آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: جایگزین آی سی پاور NCP1055 در دستگاه جوش آلمانی Welding inverter Gysmi 161

Prid

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-09-01
308
814
پاسخ : جایگزین ای سی پاور دستگاه جوش المانی gysmi161

سلام

عزیزم عرض کردم باید پایه های آی سی جایگزین را با قطعات و ولتاژهایی که دیتاشیت مقرر کرده آماده کنی

مثلا اگه کلکتور کوپلر دستگاه به ولتاژ متصله ولی در آی سی جایگزین باید به یکی از پین های آی سی جایگزین متصل بشه دراینصورت بدون اعمال تغییرات مذکور مشخصه که کار نمیکنه

نفرمودید نقشه ای که ارسال کردید متعلق بدستگاه شماست ؟
قطعات متصل به پین های آی سی دستگاه را اعلام یا نقشه آنرا بکشید و ارسال کنید تا ایراد شما قابل بررسی بشه

ضمنا بفرمایید آیا تغییراتی جز جابجایی پایه ها اعمال کرده اید یا نه ؟

سپاس

با پوزش از استاد شاطی زاده عزیز که پاسخ ایشان همزمان با پاسخم تنظیم شده و که ندیده بودم فلذا توصیه ایشان را با اولویت اجرا فرمایید.

سلام

روي مدار مقاومت هاي R51P03 و R51P05 را چک کنيد بايد مثل جامپر باشند ؟

اصلا همچين مقاومت هايي روي مدار داريد ؟

کنترل ولتاژي که روي مدار داريد همين مقاومت ها هستند همراه با Q51P01 و D51P02 و R51P04

زنر 15 ولتي هم براي ثابت نگه داشتن ولتاژ خروجي روي 15 ولت هست که ظاهرا ولتاژ مدار شما همون 3 تا 4 ولت بيشتر نميشه و زنر ديگه نقشي نداره ؟

براي تست مسير زنر D51P02 را به خط خروجي 15 ولت قطع کنيد و بوسيله يک تغذيه 0 تا 30 ، ولتاژ را از همون حدود سه ولت به زنر اعمال کنيد و ولتاژ را کم کم زياد کنيد و در خروجي اندازه بگيريد و ببينيد که آيا ولتاژ خروجي کم کم به همان نسبت ولتاژ اعمال شده زياد مي شود يا نه ؟

دقت کنيد گيره منفي تغذيه را بايد به اميتر ترانزيستور Q51P01 متصل کنيد ، تست کرده و نتيجه را اعلام کنيد .

سلام

قطعا شرایط کار آی سی جایگزین را فراهم نکردید یا اشکال دیگری موجب صدمه میشه
ضمنا آی سی که استاد شاطی زاده عزیز معرفی فرمودند خیلی مناسب تره و مونتاژ آن هم ساده تره

آیا نقشه ای که ارسال فرمودید متعلق بدستگاه تحت تعمیره ؟
سپاس

سلام

همانطور که حدس زدم شرایط کار آی سی را فراهم نکردید
اگر از 256 استفاده کنید علاوه بر جابجایی مناسب پایه ها باید یک مقاومت بزرگ حدود مگا اهم بین کلکتور ترانزیستور و 310 ولت نصب کنید درست میشه.

سپاس
سلام
ميشه بگيد منظورتون كدوم ترانزيستور هستش از روي اون نقشه اي كه براتون فرستادم مشخص كنيد چه تغييراتي بايد بدم
ممنون ميشم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786

سلام
ميشه بگيد منظورتون كدوم ترانزيستور هستش از روي اون نقشه اي كه براتون فرستادم مشخص كنيد چه تغييراتي بايد بدم
ممنون ميشم

سلام

در کل نقشه ای که در پست 3 ارائه و منتسب به ایندستگاه فرمودید فقط یک ترانزیستور وجود داره
ازطرفی بدیهی است که ترانزیستور متصل به آی سی مورد نظر است.

