آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: جوش نزدن روشن شدن چراغ قرمز 0.C و سبز پاور دستگاه اینورتر جوش مدل ZX7-200

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681
با تشکر اون سیم سیاه گفتین که 3 عدد باید باشه . درسته 3 عدد سیم سیاه است که سومی زیر سیم ها افتاده اگه با دقت نگاه کنی دیده میشه . اشتباه عکسی بود . یعد گفتین که ولتاژ 310 ولت را آزمایش کن که به igbt داره میره ولت متر عدد صفر و نشون میده .

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681
سلام

يکي از دوستانم تعميرکار همين دستگاه ها هست زنگ زدم و ازش پرسيدم ....

ميگه اينها چند مدل مختلف هستند ...... گفت يک فيش کنار فن هست ( البته دقيق اشاره نکرد کدوم فيش ) اونو بکشيد اگر چراغ قرمز روي برد خاموش شد اشکال از برد وسطي هست و معمولا يا خود ترانس هاي روي برد خراب ميشه يا ديودهاي آمپر بالا و اگر خاموش نشد ايراد از برد بالايي هست و بايد قطعات اون قسمت چک بشه يک نقشه هم گير آوردم شايد با مدار شما يکي باشه :

http://www.irantk.ir/showthread.php?t=45695&p=246437#post246437

يا حق .......

نزدیک فن فقط یه فیش است که 3 سیم قرمز و 3 سیم سیاه داره که با جدا کردن این فیش باز چراق قرمز روشن میشه .

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
با تشکر از غزال از بالا عکس دوم که روی رادیاتور فیوز حرارتی است که با سیم قرمز رنگ وصل است . اگه نگاه کنی هر دو سیم را با هم لحیم کردند . یعنی اون فیوز دیگه استفاده نمیشه .
<br>
<br>
با تشکر اون سیم سیاه گفتین که 3 عدد باید باشه . درسته 3 عدد سیم سیاه است که سومی زیر سیم ها افتاده اگه با دقت نگاه کنی دیده میشه . اشتباه عکسی بود . یعد گفتین که ولتاژ 310 ولت را آزمایش کن که به igbt داره میره ولت متر عدد صفر و نشون میده .
<br>
<br>
نزدیک فن فقط یه فیش است که 3 سیم قرمز و 3 سیم سیاه داره که با جدا کردن این فیش باز چراق قرمز روشن میشه .
<br>

سلام
کجا 310 ولت نداره
روی تصویر ، محلی را برای ورود 310 ولت مشخص کردم آیا دارید یا نه ؟<

اگر فیوز را بدلیل خرابی ، اتصال کوتاه کرده اند ، این فیوز فراوونه یکی بخر تعویض کن و اگه سالمه اتصالشو باز کن یعنی بحالت اصلی باشه و بعد از عیب حاضر عیب اونو هم میگیریم

البته این فیوز به عیب حاضر ربطی نداره
اگه پاسخ سوالاتو بدی درست میشه
igbtها سه تا سه تا موازیند و لذا فقط تست یکی از آنها داخل مدار موثره فرقی نداره کدومو تست کنی

فلذا یکی از هر سه تا موازی را روی مدار تست کن و اهم پایه ها را اعلام کن
یعنی باید 4 تا از آنها را تست کنید
خصوصا ببین پین وسط آنها با پایه های کناری شورت است یا اهم کمی دارد یا نه ؟

من تا چند ساعت دیگه در خدمت هستم و احتمالا برای دو روز کمترین فرصتی برای مشاهده پاسخ شما ندارم .

<br><brسپاس

آخرین ویرایش:

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681
با تشکر از روی شکل گفتین که 3 سیم قرمز 310 ولت داشته باشه از زیر برد این سه سیم با هم وصل هستند یعنی خروجی است به سمت خازن ها ( توی شکلها اولی که چهار تا خازن بزرگ داره ) یکی از سیم های ولت متر را به سیم قرمز و یکی دیگه را به سیم سیاه وصل کردم عدد صفر را نشون میده . یا سیم سیاه را نوشتین صفر . حالا سیم های اهم متر را به کدوم قسمت ها وصل کنم .اگه تست ولتاژ درست نیست . بیشتر راهنمایی کنید که سیم های ولت متر را به کدوم قسمت ها وصل کنم . بعد گفتین که 24 ولت داره یا نه کدوم قسمت را تست کنم . از روی شکل ها بگید ممنون میشم .

آخرین ویرایش:

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681
روش تست igbt روی مدار را اگه لطف کنی بنویسی ممنون میشم . با تشکر فراوان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
با تشکر از روی شکل گفتین که 3 سیم قرمز 310 ولت داشته باشه از زیر برد این سه سیم با هم وصل هستند یعنی خروجی است به سمت خازن ها ( توی شکلها اولی که چهار تا خازن بزرگ داره ) یکی از سیم های ولت متر را به سیم قرمز و یکی دیگه را به سیم سیاه وصل کردم عدد صفر را نشون میده . یا سیم سیاه را نوشتین صفر . حالا سیم های اهم متر را به کدوم قسمت ها وصل کنم .اگه تست ولتاژ درست نیست . بیشتر راهنمایی کنید که سیم های ولت متر را به کدوم قسمت ها وصل کنم . بعد گفتین که 24 ولت داره یا نه کدوم قسمت را تست کنم . از روی شکل ها بگید ممنون میشم .

