آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

درخواست راهنمایی درمورد منابع تغذیه سویچینگ

naderi213

کاربر
2012-02-29
62
101
سلام استاد خسته نباشید
1- خازن اضافه نکردم عرض کردم تعویض کردم -خازن C12 رو فرموده بودید عوض کنم - خازن ظرفیت بالا گذاشتم ای سی ترکید به همراه چند قطعه ی دیگه که در حال شناسایی و تعویض انها هستم.
2- با موازی کردن مقاومت 1k با R9 ولتاژها کاهش پیدا کردند. (چون فرمودید اگه ولتاژها کم بشه کوپلر و 431 سالمند یادداشت مقدار ولتاژ ها رو نگه نداشتم اگه نیازه تمام ولتاژها رو بگم بعد از راه اندازی مجدد برد دوباره اندازه گرفته و خدمتتون عرض می کنم)
3- در مورد اتصال بین R6, R26 باید عرض کنم که خیر به L8 متصل نیست با دقت و با اهم متر هم چک کردم - L8 مربوط به ولتاژ 3 ولت است نه 5 ولت)
4- تصویر روی مدار رو نمی دونستم که نیاز می شه لذا ارسال می کنم (چون از دوربین دوستم برای عکس استفاده می کنم)
5- از دوربین کنون با کیفیت بالا که یادم نیست چند مگا پیکسله ولی کیفیتش فوق العاده بالاست
6- تاریخ کامپیوترم مشکلی نداره ولی این عکس تو ایمیل اتچ نمی شه
7- تصویر رو ویرایش نکردم این حجمیه که دوربین گرفته و با زیپ کردن کاهش پیدا نمی کنه با کاهش اون از طریق فتوشاپ کیفیت پایین میاد.
باز هم تشکر می کنم از لطفتون - اگه صلاح بدونید و اجازه بدید می تونم برد رو حضوری خدمتتون بیارم.
سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
سلام استاد خسته نباشید
1- خازن اضافه نکردم عرض کردم تعویض کردم -خازن C12 رو فرموده بودید عوض کنم - خازن ظرفیت بالا گذاشتم ای سی ترکید به همراه چند قطعه ی دیگه که در حال شناسایی و تعویض انها هستم.
2- با موازی کردن مقاومت 1k با R9 ولتاژها کاهش پیدا کردند. (چون فرمودید اگه ولتاژها کم بشه کوپلر و 431 سالمند یادداشت مقدار ولتاژ ها رو نگه نداشتم اگه نیازه تمام ولتاژها رو بگم بعد از راه اندازی مجدد برد دوباره اندازه گرفته و خدمتتون عرض می کنم)
3- در مورد اتصال بین R6, R26 باید عرض کنم که خیر به L8 متصل نیست با دقت و با اهم متر هم چک کردم - L8 مربوط به ولتاژ 3 ولت است نه 5 ولت)
4- تصویر روی مدار رو نمی دونستم که نیاز می شه لذا ارسال می کنم (چون از دوربین دوستم برای عکس استفاده می کنم)
5- از دوربین کنکو با کیفیت بالا که یادم نیست چند مگا پیکسله ولی کیفیتش فوق العاده بالاست
6- تاریخ کامپیوترم مشکلی نداره ولی این عکس تو ایمیل اتچ نمی شه
7- تصویر رو ویرایش نکردم این حجمیه که دوربین گرفته و با زیپ کردن کاهش پیدا نمی کنه با کاهش اون از طریق فتوشاپ کیفیت پایین میاد.
باز هم تشکر می کنم از لطفتون - اگه صلاح بدونید و اجازه بدید می تونم برد رو حضوری خدمتتون بیارم.
سپاس

سلام

1- اگه c12 را 100000 میکرو هم بذارید محاله صدمه ای بزنه و دوباره اینکارو کن مسئولیتش بعهده من ، ولی مراقب باش لحیم ها به مدار مجاور متصل نشه و مثبت و منفی خازن را رعایت کن و محل لحیم را تمیز کن که خیلی کثیف شده و با مدار مجاور ارتباط اهمی پیدا میکنه
اگه صدبار این خازن را بزرگ بذاری و بترکونی ربطی به بزرگی خازن نداره و کار دیگری میکنی قطعات میسوزه

ضمنا دوباره با همون روش (مبهم) پاسخ دادی و گفتی خازن بزرگتر یعنی یک خازن مجهول گذاشتم و نگفتی چند ولت و چند میکرو

