آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: جوش نزدن روشن شدن چراغ قرمز 0.C و سبز پاور دستگاه اینورتر جوش مدل ZX7-200

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681
سلام

فرمودید سمباده زدید ، 420 ولته . کجا 420 ولته ؟
دقیقا محل اندازه گیری ولتاژ را مشخص کنید
در این دستگاه 420 ولت وجود نداره !

بوبین k1, k2 , k3 به 24 ولت متصله ببینید 24 ولت داره یا نه ؟

شاید اهم متر من ایراد داره ولی داره ولتاژ نشون میده ( درجه ولت را که دیجیتالی است را روی 500 ولت متغییر گذاشتم و سیم قرمز اهم متر را به 3 سیم قرمز و سیم سیاه اهم متر را به 3 سیم سیاه وصل کردم . که 420 را نشون میده .
بوبین همون سلف است دیگه نه . را که گفتین پیدا نکردم . اگه از روی شکل بگین که نزدیک کدوم قطعه است متشکر میشم .

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
شاید اهم متر من ایراد داره ولی داره ولتاژ نشون میده ( درجه ولت را که دیجیتالی است را روی 500 ولت متغییر گذاشتم و سیم قرمز اهم متر را به 3 سیم قرمز و سیم سیاه اهم متر را به 3 سیم سیاه وصل کردم . که 420 را نشون میده .
بوبین همون سلف است دیگه نه . را که گفتین پیدا نکردم . اگه از روی شکل بگین که نزدیک کدوم قطعه است متشکر میشم .

سلام
قطعا ولتمتر را در حالت ac گذاشتید و DC را اندازه گیری میکنید که 420 ولت نشان میدهد

ولتاژ یکی از خازن های بزرگ تغذیه را اعلام کنید ( ولتمتر در حالت DC )
برد تغذیه این دستگاه یک یا سه رله بنام K1 , K2 , K3 دارد و هر رله یک سیم پیچ یا بوبین دارد و بقیه پین های رله مربوط به کنتاکت هاست
یک پین بوبین رله ای که در تصوصر زیر مشخص کردم باید به 24 ولت متصل باشد ، ببینید آیا 24 ولت دارد؟

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681
با تشکر یه سوال در رابطه با ولتاژ گیری قطعات داشتم . اکثر قطعات 2 پایه دارند که ولتاژ گیری آنها راحت تر هستند ولی قطعاتی که 3 با بیشتر دارند . دو سیم ولت متر را به کدوم پایه ها بزنیم تا هنگام کار کردن دستگاه ولت قطعه را اندازاه بگیریم .
3 عدد برد داریم یکی که برد بالایی است دومی بردی که روش 3 عدد ترانس وصله سومی بردی که 4 عدد خازن 470 میکرو فاراد وصل است . روی کدوم برد رله ها وصل است . من نتونستم پیدا کنم .
ولتاژ خارن هم را وقتی ولت متر را روی dc و درجه 500 گذاشتم و دو سیم ولت متر را به دو پایه خازن وصل میکنم عدد 499 را نشان میده .
برای بوبین هم که تصویر گذاشتین . تصویر را ندارم . با تشکر

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681
یک نکته دیگه وقتی دستگاه را روشن میکنم . بعد خاموش میکنم . بعد از چند ثانیه یه صوت ضعیف میاد و رله قطع میکنه و چراغ های ال ای دی خاموش میشه . این حالت طبیعی است یا نه ؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
با تشکر یه سوال در رابطه با ولتاژ گیری قطعات داشتم . اکثر قطعات 2 پایه دارند که ولتاژ گیری آنها راحت تر هستند ولی قطعاتی که 3 با بیشتر دارند . دو سیم ولت متر را به کدوم پایه ها بزنیم تا هنگام کار کردن دستگاه ولت قطعه را اندازاه بگیریم .
3 عدد برد داریم یکی که برد بالایی است دومی بردی که روش 3 عدد ترانس وصله سومی بردی که 4 عدد خازن 470 میکرو فاراد وصل است . روی کدوم برد رله ها وصل است . من نتونستم پیدا کنم .
ولتاژ خارن هم را وقتی ولت متر را روی dc و درجه 500 گذاشتم و دو سیم ولت متر را به دو پایه خازن وصل میکنم عدد 499 را نشان میده .
برای بوبین هم که تصویر گذاشتین . تصویر را ندارم . با تشکر

