آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی محافظ یخچال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
درود

یکی دیگه از ایرادات این نقشه که بدون اغراق موجب خندیدن من شد بخشی است که با مستطیل زرد مشخص کردم
البته این قبیل اشتباهات از ناحیه دانشجو یا حتی تعمیرکار مجرب هم اشکالی نداره و غیر عادی نیست ولی صدور این خطا از ناحیه طراح قابل توجیه نیست و اساسا چنین شخصی در حد و اندازه طراح تولیدات انبوه نبوده
مقصود من استهزاء و تمسخر ناتوانی افراد نیست چون حتی هر اندیشمند و عالمی نیز در عمده موارد خارج تخصص خود بسیار ناتوان و چه بسا ناتوان تر از افراد عادی هم هستند که کاملا طبیعی است
و لذا طراحی افراد مبتدی نه تنها قابل تمسخر نیست بلکه قابل تقدیره ولی طراحی ضعیف افراد صادق منجر به تولید انبوه نمیشه.

و لذا این شخص بسیار بیشتر از توانایی علمی توانایی تدلیس و تلبیس و عوام فریبی داشته که نظر تولید کننده را برای تولید انبوه این طراحی ضعیف جلب کرده
و لذا ضعف فاحش و مشهود مدعی قدرت قابل تمسخره ولی تلاش ضعفا قابل ستایش

به هر حال ببین ایراد داخل مستطیل زرد رنگ چیه ؟

سپاسمشاهده فایل‌پیوست 132229

ضمنا درصورت امکان جناب farzad. عزیز زحمت آخرین تست را تقبل و نتیجه را اعلام فرمایند یعنی دیود را اضافه کنید تا عملکرد دستگاه دقیقا مشابه گذشته بشه یعنی دیگه نور ضعیف و بی مورد لامپ قرمز هم وجود نداشته باشه .
راحت ترین روش برای اضافه کردن دیود را در تصویر پشت برد مشخص کردم.

بطوریکه
1- باید پایه 3 را بکلی از مدار چاپی آزاد کنی که به جایی متصل نباشه
2- سپس دیودی ( که برنگ آبی مشخص کردم ) را در محل پارگی و مطابق تصویر زیر نصب کن بطوریکه آند دیود به پایه 3 متصل بشه و کاتد به مدار
3- مقاومت 1 کیلو واقع در مستطیل زرد بالا را خارج کن و همین مقاومت را بین پایه 3 و 4 در مربع زرد لحیم کن.( برنگ آبی مشخص کردم )

در پایان کار فقط یک مقاومت 1 کیلو و یک دیود که با قلم آبی در مربع زرد مشخص کردم پشت برد قرار میگیره
به این ترتیب دیود مطابق نقشه اضافه شده است.
Copy of DSC_0075.jpg

آخرین ویرایش:

A R A S H

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-01-01
443
6,825
فارس
درود

یکی دیگه از ایرادات این نقشه که بدون اغراق موجب خنده های تلخ من شد بخشی است که با مستطیل زرد مشخص کردم
البته این قبیل اشتباهات از ناحیه دانشجو یا حتی تعمیرکار مجرب هم اشکالی نداره و غیر عادی نیست ولی صدور این خطا از ناحیه طراح قابل توجیه نیست و اساسا چنین شخصی در حد و اندازه طراح تولیدات انبوه نبوده
مقصود من استهزاء و تمسخر ناتوانی افراد نیست چون حتی هر اندیشمند و عالمی نیز در عمده موارد خارج تخصص خود بسیار ناتوان و چه بسا ناتوان تر از افراد عادی هم هستند که کاملا طبیعی است
و لذا طراحی افراد مبتدی نه تنها قابل تمسخر نیست بلکه قابل تقدیره ولی طراحی ضعیف افراد صادق منجر به تولید انبوه نمیشه.

