آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی محافظ یخچال

h.esakndari

VIP+ افتخاری
کاربر
با سلام و تبریک سال نودر محافظ سه لامپی دیود زنر همانطور که فرمودید 12ولتیه وخازن سرامیکی هم 680نانو است
و هردو خازن الکترولیتی وسرامیکی را عوض کردم عیب رفع نشد

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
پاسخ : Re: تحلیل و عیب یابی محافظ یخچال

با سلام و تبریک سال نودر محافظ سه لامپی دیود زنر همانطور که فرمودید 12ولتیه وخازن سرامیکی هم 680نانو است
و هردو خازن الکترولیتی وسرامیکی را عوض کردم عیب رفع نشد

درود

بدون نقشه تیر در تاریکی است
بازم استنباط خودتو گفتی ولی عرض کردم شماره سرامیکی که الان روی برد نصب کردی چیه ؟ یعنی هر شماره ای می بینی بخون و بگو
بجای زینر 12 ولتی از زینر حدود 18 یا 20 ولتی استفاده کن و ولتاژ زینر (درحالت رله خاموش و رله فعال) و نتیجه را اعلام کن
ضمنا هیچ دستگاهی به خروجی رله متصل نباشه
عزیزم کشیدن نقشه این مدا ر بسیار ساده است و اگه بکشی دیگه مشکلی وجود نداره و فورا حل میشه

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
درود
جهت جلوگیری از اتلاف وقت علاقمندانی که نیاز به تحلیل مبسوط و مطالعه پست های مربوطه ندارند ، خلاصه تحلیل کامل را طی ویرایش در پست اول اضافه کردم و کاملتر میشه .

اما سوالی مطرح است
برق شهر توسط یکی از دیودهای دیود پل که با قلم قرمز مشخص کردم یکسو شده و بصورت نیم موج به تقسیم ولتاژ (مقاومت 4/2 کیلو و 220 کیلو متصل به برق شهر ) هدایت میشه
و ازآنجاکه نیم موج موجب اختلال عملکرد آپ امپ میشه لذا از D5 و خازن 22 میکرو استفاده شده تا فقط بخش فوقانی ولتاژ نمونه در خازن ذخیره بشه بعبارتی D5 فقط بمنظور جلوگیری از برگشت انرژی استفاده شده تا همواره ماکزیمم ولتاژ در خازن ذخیره بشه

اما اگه قراره ماکزیمم ولتاژ در خازن 22 میکرو ذخیره بشه دراینصورت چرا از مقاومت 150 کیلو (متصل به پایه 13 ) موازی با خازن 22 میکرو استفاده شده که نتونه بخوبی ماکزیمم ولتاژ را ذخیره کنه و موجب تخلیه خازن بشه لذا
وظیفه مقاومت 150 کیلو
(موازی با خازن 22 میکرو ) چیه ؟
33.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
درود
جهت جلوگیری از اتلاف وقت علاقمندانی که نیاز به تحلیل مبسوط و مطالعه پست های مربوطه ندارند ، خلاصه تحلیل کامل را طی ویرایش در پست اول اضافه کردم و کاملتر میشه .

اما سوالی مطرح است
برق شهر توسط یکی از دیودهای دیود پل که با قلم قرمز مشخص کردم یکسو شده و بصورت نیم موج به تقسیم ولتاژ (مقاومت 4/2 کیلو و 220 کیلو متصل به برق شهر ) هدایت میشه
و ازآنجاکه نیم موج موجب اختلال عملکرد آپ امپ میشه لذا از D5 و خازن 22 میکرو استفاده شده تا فقط بخش فوقانی ولتاژ نمونه در خازن ذخیره بشه بعبارتی D5 فقط بمنظور جلوگیری از برگشت انرژی استفاده شده تا همواره ماکزیمم ولتاژ در خازن ذخیره بشه

اما اگه قراره ماکزیمم ولتاژ در خازن 22 میکرو ذخیره بشه دراینصورت چرا از مقاومت 150 کیلو (متصل به پایه 13 ) موازی با خازن 22 میکرو استفاده شده که نتونه بخوبی ماکزیمم ولتاژ را ذخیره کنه و موجب تخلیه خازن بشه لذا
وظیفه مقاومت 150 کیلو
(موازی با خازن 22 میکرو ) چیه ؟
33.jpg

سوال این بود

وظیفه مقاومت 150 کیلو (متصل به پایه 13) چیه ؟
یعنی اگه نباشه چه اشکالی پیش میاد ؟