یک نکته دیگه وقتی دستگاه را روشن میکنم . بعد خاموش میکنم . بعد از چند ثانیه یه صوت ضعیف میاد و رله قطع میکنه و چراغ های ال ای دی خاموش میشه . این حالت طبیعی است یا نه ؟

سلام
ارسال تصویر در پست قبلی فراموشم شد به پیوست پست حاضر تقدیم گردید
ولتمتر شما خرابه از ولتمتر دیگری استفاده کنید
برای اندازه گیری ولتاژ هر نقطه ای باید یک پروب ولتمتر به شاسی یا گراند مربوطه متصل باشد

شاسی یا گراند بخش تغذیه ، پایه منفی 4 خازن بزرگ تغذیه است
و شاسی یا گراند اصلی یا داخلی دستگاه به فلزات دستگاه ها متصل است

ولتاژ خازن بزرگ را چگونه اندازه گیری کردید ؟ سیم های ولتمتر را به کجا متصل کردید؟
تغذیه دستگاه شما تک رله ای است
باید اندازه گیری ولتاژ را یاد بگیرید و پاسخ صحیح بدهید با این پاسخ های ناصحیح درست نمیشه
R.jpg
در این دستگاه باید بعد از چند ثانیه رله فعال شود
احتمالا همین طور عمل میکند و شما وارونه تصور میکنید
و یا بعد از چند ثانیه فعال میشود ولی بدلیل ایراداتی مجددا غیرفعال میشود

ولتمتر را به دو سیم خروجی دستگاه متصل و سپس روشن کنید ببینید یک لحظه ولتاژ دارید و سپس قطع میشود ؟
تصور میکنم ولتاژ خازن بزرگ به 200 ولت هم نمیرسه ولی معلوم نیست چه ایرادی در اندازه گیری دارید که 499 ولت اعلام میکنید که دراینصورت اگه 499 ولت باشه باید خازنها منفجر بشه
سه سیم قرمز و سه سیم مشکی به خازن بزرگ مصله که قبلا 420 ولت اعلام کردید درحالیکه میگویید ولتاژ خازن 499 ولت است و لذا پاسخ ها بشدت ناصحیح است

لااقل مقدمات الکترونیک و روش اندازه گیری ولتاژ و مقاومت را مطالعه فرمایید
تصویر واضحی از پشت برد فوق ارسال کنید

آخرین ویرایش:

