آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی محافظ یخچال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
به نام خدا
استاد این مدارها برای دوفاز شدن آیا کارائی دارن ؟؟؟
یا نه هم دستگاه میسوزد و هم خود محافظ
ممنونم

درود

استاد اسدی عزیز احتمال صدمه هر دستگاه با ولتاژ دو فاز با توجه به نقشه قابل بررسی است
و لذا محافظ یخچالی که با این نقشه تولید شده ، با ولتاژ دو فاز نمیسوزه ولی قابل تعمیم به انواع دیگر محافظ یخچال نیست یعنی ممکنه برخی از انواع دیگر محافظ یخچال با ولتاژ دو فاز بسوزه .

سپاس

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,477
12,060
درود

استاد اسدی عزیز احتمال صدمه هر دستگاه با ولتاژ دو فاز با توجه به نقشه قابل بررسی است
و لذا محافظ یخچالی که با این نقشه تولید شده ، با ولتاژ دو فاز نمیسوزه ولی قابل تعمیم به انواع دیگر محافظ یخچال نیست یعنی ممکنه برخی از انواع دیگر محافظ یخچال با ولتاژ دو فاز بسوزه .

سپاس

به نام خدا استاد یعنی در کسری از ثانیه میتواند ولتاژ را قطع کند؟؟؟
چرا در محافظ ها از یه پیش مرگ vdr و فیوز استفاده نمیکنند؟؟؟
البته الان محافظ اصلا برای lcd ها کاربرد ندارن چون منابع تغذیه سوئیچینگ می باشند،
برای یخچال خوب هستند که توضیح دادید
محافظ های جدید شرکت فلیپس برای لوازم صوتی تصویری
اصلا روی مدار تایمر کارنکرده
اومده چندتا vdr گردن گلفت استفاده کردند
با چند تا اسپارک گپ وروری خروجی انتن هم روی محافظ قرار دادند
تا شک های رعد برق را بگیرند
این به نظر من خیلی بهتر از این محافظ های ما هستند که هرکسی داره تو زیر زمین تولید میکنه که اصلا نمیدونه محافظ چندتا نقطه داره!!!

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,421
5,467
با سلام و سپاس
لطفا نتیجه آزمایش
(
استفاده از یک تکه سیم بین 3 و 1 بجای آپ امپ و متعلقاتش
)
را اعلام فرمایید .
یعنی بجای قطعاتی که داخل کادر زرد رنگ نقشه است فقط یک تکه سیم روی مدار بین جای پایه 3 و 1 لحیم می کنیم​
استاد عزیز فرمایش شما رو انجام دادم(پایه 1و2و3 آی سی رو از مدار خارج کردم و از رو مدار پایه 1 رو به پایه 3 لحیم کردم)ولی به محض این که به برق وصل کردم LED قرمز هم روشن شد یعنی LED زرد وLED قرمز همزمان روشن شد البته نور LED قرمز تقریباً نصف هست ولی بعد از گذشتن تایم تاخیر LED سبز روشن شد و بوبین رله رو جذب کرد در این حالت LED قرمز و LED زرد کاملا خاموش شدند.

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,477
12,060
درود

سپاس

البته الان محافظ اصلا برای lcd ها کاربرد ندارن چون منابع تغذیه سوئیچینگ می باشند،
این به نظر من خیلی بهتر از این محافظ های ما هستند که هرکسی داره تو زیر زمین تولید میکنه که اصلا نمیدونه محافظ چندتا نقطه داره!!!
شرکت فیلیپس اومده محافظ رو بیمه کرده
اگر محافظ عمل نکرد تلوزیون سوخت .
بیمه پرداخت میکنه خسارت رو
واقعا چقدر به حقوق مصرف کننده احترام میزارن
ما ایرانی ها ابروی ایران و ایرانی رو بردیم تو تولید
اگر اسم جنس امریکایی یا اروپایی بیاد میگم عالیه .
ولی مردم به جنس ایرانی اعتماد ندارن
چون تولید ایرانی هیچ چارچوبی نداره هیچ استانداردی نداره
ارگانی نداره که بگه محسن اسدی حتما باید این استاندارد ها رو رعایت کنی تا بتوتی تولید کنی
این دستگاهت روی برق شهر نویز ایجاد میکنه
اصلا استاندارد نیست هیچ ایمینی نداره و......
آدم چی بگه
......
خودتون تولیدات شرکت های بزرگ الکترونیکی رو ببینید
من اسم نمیارم
ببینید چی دست مردم میدن
با سامسونگ و lg مقایسه کنید
خودتون میدونید چه مارکاهای رو میگم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
شرکت فیلیپس اومده محافظ رو بیمه کرده
اگر محافظ عمل نکرد تلوزیون سوخت .
بیمه پرداخت میکنه خسارت رو
واقعا چقدر به حقوق مصرف کننده احترام میزارن
ما ایرانی ها ابروی ایران و ایرانی رو بردیم تو تولید
اگر اسم جنس امریکایی یا اروپایی بیاد میگم عالیه .
ولی مردم به جنس ایرانی اعتماد ندارن
چون تولید ایرانی هیچ چارچوبی نداره هیچ استانداردی نداره
ارگانی نداره که بگه محسن اسدی حتما باید این استاندارد ها رو رعایت کنی تا بتوتی تولید کنی
این دستگاهت روی برق شهر نویز ایجاد میکنه
اصلا استاندارد نیست هیچ ایمینی نداره و......
آدم چی بگه
......
خودتون تولیدات شرکت های بزرگ الکترونیکی رو ببینید
من اسم نمیارم
ببینید چی دست مردم میدن
با سامسونگ و lg مقایسه کنید
خودتون میدونید چه مارکاهای رو میگم