2- خودت درستش میکنی فقط پاسخ کامل و واضح و سریع برسون

مشاهده فایل‌پیوست dsc01.pdf
مگه خط قرمزی که مشخص کردم به هم مرتبط نیست ؟ (بله به 3 ولت ، اگه به 3 ولت متصله دلیل قطع بودن نیست احتمالا خطوط سیاهی که در برد کشیده شده بعنوان فاصله منظور کردی )
هرچی بیشتر به تصویر برد نگاه میکنم بیشتر متصل میبینم

یک پروب اهم متر را به ابتدای خط قرمز و دیگری را به انتهای خط قرمز بزن و بگو چند اهمه
عزیزم 431 با نقشه شما جور نیست خط قرمز را با اهم متر آزمایش کن
عکسی که من فرستادم سیو کن و روش توضیح بده که بتونی آپلود کنی

چرا یک پایه مقاومت 1 کیلو آزاده ( متصله یا آزاد ؟ )
با موبایل کلنگی عکس بگیر حجمش کم میشه و فقط از مداری که با خط قرمز مشخص کردم عکس بگیر تا واضح تر ببینم

3- پس از لحیمکاری محل لحیمکاری را تمیز کن
4- چند پایه قلع مردگی داره اطلاح و لحیم کنید
dsc01.jpg
مشاهده فایل‌پیوست 78259IMG_0001-3.JPG
لایه رنگ روی خط سیاه و اطراف آنرا که با فلش نشان دادم با تیغ یا چاقو بتراش تا لایه مسی مدار چاپی مشخص شود .

آخرین ویرایش:

naderi213

کاربر
2012-02-29
62
101
سلام استاد- خسته نباشید
1- یه اشتباه املایی تو پست قبلم داشتم و دوربین کنون رو کنکو تایپ کردم که اصلاح می کنم
2- خازنی که به جای C12 استفاده کردم 630میکرو فاراد 25 ولت بود که دقیقا بعد اون فیوز و ای سی و اپتوکوپلر و دو تا دیود پل دیودی و خازن بریج سوخت که همه رو تعویض کردم . الان متوجه شدم مقاومت R4 هم سوخته که فکر می کنم عوض کنم برد به حالت اول (یعنی کارکرد با خروجی کمتر یا همون شروع کار و مشکل ) برگرده. دلیل سوختن اینا چی می تونه باشه؟
3- استاد بنده نمی دونم چرا در مقابل تجربه ی شما مقاومت کردم چون حق با شماست دقیقا خط قرمز وصله و اتصال کوتاهه یعنی از بین R6,R26 به ابتدای L8 و خروجی D31 وصله. البته احتمالا اهم متر ایراد داشته چون با اهم متر هم گرفته بودم که نشون نداده بود در هر صورت عذرخواهی می کنم. اگه این رو هم بفرمایید از کجا متوجه شدید که اتصال 431 درست نیست ممنون میشم.
4- مقاومت 1 کیلو ازاد نیست تو عکس نیفتاده.
5-ایا نیاز هست که عکس رو بفرستم؟
6- این که بین R6,R26 با 3ولت متصله چه دلیلی داره؟
سپاس

7- نقشه رو اصلاح کردم.reciever.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
سلام استاد- خسته نباشید
1- یه اشتباه املایی تو پست قبلم داشتم و دوربین کنون رو کنکو تایپ کردم که اصلاح می کنم
2- خازنی که به جای C12 استفاده کردم 630میکرو فاراد 25 ولت بود که دقیقا بعد اون فیوز و ای سی و اپتوکوپلر و دو تا دیود پل دیودی و خازن بریج سوخت که همه رو تعویض کردم . الان متوجه شدم مقاومت R4 هم سوخته که فکر می کنم عوض کنم برد به حالت اول (یعنی کارکرد با خروجی کمتر یا همون شروع کار و مشکل ) برگرده. دلیل سوختن اینا چی می تونه باشه؟
3- استاد بنده نمی دونم چرا در مقابل تجربه ی شما مقاومت کردم چون حق با شماست دقیقا خط قرمز وصله و اتصال کوتاهه یعنی از بین R6,R26 به ابتدای L8 و خروجی D31 وصله. البته احتمالا اهم متر ایراد داشته چون با اهم متر هم گرفته بودم که نشون نداده بود در هر صورت عذرخواهی می کنم. اگه این رو هم بفرمایید از کجا متوجه شدید که اتصال 431 درست نیست ممنون میشم.
4- مقاومت 1 کیلو ازاد نیست تو عکس نیفتاده.
5-ایا نیاز هست که عکس رو بفرستم؟
6- این که بین R6,R26 با 3ولت متصله چه دلیلی داره؟
سپاس

7- نقشه رو اصلاح کردم.مشاهده فایل‌پیوست 78296

سلام

عزیزم
فرمودید :
اگه این رو هم بفرمایید از کجا متوجه شدید که اتصال 431 درست نیست ممنون میشم.