ديجيتال

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-12-28
429
1,906
تهران
Image1513.jpg
سلام.دوست عزیز قبل هر چیز یلد اور بشم که تعمیر ایت دستگاه کار نسبتا دشواری است و صرفا با پرسو جو و عدم اطلاع از نحوی کا این دستگاه تغعمیر ان ممکن نیست.شما قبل از هر چیز طریقه ی تست موس فت ها و نحو ه اندازه گیری ولتاژ و .... را کاملا اموخته و کار را ادامه دهید.
ببینید وقتی چراغ قرمز رنگ روشن هستش یعنی دستگاه پروتکت کرده به این معنی که در مقابلجریان زیاد محافظت کرده.پس ما باید دنبال عیبی که باعث به وخود اومدن این حالت شده بگردیم.پس به ترتیب دنبال کنید1.برق ورودی پس از کلید وارد یکسو ساز ها و با یک پی تی سی به خازن ها منتقل میشود.لت استفاده از پی تی سی جلو گیری از شارز سریع خازن ها که باعث پریدن کنتور و جرقه ی شدید هنگام به برق زدن است.که بعد از مدت کوتاهی رله 24 ولتی جذب شده خازن ها مستقیم تغذیه میشن. اولین کار شما گرفتن ولتاز خازن هاست که بنا به فرموده دوستان 310 ولت dc است که در عکس مشخص کردم و به احتمال زیاد وجود دارد. دومین کار شما گرفتن ولتاژ24 dc هستش که توی عکس یه خازن هست که مشخص کردم. که به احتمال زیاد ان هم وجود دارد .در صورت عدم وجود 24 ولت و یا کم و زیاد بودن ان تغذیه 24 رو چک کن. و اما قسمت اصلی عیب یابی شماکه به احتمال زیاد در قسمت قدرت دستگاهتان است.توسط اون بردی که تو ی عکس مشخصه نوسان ساخته میشه و به موس فت ها اعمال میشه و از طریق اون سه تا خازن پلی استر به سه تا ترانس اعمال میشه"البته ممکنه تک ترانس باشه"شما با یه هویه وات بالا فت ها رو خارج کن و تست کن.دقت کن که کوچکترین نشتی رو چک کنی.با دقت زیاد و به دفعات چک کن که من شاید 50 تا از این دستگاها رو عیبش رو تو ما س فت ها دیدم.خیلی دقت کن.سه تا سه تا با هم موازی هستن.اگه یکی خراب بود حتما از همان مارک استفاده کن.اگه نه تمام انها رو عوض کن و از یه نوع جنس مرغوب استفاده کن.. اگه سالم بودن سه سیم قرمز و سه سیم مشکی به ترانس ها رفته.دو تای قرمز ها رو ازاد کن که بمونه یکی دستگاه رو روشن کن.اگه ایراد برطرف شده که احتمالا یکی از ان دو ترانس اتصال است.و اگه برطرف نشده یکی یکی ترانس ها رو امتحان کن.و اگه تمامی انها رو چک کردب ب رو سراغ خروجی ترانس ها که دیود سه پایه امپر بالا هستن البته فرکانسی اونها رو چک کن که احتمال خرابی انها نیز کم نیست. و اگر تا این جا مشکلت حل نشد.اوضاع خطرناک میشود.چون ایراد در قسمت اسیلاتور و مدار پروتکت هست.که از ای سی هی اس ام دی و قطعات ریزه تشکیل شده.که با نهایت دقت تست شود.فک کنم کار به قسمت اخر نرسه.با این حال مراحل رو انجام دهید . اطلاع دهید.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
مشاهده فایل‌پیوست 78998سلام.دوست عزیز قبل هر چیز یلد اور بشم که تعمیر ایت دستگاه کار نسبتا دشواری است و صرفا با پرسو جو و عدم اطلاع از نحوی کا این دستگاه تغعمیر ان ممکن نیست.شما قبل از هر چیز طریقه ی تست موس فت ها و نحو ه اندازه گیری ولتاژ و .... را کاملا اموخته و کار را ادامه دهید.
ببینید وقتی چراغ قرمز رنگ روشن هستش یعنی دستگاه پروتکت کرده به این معنی که در مقابلجریان زیاد محافظت کرده.پس ما باید دنبال عیبی که باعث به وخود اومدن این حالت شده بگردیم.پس به ترتیب دنبال کنید1.برق ورودی پس از کلید وارد یکسو ساز ها و با یک پی تی سی به خازن ها منتقل میشود.لت استفاده از پی تی سی جلو گیری از شارز سریع خازن ها که باعث پریدن کنتور و جرقه ی شدید هنگام به برق زدن است.که بعد از مدت کوتاهی رله 24 ولتی جذب شده خازن ها مستقیم تغذیه میشن. اولین کار شما گرفتن ولتاز خازن هاست که بنا به فرموده دوستان 310 ولت dc است که در عکس مشخص کردم و به احتمال زیاد وجود دارد. دومین کار شما گرفتن ولتاژ24 dc هستش که توی عکس یه خازن هست که مشخص کردم. که به احتمال زیاد ان هم وجود دارد .در صورت عدم وجود 24 ولت و یا کم و زیاد بودن ان تغذیه 24 رو چک کن. و اما قسمت اصلی عیب یابی شماکه به احتمال زیاد در قسمت قدرت دستگاهتان است.توسط اون بردی که تو ی عکس مشخصه نوسان ساخته میشه و به موس فت ها اعمال میشه و از طریق اون سه تا خازن پلی استر به سه تا ترانس اعمال میشه"البته ممکنه تک ترانس باشه"شما با یه هویه وات بالا فت ها رو خارج کن و تست کن.دقت کن که کوچکترین نشتی رو چک کنی.با دقت زیاد و به دفعات چک کن که من شاید 50 تا از این دستگاها رو عیبش رو تو ما س فت ها دیدم.خیلی دقت کن.سه تا سه تا با هم موازی هستن.اگه یکی خراب بود حتما از همان مارک استفاده کن.اگه نه تمام انها رو عوض کن و از یه نوع جنس مرغوب استفاده کن.. اگه سالم بودن سه سیم قرمز و سه سیم مشکی به ترانس ها رفته.دو تای قرمز ها رو ازاد کن که بمونه یکی دستگاه رو روشن کن.اگه ایراد برطرف شده که احتمالا یکی از ان دو ترانس اتصال است.و اگه برطرف نشده یکی یکی ترانس ها رو امتحان کن.و اگه تمامی انها رو چک کردب ب رو سراغ خروجی ترانس ها که دیود سه پایه امپر بالا هستن البته فرکانسی اونها رو چک کن که احتمال خرابی انها نیز کم نیست. و اگر تا این جا مشکلت حل نشد.اوضاع خطرناک میشود.چون ایراد در قسمت اسیلاتور و مدار پروتکت هست.که از ای سی هی اس ام دی و قطعات ریزه تشکیل شده.که با نهایت دقت تست شود.فک کنم کار به قسمت اخر نرسه.با این حال مراحل رو انجام دهید . اطلاع دهید.