و لذا این شخص بسیار بیشتر از توانایی علمی توانایی تدلیس و تلبیس و عوام فریبی داشته که نظر تولید کننده را برای تولید انبوه این طراحی ضعیف جلب کرده
و لذا ضعف فاحش و مشهود مدعیان قدرت ، قابل تمسخره ولی تلاش ضعفا قابل ستایش

به هر حال ببین ایراد داخل مستطیل زرد رنگ چیه ؟

سپاسمشاهده فایل‌پیوست 132229

سلام دوباره
برای تبدیل ولتاژ 20 ولت به 5.4 از دو مرحله استفاده شده که در مرحله اول توسط زینر 8.2 ولتی ولتاژ 8.2 تهیه میشه و ولتاژ 11.8 ولت روی مقاومت 150 اهم میفته و حتما باید از مقاومت 1 وات استفاده بشه
و در مرحله دوم ولتاژ 8.2 توسط زینر 5.4 به 5.4 تبدیل میشه و 2.8 ولت روی مقاومت 220 اهم میفته و باید از مقاومت نیم وات استفاده کرد
میشه زینر 8.2 رو حذف کرد و از یک مقاومت نیم وات 470 اهم بجای دو مقاومت 150 و 220 استفاده کرد؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام دوباره
برای تبدیل ولتاژ 20 ولت به 5.4 از دو مرحله استفاده شده که در مرحله اول توسط زینر 8.2 ولتی ولتاژ 8.2 تهیه میشه و ولتاژ 11.8 ولت روی مقاومت 150 اهم میفته و حتما باید از مقاومت 1 وات استفاده بشه
و در مرحله دوم ولتاژ 8.2 توسط زینر 5.4 به 5.4 تبدیل میشه و 2.8 ولت روی مقاومت 220 اهم میفته و باید از مقاومت نیم وات استفاده کرد
میشه زینر 8.2 رو حذف کرد و از یک مقاومت نیم وات 470 اهم بجای دو مقاومت 150 و 220 استفاده کرد؟

درود
صد آفرین

خیلی عجیبه که صرفنظز از وجود زینر 8.2 بی مسمی ، دقیقا همین 470 اهم را بجای دو مقاومت برآورد کرده بودم .
اگه ممکنه مشتاقم از تحصیلات و سابقه تجربی شما مطلع بشم.

بله ما منبع ولتاژ 5/4 ولت بسیار ضعیفی نیاز داریم زیرا فقط وظیفه داره ولتاژ ورودی های آپ امپ را تامین کنه و ورودی آپ امپ ها جریان بسیار ضعیفی نیاز میخواد و لذا منبع ولتاژی با مقاومت سری 2 کیلو اهم هم جواب میده
درحالیکه استفاده از دو یا چند زینر بصورت پله ای برای جریان قابل توجه مفیده و برای جریان ضعیف بی مسمی و زائده

لذا اگه چنین هدفی مورد نظر طراح بوده میبایست برای 20 ولت استفاده میکرد که باید عمده جریان این سیستم ( بویژه برای رله ) را تامین کنه ( مثلا ابتدا زینر حدود 60 ولت و سپس 20 ولت ) تا با این کلک از مقاومت کوچکتر و خازن بزرگتری ( سری با دیود پل ) استفاده بشه که زینر 20 ولت قادر به تحمل فشار مربوطه باشه و بتونه جریان قابل توجهی بده

اما این کلک را در تغذیه 20 ولت استفاده نکرده که قطعا ولتاژ 20 ولت در زمان تحریک رله بشدت افت میکنه و برخلاف انتظار برای تغذیه 5/4 ولتی که جریان ناچیزی میکشه استفاده کرده که خیلی خنده دار شده.
باین ترتیب همانطور که فرمودید باید زینر 8/2 ولتی و مقاومت 150 اهمی حذف و بجای 220 اهمی از 470 اهم استفاده بشه که بدلیل نیاز ناچیز ورودی آپ امپ ها میتونیم از مقاومت بسیار بزرگتر از 470 اهمی استفاده کنیم که زینر هم کوچکترین فشاری تحمل نکنه ، اما فعلا برای پیشگیری از دخل و تصرفی که خیلی واجب نیست از همان 470 اهمی استفاده میکنیم.

