آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی محافظ یخچال

gasemi.m100

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-12-02
477
956
عکس ویرایش شده
۲۰۲۱۰۸۲۶_۱۲۱۶۲۴.jpg
شماتیک محافظ استاد غزال
attachment.php

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
سلام بر اساتید بزرگوار.
اساتید عظام مخصوصا استاد غزال بزرگوار می خواستم نظرتون رو راجع به مدار موجود در لینک زیر بدونم. به نظرتون مدار به درد بخوری هست؟
http://farabargh.blogfa.com/post/173

درود

بررسی و ارزیابی نقاط ضعف و قوت نقشه ، نیاز به تحلیل عمقی داره

من در همین تاپیک یک نمونه را تحلیل کردم و نقاط ضعف آنرا برطرف کردم .
لذا چه کاریه که نقشه مشابه دیگر را با اقدامات مشابه و صرف وقت فراوان تقدیم کنم؟
مضافا که پس از آن حد یَقِفی نیز قابل تصور نیست و بنظر میرسه نقشه های سوم و چهارم و .... هم پیشنهاد میشه .

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
عکس ویرایش شده
مشاهده فایل‌پیوست 178479
شماتیک محافظ استاد غزال
attachment.php

درود

پایه های مورد نظر آپ امپ که باید با مقاومت سری باشه با خط قرمز مشخص کردم که یکی مقاومت ۲۲ و دیگری ۱۰۰ اهمی و بقیه نقاطی که با خط قرمز مشخص کردم از مقاومت سری یک کیلو استفاده کن دیگه نمیسوزه.

سپاس

IMG_20210826_214153_832.jpg

آخرین ویرایش:

gasemi.m100

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-12-02
477
956
درود

پایه های مورد نظر آپ امپ که باید با مقاومت سری باشه با خط قرمز مشخص کردم که یکی مقاومت ۲۲ و دیگری ۱۰۰ اهمی و بقیه نقاطی که با خط قرمز مشخص کردم از مقاومت سری یک کیلو استفاده کن دیگه نمیسوزه.

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 178480

سپاس از وقتی که گذاشتید
استاد اگر لطف کنید تحلیلتون رو بگید ممنون میشم که ای سی چرا میسوخته ایا همون تخلیه ی خازن که قبلا فرموده بودید مشکله و در چه زمانی رخ میده
دوم در مسیر مقاومت 100 اهم که فرمودید یک مقاومت 680 اهم یک وات وجود داره ایا 100 اهم یک وات اضافه کنم؟
سوم تغذیه ی ایسی رو فراموش کردم درست در گره ی خازن صافی ورودی هست ایا لازم به اضافه کردن زنر هست ؟ هنگام عدم وجود ای سی و وصل نبودن رله تا 25 ولت میرسه که کمتر از ولتاژ نامی ای سی هست و در زمان وصل رله تا 16 افت میکنه
با تشکر فراوان دوباره ی از همراهی شما

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
سپاس از وقتی که گذاشتید
استاد اگر لطف کنید تحلیلتون رو بگید ممنون میشم که ای سی چرا میسوخته ایا همون تخلیه ی خازن که قبلا فرموده بودید مشکله و در چه زمانی رخ میده
دوم در مسیر مقاومت 100 اهم که فرمودید یک مقاومت 680 اهم یک وات وجود داره ایا 100 اهم یک وات اضافه کنم؟
سوم تغذیه ی ایسی رو فراموش کردم درست در گره ی خازن صافی ورودی هست ایا لازم به اضافه کردن زنر هست ؟ هنگام عدم وجود ای سی و وصل نبودن رله تا 25 ولت میرسه که کمتر از ولتاژ نامی ای سی هست و در زمان وصل رله تا 16 افت میکنه
با تشکر فراوان دوباره ی از همراهی شما

درود

نقشه کمرنگ است و چشم من هم ضعیفه و برای بررسی نقشه خیلی اذیت شدم و نتونستم ۶۸۰ اهمی را ببینم که دراینصورت نیاز به ۱۰۰ اهمی نیست.