سلام

ضمن تقدیر و تشکر فراوان از جناب دیجیتال عزیز که تجربیات ارزشمند خود را مطرح فرمودند
چند نکته قابل تامل را اضافه میکنم

1- وجود پی تی سی بدلیل جلوگیری از شارژ سریع خازنها نیست و NTC این وظیفه را بعهده دارد
2- ازآنجاکه تعمیر اصولی و علمی ، دستگاه تحت تعمیر را با حداقل لحیمکاری و با حداقل خسارت و هزینه و حداکثر کیفیت و طول عمر قابل استفاده میسازد

و ازآنجاکه جابجایی بی دلیل قطعات بویژه قطعاتی که با مشقت فراوانی از مدار آزاد میگردد و لحیمکاری بی مورد و بی دلیل آنها موجب افزایش خسارت و هزینه و کاهش کیفیت دستگاه میگردد

و نظر به اینکه ترانس این دستگاه بسادگی معیوب نمیشود و اگر گزارش مربوطه جناب arstan صحیح باشد فت ها سالم است و از طرفی آزاد کردن آنها از مدار عذاب آور و دشوار است و عمدتا موجب کاهش کیفیت دستگاه میگردد لذا اگرچه تصور میکنم تجربه و اطلاعات جناب دیجیتال عزیز بیشتر از حقیر است اما صرفا بدلیل شیوه خاص خود فعلا دلیل و موجبی برای جداکردن آنها از مدار احساس نکردم و توصیه نمیکنم

3- با توجه به گزارش مربوطه که فن دستگاه بدرستی کار نمیکند لذا وجود 24 ولت مورد تردید است و به احتمال زیاد تولید 24 ولت متوقف میشود و سر نخ اصلی همین 24 ولت است که علیرغم تاکید مکرر حقیر متاسفانه جناب arstan گرامی پاسخی ارسال نمیفرمایند

ضمنا سوختن دیود های این دستگاهها پدیده بسیار بسیار نادری است.

سپاس و تقدیر بویژه از جناب دیجیتال

آخرین ویرایش:

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681
با عرض معذرت از آقای غزال بنده در شهر کوچکی زندگی میکنم و کارم تعمیر وسایل خانگی است و بعلت نداشتن این شهر در تعمیرات تخصصی در هر مورد خاص . کارم طوری شده که حتی موبایل و کامپیوتر را هم برای تعمیر قبول میکنم . و با آشنایی با این سایت و دیدن اینکه در هر مورد اساتید با تجربه است . نام نویسی کردم . و علت قبول این دستگاه جوش به همین خاطر است . واینکه من خیلی عاشق تعمیر وسایل برقی هستم . از شما صمیمانه درخواست کمک میکنم که تا تعمیر این دستگاه راهنمایی کنید . برای خرید ولت متر باید به مرکز استان برم . در اسراء وقت خواسته شما را اعلام میکنم . بازم تشکر میکنم که تا این لحظه تجربیات زیادی را اموختید.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
با عرض معذرت از آقای غزال بنده در شهر کوچکی زندگی میکنم و کارم تعمیر وسایل خانگی است و بعلت نداشتن این شهر در تعمیرات تخصصی در هر مورد خاص . کارم طوری شده که حتی موبایل و کامپیوتر را هم برای تعمیر قبول میکنم . و با آشنایی با این سایت و دیدن اینکه در هر مورد اساتید با تجربه است . نام نویسی کردم . و علت قبول این دستگاه جوش به همین خاطر است . واینکه من خیلی عاشق تعمیر وسایل برقی هستم . از شما صمیمانه درخواست کمک میکنم که تا تعمیر این دستگاه راهنمایی کنید . برای خرید ولت متر باید به مرکز استان برم . در اسراء وقت خواسته شما را اعلام میکنم . بازم تشکر میکنم که تا این لحظه تجربیات زیادی را اموختید.