سپاس

Prid

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-09-01
308
814

سلام

در کل نقشه ای که در پست 3 ارائه و منتسب به ایندستگاه فرمودید فقط یک ترانزیستور وجود داره

سپاس
با سلام
اون مقاومت بين بيس اميتر كه ١٠٠ اهم ميباشد نبايد تغيير كند در ضمن مقاومتي كه بايد بين كلكتور ترانزيستور و مثبت ٣٠٠ ولت بايد قرار بگيره دقيقا چند مگا اهم بايد باشه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786

با سلام
اون مقاومت بين بيس اميتر كه ١٠٠ اهم ميباشد نبايد تغيير كند در ضمن مقاومتي كه بايد بين كلكتور ترانزيستور و مثبت ٣٠٠ ولت بايد قرار بگيره دقيقا چند مگا اهم بايد باشه

عرض کردم فقط این مقاومت اضافه بشه یعنی نیاز دیگری نداره
مقدار دقیق مقاومت را با سعی و خطا مشخص کن و یا از نقشه مشابه حاوی 256 استفاده کن.

سپاس

Prid

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-09-01
308
814

سلام

کنترل ولتاژي که روي مدار داريد همين مقاومت ها هستند همراه با Q51P01 و D51P02 و R51P04

زنر 15 ولتي هم براي ثابت نگه داشتن ولتاژ خروجي روي 15 ولت هست که ظاهرا ولتاژ مدار شما همون 3 تا 4 ولت بيشتر نميشه و زنر ديگه نقشي نداره ؟

براي تست مسير زنر D51P02 را به خط خروجي 15 ولت قطع کنيد و بوسيله يک تغذيه 0 تا 30 ، ولتاژ را از همون حدود سه ولت به زنر اعمال کنيد و ولتاژ را کم کم زياد کنيد و در خروجي اندازه بگيريد و ببينيد که آيا ولتاژ خروجي کم کم به همان نسبت ولتاژ اعمال شده زياد مي شود يا نه ؟

دقت کنيد گيره منفي تغذيه را بايد به اميتر ترانزيستور Q51P01 متصل کنيد ، تست کرده و نتيجه را اعلام کنيد .
با سلام خدمت اقاي شاطي زاده عزيز
اون pdf كه برام فرستاديد از نظر شماتيك يك مقداري متفاوته و اون مقاومت هايي كه فرموديد روي pcb موجود نميباشد
بار ديگر به خاطر اطمينان حاصل كردن از قطعات ثانويه ترانس و مدار رگلاتور يك اي سي سالم top209 را به مدار بستم ولي اين بار فيد بك ايسي را از طريق يك منبع تغذيه خارجي پنج ولت اعمال كردم و منفي منبع را به سورس وصل كردم در نتيجه روي يك خازن خروجي حتي تا ١١ ولت هم داشتم ولي ايسي چون درست باياس نميشه زود داغ ميشه
در ضمن ولتاژ خروجي به حدي نرسيد كه رله ها سوييچ بشن ممنونم يا حق

Prid

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-09-01
308
814

مقدار دقیق مقاومت را با سعی و خطا مشخص کن و یا از نقشه مشابه حاوی 256 استفاده کن.

سپاس
با سلام خدمت اقا غزال گل وگلاب شرمنده هميشه مزاحمت هستم
از يك مقاومت ١/٢ مگا شروع كردم و يك سر مقاومت رو به مثبت تغذيه و سر ديگه رو به كلكتور ترانزيستور متصل كردم كه ولتاژ فيدبك اي سي به ٤ ولت هم رسيد ولي فقط 1 ولت در خروجي داشتم
مقاومت را تا ١٠ مگا اهم تغيير دادم تغييري حاصل نشد
براي حصول از سالمي از ترانس و قطعات ثانويه مدار نميتونم از فانكشن ژنراتور يك پالس ١٠٠ كيلو به ورودي يك فت قدرت و درين سورسش را به مدار وصل كرد جهت كنجكاوي ميپرسم از دستم ناراحت نشو خيكي ازت حساب ميبرم استاد سر كلاس درست جيكمم در نمياد ممنونم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786