اینکه باور نمیکردم بین دو مقاومت R6 و R26 به جایی متصل نباشه هنر نیست چون شاید بیش از سن شما کار کردم و دلیل علمی آن اینه که:

اولا کاتد 431 باید از طریق منبعی تامین بشه که قویتر و بزرگتر از پایه فرمان باشه ولی قبلا منبع ولتاژ پایه فرمان قویتر از کاتد بود بطوریکه ولتاژ فرمان از مقاومت حدود 2 کیلو و دیود کوپلر عبور کرده بود و به کاتد 431 میرسید که از محالته به این شکل کار کنه و با اصرار شما بر خطا ، داشتم شاخ در می آوردم

ثانیا دو مقاومت سری بدون استفاده از وسط آنها معنا نداره بویژه مقاومت سری محدود کننده جریان نه ولتاژ ( مقادیر ناچیز مقاومت در تقسیم ولتاژ تاثیر قابل توجه داره و در مقاومتهای سری منابع ، 1.3کیلو +560 تفاوتی با 2 کیلو نداره و 2 کیلو فراوونه و لذا نباید از دو مقاومت سری استفاده میشد پس خطای تابلویی بود

الان هم در مورد خازن میگم محاله بزرگ و کوچک بودن C12 عامل سوختن تغذیه شده بشه برای اینکه مطمئن بشیم دوباره اینکارو کن و برای جلوگیری از سوختن تغذیه یک لامپ 20 یا 40 وات با برق شهر سری کن یا بجای فیوز بذار دیگه نمیسوزه و اگه بخواد بسوزه ، لامپ پرنور میشه و خوبه برای همیشه یک مقاومت 47 اهمی با فیوز سری کنید (هر وقت لامپ ، مداوم پرنور شد فوری از برق بکش )

فرمودید

- این که بین R6,R26 با 3ولت متصله چه دلیلی داره؟

اولا دو مقاومت سری بدون استفاده از وسط آنها معنا نداره بویژه مقاومت سری محدود کننده جریان نه ولتاژ ( مقادیر ناچیز مقاومت در تقسیم ولتاژ تاثیر قابل توجه داره و در مقاومت سری بجای 1.3کیلو +560 تفاوتی با 2 کیلو نداره و 2 کیلو فراوونه و لذا درصورت صحت نباید از دو مقاومت استفاده میشد پس خطای تابلویی است

ثانیا از آنجا که 3 ولت و 5 ولت برای این دستگاه مهمه که کم نباشه و بالا رفتنش از طریق رگلاتورها درست میشه ولی کم شدن آنها خرابکاری میکنه لذا همزمان ، یک نمونه از 3 ولت و یک نمونه از 5 ولت میگیره و هر کدوم کم بشه ولتاژها را بالا میبره که اون اصلاح بشه و البته بقیه هم کمی اضافه تر از نرمال میشن که اشکالی نداره

یکی از خازنهای الکترولیت 5 و 3 ولت خرابه جنس خوب بخر هر 4 تا را عوض کن

بواسطه صداقت و دقت و زحمات شما که احتمال خطا را کاهش میده ، در این چند روز به فکر اشتباه مدار بودم که گیجم کرده بود و نمیتونستم توجیه کنم ، که راحت شدم .
دقت بیشتری مورد انتظار است خصوصا از شما

وقتی تغذیه سوخت نباید بدون مشورت ، بهش دست میزدی تا علت را کشف کنیم ولی الان دیگه نمیشه
فقط دوباره تست کن ( برای اطمینان از لامپ سری هم استفاده کن ولی ممکن نیست افزایش C12 عامل صدمه بشه مگر اینکه شورت بوده یا برعکس لحیم کردید که موجب افزایش فوق العاده ولتاژها شده)