سلام
دوست خوبم
کاش در ابتداء میگفتید که در چه شرایطی هستید
شما در هر صورت نیاز شدیدی به مولتی متر دارید
یک مولتی متر ارزان عقربه ای بخرید برای تعمیر آپولو هم کافیه لازم نیست مولتی متر گرون بخری (آنالوگ یا عقربه ای بهتر از دیجیتاله )

شما فقط در اسرع وقت پاسخ صحیح و کامل و واضح بده که صد دفعه نپرسم اگه فقط اندازه گیری ولتاژ و مقاومت را بدونی بقیه بعهده من و مطمئن باش درست میشه
ولی اگه اشتباها بگی سرم درد میکنه نسخه من درد کمرتو درمان نمیکنه

با همین ولتمتری که داری هم میشه درستش کرد ولی باید سریعتر و کاملتر توضیح بدی ( ولتمترت دیجیتاله یا عقربه ای ؟ )

عاقبت نگفتی فیوز حرارتی سالمه یا نه ( یعنی بگو مقاومتش داخل مدار چند اهمه ؟)
پاسخ تمام سوالات را بده اگه نمیدونی لااقل بگو نمیدونم تا راهنمایی کنم اگه سوال را بی پاسخ بذاری کار درستی نیست

ببین سیم فن با همین ولتمتر چند ولت نشون میده ( یعنی دو سیم ولتمتر را به دو سیم فن متصل کن و بگو همین ولتمترت چقدر نشون میده یعنی اول ولتمتر را به فن متصل کن بعد دستگاه را روشن کن ببین اول چند ولت و بعدا چند ولت نشون میده)

اگه متوجه پست شما نشدم با پیام خصوصی مطلعم کن
زمان مطالعه پستم تشکر نکن اگه خواستی تشکر کنی زمان پاسخگویی باشه که متوجه پاسخ شما بشم

سپاس

آخرین ویرایش:

ديجيتال

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-12-28
429
1,906
تهران
با سلام . تشکر از غزال عزیز. راهنمای یها بنده صرفا برای این دوست عزیزمون بود که ظاهرا اماکانات و تجربه یمتناسب با این دستگاه رو ندارن. و بدیهی است که یک تعمیر کار اینورتور بدون نیاز به خارج کردن قطعه میتوند از صحت ان مطمین شود.ازآنجاکه تعمیر اصولی و علمی ، دستگاه تحت تعمیر را با حداقل لحیمکاری و با حداقل خسارت و هزینه و حداکثر کیفیت و طول عمر قابل استفاده میسازد
با این حرف شما خیلی موافقم و بندهبرای جلوگیری از خسارات زیاد و جلوگیری از صرف وقت و هزینه خیلی جامع تممی احتمالات رو برسی کردم و توضیح دادم و عیب یابی و نحو هی ان دیگر چیزی نسیت که بتوان در این جا توضیح داد.و نکته ی بعدی اگر شما به علت خارج نکردن یک فت و عدم تست ان که به نظر شما سالم بوده دستگاه رو روشن کنید تمامی فت ها خواهند سوخت و به نظر شما وقتی که بعد سوختن قطعات از شما گرفته میشود خیلی بیشتر از تست ان است؟
متوجه این قسمت فرمایشاتون نشدم که فرمودید لحیم کاری باعث کاهش کیفیت میشود و این درست نیست.
شاید سه یار چهار مورد داشتم که ترانس از داخل اتصال کرده بود و من هم همه ی احتمالات رو عرض کردم. برای تست ترانس لازم نیست از مدار خارج شود فقط سیم قرمز ان از سوکت جدا شود و تست هر کدام کمتر از یک دقیه زمان میبرد.از ان جایی که دیود ها بسیار امپر بالا هستن و محافظت شده جریان خروجی از ترانس ها به شدت بالا هست و احتمال خرابی وجود دارد.فن این دستگاه ها اکثرا 220 ac هستش و البته هستن که با 24 ولت کار میکنن که این فن ها توربو هستن و با افزایش دما دور انها نیز تغییر میکند.ید اور بشم تعمییر این دستگاه ها علاوه بر دانستن تئوری تجربه نقش پر رنگ تری دارد.بله با توجه با محافظت دیود ها احتمالا سوختن انها کم است و بنده فقط یک بار این موضوع را دیدم.به هر حال دوست عزیز قبل صرف وقت و هزینه اطلاعاتی در مورد دستگاه و نحو ه ی کار و تست قطعات به دست اورید و با تجهیزات کامل به سراغش بروید .از نظر دوستان هم استفاده کنید که "همه چیز را همه گان دانند" باتشکر از شما و غزال ممنون که وقت میزارید واسه هم دیگه مون

بالا