درود

فرمایشات شما کاملا درسته چون کسی سر جای خودش نیست
تا زمانیکه مسافرکش استاد دانشگاهه و استاد دانشگاه مسافرکشی میکنه وضعیت همینه که فرمودید
درحالیکه ایرانی ابرقدرت اندیشه و علم و دانشه

من که عددی نیستم یکی از ماجراهای شنیدنی خودمو تعریف میکنم .
به سفارش وزارت نیرو دستگاهی ساختم که مقدار برق دزدی هر کنتور را از فاصله دور از کنتور و بدون ارتباط با سیم برق مشخص کنه
کارشناسان وزارت نیرو جلسه ای ترتیب دادند و با ناباوری دعوتم کردند تا نمونه ساخته شده را ارائه و در حضور آنها تست کنم تا مبلغ پیشنهادی را بپردازند

خلاصه پس از دعوت رسمی و مکتوب از من در جلسه مربوطه ، علاوه بر اثبات صحت ادعا و عملکرد این دستگاه ، عملکرد دستگاه دیگر ابتکاری خودم را هم بنمایش گذاشتم و تصور کردم بدون تردید بدلیل نیاز به مهارتم ، امکانات وسیعی دراختیارم میگذارند
لذا درحالیکه به و به و چه چه میکردند و چشمشان از حدقه بیرون زده بود ملتمسانه اصرار بسیار بسیار بسیار زیادی میکردند که کلک این پدیده باورنکردنی را مطرح و افشا کنم .
بالاخره پس از انکار دائمی من و اصرار ملتمسانه آنها و با این وعده که اطلاع از فوت و فن دستگاه موجب تضییع حقوقم نشه و از اطلاعات مربوطه استفاده نکنند و حقوقم محفوظ باشه نهایتا کلک دستگاه را تشریح کردم.

اما یکی از گنده های جلسه بمحض اطلاع از فوت و فن دستگاه گفت خب اینو خودمونم میتونیم بسازیم و نیازی بشما نداریم .
بله ماحصل زحماتم این بود که نزاع شدیدی شد و النهایه متوسل به تهدید شدم و گفتم اگه از این اطلاعات استفاده بشه حقوقم را با ساخت و عرضه دستگاهی جبران میکنم که بزیان وزارتخونه است ولی کاملا شرعی و قانونی است ( و لذا بخش ناچیزی از حق منه که قبض های من بستانکار بیاد که غالبا بستانکار میاد و گویی برق به شبکه میدم و باوجودیکه خودم علنا بهشون میگم اگه تونستین کلک منو پیدا کنین ملکم را بشما می بخشم و لذا مدام کنتور های منو عوض میکنن و عالیترین متخصصین مرکز اکیپی بازدید و بررسی میکنن ولی بازم بستانکار میشم و هرگز هیچگونه دستکاری غیرقانونی هم پیدا نمی کنند و نخواهند کرد چون دستکاری نمیکنم ) خلاصه اضافه کردم بهمین دلیل حرفه ای ترین مجرمین دنیا در کشور ماست چون مخترع ایرانی مجبوره از توانایی و خلاقیتش در امور غیرقانونی استفاده کنه وگرنه باید از گرسنگی بمیره
بهمین دلیله که حرفه ای ترین کلاهبرداران دنیا ایرانی هستند چون محقق و مخترع ایرانی در داخل کشور فقط از سوی محافل غیرقانونی جذب میشه نه از سوی مراجع قانونی