اما قبلا مرز ولتاژ بحرانی یا غیرمجاز پایین را با اضافه کردن پتانسیومتر 50 کیلو اصلاح کردیم که بدلخواه ما تعریف بشه که پایین تر از 200 ولت فعال بشه یا پایین تر از 190 ولت و یا ...

حالا باید مرز ولتاژ بحرانی یا غیر مجاز بالا را اصلاح و قابل انتخاب کنیم که U1 بدلخواه ما در هر ولتاژ بالاتر از 220 ولت فعال بشه مثلا اگر دوست داشتیم با چرخاندن پتانسیومتری در 230 ولت یا 250 ولت و یا ... فعال بشه.

سپاسمحافظ یخچال بی آپ 3.1.jpg

آخرین ویرایش:

A R A S H

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-01-01
443
6,825
فارس
درود
صد آفرین

خیلی عجیبه که صرفنظز از وجود زینر 8.2 بی مسمی ، دقیقا همین 470 اهم را بجای دو مقاومت برآورد کرده بودم .
اگه ممکنه مشتاقم از تحصیلات و سابقه تجربی شما مطلع بشم.

بله ما منبع ولتاژ 5/4 ولت بسیار ضعیفی نیاز داریم زیرا فقط وظیفه داره ولتاژ ورودی های آپ امپ را تامین کنه و ورودی آپ امپ ها جریان بسیار ضعیفی نیاز میخواد و لذا منبع ولتاژی با مقاومت سری 2 کیلو اهم هم جواب میده
درحالیکه استفاده از دو یا چند زینر بصورت پله ای برای جریان قابل توجه مفیده و برای جریان ضعیف بی مسمی و زائده

لذا اگه چنین هدفی مورد نظر طراح بوده میبایست برای 20 ولت استفاده میکرد که باید عمده جریان این سیستم ( بویژه برای رله ) را تامین کنه ( مثلا ابتدا زینر حدود 60 ولت و سپس 20 ولت ) تا با این کلک از مقاومت کوچکتر و خازن بزرگتری ( سری با دیود پل ) استفاده بشه که زینر 20 ولت قادر به تحمل فشار مربوطه باشه و بتونه جریان قابل توجهی بده

اما این کلک را در تغذیه 20 ولت استفاده نکرده که قطعا ولتاژ 20 ولت در زمان تحریک رله بشدت افت میکنه و برخلاف انتظار برای تغذیه 5/4 ولتی که جریان ناچیزی میکشه استفاده کرده که خیلی خنده دار شده.
باین ترتیب همانطور که فرمودید باید زینر 8/2 ولتی و مقاومت 150 اهمی حذف و بجای 220 اهمی از 470 اهم استفاده بشه.

اما قبلا مرز ولتاژ بحرانی یا غیرمجاز پایین را با اضافه کردن پتانسیومتر 50 کیلو اصلاح کردیم که بدلخواه ما تعریف بشه که پایین تر از 200 ولت فعال بشه یا پایین تر از 190 ولت و یا ...

حالا باید مرز ولتاژ بحرانی یا غیر مجاز بالا را اصلاح و قابل انتخاب کنیم که U1 بدلخواه ما در هر ولتاژ بالاتر از 220 ولت فعال بشه مثلا اگر دوست داشتیم با چرخاندن پتانسیومتری در 230 ولت یا 250 ولت و یا ... فعال بشه.

سپاسمشاهده فایل‌پیوست 132249

خواهش میکنم استاد شاگرد شما هستم کاردانی ابزاردقیق دارم الکترونیک رو بیشتر از روی علاقه دنبال میکنم
برای اصلاح نقطه بحرانی ولتاژ بالا باید ولتاژ 5.4 ورودی به پایه + اپ امپ U1 رو کاهش داد تا با افزایش ولتاژ ورودی به پایه - (که بعد از مقاومت های تقسیم ولتاژ در حالت نرمال به 4.6 ولت رسیده) اپ امپ U1 زودتر وارد عمل بشه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
خواهش میکنم استاد شاگرد شما هستم کاردانی ابزاردقیق دارم الکترونیک رو بیشتر از روی علاقه دنبال میکنم
برای اصلاح نقطه بحرانی ولتاژ بالا باید ولتاژ 5.4 ورودی به پایه + اپ امپ U1 رو کاهش داد تا با افزایش ولتاژ ورودی به پایه - (که بعد از مقاومت های تقسیم ولتاژ در حالت نرمال به 4.6 ولت رسیده) اپ امپ U1 زودتر وارد عمل بشه

