آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

سوال: تغییر محل نصب IGBTها در اینوتر جوشکاری موجب اشکال خواهد شد؟

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام
لطفا عکس واضحی از پشت و روی بورد قرار دهید

سوال :

دستگاه دارای شنت و ترانس ct میباشد ؟
یا خروجی دستگاه از طریق یک مقاومت وات بالا و دیود به اپتو کوپلر ختم شده است ؟

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,180
با سلام
ضمن تشکر از اساتید بزرگوار،آقا جواد و bstar عزیز
دستگاه شنت و اون مقاومت و اوپتو کوپلر رو نداره
اما ترانس ct داره
از خروجی انبر و گیره اتصال مستقیما فیدبک گرفته میشه که مستقیما میره به برد pwm بدون مقاومت وات بالا و بدون اوپتوکوپلر،این دستگاه با تک برده های گام الکتریک یا سان یانگ و چند تایی که تعمیر کرده ام (اسمشون خاطرم نیست)فرق داره،اونجا یه اوپتوکوپلر با یه مقاومت وات بالا از خروجی فیدبک میگرفت اما اینجا دو تا سیم از خروجی مستقیما وبی واسطه به برد pwm میرن
(رو و زیر برد pwmسراسر تو قیر سفت هستش،شبیه آی سی قیری ماشین حساب)

http://uupload.ir/files/6afb_afsoongar_681350.jpg
http://uupload.ir/files/gie0_afsoongar_681395.jpg
سپاس

آخرین ویرایش:

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,180
با سلام
ضمن تشکر از اساتید بزرگوار،آقا جواد و bstar عزیز
دستگاه شنت و اون مقاومت و اوپتو کوپلر رو نداره
اما ترانس ct داره
از خروجی انبر و گیره اتصال مستقیما فیدبک گرفته میشه که مستقیما میره به برد pwm بدون مقاومت وات بالا و بدون اوپتوکوپلر،این دستگاه با تک برده های گام الکتریک یا سان یانگ و چند تایی که تعمیر کرده ام (اسمشون خاطرم نیست)فرق داره،اونجا یه اوپتوکوپلر با یه مقاومت وات بالا از خروجی فیدبک میگرفت اما اینجا دو تا سیم از خروجی مستقیما وبی واسطه به برد pwm میرن
(رو و زیر برد pwmسراسر تو قیر سفت هستش،شبیه آی سی قیری ماشین حساب)

http://uupload.ir/files/6afb_afsoongar_681350.jpg
http://uupload.ir/files/gie0_afsoongar_681395.jpg

اونچه که من از سوال استاد bstar استنباط کرده ام اینه که بدلیل نبود فت روی برد ،عمل سوئیچ زنی انجام نخواهد گرفت و طبیعتا در خروجی هم ولتاژی نخواهیم داشت و برد PWM فیدبکی از خروجی دریافت نخواهد کرد پس نتیجه این میشه که پالس مربعی هم ساخته نخواهد شد!
در اصل ما با خالی گذاشتن جای فت ها، بده بستون بین فت ها و برد PWM رو بهم زده ایم و رابطه ی دو طرفه ی این دو جز رو از بین برده ایم(البته این استنباط بنده هستش_تائید یا تکذیب به عهده اساتید گرامی)
اگر فرضیه فوق صحیح باشد بنده برای ادامه تست بدون فت این برد پیشنهادی دارم،در زمان موجود بودن فت رو دستگاه و کارکرد ایده ال سیستم ولتاژی تو خروجی دستگاه ایجاد خواهد شد،خب ما میتونیم دو سیم که از خروجی مثبت و منفی دستگاه به برد PWM فیدبک میده رو قطع و با ولتاژ خارجی تغذیه کنیم که برد PWM فکر کنه این ولتاژ مال سوئیچ فت هاست و تو این حالت سیگنال محل نصب فت ها بررسی بشه که از حالت سینوسی در میاد و مربعی میشه یا نه؟اگر سیگنال مربعی شد نتیجه میگیریم بدون فت نو سیگنال مربعی تو این دستگاه ساخته نمیشه و اگه بازم سینوسی بود اون موقع مشکل از برد PWM هستش(لطفا در این مورد هم نظرتون رو منتقل کنید)
با سپاس

آخرین ویرایش:

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
سلام gie0_afsoongar_681395.jpg6afb_afsoongar_681350.jpg

