوسته دنبال کنم شاید چارهای بیندیشید تا بنده هم بهرهمند گردم

pedi

کاربر
2007-04-02
160
1,057
استاد گرامی می خواستم جوابتان زودتر بدهم متاسفانه چند روزی است که اینترنت و کامپیوترم مشکل پیدا کرده.شرمنده که بعضی اوقات دیر می شود.به بزرگواری خودتان می بخشید.ممکن است دیر بشود ولی حتما جواب میدهم. 3.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
سلام-استاد غزال واقای pedi بنده علاقمندم مباحثه شما را دنبال کنم ولی بعلت مسلط نبودن به فوت وفن کامپیوتر کل مطلب را نم توانم پیوسته دنبال کنم شاید چارهای بیندیشید تا بنده هم بهرهمند گردم

سلام
دوست خوبم
منظور شما را متوجه نشدم که چطور نمیتوانید پستهای این تاپیک را مطالعه کنید
چه اشکالی در مطالعه پستها دارید ؟

سپاس

ورداده

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-02-09
734
3,842
سلام-استاد ارجمندم این پست هارا پشت سرهم وپیوسته نمی توانم یا نمیدانم روی صفحه مانیتورم بیاورم ومطالعه کنم الان این مباحثه شاید بیش از 30 پست بشود من می خواهم همه انها را پشت سرهم وپیوسته مطالعه کنم که مقدور نیست سپاس از حسن وشکیبایی حضرتعالی

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
استاد گرامی می خواستم جوابتان زودتر بدهم متاسفانه چند روزی است که اینترنت و کامپیوترم مشکل پیدا کرده.شرمنده که بعضی اوقات دیر می شود.به بزرگواری خودتان می بخشید.ممکن است دیر بشود ولی حتما جواب میدهم.مشاهده فایل‌پیوست 65702

سلام
دوست بسیار عزیزم

حالا این مدار شما کمی درست است و کمی نادرست

زیرا همیشه در تمام نیمه هادی ها ازجمله ترانزیستور و دیود و کوپلر و غیره باید جهت جریان در جهت فلش (امیتر) باشد

ولی در مداری که کشیدید جهت جریان در جهت فلش امیتر کوپلر نیست و برعکس است و لذا ولتاژ مثبت نمیتواند از امیتر عبور کند فلذا ولتاژ مثبت باید از کلکتور وارد شود تا بتواند در جهت امیتر خارج شود که هم جهت گردند و تصادف نکنند

می بینید چه نکته هایی در مباحثه و دیالوگ یاد میگیرید که اگر خودم ایراد نقشه را رفع میکردم با هیچکدام از موارد مطروحه مواجه نمیشدید

بنابرین
1- جای کلکتور و امیتر را عوض کنید
2- از آنجاکه نقاط مدار شما باید متناظر با نقاط نقشه باشد تا در نقشه جایگزین کنیم لذا پس از جابجایی دو پایه کوپلر در مدار خود بجای نقطه V+ باید از نقطه ای بنام VDD (پایه 4 آی سی ) استفاده کنید
در مدار خود دو مورد فوق را اصلاح و ارسال کنید تا تقریبا در مرحله بعدی تمام شود

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
سلام-استاد ارجمندم این پست هارا پشت سرهم وپیوسته نمی توانم یا نمیدانم روی صفحه مانیتورم بیاورم ومطالعه کنم الان این مباحثه شاید بیش از 30 پست بشود من می خواهم همه انها را پشت سرهم وپیوسته مطالعه کنم که مقدور نیست سپاس از حسن وشکیبایی حضرتعالی

دوست بسیار عزیزم آخرین پستی که شما زدید پست 57 بود
میتوانید هر صفحه را حداکثر به صفحات 40 تایی یا کمتر تنظیم کنید ( باید بالای صفحه ابزار انجمن را کیک و بعد روی تنظیمات عمومی کلیک کنید و در گزینه های مربوطه گزینه تعداد نمایش پست ها در هر صفحه را 40 تایی که حداکثر است انتخاب کنید دراینصورت 57 پست تبدیل به دو صفحه میشود و در بالای ، بالاترین پست و یا پایین ، پایین ترین پست هر صفحه مربع های کوچکی ( سمت چپ) می بینید که بصورت زیر نوشته

......................... نمایش نتایج: از 1 به 40 از 58 صفحه 1 از 2 و سمت چپ این عبارت سطر مربع های صفحات است و داخل مربع ها شماره صفحات نوشته شده که برای من 1 و 2 است ( چون صفحاتم را 40 پستی انتخاب کردم ) حالا هر کدام از صفحات را که میخواهید روی آن عدد کلیک میکنید مثلا روی 2 کلیک کنید پستهای صفحه دوم قابل مشاهده میشود و اگر روی 1 کلیک کنید پستهای صفحه 1 مشاهده میشود

اگر موفق نشدید در پیام خصوصی شماره خود را اعلام فرمایید تماس بگیرم

بالا