درود

آفرین

با اصلاحیه اخیر که ولتاژ غیرمجاز بالا نیز با پتانسیومتر 1 کیلو و مقاومت 10 کیلو متصل به پایه 12 بدلخواه قابل تعریف شده تقریبا نقشه قابل قبولی شده

سوال
وظیفه D5 و D3 چیه ؟

جناب فرزاد عزیز اگر انجام تست ها رو متوقف فرمایید ، عمده زحمات به باد میره لذا نتیجه تست دیود را اعلام فرمایید تا علاوه بر استفاده از روش مذکور ، نتیجه این تست هم جهت اطمینان خاطر علاقمندان اعلام شده باشه که تست ها ، ابتر و ناقص نشه و وجود داشته باشه.

سپاس

محافظ یخچال بی آپ 3.1.jpg

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
سلام به استاد گرامی جناب غزال
ضمن تشکر و قدردانی از زحمات جنابعالی عرض کنم که :
وظیفه D5 باید یکسو کردن برق متناوب شهری باشه.
D3 هم احتمالا" وظیفش اینه که ولتاژ منفی رو به راحتی به پایه 5 آپ آمپ برسونه و چون ولتاژ پایه مثبت کوچکتر از ولتاژ پایه منفی است لذا خروجی U4 منفی شده و رله قطع می شود.
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام به استاد گرامی جناب غزال
ضمن تشکر و قدردانی از زحمات جنابعالی عرض کنم که :
وظیفه D5 باید یکسو کردن برق متناوب شهری باشه.
D3 هم احتمالا" وظیفش اینه که ولتاژ منفی رو به راحتی به پایه 5 آپ آمپ برسونه و چون ولتاژ پایه مثبت کوچکتر از ولتاژ پایه منفی است لذا خروجی U4 منفی شده و رله قطع می شود.
سپاس

درود

وظیفه D3 را درست فرمودید اما D3 موازی با مقاومت بزرگ که خازنی را شارژ و دشارژ کنه درواقع سیستم بسیار ساده ای است که فقط نسبت به بخشی از ولتاژ متغیر حساسه
مثلا فرض کن ولتاژی که از 2 ولت تا 15 ولت افزایش یافته و همواره این سیکل تکرار بشه از طریق این دیود و مقاومت موازی موجب شارژ و دشارژ خازن 470 میکرو بشه دراینصورت ولتاژ خازن به چه صورت تغییر میکنه ؟ البته برای شما کمی ثقیله ولی بزبان ساده میتونیم بگیم خازن بخشی از ولتاژ را ثبت میکنه ولی کدوم بخش ؟

پاسخ شما در مورد D5 ناصحیحه البته غالبا همین پاسخ شما را مطرح میکنن ولی درست نیست زیرا درسته که یکی از سیم های برق شهر به دیود متصله ولی قبل از D5 یکسو شده و ولتاژ یکسو شده به D5 وارد میشه ( ببین چطور قبل از D5 یکسو شده . جهت راهنمایی همزمان با طرح سوال دیود یکسوساز مربوطه را در نقشه پست قبل شاخص کردم تا جلب توجه کنه .)

درواقع سیم متصل به 220 کیلو درسته که نسبت به سیم دیگر برق شهر متناوبه ولی نسبت به گراند استفاده شده و در حقیقت دو سر مقاومت 4/2 کیلو منبع ولتاژ مورد استفاده است که یک پایه این مقاومت 4/2 کیلو به گراند متصله نه به سیم دیگر برق شهر
لذا D5 نکته قابل تامل و وظیفه دیگری داره که مورد سوال قرار دادم و اگه وظیفه یکسوسازی بعهده داشت مطرح نمیکردم
وظیفه D3 عکس وظیفه D5 است

سپاس
33.jpg

آخرین ویرایش:

A R A S H

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-01-01
443
6,825
فارس
در لحظه اول ولتاژ ۲۰ ولت از طریق مقاومت ۱ کیلو و ۲۲۰ کیلو و پتانسیومتر ۲ مگااهم شروع به شارژ کردن خازن ۴۷۰ میکرو میکنه تا زمانی که ولتاژ خازن از ۵.۴ ولت (پایه ۶) بیشتر بشه (تاخیر در وصل) بعد از افزایش ولتاژ خازن ، خروجی ۷ اپ امپ مثبت شده و باعث تحریک رله میشه ، در زمان قطع به دلیل افزایش یا کاهش ولتاژ نقطه ۱ کنار کادر زردرنگ منفی شده و منفی شدن کاتد دیود d3 باعث تخلیه سریع خازن ۴۷۰ میکرو و در نتیجه صفر شدن ولتاژ پایه ۷ اپ امپ شده ورله قطع میشه
دیود d5 در زمان کاهش ناگهانی ولتاژ باعث تاخیر لحظه ای در تخلیه خازن ۲۲ میکرو شده و باعث میشه در موقع کاهش ولتاژ مدار کمی دیرتر عمل کنه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
در لحظه اول ولتاژ ۲۰ ولت از طریق مقاومت ۱ کیلو و ۲۲۰ کیلو و پتانسیومتر ۲ مگااهم شروع به شارژ کردن خازن ۴۷۰ میکرو میکنه تا زمانی که ولتاژ خازن از ۵.۴ ولت (پایه ۶) بیشتر بشه (تاخیر در وصل) بعد از افزایش ولتاژ خازن ، خروجی ۷ اپ امپ مثبت شده و باعث تحریک رله میشه ، در زمان قطع به دلیل افزایش یا کاهش ولتاژ نقطه ۱ کنار کادر زردرنگ منفی شده و منفی شدن کاتد دیود d3 باعث تخلیه سریع خازن ۴۷۰ میکرو و در نتیجه صفر شدن ولتاژ پایه ۷ اپ امپ شده ورله قطع میشه
دیود d5 در زمان کاهش ناگهانی ولتاژ باعث تاخیر لحظه ای در تخلیه خازن ۲۲ میکرو شده و باعث میشه در موقع کاهش ولتاژ مدار کمی دیرتر عمل کنه

درود
نقش D3 در این مدار را مانند جناب m-j عزیز بدرستی فرمودید ولی منظورمن وظیفه و نقش کلی این دو دیود همراه با مقاومت و خازنه و مقصودم تحلیل و وظیفه اون فقط در این مدار نیست شاید سوالم را بدرستی مطرح نکردم بعبارتی میخوام با دید وسیعتری به این چند قطعه نگاه کنیم تا الکترونیک را از دریچه بزرگتر و وسیعتر ولی ساده تر ببینیم و دیدگاه خود را محدود به نگاه کلاسیکی نکنیم تا بی جهت گرفتار پیچیدگی های نازیبا و زیانبار نشویم و با تقویت قوه خلاقه به ایده های جدید و ساده برسیم
این مدار ساده یعنی دیود موازی با مقاومت که خازنی را شارژ و دشاژ کنه همیشه بخشی از ولتاژ را در یک بازه زمانی ( در یک سیکل ) ثبت میکته که کاربرد زیادی داره
یعنی بجای آنکه مداری طراحی کنیم که در بازه ای از زمان ( یک سیکل ) مینیمم یا ماکزیمم ولتاژ را ثبت کنه که مداری پیچیده و شامل آی سی خواهد بود و بسیار آسیب پذیره میتونیم از یک دیود و خازن و مقاومت استفاده کنیم

مثلا با توجه به اینکه ولتمترها قادر به اندازه گیری دامنه ولتاژ هر فرکانسی نیستند و حتی اسیلوسکوپ ها هم در فرکانس های بسیار بالا دارای محدودیت هستند من سالهاست از این مدار ساده برای اندازه گیری بخش تعیین کننده ولتاژ هر فرکانسی استفاده میکنم مضافا که کمک شایان توجهی در طراحی و بهینه سازی طراحی ها و دستگاهها میکنه

در شکل های زیر بجای مقاومت موازی با دیود میتونیم از مقاومت موازی با خازن هم استفاده کنیم
در خصوص هر دو دیود اشاره خوبی به زمان شارژ و دشارژ کردی
کار این مدار توجه افراطی به بخشی از ولتاژه (کدوم بخش ؟)

ضمنا یکی از دیودهای دیود پل که با رنگ قرمز مورد تاکید و توجه قرار دادم موجب یکسو شدن ولتاژ متناوب برای ورودی مقاومت 220 کیلو میشه بنابرین همانطورکه بدرستی استنباط فرمودی و تحلیل شما مستفاد میسازد ، ولتاژ متناوب قبل از D5 یکسو میشه و لذا D5 ارتباطی با یکسوسازی نداره.

به نکته مهمی توجه داشته باش که دیود قرمز در دیود پل برای همیشه فقط به ولتاژ منفی اجازه عبور میده که به گراند دستگاه بره یعنی هرگز گراند نمیتونه از ولتاژ متناوب برق شهر ولتاژ مثبت بگیره .
بنابرین برای همیشه ، گراند ، منفی است و لذا هیچ نیازی نداریم که سیم دیگر برق شهر را هم برای یکسوسازی نیم موج با یک دیود دیگر سری کنیم زیرا در نتیجه فرقی ایجاد نمیکنه، بعبارت دیگر برای یکسوسازی نیم موج فقط یک دیود لازمه که دیود قرمز این وظیفه یکسوسازی رو انجام میده ، پس دراینصورت وظیفه D5 چیه ؟

سپاس

ثبت1.JPG

آخرین ویرایش:

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,421
5,467
ضمنا درصورت امکان جناب farzad. عزیز زحمت آخرین تست را تقبل و نتیجه را اعلام فرمایند یعنی دیود را اضافه کنید تا عملکرد دستگاه دقیقا مشابه گذشته بشه یعنی دیگه نور ضعیف و بی مورد لامپ قرمز هم وجود نداشته باشه .
راحت ترین روش برای اضافه کردن دیود را در تصویر پشت برد مشخص کردم.

بطوریکه
1- باید پایه 3 را بکلی از مدار چاپی آزاد کنی که به جایی متصل نباشه
2- سپس دیودی ( که برنگ آبی مشخص کردم ) را در محل پارگی و مطابق تصویر زیر نصب کن بطوریکه آند دیود به پایه 3 متصل بشه و کاتد به مدار
3- مقاومت 1 کیلو واقع در مستطیل زرد بالا را خارج کن و همین مقاومت را بین پایه 3 و 4 در مربع زرد لحیم کن.( برنگ آبی مشخص کردم )

در پایان کار فقط یک مقاومت 1 کیلو و یک دیود که با قلم آبی در مربع زرد مشخص کردم پشت برد قرار میگیره
به این ترتیب دیود مطابق نقشه اضافه شده است.
مشاهده فایل‌پیوست 132257
با سلام وتشکر و پوزش به علت تاخیر در پاسخ
استاد عزیز احساس میکنم محل قرار گرفتن دیود در شماتیک صحیح است ولی در مدار چاپی که رسم فرمودید اشتباه است.چون پایه 1و2و3 آی سی از مدار خارج شده اند و پایه 1 و 3 با هم متصل هستند با این حال بنده در مدار چاپی به روش زیر عمل کردم.
هیچ برشی در مدار ندادم
مقاومت 1 کیلو اهم رو از مدار جدا کردم و به پایه 1 و 4 بستم
دیود 1N4148 هم به پایه 1 و 3 بستم
مطابق شکل زیر
DSC_0075.jpg
با این تغییرات مدار به خوبی داره کار میکنه و دیگه LED قرمز در زمان تایم تاخیر اصلا روشن نمیشه.
اما در حین کار یه سوال برام پیش اومد که آیا به جای 1N4148 میشد از 1N4007استفاده کرد.اگر نمیشه استفاده کرد علتش چیه؟

آخرین ویرایش:
بالا