آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

خرابی برد کولر پنجره ای سامسونگ

Amin.no

کاربر vip
vip
کاربر
2016-03-29
243
289
گیلان
در مسیر zc مقاومت و اپتوکپلر و ترانزیستور هست همگی تست و ترانزیستور تعویض شد . اپتوکوپلر pc814 هست و Pc817 که موجود داشتم نمیشه جایگزینش کرد. اپتوکوپلر در تست عملکرد درستی داشت.

با این تفاسیر احتمال زیاد آیسی میکرو 84E9x16 به مشکل برخورده.
همونطور که دوستان عزیز اشاره کردند ZC احتمالا مربوط به نوسان ولتاژ باشه تا در زمان کاهش ولتاژ با قطع مدار به کمپرسور فشار وارد نشه. آیا قبلا در کولر ها مشابه به این مورد برخورد کردید که با نوسان ولتاژ؛ برد برق کمپرسور رو قطع کنه؟! اگر بتونیم اطلاعات دقیقی از ZC و عملکردش داشته باشیم خوبه. متاسفانه دیتاشیت از آیسی در دسترس نیست.

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
791
1,328
در مسیر zc مقاومت و اپتوکپلر و ترانزیستور هست همگی تست و ترانزیستور تعویض شد . اپتوکوپلر pc814 هست و Pc817 که موجود داشتم نمیشه جایگزینش کرد. اپتوکوپلر در تست عملکرد درستی داشت.

با این تفاسیر احتمال زیاد آیسی میکرو 84E9x16 به مشکل برخورده.
همونطور که دوستان عزیز اشاره کردند ZC احتمالا مربوط به نوسان ولتاژ باشه تا در زمان کاهش ولتاژ با قطع مدار به کمپرسور فشار وارد نشه. آیا قبلا در کولر ها مشابه به این مورد برخورد کردید که با نوسان ولتاژ؛ برد برق کمپرسور رو قطع کنه؟! اگر بتونیم اطلاعات دقیقی از ZC و عملکردش داشته باشیم خوبه. متاسفانه دیتاشیت از آیسی در دسترس نیست.
سلام
متاسفانه من هم نتونستم هیچ سرویس منوالی از مدل کولر یا دیتاشیتی از آیسی پیدا کنم.
هرچند به نظر میرسه این امکان وجود داشته باشه که با تغییر اهم مقاومت‌های R210 و R211 ولتاژ ZC رو افزایش داد و موج اونو تقویت کرد. اما چون هیچ دیتاشیتی از آیسی و عملکرد دقیق ZC در اختیار ندارم و همچنین اطمینان کافی نیست که عیب قطعا از کمبود ولتاژ روی ZC باشه؛ این کار ریسک هست و احتمال آسیب رسوندن به برد و کولر وجود داره. لذا امیدوارم همکارانی که اشرافیت دارن بتونن راهنمایی کنن و مشکل شما حل بشه.

آخرین ویرایش:

Mahdi neda

کاربر vip
کاربر
2016-08-28
137
356
من فکر میکنم منظور از zc همون zerro crossing هستش ولی چرا؟
شما روی برد ترایاک دارید؟
یه برد اینورتر دارم تقریبا مشکلی شبیه به این داره،اگه به نتیجه رسیدم خبر میدم

Mahdi neda

کاربر vip
کاربر
2016-08-28
137
356
اپتو کوپلر رو تعویض کن و بازم قطعات مربوط بهش رو دقیق تست کن.به احتمال زیاد مشکل از همون قسمته.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Amin.no

Amin.no

کاربر vip
vip
کاربر
2016-03-29
243
289
گیلان
من فکر میکنم منظور از zc همون zerro crossing هستش ولی چرا؟
شما روی برد ترایاک دارید؟
یه برد اینورتر دارم تقریبا مشکلی شبیه به این داره،اگه به نتیجه رسیدم خبر میدم
بله دقیقا به همین معنی هست و با نمونه گیری از ولتاژ برق ورودی و تحلیل آن توسط میکرو موجب قطع شدن رله ها در زمان عادی نبودن ولتاژ میشود.

Amin.no

کاربر vip
vip
کاربر
2016-03-29
243
289
گیلان
سلام
متاسفانه من هم نتونستم هیچ سرویس منوالی از مدل کولر یا دیتاشیتی از آیسی پیدا کنم.
هرچند به نظر میرسه این امکان وجود داشته باشه که با تغییر اهم مقاومت‌های R210 و R211 ولتاژ ZC رو افزایش داد و موج اونو تقویت کرد. اما چون هیچ دیتاشیتی از آیسی و عملکرد دقیق ZC در اختیار ندارم و همچنین اطمینان کافی نیست که عیب قطعا از کمبود ولتاژ روی ZC باشه؛ این کار ریسک هست و احتمال آسیب رسوندن به برد و کولر وجود داره. لذا امیدوارم همکارانی که اشرافیت دارن بتونن راهنمایی کنن و مشکل شما حل بشه.
با تشکر از شما مهندس عزیز که توضیحات ارزنده ای رو ارائه دادید و از تمامی دوستانی که مشارکت داشتند .
با بررسی بیشتر این نتیجه حاصل شد که میکرو ایراد داره و تصمیم گرفته شد که برای کولر مذکور از برد همه کاره استفاده بشه.
لذا دوستان عزیز اگر برد همه کاره خاصی رو مد نظر دارند که از نظر کیفیت خوب باشه مشخصات رو قرار بدن.
سپاس

Mahdi neda

کاربر vip
کاربر
2016-08-28
137
356
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Amin.no

Amin.no

کاربر vip
vip
کاربر
2016-03-29
243
289
گیلان
با سلام خدمت همکاران محترم؛
برای کولر مذکور از برد همه کاره برند Qunda مدل U08C استفاده شد که تصویرش رو قرار دادم. روی این برد ولتاژ خروجی 12 ولت جهت موتور بادگردان تعبیه شده که با توجه به 220 ولتی بودن موتور بادگردان پنجره ای از این خروجی نمیتوان استفاده کرد اما با کمی تغییر و اضافه کردن رله میتوان این قسمت رو جداگانه ایجاد کرد یا از خروجی فن بیرونی که مخصوص اسپیلت هست استفاده کرد در اینصورت باد گردان با استارت کمپرسور کار میکند و با قطع شدن کمپرسور می‌ ایستد. بقیه قسمت ها به درستی کار میکردند و برد هم اندازه برد فابریکی بود این مدل روی کنترل و روی پنل نمایشگر دارد.
در حالتی که کولر روشن هست و برق ورودی قطع شود و بعد مدتی وصل شود برد روشن میشود که نمیتوان ایراد حساب کرد چون برخی کولر های بازار هم همینطور عمل میکنند اما برخی هم اینطور نیستند مانند کولر پنجره ای اوجنرال.
این برد حدود یکماه پیش نصب شده و صلاح دونستم که مشخصاتش رو قرار بدم تا همکاران عزیز با خیال راحت بتوانند استفاده کنند.
IMG_20230915_213155.jpg

بالا