راهنمایی
با توجه به اینکه این دستگاه
3 نوع محافظت بعهده داره که در پست اول مطرح شد
اگه مقاومت 150 کیلوی مورد بحث نباشه دو نوع محافظت تا حدودی محقق میشه اما یکی از محافظت ها تقریبا بکلی ناکارآمد میشه
سپاس

saraghaz

کاربر vip
کاربر
2014-01-29
149
370
با سلام خدمت استاد گرامی غزال و تشکر بابت این همه زحمت وتوجه<br>استاد هرچند فکر نمی کنم نظرم چندان درست باشد اما برای پیشبرد بحث فکر می کنم اگر مقاومت 150 کیلو اهم در مدار نباشه در حین کار مدار اگر ولتاژ کاهش پیدا کنه و مثلا از 4.6ولت به 4 ولت برسه به خاطر اینکه خازن قبلا با ولتاژ 4.6 ولت شارژ شده حالا دیگر ولتاژ کاتد دیود مثبت تر از آند آن است ویگر دیود هدایت نمی کند وچون جریان آپ امپ هم صفر است اگر مقاومت 150کیلو اهم در مدار نباشد خازن دشارژ نشده و در نتیجه مدار تا دشارژ خازن هیچ عکس العملی نسبت به کاهش ولتاژ نشان نخواهد داد و خازن هم چون راهی برای دشارژ نداردu2 متوجه کاهش ولتاژ نمی شود

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
با سلام خدمت استاد گرامی غزال و تشکر بابت این همه زحمت وتوجه<br>استاد هرچند فکر نمی کنم نظرم چندان درست باشد اما برای پیشبرد بحث فکر می کنم اگر مقاومت 150 کیلو اهم در مدار نباشه در حین کار مدار اگر ولتاژ کاهش پیدا کنه و مثلا از 4.6ولت به 4 ولت برسه به خاطر اینکه خازن قبلا با ولتاژ 4.6 ولت شارژ شده حالا دیگر ولتاژ کاتد دیود مثبت تر از آند آن است ویگر دیود هدایت نمی کند وچون جریان آپ امپ هم صفر است اگر مقاومت 150کیلو اهم در مدار نباشد خازن دشارژ نشده و در نتیجه مدار تا دشارژ خازن هیچ عکس العملی نسبت به کاهش ولتاژ نشان نخواهد داد و خازن هم چون راهی برای دشارژ نداردu2 متوجه کاهش ولتاژ نمی شود

درود
آفرین

دقیقا همینطوره و کاملا جامع و درست فرمودید
همانطورکه فرمودید درسته که میخوایم ماکزیمم ولتاژ در خازن ظاهر بشه اما اگه 150 کیلو موازی با 22 میکرو نباشه هرگز کاهش ولتاژ برق شهر را نمی فهمه یعنی اگه برق از 220 ولت به 100 ولت کاهش پیدا کنه ولتاژ خازن هرگز کم نمیشه و تا ابد همون مقدار قبلی می مونه و لذا باید با مقاومت بزرگی خازن را تخلیه کنیم که بتونه در فاصله زمانی کوتاهی کاهش ولتاژ را تشخیص بده

سپاس
33.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
درود
آفرین

دقیقا همینطوره و کاملا جامع و درست فرمودید
همانطورکه فرمودید درسته که میخوایم ماکزیمم ولتاژ در خازن ظاهر بشه اما اگه 150 کیلو موازی با 22 میکرو نباشه هرگز کاهش ولتاژ برق شهر را نمی فهمه یعنی اگه برق از 220 ولت به 100 ولت کاهش پیدا کنه ولتاژ خازن هرگز کم نمیشه و تا ابد همون مقدار قبلی می مونه و لذا باید با مقاومت بزرگی خازن را تخلیه کنیم که بتونه در فاصله زمانی کوتاهی کاهش ولتاژ را تشخیص بده

سپاس
33.jpg

درود

اصولا طراحانی حاذق تر و معتبر ترند که دید وسیعتری دارن و قادر به پیش بینی عمده مشکلات احتمالی هستند .
و لذا پرداختن به کلیه جوانب و حواشی قضیه موجب فعالیت ذهنی و وسعت نظر میشه

بنابمراتب موضوع اخیر الاشاره اگه 150 کیلو نباشه محافظت از کاهش ولتاژ تقریبا بکلی مختل میشه .
اما بدون 150 کیلو هم در شرایط خاصی میتونه کاهش ولتاژ را تشخیص بده.
لذا بدون 150 کیلو در چه شرایطی میتونه کاهش ولتاژ را تشخیص بده ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

saraghaz

کاربر vip
کاربر
2014-01-29
149
370
با عرض سلام خدمت استاد غزال

استاد به نظرم اگر با افزایش ظرفیت خازن به مقداری که ثابت زمانی حالت بین مقاومت 150کیلو وخازن را این بار با خازن و مقاومت 4.2کیلو به دست بیاریم می تونیم دیودd5 و مقاومت 150کیلو را حذف کنیم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
با عرض سلام خدمت استاد غزال

استاد به نظرم اگر با افزایش ظرفیت خازن به مقداری که ثابت زمانی حالت بین مقاومت 150کیلو وخازن را این بار با خازن و مقاومت 4.2کیلو به دست بیاریم می تونیم دیودd5 و مقاومت 150کیلو را حذف کنیم