سلام
اگه ولتمتر را به سیاه و قرمز که در تصویر مشخص کردم متصل کنید باید 310 ولت داشته باشه و اگه نداره ولتاژ خازنهای بزرگ تغذیه که باهم موازیند اعلام کنید

چرا پاسخ ندادید که پایه وسط IGBT ها با پایه های کناری ها صفر اهمه یا نه ؟

سپاس

ديجيتال

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-12-28
429
1,906
تهران
سلام .به احتمال زیاد شما هم ولتاژ 310 رو دارید و هم ولتاژ 24 رو.چون ولتاژ تغذیه ازز مسیر 310 ولت و با تغذیه سویچینگ جدا ساخته میشه وقتی چراغ روشن دارید یعنی ولتاژ 24 هست .و این نوع مدارها مدارهای تجاری هستن که دقیقا با همین مدل تو جمهوری هم طراحی و ساخته میشن. واما ایراد شما به بخشهای زیادی مربوط میشه و به ترتیب اولویت میگم.1.برد اسیلاتور.2 .ماسفت های قدرت.3.دیود های یک سو ساز.و در اخر ولتاژ 24 که ممکنه صاف نباشه. و اما واسه ی شروع. ماسفت های قدرت چک شود و مشکوک ها خارج و بیرون مدار تست شود.در صورت خرابی حتی یکی ز انها حتما یا از همان مارک و مدل استفاده کن یا تمامی انها رو عوض کن.مسیر پروتکت دستگاه رو به هیچ عنوان قطع نکن چون زیان های زیادی میبینی.و حتما دنبال عیب باش با قطع مسیر پروتکت دستگاه کار خواهد کرد ولی خیلی کوتاه.قبل این کارا حتما قسمت اسیلاتور را شستشو بده چون کوچکترین اثر محیطی فرکانس رو به هم میزنه. نوسان از طریق سه تا خازن پلی استر به ترانس ها اعمال میشه.مواردی داشتم که ترانس از داخل اتصال بوده.اگه دستگاهتون سه ترانسه هست دونه دونه ترانس ها رو قطع کن و یکی یکی وصل کن.اگه ایراد از ترانسی باشه موقعی که اون ترانس وصل نیست باید درست کار کنه.البته با توجه به فرمایشات جناب عالی تمامی احتمالات وجود داره.اینا رو چک .نتیجه رو اعلام کن.
attachment.php

ديجيتال

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-12-28
429
1,906
تهران
سلام.این رو هم بگم که روی برد این دستگاها یه لایه زخیم شارلاک یا پلی استر میریزن که مشکلاتی واسه تست قطعات به وجود میاد پس کاملا مطمین شو که اهمتر به پایه قطعات وصل میشه.با توجه به گسترش روز افزون این دستگاها حتما نتیجه رو اعلام کن تا هم پیگیری شود و هم اموزشی برای من و دوستان

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681
با تشکر
بعد از سنباده زدن لحیم زیر سیم ها دوباره بعد از روشن کردن دستگاه اندازه گرفتنم که 420 ولت نشان میده . ولی 24 ولتی که گقتین رو نتونستم پیدا کنم تا اندازه بگیرم .
جناب غزال igbt ها را تست کردم . هیچ کدومشون شورتی نداره و تمام igbt ها پایه وسط با یکی از پایه ها اهم متر یک لحظه یه عدد را نشون میده و دوباره عدد 1 رو نشون میده و با پایه دیگه عدد حدود 800 اهم را نشون میده ولی انگار خازن است که داره پر میشه .

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
با تشکر
بعد از سنباده زدن لحیم زیر سیم ها دوباره بعد از روشن کردن دستگاه اندازه گرفتنم که 420 ولت نشان میده . ولی 24 ولتی که گقتین رو نتونستم پیدا کنم تا اندازه بگیرم .
جناب غزال igbt ها را تست کردم . هیچ کدومشون شورتی نداره و تمام igbt ها پایه وسط با یکی از پایه ها اهم متر یک لحظه یه عدد را نشون میده و دوباره عدد 1 رو نشون میده و با پایه دیگه عدد حدود 800 اهم را نشون میده ولی انگار خازن است که داره پر میشه .

سلام

فرمودید سمباده زدید ، 420 ولته . کجا 420 ولته ؟
دقیقا محل اندازه گیری ولتاژ را مشخص کنید
در این دستگاه 420 ولت وجود نداره !

بوبین رله k1, k2 , k3 به 24 ولت متصله ببینید 24 ولت داره یا نه ؟

آخرین ویرایش:
بالا