پاسخ سوال بعدی نیاز به ساعت ها تحلیل و تشریح داره اما خلاصه اینکه هرچند عملکرد اغلب محافظ ها مشابهند و لذا طراحی ، کار پیچیده و سختی نیست اما مهمترین بخش طراحی ، پیش بینی شرایط خاص و پیشگیری از ناهنجاری هاست که طراح ضعیف و ناشی ، دارای این توانایی نیست و اساسا قادر به تشخیص ناهنجاری ها نیست و بتبع آن بابت اعمال تهمیدات لازم ، نیازی احساس نمیکنه
و تفاوت طراحی قوی و ضعیف در همین ظرافت هاست درحالیکه هر دو نقشه قوی و ضعیف ، ظاهر بسیار مشابهی دارند ، اما یکی از آنها بسرعت صدمه می بینه و دیگری هرگز خسارتی تحمل نمیکنه.

زمانیکه نقطه ای از مدار را به منبعی با مقاومت ناچیز متصل میکنید ، درواقع ازادی اون نقطه رو سلب میکنی و علاوه بر اختلال سیستم موجبت عبور جریان زیاد هم فراهم میشه و باباش درمیاد.

ممکنه سوال بشه نقطه ای که باید تابع تغییرات منبع باشه چه ایرادی داره که با مقاومت داخلی ناچیز ، تابع منبع سیگنال باشه ؟
یعنی اگه قراره نقطه ای را صفر ولت و گاهی ۶ ولت کنیم ، چه اشکالی داره که با منبع پرقدرت اینکار رو انجام بده.

ایراد فراوانی داره زیرا درسته که یک نقطه قراره تابع تغییرات منبع سیگنال باشه اما این عمل نباید با زورگویی شدیدی همراه باشه زیرا در غیراینصورت در شرایط خاص ، منجر به عبور جریان شدیدی میشه و داغونش میکنه .

شما دست طفلی رو گرفتی که در جهات صحیح پیاده روی و هدایتش کنی اما اگه با مقاومت داخلی ناچیز یعنی با قدرت زیادی تغییر جهات را اعمال کنی کتف بچه کنده میشه و لذا باید با مقاومت داخلی بزرگ و مناسب یعنی با ملایمت اقدام کنی که مقصود بدون ناهنجاری حاصل بشه ، نه با خشونت و با ناهنجاری.

و درسته که دسته دنده برای تعویض دنده ، تابع جهت حرکت دست راننده است اما اگه راننده با قدرت زیادی دنده عوض کنه ، دسته دنده از ریشه کنده میشه .

و لذا مقاومت هایی اضافه کردم که مقاومت داخلی منبع سیگنال ، زیاد و لذا قدرت منبع ناچیز باشه تا مقصود بدون خشونت حاصل بشه که صدمه نبینه.

بمنظور پیشگیری از خرابی خازن ها باید از خازن هایی با ولتاژ بآلاتر از ۲۵ ولت استفاده کنی مثلا بجای خازن ۱۰۰ میکرو ۱۶ ولت خازن ۱۰۰ میکرو ۳۵ ولت جایگزین بشه.

نقشه بخش تغذیه را بدرستی و با شفافیت نکشیدی و قطعات آنرا مشخص نکردی ولی بنظر میرسه زینر متصل به ۶۸۰ اهمی ، مربوط به تغذیه آی سی هم هست و LM324 با ۳۰ ولت یا ۱۵± ولت صدمه نمیبینه.

سپاس

آخرین ویرایش:

gasemi.m100

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-12-02
477
956
با سلام
استاد اصلاحات شما رو اجرا کردم تست کردم و چند بار قطع و وصل کردم و مدتی گذاشتم کار کنه با چند لامپ به عنوان مصرف کننده تست شد به نظر درست می اومد
برد برای همکار بود برای تست در مغازه ی ایشون (برای اطمینان) تست کردیم که درست همان لحظه برق رفت و بعد از مدت کوتاهی که برق اومد ، بعد از عمل کردن رله درست زمان اتصال همان لامپ ال ای دی قبلی دوباره محافظ سوخت
د پس از تعویض دوباره مشکلی وجود نداشت تا اینکه درست هنگام اتصال لامپ برای تست دوباره ای سی سوخت
با توجه به اینکه من چند نوع مصرف کننده در مغازه ی خودم متصل کردم و هیچ مشکلی پیش نیومده چه موردی میتونه اینقدر تاثیر گذار باشه ایا وجود وسایلی در مغازه ی ایشون میتونه نویز یا هارمونیکی ایجاد کنه که باعث سوختن برد بشه؟ یا همان لامپ ال ای دی عامل نویز باشه
در صورت حل این مسئله حتما معمای خوبی برای تاپیک معما خواهد بود و یک دری رو روی دوستان و البته بنده باز خواهد کرد
البته متاسفانه ایشون دوباره محافظ رو به من ندادند
با تشکر فراوان