بازم با شیوه قبلی فرمودید اون و این و اون یکی سوخته بازم قطعات مجهول
باید جوری گزارش کنید که توجه مخاطب را فقط به قطعات مورد نظر معطوف کنید

سپاس

آخرین ویرایش:

naderi213

کاربر
2012-02-29
62
101
سلام استاد
عذر خواهی می کنم که خود سرانه بعد از سوختن تغذیه قطعات رو عوض کردم.
1- قطعات تعویضی به شرح زیر می باشد:
دیودهای D4,D6 که شورت شده بودند- خازن بریج (c3) -اپتو کوپلر که ترکیده بود - ای سی 5L0380R که ترکیده بود- 431 رو محض احتیاط عوض کردم - مقاومت R4 سر راه پایه ی 3 ای سی - مقاومت R1 و فیوز 2 امپر
2- مجددا عکس های برد رو هم روی برد و هم پشت برد رو ایمیل کردم - چون با اینترنت خودم نمی تونم اپلود کنم (نمی دونم چرا ) مجبور شدم بدم کسی ایمیل کنه (نتونستم تو سایت اپلود کنم)
3- سر خروجی D33 به منفی یه چیزی مثل قلع یا رسوب گرفته بود ولی با اهم متر شورت نشون نمی داد که پاکش کردم ولی پایه ی مثبت و منفی خازن C12 تعویضی رو درست زده بودم.
4- تست لامپ رو به محض درست کردن لامپ و راه اندازی مجدد مدار (بازگشت به حالت اولیه) خدمتتون عرض می کنم.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
سلام استاد
عذر خواهی می کنم که خود سرانه بعد از سوختن تغذیه قطعات رو عوض کردم.
1- قطعات تعویضی به شرح زیر می باشد:
دیودهای D4,D6 که شورت شده بودند- خازن بریج (c3) -اپتو کوپلر که ترکیده بود - ای سی 5L0380R که ترکیده بود- 431 رو محض احتیاط عوض کردم - مقاومت R4 سر راه پایه ی 3 ای سی - مقاومت R1 و فیوز 2 امپر
2- مجددا عکس های برد رو هم روی برد و هم پشت برد رو ایمیل کردم - چون با اینترنت خودم نمی تونم اپلود کنم (نمی دونم چرا ) مجبور شدم بدم کسی ایمیل کنه (نتونستم تو سایت اپلود کنم)
3- سر خروجی D33 به منفی یه چیزی مثل قلع یا رسوب گرفته بود ولی با اهم متر شورت نشون نمی داد که پاکش کردم ولی پایه ی مثبت و منفی خازن C12 تعویضی رو درست زده بودم.
4- تست لامپ رو به محض درست کردن لامپ و راه اندازی مجدد مدار (بازگشت به حالت اولیه) خدمتتون عرض می کنم.

سپاس

سلام

ممنون سرعت پاسخ و نحوه گزارش حالا عالی شد

فیوز 2 آمپر خیلی زیاده و حتی 1 آمپر هم زیاده ولی چون مقاومت سری با فیوز یا ntc نداره ممکنه در لحظه اتصال به پریز گاها فیوز بسوزونه که اگر مقاومت سری یا ntc اضافه کنید فیوز 5/ آمپر هم کافیست که اولا بسادگی نمیسوزه و ثانیا در صورت صدمه دستگاه ، دیگه اینهمه قطعه نمیسوزه

چهار خازنی که عرض کردم تعویض و پشت برد با تینر یا بنزین شستشو و تمیز شود انشاء ا.. حله

سپاس

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,832
سلام بر استاد عزیزم جناب غزال
استاد دیدم آنلاین هستید گفتم عرض ادبی کرده باشم . راستی اگر ممکن هست صندوق پیام های خصوصی خود رو خالی کنید .
راستش من هم یک منبع تغذیه سوئیچینگ 12 به 40 ولت ساختم که یک سری سوال داشتم . انشاا... بعد از تمام شدن مشکل این دوستمون مزاحم میشم. با تشکر

