آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی محافظ یخچال

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,055
2,886
32
سلام و درود

دوستان فایلها در نرم افزار Proteus 8 Professional 8.10 SP3 طراحی شده
برایند این شبیه سازی و طراحی زیبا نتیجه ی زیر سایه و شاگردیه در کنار این استاد بزرگوار بدست می آید
و شما کاری پیچیده رو به مرحله اجرا و ظهور در اوردید مداری را بعدها کسانی سود جو و مفت طلب از مدیران سایت های دیگر با عنوان های مختلف به نفع خودشان به فروش برسانند و این کار از اساس و بنیه غلط و اشتباه و اکرای کامل به دور از صرف نظر اثر حق معنوی صاحب اثر می باشد لذا بنده از شما میخوام نقشه رو مارک کنید طوری کد و قفل بروی اثر خام بگذارید تا از سئو استفاده آتی جلوگیری به عمل آید
با تشکر

آخرین ویرایش:

habib_ghavid

کاربر
2010-08-16
50
80
تهران
برایند این شبیه سازی و طراحی زیبا نتیجه ی زیر سایه و شاگردیه در کنار این استاد بزرگوار بدست می آید
و شما کاری پیچیده رو به مرحله اجرا و ظهور در اوردید مداری را بعدها کسانی سود جو و مفت طلب از مدیران سایت های دیگر با عنوان های مختلف به نفع خودشان به فروش برسانند و این کار از اساس و بنیه غلط و اشتباه و اکرای کامل به دور از صرف نظر اثر حق معنوی صاحب اثر می باشد لذا بنده از شما میخوام نقشه رو مارک کنید طوری کد و قفل بروی اثر خام بگذارید تا از سئو استفاده آتی جلوگیری به عمل آید
با تشکر

درود دوست من شبیه سازی کار دشواری نیست هر کس که همت بکند می تواند انجام دهد ولی بنده به استاد عزیز می سپارم که ایشان نظر بدهند که چکار کنیم
تشکر می کنم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
درود دوست من شبیه سازی کار دشواری نیست هر کس که همت بکند می تواند انجام دهد ولی بنده به استاد عزیز می سپارم که ایشان نظر بدهند که چکار کنیم
تشکر می کنم

درود

از زحمات قابل تحسین شما سپاسگزارم.
نقشه ای که در این تاپیک در حد بضاعت اصلاح و تحلیل کردم مورد تایید است و زحمت قابل توجهی بابت رسم نرم افزاری تقبل فرمودید و البته ابتدا تصور کردم نقشه تازه ای طی جستجو تهیه و ارسال فرمودید.
2021-09-02-1 (3).jpg

IMG_20210903_100229_628.jpg

فقط خطای طراحی که اخیرا متوجه شدم و دیود نوری سبز با امیتر سری شده اگر اصلاح فرمایید ارزنده تر خواهد شد.
البته با نوع خاصی از دیود نوری که نیاز به جریانی معادل جریان رله داره ، خطایی محسوب نمیشه و شاید طراح نقشه قصد داشته تعمیر این محافظ را دشوار کنه و در صورت صدمه این دیود نوری ، درصورتیکه دیود های نوری معمول جایگزین بشه که نیاز به جریان ناچیز ۵ الی ۱۰ میلی آمپر دارند فورا صدمه ببینه و هر تعمیرکاری قادر به رفع این عیب نباشه که دراینصورت ضعفی از این حیث بر طراحی وارد نیست ولی وظیفه و حسن شهرت تعمیرکار ، در انجام امور مشتری و طول عمر بالای دستگاه تعمیری است و لذا باید تغییر یاد شده بشرح زیر اعمال بشه تا با هر دیود نوری بسادگی و بدرستی انجام وظیفه کنه و هرگز صدمه نبینه.

یعنی در صورت امکان بجای دیود سبز یک مقاومت حدود ۱۰ اهم جایگزین فرمایید.
و یک دیود نوری سبز با حدود ۲ الی ۳ کیلو سری و ابتدا و انتهای این دو قطعه در جهت صحیح با رله موازی فرمایید که آند بسمت ولتاژ مثبت و کاتد بسمت کلکتور ترانزیستور باشه تا نیاز به دیود نوری با مشخصه خاص نداشته باشه و با هر نوع دیود نوری قابل استفاده باشه.

ضمنا مقصود از فلش هایی که در نقشه اضافه فرمودید متوجه نشدم
غالبا فلش ها گویای انشعابی از اون مسیر هست که در این نقشه انشعابی در محل فلش ها نیاز نداشته.
در صورت امکان توضیح فرمایید.