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,048
2,880
32
برد برای همکار بود برای تست در مغازه ی ایشون (برای اطمینان) تست کردیم که درست همان لحظه برق رفت و بعد از مدت کوتاهی که برق اومد ، بعد از عمل کردن رله درست زمان اتصال همان لامپ ال ای دی قبلی دوباره محافظ سوخت

با اجازه ناب استاد عزیزم....الان میگید محافظ سوخت دقیقا چی سوخت؟
قسمت تغذیه....نمونه گیر...ایسی....مدار تثبیت و رله؟ کدومش؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
با سلام
استاد اصلاحات شما رو اجرا کردم تست کردم و چند بار قطع و وصل کردم و مدتی گذاشتم کار کنه با چند لامپ به عنوان مصرف کننده تست شد به نظر درست می اومد

با توجه به اینکه من چند نوع مصرف کننده در مغازه ی خودم متصل کردم و هیچ مشکلی پیش نیومده چه موردی میتونه اینقدر تاثیر گذار باشه ایا وجود وسایلی در مغازه ی ایشون میتونه نویز یا هارمونیکی ایجاد کنه که باعث سوختن برد بشه؟ یا همان لامپ ال ای دی عامل نویز باشه
در صورت حل این مسئله حتما معمای خوبی برای تاپیک معما خواهد بود و یک دری رو روی دوستان و البته بنده باز خواهد کرد
البته متاسفانه ایشون دوباره محافظ رو به من ندادند
با تشکر فراوان

درود

شما گفتی آپ امپ میسوزه ولی الان میگی led میسوزه
سوختن led قرمز و بی رنگ که احتمالا زرد هست محاله .
ولی ،led سبز بلافاصله میسوزه .
یعنی بمحضی که رله فعال بشه led سبز تحت فشار شدیدی قرار میگیره و اگه رله در زمان کوتاهی فعال باشه شاید چراغ سبز سالم بمونه درغیراینصورت حتما میسوزه.
اما قبلا نگفتی که بهش توجه کنم و راهکاری ارائه کنم ، فقط گفتی آی سی میسوزه و من نمیتونم در زمان کوتاه احتمال سوختن تک تک قطعات را بررسی کنم.
برای پیشگیری از صدمه لامپ سبز باید انرا خارج کنی و محل انرا شورت کنی
سپس لامپ سبز را با مقاومت حدود ۳ کیلو سری کن و ابتدا و انتهای این دو قطعه سری را با رله موازی کن دیگه غلط میکنه بسوزه.

به هر قیمتی هست باید محافظ را بگیری و حتی اگه ناگزیر شدی بخر تا عیب را مشخص کنی .
چنین عیبی سرقفلی داره و اطلاعات و تجربیات خوبی نصیبت میکنه.
به صاحبش بگو من از نظر قططع و وصل برق تست کردم و امکان نداره با قطع و وصل دستی صدمه ببینه .
اما زمان قطع برق شبکه یکلحظه ولتاژ بالایی تولید میشه و به همین دلیل هرچقدر برق را بصورت دستی قطع و وصل کردم نسوخت ولی قطع و وصل شبکه موجب صدمه ان شد
و بگو هیچ تعمیرکاری امکانات و احتیاراتی نداره که شبکه را قطع و وصل کنه .
اما حالا علاوه بر عیوبی که میدانستم و رفع شده حالا این عیب را دیدم و در این خصوص هم تقویتش میکنم .
اینو بگی محافظ رو بهت میده .

سپاس

آخرین ویرایش:

gasemi.m100

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-12-02
477
956
با سلام و درود

شما گفتی آپ امپ میسوزه ولی الان میگی led میسوزه

نه استاد شما متن رو اشتباه برداشت کردید بنده نوشتم که :

بعد از عمل کردن رله درست زمان اتصال همان لامپ ال ای دی قبلی دوباره محافظ سوخت (ای سی محافظ منظوره)

این همکارمون برای تست محافظ از یک لامپ حبابی ال ای دی استفاده میکنه که درست لحظه ای که به محافظ زد ای سی سوخت

به هر قیمتی هست باید محافظ را بگیری و حتی اگه ناگزیر شدی بخر تا عیب را مشخص کنی .

تمام سعیم رو خواهم کرد

بالا