درود
آفرین
اعتماد به نفس شما قابل تحسینه و پیشنهاد شما هم فوق العاده جالب و قابل تامله
اما اشتیاق و انگیزه کافی برای محاسبه و تست ایجاد نکرد.
زیرا بمنظور دستیابی به دقت لازم با حداقل قطعات باید ولتاژ نمونه نسبت به برق شهر بصورت خطی تغییر کنه که البته مقدور نیست ولی با نقشه حاضر از تغییرات خطی ، خیلی هم دور نیست
اما بدون دیود ، متغیر تازه ای بشدت موجب دور شدن از حالت خطی میشه زیرا منبع تغذیه در روند دشارژ دخالت میکنه و دامنه های متفاوت برق شهر نیز تاثیر متفاوتی خواهد گذاشت و لذا بشدت از حالت خطی دور میشه .
لیکن ایده بسیار هوشمندانه ای مطرح فرمودید .
اصولا طرح ایده حتی ایده ناصحیح قابل تقدیره و موجب فعالیت ذهنی میشه و در مواردی منتهی به آثار بسیار ارزنده میشه و از این حیث بسیار ارزنده بود و استفاده کردم و بینهایت سپاسگزارم.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
درود

اصولا طراحانی حاذق تر و معتبر ترند که دید وسیعتری دارن و قادر به پیش بینی عمده مشکلات احتمالی هستند .
و لذا پرداختن به کلیه جوانب و حواشی قضیه موجب فعالیت ذهنی و وسعت نظر میشه

بنابمراتب موضوع اخیر الاشاره اگه 150 کیلو نباشه محافظت از کاهش ولتاژ تقریبا بکلی مختل میشه .
اما بدون 150 کیلو هم در شرایط خاصی میتونه کاهش ولتاژ را تشخیص بده.
لذا بدون 150 کیلو در چه شرایطی میتونه کاهش ولتاژ را تشخیص بده ؟

سپاس

درود

بزرگترین ایراد این نقشه که مهمترین عامل سوختن سریعتر آی سی هست

ایراد بزرگ این نقشه اینه که :
با برق غیرمجاز که ولتاژ خروجی یکی از آپ امپ های u1 یا u2 صفر ولت میشه دراینصورت خازن 470 میکرو از طریق D1 , D2 , DX اتصال کوتاه میشه و به شکل بسیار بد و ناگهانی تخلیه میشه که بسیار مضرره چون فشار شدیدی به آپ امپ مربوطه ( U1 یا U2 ) وارد میکنه ( اگه U3 حذف نشه به U3 فشار وارد میشه ) زیرا درواقع دوسر خازن فوق الذکر که با 20 ولت شارژ شده از طریق آپ امپ مربوطه اتصال کوتاه میشه.

برای مشاهده شدت این مخاطره میتوانید یک خازن 470 میکرو را با 20 ولت شارژ و سپس دو پایه خازن را اتصال کوتاه کنید و شدت جرقه را مشاهده کنید و لذا آپ امپ باید این جرقه ناشی از جریان زیاد را در زمان تخلیه تحمل کنه که احتمال صدمه آپ امپ را بسیار زیاد میکنه .
از سوی دیگر جریان ناشی از شورت کردن پایه های خازن بشدت موجب کاهش عمر خازن میشه.

بنابرین این محافظ تازمانیکه ولتاژ برق شهر نرمال باشه کار میکنه ( که البته تا اینجا کاری نکرده ) ولی اگه برق شهر غیرمجاز بشه با احتمال زیاد خودش میسوزه و باید یکی از این محافظ ، محافظت کنه
البته مشتری بنده خدا تصور میکنه این محافظ مثلا دو سال کار کرده و سوخته درحالیکه چند ثانیه هم کار نکرده و با اولین یا چندمین بار که برق شهر ، غیرمجاز شده سوخته و نتونسته وظیفه خودشو انجام بده و شبیه فیوز ساده عمل کرده .
چاره چیست ؟
باید با کلکی جریان دشارژ را کم کنیم تا برای آپ امپ قابل تحمل باشه اما چطور ؟
1- اگر مقاومتی با D3 سری کنیم ، درسته که جریان دشارژ برای آپ امپ قابل تحمل میشه اما دراینصورت خازن بکندی تخلیه میشه و لذا U4 ( متناسب با مقدار این مقاومت) با تاخیر عمل میکنه و باین ترتیب برق غیرمجاز را با تاخیر قطع میکنه که نقص بزرگی است و خیلی بد و مضره.

2- روش صحبحی که شما پیشنهاد می کنید
بطوریکه جریان دشارژ بسیار کم بشه ولی تاثیری در سرعت عمل محافظ نداشته باشه و برق غیرمجاز را بلافاصله با همون سرعت قبلی قطع کنه .

ضمنا پاسخ سوال 150 کیلویی پست 77 معطل مونده
سپاس

آخرین ویرایش:
بالا