سپاس و تقدیر

آخرین ویرایش:

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,055
2,886
32
تشکر می کنم
و همچنین ...شبیه سازی برای شما که وقت و انرژی را در این راه گذاشته اید ...صفر تا صد اساس کارکرد و عملکرد مدار محافظ رو متوجه شدید کاری دشواری نیست ...ولی برای کسی که مبتدی هست ...اصول و ضبوط امر رو درک نکرده کاری هست دشوار و حتی غیرممکن چون در ارتعاش سطح انرژی که شما در حال حاضر قرار دارید نمی تواند قرار بگیرید مگر اینکه دقیقاً راهی که شما برای این موضوع را پیموده اید را پیمایش کند....لذا برای کسی که مبتدی هست یک هلو بپر تو گلویی هست که قابل گفتن ندارد...و اب کنجکاوی از لبایشان می چکد ... از ولع به این نقشه حس دارند....اگر اصل قضیه و کلام بنده رو متوجه بشید این است که نقشه رو به اسم عنوان irantk سایت مارک کنید تا کسی گه نقشه بدستش رسیده هم از حق معنوی صاحب اثر باخبر شود و هم نتواند اثر را به نفع خویش به فروش برساند و هم دیعن معنوی شما به این گنجینه سایت و اساتیدش مرتفع گردد
با تشکر

آخرین ویرایش:

habib_ghavid

کاربر
2010-08-16
50
80
تهران
درود

از زحمات قابل تحسین شما سپاسگزارم.
نقشه ای که در این تاپیک در حد بضاعت اصلاح و تحلیل کردم مورد تایید است و زحمت قابل توجهی بابت رسم نرم افزاری تقبل فرمودید و البته ابتدا تصور کردم نقشه تازه ای طی جستجو تهیه و ارسال فرمودید.
مشاهده فایل‌پیوست 178718

مشاهده فایل‌پیوست 178717

فقط خطای طراحی که اخیرا متوجه شدم و دیود نوری سبز با امیتر سری شده اگر اصلاح فرمایید ارزنده تر خواهد شد.
البته با نوع خاصی از دیود نوری که نیاز به جریانی معادل جریان رله داره ، خطایی محسوب نمیشه و شاید طراح نقشه قصد داشته تعمیر این محافظ را دشوار کنه و در صورت صدمه این دیود نوری ، درصورتیکه دیود های نوری معمول جایگزین بشه که نیاز به جریان ناچیز ۵ الی ۱۰ میلی آمپر دارند فورا صدمه ببینه و هر تعمیرکاری قادر به رفع این عیب نباشه که دراینصورت ضعفی از این حیث بر طراحی وارد نیست ولی وظیفه و حسن شهرت تعمیرکار ، در انجام امور مشتری و طول عمر بالای دستگاه تعمیری است و لذا باید تغییر یاد شده بشرح زیر اعمال بشه تا با هر دیود نوری بسادگی و بدرستی انجام وظیفه کنه و هرگز صدمه نبینه.

یعنی در صورت امکان بجای دیود سبز یک مقاومت حدود ۱۰ اهم جایگزین فرمایید.
و یک دیود نوری سبز با حدود ۲ الی ۳ کیلو سری و ابتدا و انتهای این دو قطعه در جهت صحیح با رله موازی فرمایید که آند بسمت ولتاژ مثبت و کاتد بسمت کلکتور ترانزیستور باشه تا نیاز به دیود نوری با مشخصه خاص نداشته باشه و با هر نوع دیود نوری قابل استفاده باشه.

ضمنا مقصود از فلش هایی که در نقشه اضافه فرمودید متوجه نشدم
غالبا فلش ها گویای انشعابی از اون مسیر هست که در این نقشه انشعابی در محل فلش ها نیاز نداشته.
در صورت امکان توضیح فرمایید.

سپاس و تقدیر

سلام تشکر از حسن توجه تان استاد . در شبیه سازی آن فلشها به منظور ولتاژ گیری از نقطه اتصال می باشد اگر کامل توجه بفرمایید در تمام وردی های مثبت و منفی و خروجی ها ی آیسی قرار گرفتند. البته ارسالی دو تا شبیه سازی است یکی داخل سایت خودمان و دیگری را نیز از روی یک محافظ قدیمی مهندسی معکوس کرده که تغیراتی دادم مثل اضافه کردن ولوم ها برای کم و زیاد کردن زمان تاخیر و بالا و پایین کردن ولتاژ پایین و بالا .
(استاد یک سوال آیا قرار دادن این شبیه سازی ها برای استفاده دوستان اشکالی داره یا نه لطفا نظر بدهید چون یکی از دوستان ایراد گرفته بود)
تشکر ساغولون

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
سلام تشکر از حسن توجه تان استاد . در شبیه سازی آن فلشها به منظور ولتاژ گیری از نقطه اتصال می باشد اگر کامل توجه بفرمایید در تمام وردی های مثبت و منفی و خروجی ها ی آیسی قرار گرفتند. البته ارسالی دو تا شبیه سازی است یکی داخل سایت خودمان و دیگری را نیز از روی یک محافظ قدیمی مهندسی معکوس کرده که تغیراتی دادم مثل اضافه کردن ولوم ها برای کم و زیاد کردن زمان تاخیر و بالا و پایین کردن ولتاژ پایین و بالا .
(استاد یک سوال آیا قرار دادن این شبیه سازی ها برای استفاده دوستان اشکالی داره یا نه لطفا نظر بدهید چون یکی از دوستان ایراد گرفته بود)
تشکر ساغولون

درود

در پست های قبل هم عرض کردم زحمات شما قابل تحسین و تقدیر است ، بویژه که دقت زیادی صرف فرمودید و با توجه به نکات و دلایلی ، اطلاعات و تجربیات ارزشمندی دارید .
البته اگرچه قدردانی از محق الزامی نیست اما از این حیث که رعایت حقوق انجمن و قدردانی از گردانندگان سایت که شرایط مطلوبی برای تبادل اطلاعات و ارتقاء سطح فنی فراهم ساخته اند موجب دلگرمی مسئولین محترم انجمن و رونق بیشتر آن خواهد شد قابل انکار نیست و منافع معنوی آن به کلیه اعضاء منتقل خواهد گردید.