لذا مخترع واقعی ما سه راه داره
1- مهاجرت به کشورهای غربی
2- همکاری با مراجع غیرقانونی کشور
3- مرگ و نابودی

به این ترتیب شیطون فقط توی ایران انگشت به دهن مونده و پیش خلافکارها لنگ میندازه.
حقیقتا و بدون اغراق زندان های ما بزرگترین دانشگاه های دنیاست چنانکه زندانی میتونه ظرف مدت کوتاهی دریایی ار علم و دانش کسب کنه.

سپاس

آخرین ویرایش:

~H03in~

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-08-20
899
7,085
با سلام عرض ادب خدمت تمامی عزیزانم
ببخشید که دیر رسیدم

ولی به نظرم با اون سواد کم وظیفه u3
فرض کنین برق شهر یهو در حال کار, افت شدید در حال قطع و اندک زمان وصل میشه و کمپرسور در حال کار و فشار است ما برای وصل مجدد برق نیاز به یک تاخیر چند دقیقه ای داریم در این حالت خروجیه امپ u3 خازن 470 میکرو را سریع تخلیه میکنه که با وصل مجدد برق خازن خالی به اندازه همون زمان تاخیر کم کم ولتاژش از 5.4 کمی بیشتر بشه رله میزنه و دیود سبز روشن میشه و در نتیجه همان زمان تاخیر انجام میشه

باز هم با تست عملی میشه دقیقتر این موضوع رو بررسی کرد

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
با سلام و سپاس

استاد عزیز فرمایش شما رو انجام دادم(پایه 1و2و3 آی سی رو از مدار خارج کردم و از رو مدار پایه 1 رو به پایه 3 لحیم کردم)ولی به محض این که به برق وصل کردم LED قرمز هم روشن شد یعنی LED زرد وLED قرمز همزمان روشن شد البته نور LED قرمز تقریباً نصف هست ولی بعد از گذشتن تایم تاخیر LED سبز روشن شد و بوبین رله رو جذب کرد در این حالت LED قرمز و LED زرد کاملا خاموش شدند.

درود

ضمن تقدیر و تشکر از جناب فرزاد عزیز که تقبل زحمت فرمودند
بنابرین اگه بجای آپ امپ u3 و متعلقاتش پایه 3 و 1 را بهم متصل کنیم بازم دستگاه بخوبی کار میکنه
ولی هر زمان لامپ زرد روشن بشه لامپ قرمز هم با نور ضعیفی روشن میشه که هیچگونه زیانی نداره و بهمین صورت هم قابل استفاده است
اما میخواهیم با کلک ساده ای این مشکل ظاهری و بی ضرر را هم رفع کنیم.

لذا برای معالجه باید ابتدا درد و بیماری را شناسایی کنیم تا داروی مناسب تجویز کنیم
و بنابرین باید ببینیم چرا لامپ قرمز با نور ضعیفی همزمان با لامپ زرد روشن میشه تا بتونیم کلکی اندیشه کنیم
و لذا سوال:
در زمان تاخیر ، که فقط باید لامپ زرد روشن بشه چرا ( با اتصال پایه 3 و 1 ) لامپ قرمز هم با نور کم روشن میشه ؟
سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770

درود

این بخش از سوال را فراموش کرده بودم
حفاظت فیوزی در این نقشه معنی نداره زیرا وجود مقاومت 100 الی 200 اهم خیلی بهتر از فیوز محافظت میکنه چرا ؟
زیرا فیوز یک مقاومت کم اهمه و لذا با وجود مقاومت 100 اهم با توان مناسب ، مقاومت کم اهم ثمری نداره .
البته در نقشه اصلی ( قبل از اصلاح ) حق با شماست و فیوز موثر بوده ولی اساسا این نقشه بدون مقاومت حدود 100 اهم ناصحیحه و از دلایل ضعف طراحی است.

اما وریستور
چنانچه وریستور بابت حفاظت از ولتاژ دو فاز استفاده بشه بی ثمره زیرا این نقشه توانایی تحمل دو فاز را داره و u1 فعال میشه و برق یخچال را قطع میکنه.
اما اگه برای حفاظت از رعد و برق استفاده بشه موثر و مفیده .

