آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی محافظ یخچال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
با سلام وتشکر و پوزش به علت تاخیر در پاسخ
استاد عزیز احساس میکنم محل قرار گرفتن دیود در شماتیک صحیح است ولی در مدار چاپی که رسم فرمودید اشتباه است.چون پایه 1و2و3 آی سی از مدار خارج شده اند و پایه 1 و 3 با هم متصل هستند با این حال بنده در مدار چاپی به روش زیر عمل کردم.
هیچ برشی در مدار ندادم
مقاومت 1 کیلو اهم رو از مدار جدا کردم و به پایه 1 و 4 بستم
دیود 1N4148 هم به پایه 1 و 3 بستم
مطابق شکل زیر
مشاهده فایل‌پیوست 132310
با این تغییرات مدار به خوبی داره کار میکنه و دیگه LED قرمز در زمان تایم تاخیر اصلا روشن نمیشه.
اما در حین کار یه سوال برام پیش اومد که آیا به جای 1N4148 میشد از 1N4007استفاده کرد.اگر نمیشه استفاده کرد علتش چیه؟

درود
آفرین آفرین

ضمن تشکر و تقدیر بابت زحماتی که تقبل فرمودی.
بله حق با شماست البته من با این توصیه قبلی که پایه های 1 و 2 و 3 آی سی را خارج و آزاد کرده اید دیود و مقاومت را در تصویر پشت برد مشخص کردم و لذا از محل پایه 3 ( یعنی پایه 3 سوکت ) استفاده کردم نه از پایه 3 آی سی ( قبلا پایه 3 آی سی را از کج کرده و از سوکت خارج کرده اید )
ولی همانطور که فرمودید اتصال 1 و 3 را فراموش کرده بودم که ناشی از پیری است.

اما ابتکار شما بسیار شایسته تر از توصیه من است و مقصود خیلی تمیزتر حاصل میشه آفرین .

درخصوص 1N4148
اصولا هر جایی از 1N4007بجای 1N4148استفاده کنی اشکالی نداره و بهتر هم هست ولی نمیتونی بجای 1N4007 که قویتره از 1N4148 از استفاده کنی
اما در پایه 3 مورد اشاره اگه از ضعیف ترین دیود هم استفاده کنی اشکالی نداره و هر اتفاقی بیافته و اگه آی سی و مدار به بدترین وضعی بسوزه هرگز این دیود پس از صد سال هم نمیسوزه یعنی درواقع گویی با این اصلاحیه عمر آپ امپ u3 بینهایت شده .

در ضمن اگه از زینر 15 ولت بجای 20 ولت استفاده کنی خیلی بهتره و احتمال صدمه دستگاه باز هم بسیار کمتر میشه ولی 20 ولت هم بد نیست

مجددا بابت تقبل زحمت و اصلاح خطا سپاسگزارم

آخرین ویرایش:

h.esakndari

VIP+ افتخاری
کاربر
با سلام خدمت اساتید وهمکاران دو عدد محافظ یخچال برای تعمیر اوردند که چراغ قرمز در هردو انها در لحظه اول روشن میشود وبعد از چند دقیقه تا چراغ میخواهد سبز شود
بمحض اینکه رله وصل میکند دوباره قطع میشه وچراغ قرمز میشه ودوباره رله قطع ووصل میشه هیچ قطعه خرابی هم در مدار پیدا نکردم و ایسی را هم با ایسی نو تست زدم سالم بود لطفن راهنمایی کنید با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
پاسخ : Re: تحلیل و عیب یابی محافظ یخچال

با سلام خدمت اساتید وهمکاران دو عدد محافظ یخچال برای تعمیر اوردند که چراغ قرمز در هردو انها در لحظه اول روشن میشود وبعد از چند دقیقه تا چراغ میخواهد سبز شود
بمحض اینکه رله وصل میکند دوباره قطع میشه وچراغ قرمز میشه ودوباره رله قطع ووصل میشه هیچ قطعه خرابی هم در مدار پیدا نکردم و ایسی را هم با ایسی نو تست زدم سالم بود لطفن راهنمایی کنید با تشکر