naderi213

کاربر
2012-02-29
62
101
سلام استاد خسته نباشید
دلیل دیر جواب دادنم حصور در نمایشگاه برق بود که عذز خواهی می کنم
1- با تعویض 4 خازن که فرمودید مشکل حل نشد و ولتاژ 5 ولت همون 4.6 ولت باقی موند ولی بعد از شستشوی پشت برد با بنزین ولتاژ 5 ولت که 4.6 ولت بود به 3 ولت کاهش پیدا کرد و ای سی همراه با صدای تیک تیک کار می کنه.(بعد از شستشو)
2- در خصوص عدم وجود ntc مدار دارای ntc هست که بنده نکشیدم (قبل از پل دیودی)
حالا می فرمایید چیکار کنم؟ ممنون از راهنمایی هاتون
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
سلام استاد خسته نباشید
دلیل دیر جواب دادنم حصور در نمایشگاه برق بود که عذز خواهی می کنم
1- با تعویض 4 خازن که فرمودید مشکل حل نشد و ولتاژ 5 ولت همون 4.6 ولت باقی موند ولی بعد از شستشوی پشت برد با بنزین ولتاژ 5 ولت که 4.6 ولت بود به 3 ولت کاهش پیدا کرد و ای سی همراه با صدای تیک تیک کار می کنه.(بعد از شستشو)
2- در خصوص عدم وجود ntc مدار دارای ntc هست که بنده نکشیدم (قبل از پل دیودی)
حالا می فرمایید چیکار کنم؟ ممنون از راهنمایی هاتون
سپاس

سلام

من در چند پست قبل عرض کردم محل لحیمکاری شما خیلی کثیفه و تمیز کنید
و لذا بنظر میرسه تمیز نکرده بودید و اظهار نظری هم نکرده بودید

خیلی تاکید کردم پاسخ کلیه سوالاتم را بدهید و اگر پاسخ ندهید احتمال میدم انجام دادید و توصیه های بعدی با این فرضیه ها مطرح میشه که هم من گمراه میشم و هم شما بزودی نتیجه نمیگیرید

زحمات شما قابل تحسینه ولی همیشه در پاسخگویی ضعف دارید

درهرصورت مجددا عرض میکنم محل لحیمکاری ها را با جسم نوک تیزی پاک کنید و نهایتا با تینر یا بنزین شستشو داده و صبر کنید کاملا خشک بشه
محاله 4/6 ولت موصوف با شستشوی صحیح 3 ولت بشه حتما مواد را با شستشوی ناقص به محل دیگری ( زیر کوپلر و آی سی و 431 ) منتقل کردید

مراقب باش محلول شستشو به ترانس نفوذ نکنه
و بفرمایید الان کدام ولتاژها کمتر از نرماله و چند ولت کمتره

لوکیشن کلیه قطعاتی که از ابتدا تاکنون تعویض کردید اعلام کنید
مقاومت R2 را داخل مدار اندازه گیری و اعلام کنید ( از دو طرف )
سپاس

آخرین ویرایش:

naderi213

کاربر
2012-02-29
62
101
سلام استاد- خسته نباشید
1-فرمایش شما همون موقع انجام شد و با جسم نوک تیز محل لحیم کاری تمیز شد و دیشب پشت برد با بنزین شستشو داده شد. بعد از شستشو مشکل کاهش ولتاژ که خدمتتون عرض کردم پیش اومد (تبدیل 4.6 به 3 ولت) ولی بعد از گرفتن هویه روی لحیم تک تک المانهای فیدبک و اب کردن اونها مشکل برطرف شد.
2- ولتاژ 5 ولت حدود 4.6 ولته (0.4 ولت کمتر) - ولتاژ 30 ولت حدود 26.6 ولته (3.4 ولت کمتر)- بقیه ی ولتاژها بالاتر از حد نرمالند: 3 ولت حدود 3.4 ولته - 12 ولت حدود 13.5 ولته - 24 ولت حدود .526 ولته- 7 ولت حدود 9.9 ولته
3- مقاومت R2 رو روی نقشه به اشتباه 4.7 کیلو اهم نوشتم که 47 کیلو اهمه - با اندازه گیری از دو طرف -روی برد بدون جدا کردن- (در صورت قرار دادن پروپ com اهم متر سمت دیود D1 با نوسان بالا نشون می ده 45.9الی 46.7 اهم وبا عکس کردن پروبها نوسان کمتر شده و 46.3 الی 46.5 اهم رو نشون می ده
4-قطعات تعویضی: ای سی 5L0380R- اپتوکوپلر- 431- خازن C3- خازن C2- دیود D1- دیود های D4,D6,D30- مقاومت R4- خازن C6- خازنهای C10,C12,C11,C18- وفیوز f2 قطعات تعویضی هستند.
سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال
بالا