سپاس

آخرین ویرایش:

habib_ghavid

کاربر
2010-08-16
50
80
تهران
سلام استاد به غیر از این روش هیچ کدام از موضوعات پیشنهادی جواب نمی دهد لااقل در شبیه سازی ولتاژ کافی به رله نمی رسد و ال ای دی سبز نیز خاموش است
و در این حالت نیز ولتاژ رله حدود 11 ولت می باشد
ساغول ایاب به کام

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
سلام استاد به غیر از این روش هیچ کدام از موضوعات پیشنهادی جواب نمی دهد لااقل در شبیه سازی ولتاژ کافی به رله نمی رسد و ال ای دی سبز نیز خاموش است
و در حالت نیز ولتاژ رله حدود 11 ولت می باشد
ساغول ایاب به کام

درود

اولا نرم افزار همیشه پاسخ صحیح نمیده .
اساسا پاسخ تجربی و عملی ملاک است نه پاسخ نظری و نرم افزاری.

ثانیا در صورت استفاده از مشخصات صحیح ، با همین نرم افزار هم پاسخ میده .

و لذا اگرچه رله ۱۲ ولتی با ۱۱ ولت هم بخوبی کار میکنه اما مشخصاتی که برای رله تعریف فرمودید ناصحیحه و به همین علت با احتساب و فرض ولتاژ تغذیه ثابت ۱۵ ولت ، مقاومت ۱۰ اهمی موجب افت ولتاژ حدود ۳ ولت شده .
رله ای که در نرم افزار تعریف فرمودید حدود ۳/ . آمپر نیاز داره که دراینصورت باید رله هرکول و نامناسبی باشه که در محافظ یخچال کاربردی نداره.

ثالثا با همین رله و همین زینر 1n4744 هم میتونیم مقاومت مناسبی انتخاب کنیم که دقیقا ۱۲ ولت به رله هدایت بشه.

لذا اگر مشخصات رله را اصلاح و از رله مناسب محافظ یخچال تعریف فرمایید نرم افزار هم پاسخ صحیحی دریافت میکنید و حتی با انتخاب برخی از رله ها ، ولتاژ رله بیشتر از ۱۲ ولت هم میشه.
ضمنا در نقشه اصلی از زینر ۲۰ ولتی و شما از ۱۵ ولتی استفاده فرمودید زیرا ولتاژ تغذیه متناسب با جریان افت میکنه و متغیرهای عدیده ای در پاسخ سیستم دخالت میکنه.

سپاس

آخرین ویرایش:

habib_ghavid

کاربر
2010-08-16
50
80
تهران
درود
ایام به کام
کاملا حق با شماست استاد.
دیشب عجله داشتم که زود تر بخوابم چون صبح کلاس داشتم درست تمرکز نکردم این نرم افزار خیلی خیلی حساس است کوچکترین اشتباه منجر به خطا می شود در رابطه با ال ای دی و مقاومت موازی شده با رله عرض کنم که مقاومت را در رنج یک کیلو قرار دادم چون حدود پنج میلی آمپر به ال ای دی میرسید که خیلی کم رنگ روشن می شد در رنج دو کیلو.
تشکر از تمام زحمات شما استاد عزیز

رمز فایل پیوستی
WWW.Irantk.ir
لطفا به حروف بزرگ و کوچک دقت بفرمایید

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
درود
ایام به کام
کاملا حق با شماست استاد.
دیشب عجله داشتم که زود تر بخوابم چون صبح کلاس داشتم درست تمرکز نکردم این نرم افزار خیلی خیلی حساس است کوچکترین اشتباه منجر به خطا می شود در رابطه با ال ای دی و مقاومت موازی شده با رله عرض کنم که مقاومت را در رنج یک کیلو قرار دادم چون حدود پنج میلی آمپر به ال ای دی میرسید که خیلی کم رنگ روشن می شد در رنج دو کیلو.
تشکر از تمام زحمات شما استاد عزیز

(ببخشید رمز فایل پیوستی در پیغام خصوصی)

درود

از لطف شما سپاسگزارم.
و بابت رمز فایل که محبت فرمودید ، من در اختیار اعضاء محترم انجمن قرار دهم بینهایت ممنونم ، اما شخصا اعلام فرمایید.
ضمنا چند سال گذشته جز در موارد خاص و نادر ، صندوق پیامم مسدود بوده است و پیامی دریافت نمیکنم ، هرچند از محبت شما کم نمیکنه و از بزرگواری شما تمام و کمال بهره مند شدم.

سپاس و تقدیر

بالا