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام
درسته منظورم همین بود
بهتره زمین تغذیه خارجی به منفی و مثبت ابتدا با یک مقاومت تقریبا 10 کیلو در صورت جواب نگرفتن با یک مقاومت 4.7 کیلو و یا در نهایت با 1 کیلو تست شود .
البته این فرمان باید فقط به سیم های مربوط به بورد فرمان داده شود .
بهتره از ولتاژ پایین با امپر کم شروع نمایید مثلا 12 ولت

javad10mn

کاربر
2010-03-19
173
447
سلام
این مورد خیلی بعیده چون طراح که نمیاد جوری طراحی کنه که اگه به هر دلیلی مثل قطع شدن مسیر فیبر ،ولتاژ خروجی قطع شد سیگنال تبدیل به سینوسی بشه و ای جی بی تی ها مثل دینامیت منفجر بشن.

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,180
با سلام
ضمن تشکر از اساتید عزیز جناب bstar و آقا جواد و مهندس دارابی
این طراحی چندان محال هم نمیتونه باشه!!کسی که رو پشت روی برد pwm قیر میریزه که انحصاریش بکنه ازش بعید نیست که جوری برد رو طراحی کنه که با قطع ولتاژ خروجی به هر دلیل سیگنال از مربعی به شکل دیگه در بیاد و IGBT ها به رحمت ایزدی بپیوندند
یادمه تو یه کارخونه ای واسه موتوری که کارش هواگیری از یه مخزن بود،صفحه کلاچ گذاشته بودن که در صورت گیر کردن و اضافه بار موتور،شافت از بار جدا بشه و موتور نسوزه،قسمت خنده دار این طراحی این بود که همین صفحه کلاچ باعث سوختن موتور میشد!!!به زور سازنده رو ملزم کردن که کلاچ رو برداره،تا الان موتور بدون کلاچ کارکرده و نسوخته!!

البته بنده دو سیم نازکی که از خروجی های دستگاه به برد PWM میره رو قطع کردم و به ولتاژ 9 ولت(باطری کتابی کنترل_از اتصال پاور قوی خوداری کردم) متصل کردم که تغیری در سیگنال گیت IGBT ها حاصل نشد،با 12 ولت هم تست کنم؟ولتاژ بی باری دستگاه 75 ولت باید باشه و حین جوشکاری به حدود 20 الی 30 ولت برسه،با فرض اینکه سیگنال سازی باید توسط همین ولتاژ خروجی ساخته شه باید ولتاژ خارجی مون بالای 20 ولت باشه که حالت جوشکاری شبیه سازی بشه،منظور بنده اینه که افت ولتاژ حین جوشکاری رو تو قطب مثبت و منفی دستگاه شبیه سازی کنیم و به برد PWM بدیم(اگه اشتباه میکنم تصحیح بفرمائید)
با سپاس
سپاس

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: javad10mn

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام
جناب جواد 110 فرمایش درستی دارند
اولا خروجی ایسی pwm به صورت پالس هستش و در ثانی روی دستگاه جوش که نمیان سیگنال ژنراتور بزارن مثلا فلان قسمت ایراد داشت سینوسی بده فلان قسمت ایراد داشت رمپ بده فلان قسمت ایراد داشت دندان اره ای بده
به هر حال در بعضی از دستگاه ها اگر فیدبک ولتاژ خروجی درست نباشه سیگنال pwm قطع میشه برای محافظت از قطعات
منظور من برای راه اندازی بورد فرمان از طریق شبیه سازی ولتاژ خروجی هستش تا ic pwm شرو ع به تولید موج pwm نماید تا شکل موج قابل برسی باشد .

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: javad10mn

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,180
با سلام
ضمن تشکر از استاد bstar
بله موافقم
طبق گفته ی شما باید هیچ سیگنالی رو پایه گیت نداشته باشیم الان،سوال اینجاست که با اینکه ولتاژ فیدبک به برد pwm نمیرسه پس چرا pwm خروجی داره؟ (حتی سینوسی) با استدلال شما نباید رو گیت فت ها هیچ گونه سیگنالی داشته باشیم،چه مربعی چه سینوسی چه دندان اره ای و ....
پس چرا سیگنال هست؟؟
به دو تا سیم فیدبک ولتاژ خروجی چه ولتاژی بدم و تست کنم؟(12 جواب نداد)
سپاس

آخرین ویرایش:
بالا