با سلام خدمت اقا غزال گل وگلاب شرمنده هميشه مزاحمت هستم
از يك مقاومت ١/٢ مگا شروع كردم و يك سر مقاومت رو به مثبت تغذيه و سر ديگه رو به كلكتور ترانزيستور متصل كردم كه ولتاژ فيدبك اي سي به ٤ ولت هم رسيد ولي فقط 1 ولت در خروجي داشتم
مقاومت را تا ١٠ مگا اهم تغيير دادم تغييري حاصل نشد
براي حصول از سالمي از ترانس و قطعات ثانويه مدار نميتونم از فانكشن ژنراتور يك پالس ١٠٠ كيلو به ورودي يك فت قدرت و درين سورسش را به مدار وصل كرد جهت كنجكاوي ميپرسم از دستم ناراحت نشو خيكي ازت حساب ميبرم استاد سر كلاس درست جيكمم در نمياد ممنونم

سلام

دوست خوبم

مگه چکار کردم از من نگران هستی البته اگه جسارتی کردم مربوط به سن و ساله و نباید به دل بگیری و عذرخواهی میکنم

اما در خصوص مقاومت مقدار مقاومت را کاهشی تغییر بده مثلا 470 کیلو و بعد 220 کیلو تست کن.

سپاس

Prid

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-09-01
308
814

سپاس

سلام

سپاس

سلام

از آي سي هاي سري TOP استفاده کنيد ، انشاالله که درست شود ..........

ديتاشيت و شماتيک هم اينجا هست :

iRanTK.iR - The First Electronic Forum in iRaN | جدول مشابهات آي سي هاي تغذيه

مشاهده فایل‌پیوست 89915

مشاهده فایل‌پیوست 89911

سلام

سلام

دوست خوبم

مگه چکار کردم از من نگران هستی البته اگه جسارتی کردم مربوط به سن و ساله و نباید به دل بگیری و عذرخواهی میکنم

اما در خصوص مقاومت مقدار مقاومت را کاهشی تغییر بده مثلا 470 کیلو و بعد 220 کیلو تست کن.

سپاس
با سلام
استاد چب كاري نكنين من بايد از شما عذر خواهي منم واز شما ممنون باشم از اين همه لطفي كه نسبت به بنده وديگر عزيزان دارين
ان شاالله هميشه پاينده باشيد ودر زندگي موفق وشادكام
واين حسي كه نسبت به شما دارم حس استاد شاگرديه تو محيط كلاس و دانشگاه هم همين حسو نسبت به استادم داشتم
اي يك حس احترامه بخاطر اينكه در قبال دانشي كه به من عنايت ميكنيد زبانم براي تشكر از زحماتتون نادمه و حرفي واسه گفتن نداره
چشم مقاومتو طبق گفته شما تغيير ميدم و اعلام نتيجه ميكنم در ضمن رو اين دستگاه تجربه تلخ اون دستگاه جوش را اويزه گوشم كردم و تا حصول اطمينان قطعهاي رو تعويض نكردم و دستگاه نيز دستكاري نشده است

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786

با سلام
استاد چب كاري نكنين من بايد از شما عذر خواهي منم واز شما ممنون باشم از اين همه لطفي كه نسبت به بنده وديگر عزيزان دارين
ان شاالله هميشه پاينده باشيد ودر زندگي موفق وشادكام
واين حسي كه نسبت به شما دارم حس استاد شاگرديه تو محيط كلاس و دانشگاه هم همين حسو نسبت به استادم داشتم
اي يك حس احترامه بخاطر اينكه در قبال دانشي كه به من عنايت ميكنيد زبانم براي تشكر از زحماتتون نادمه و حرفي واسه گفتن نداره
چشم مقاومتو طبق گفته شما تغيير ميدم و اعلام نتيجه ميكنم در ضمن رو اين دستگاه تجربه تلخ اون دستگاه جوش را اويزه گوشم كردم و تا حصول اطمينان قطعهاي رو تعويض نكردم و دستگاه نيز دستكاري نشده است

سلام

اگه با تغییر مقاومت هم درست نشده دراینصورت D52P01 , C52P01 که 15 ولت را برای فیدبک میسازه خرابه

سپاس

بالا