سپاس

آخرین ویرایش:

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,477
12,060
درود

این بخش از سوال را فراموش کرده بودم
حفاظت فیوزی در این نقشه معنی نداره زیرا وجود مقاومت 100 الی 200 اهم خیلی بهتر از فیوز محافظت میکنه چرا ؟
زیرا فیوز یک مقاومت کم اهمه و لذا با وجود مقاومت 100 اهم با توان مناسب ، مقاومت کم اهم ثمری نداره .
البته در نقشه اصلی ( قبل از اصلاح ) حق با شماست و فیوز موثر بوده ولی اساسا این نقشه بدون مقاومت حدود 100 اهم ناصحیحه و از دلایل ضعف طراحی است.

اما وریستور
چنانچه وریستور بابت حفاظت از ولتاژ دو فاز استفاده بشه بی ثمره زیرا این نقشه توانایی تحمل دو فاز را داره و u1 فعال میشه و برق یخچال را قطع میکنه.
اما اگه برای حفاظت از رعد و برق استفاده بشه موثر و مفیده .

سپاس

به نام خدا
استاد u1 چگونه میخواد جلوگیری کنه
منابع تغذیه این محافظ ها اکثرا خازنی هستند
ایا ولتاژ 2 فاز ابتدا پل دیود ها ی مدار ما رو خراب نمیکنه؟؟؟
وقتی ای سی تغذیه نشود چگونه میخواد کار کنه؟؟
این همیشه برام سوال بوده
بر اساس مشاهده خودم
هم محافظ سوخته هم lcd

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
به نام خدا
استاد u1 چگونه میخواد جلوگیری کنه
منابع تغذیه این محافظ ها اکثرا خازنی هستند
ایا ولتاژ 2 فاز ابتدا پل دیود ها ی مدار ما رو خراب نمیکنه؟؟؟
وقتی ای سی تغذیه نشود چگونه میخواد کار کنه؟؟
این همیشه برام سوال بوده
بر اساس مشاهده خودم
هم محافظ سوخته هم lcd

درود

اساسا یکی از وظایف این مدار جلوگیری از ورود برق غیرمجاز بالا یه یخچاله
لذا کارش همینه که دستگاه را از ورود برق مثلا 290 ولت یا 350 ولت و غیره محافظت کنه و لذا تا حد امکان باید هوشیار باشه و بموقع پس از رفع ولتاژ غیرمجاز دوباره کارکنه.

اما هر امری دارای حد بالا و پایینه و لذا درسته که این محافظ هم در ولتاژ بالا باید زنده و سرحال باشه تا انجام وظیفه کنه و پس از رفع وضعیت بحرانی بازم کار کنه و لذا با ولتاژ دوفاز و 530 ولت هم نمیسوزه و براحتی کار میکنه اما نمیتونه در 1000 ولت هم بنحو عادی انجام وظیفه کنه ولذا اگرچه بازم از ورود 1000 ولت جلوگیری میکنه اما در ولتاژ پیش بینی نشده با عملیات انتحاری و خودکشی اینکارو انجام میده یعنی میسوزه و ازآنجاکه مقاومت 100 اهمی میسوزه بنابرین رله خاموش و برق یخچال قطع میشه ولی بعد از عادی شدن ولتاژ دیگه نمیتونه کار کنه و برق به یخچال برسونه و لذا باید معالجه و تعمیر و احیاء بشه .

اما تازمانیکه خودکشی نکرده و 100 اهمی هنوز سالمه ولتاژ تغذیه وجود داره و لذا ولتاژ غیرمجاز توسط u1 تشخیص میشه و برق یخچال را قطع میکنه.
بنابرین برق شهر هر چقدر هم بالا بره تا زمانیکه 100 اهمی نسوخته باشه ولتاژ تغذیه همیشه 20 ولته ( چه برق شهر 220 ولت باشه چه 1000 ولت باشه)

جهت پیشگیری از تکرار مطالب ، نحوه قطع شدن برق غیرمجاز بالا و شناسایی ولتاژ بالا توسط u1 را در پست 1 و 2 مطالعه کن .

اما منتظر پاسخ سوال مطروحه هستم تا زودتر و قبل از فراموش شدن نکات لازم ، این تاپیک را تکمیل کنم
در زمان تاخیر ، که باید لامپ زرد روشن بشه چرا ( با اتصال پایه 3 و 1 ) لامپ قرمز هم با نور کم روشن میشه ؟

سپاس
3.jpg

آخرین ویرایش:
بالا