درود

ارتباطی به آی سی نداره ولی در بخش عیب یابی نحوه تست این آی سی داخل مدار را تقدیم میکنم
اما یک خازن 1000 میکرو 35 ولت با تغذیه آی سی (بین پایه 4 و 11 ) موازی کن درست میشه
اگه نشد تصویر پشت و روی مدار را ارسال کن و ولتاژ تغذیه را در دو حالت 1- رله غیرفعال 2- رله در آستانه فعالیت اعلام کن

سپاس

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829

با کسب اجازه از استاد عزیزم جناب غزال
کاربر گرامی جناب h.esakndari
بغیر از موردی که استاد عزیزم اشاره فرمودند لطفا" خازن ورودی مدار که به احتمال زیاد 680 نانو (684j) هم می باشد رو تعویض کنید و نتیجه رو اعلام فرمایید. سپاس

h.esakndari

VIP+ افتخاری
کاربر
سلام خازن هزار میکرو را به پایه 4و11 اضافه کردم زمان وصل کردن رله کمی بیشتر شد اما حل نشد ولتاژ در زمان قطع بودن رله در هر دومحافظ11ولت ودر زمان وصل شدن به 5 ولت کاهش مییابد

IMG_20160227_103350.jpgIMG_20160227_103444.jpgIMG_20160227_111947.jpgIMG_20160227_111953.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770

سلام همکار گرامی خازن سرامیکی را عوض کردم اما درست نشد واما خازنی را که استاد غزل فرمودند اضافه میکنم واعلام نتیجه میکنم

درود
ولتاژ تغذیه کمه
قطعات تغذیه و شماره زینر را اعلام کن

اگه خازن سرامیکی و خازن الکترولیت تغذیه سالم باشه دراینصورت قطعه ای را اشتباها عوض کردی خصوصا خازن سرامیکی

کمی توضیح بده چکار کردی
چه قطعاتی عوض کردی ؟
شماره خازن سرامیکی چی بوده و اگه عوض کردی چیه ؟
سوالات مطروحه طولانی تر از پاسخ شماست ! !

سپاس

آخرین ویرایش:

h.esakndari

VIP+ افتخاری
کاربر
درود بر شما قطعه ای را عوض نکردم حتی خازن سرامیکی رابعد از اینکه باخازن بشماره خودش عوض کردم و دیدم عیب رفع نشد خازن خودش را سر جاش برگرداندم
در یکی از محافظ ها سیم پیچ رله اهم نداشت با رله 12ولت تعویض کردم در محافظ دیگر هیچ قطعه خرابی را نیافتم حتی تر انزیستورها را بیرون از مدار تست کردم
شماره دیود زنر را فردا میبینم واعلام میکنم با سپاس از همکاری شما

h.esakndari

VIP+ افتخاری
کاربر
درود بر شما قطعه ای را عوض نکردم حتی خازن سرامیکی رابعد از اینکه باخازن بشماره خودش عوض کردم و دیدم عیب رفع نشد خازن خودش را سر جاش برگرداندم
در یکی از محافظ ها سیم پیچ رله اهم نداشت با رله 12ولت تعویض کردم در محافظ دیگر هیچ قطعه خرابی را نیافتم حتی تر انزیستورها را بیرون از مدار تست کردم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770

درود

اهم سیم پیچ رله اهمیتی نداره و مورد سوال نبوده
ابتدا متوجه ولتاژ ضعیف تغذیه نشده بودم و با فرض صحت تغذیه راهکار جایگزینی مقا.ومت بجای رله را برای تست رله اعلام کرده بودم که با توجه به ضعف تغذیه فعلا همان نیز منتفی است چون اگه کلکتور امیتر را اتصال کوتاه کنی 5 ولت میشه .

خازن الکترولیت بزرگ و خازن سرامیکی بزرگ تغذیه را بدون آزمایش اهمی عوض کن
علاوه بر شماره زینر که در محافظ سه لامپی بنظر میرسه 12 ولتیه ، شماره خازن سرامیکی را هم اعلام کن
فعلا فقط سوالات را درخصوص یکی از این دو برد پاسخ بده که خطایی اتفاق نیافته
با توجه به سادگی مدار و تعداد ناچیز قطعات اگه نقشه کامل آنرا بکشی علاوه بر انتفاع شخصی ، استفاده عمومی و آموزشی و چندگانه خواهد داشت

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا