آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
مهندس یادم رفت بگم خازن تغذیه ایسی 47 میکرو 50 ولتی بود که با 100 ولتی تعویض کردم و بعد چند بار خاموش روشن شدن باد کرد
بارم یه لامپ جلو پراید 12 ولت 100 وات هست که رو بقیه پاورها هم با همین تست میکردم مشکلی نداشت

درود
قیافه پاورها شبیه هست و ممکنه متفاوت باشن
خازن ۵۰ ولتی باد نکرده و ۱۰۰ ولتی باد کرده دراینصورت برعگس نصب کردی و یا خازن مشکل داشته
خلاصه بجای خازن چی گذاشتی ؟
احتمالا همین خازن معیوبه.

ولتاژ دو سر خازن در زمان استارت و پس از راه اندازی چند ولته؟

با شورت کردن ترانزیستور رفع میشه؟
هر قطعه ای عوض کردی اعلام کن.

سپاس

رسول21

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2009-09-04
200
413
مهندس خازنهای صافی خروجی رو تعویض کردم که قبلا باد کرده بودن
3300 میکرو 16 ولتی
خازن تغذیه ایسی هم اول 100 ولتی گزاشتم باد کرد که 50 ولتی گزاشتم همون47 میکرو
ولتاژ دو سر خازن تغذیه ایسی زمانی که پاور زیر بار هست وروشن میکنیم 9.6 ولت هست
وقتی بار رو جدا میکنم24 ولت میشه وپاورراه میوفته
شورت کردن ترانزیستور رو تست نکردم چون نمیدونم کدوم ترانزیستور هست وکدوم پایه رو اتصال کوتاه کنم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
مهندس خازنهای صافی خروجی رو تعویض کردم که قبلا باد کرده بودن
3300 میکرو 16 ولتی
خازن تغذیه ایسی هم اول 100 ولتی گزاشتم باد کرد که 50 ولتی گزاشتم همون47 میکرو
ولتاژ دو سر خازن تغذیه ایسی زمانی که پاور زیر بار هست وروشن میکنیم 9.6 ولت هست
وقتی بار رو جدا میکنم24 ولت میشه وپاورراه میوفته
شورت کردن ترانزیستور رو تست نکردم چون نمیدونم کدوم ترانزیستور هست وکدوم پایه رو اتصال کوتاه کنم

درود

تغذیه چند ولتی هست و آیا بقیه تغدیه ها که تست مشابه کردی دقیقا شبیه همینه و ولتاژشون هم همینه ?

ولتاژ خروجی زمان استارت که بار متصله و روشن نشده چند ولته ؟

اینکه خازن ۱۰۰ ولتی باد کرد و ۵۰ ولتی باد نمیکنه ، باورنکردنی است.
اینکه ترانزیستور را پیدا نکردی به این دلیله که نخواستی نقشه را مطالعه کنی و اگه میخوای عیبو پیدا کنم باید پیدا کنی.
کلکتور این ترانزیستور Q5 به یک دیود و مقاومت متصله
و امیترش به گراند متصله
حالا یک خازن ۱۰۰ میکرو بین کلکتور امیتر نصب کن ببین درست میشه ؟
منفی خازن باید به امیتر متصل بشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

رسول21

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2009-09-04
200
413
درود
قیافه پاورها شبیه هست و ممکنه متفاوت باشن
خازن ۵۰ ولتی باد نکرده و ۱۰۰ ولتی باد کرده دراینصورت برعگس نصب کردی و یا خازن مشکل داشته
خلاصه بجای خازن چی گذاشتی ؟
احتمالا همین خازن معیوبه.

ولتاژ دو سر خازن در زمان استارت و پس از راه اندازی چند ولته؟

با شورت کردن ترانزیستور رفع میشه؟
هر قطعه ای عوض کردی اعلام کن.

سپاس

مهندس حل شد
یه خازن که نزدیکQ5بود رو مدار نبود نمیدونم چجوری افتاده بود که از رو پاور مشابه ۲۲ میکرو بود
خازن جایگذاری شد و پاور زیر بار روشن شد
احتمالا موقع قلع کشی پایه ها افتاده بوده متوجه نشدم
تشکر از لطفتون

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
مهندس حل شد
یه خازن که نزدیکQ5بود رو مدار نبود نمیدونم چجوری افتاده بود که از رو پاور مشابه ۲۲ میکرو بود
خازن جایگذاری شد و پاور زیر بار روشن شد
احتمالا موقع قلع کشی پایه ها افتاده بوده متوجه نشدم
تشکر از لطفتون

درود

جناب رسول عزیز : باید بخاطر داشته باشی که از نظر اخلاقی مکلف به پرداخت دیون و رعایت منافع جمعی هستیم.

لذا هرچند بخاطر دارم که قبلا بابت این موضوع تاکید مفصلی داشتم اما مجددا تاکید میکنم.
اگر مشکلی مطرح میکنیم باید بدانیم بسیارانی با تعقیب موضوع مترصد کسب اطلاعات و بهره برداری فنی و علمی هستند و نباید توی خماری بمونن بویژه در برابر خدماتی که دریافت میکنیم باید دیون خود را نیز ادا کنیم و در جهت نیاز علمی و فنی مخاطبان و علاقمندان عزیز هم گامی برداریم و حتی المقدور نقش موثرتری در تبادل دانش فنی ایفا کنیم.

بنابرین اگر مشکل رفع میشه شایسته است مخاطب را از دلایل اصلی و نحوه رفع عیب مطلع کنیم.

لذا اگر برای خود ، نیاز به لوکیشن خازن و دلایل و تحلیل عیب احساس نفرمودید اما برای علاقمندان احساس نیاز فرمایید زیرا مهمترین نکته و مجهول باقیمانده است .
وبنابمراتب فوق و با توجه به خازن ۱۰۰ میکرویی که جهت تست موقت توصیه کردم که بین کلکتور امیتر Q5 نصب کنید( و درواقع خازن خودشج ۲۲ میکرو است)

آیا خازن ۲۲ میکرو که فرمودید از برد جدا شده بود در محل همین خازن فوق الذکر است ؟
البته خودم مطمئنم همونه و احتمالا با اقدامی که برای نصب خازن ۱۰۰ میکرویی در آن محل فرمودید متوجه شدید خازن ۲۲ میکرویی خودش که باید در اون محل باشه وجود نداره .

اما در هر صورت اگر جستجو و اعلام فرمایید اولا مهمترین نیاز مخاطب رفع میشه و ثانیا چنانچه خازن دیگری مورد نظر شما باشه دراینصورت خودم هم اصلاح میشم و استفاده میکنم.

لذا بخصوص اگر برآورد من صحیح نبوده و خازن دیگری مورد نظر شماست لطفا بدقت مشخص فرمایید خازن ۲۲ میکرو که از برد جدا شده بود به چه قطعاتی متصله که محل دقیق و لوکیشن آنرا برای علاقمندان مشخص کنیم .

ضمنا ازآنجاکه پست های مفید و ارزنده ، بعنوان امتیاز قابل توجهی در سوابق انجمن ثبت و ضبط میشه ، لذا چنین پست هایی درواقع فرصت و شانس دو طرفه است که میتوانید از آنها ، علیه خود و یا بنفع خود استفاده کنید و علاوه بر انجام تکالیف اخلاقی و انسانی ، ضمنا خود را نیز صاحب امتیازاتی فرمایید.

سپاس

آخرین ویرایش:

رسول21

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2009-09-04
200
413
مهندس تو نقشه تایپک موقعیت خازن c24 هست که تو پاور من مقدارش 22 میکرو 50 ولت هست
اگر چیز مجهول دیگری باقی مانده در خدمت هستیم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
مهندس تو نقشه تایپک موقعیت خازن c24 هست که تو پاور من مقدارش 22 میکرو 50 ولت هست

درود

چطور متوجه شدید موقعیت خازن پاور شما مشابه موقعیت c24 در نقشه تاپیک است ؟
قطعا اشتباه میکنید چون اگه c24 در نقشه تاپیک با این ظرفیت ۲۲ میکرو باشه ایرادی که داشته بدتر میشه .
اگه تونستی عکسی از محل خازن محبت فرمایید و یا قطعات متصل به آنرا در پاور شما ( نه در نقشه تاپیک ) اعلام فرمایید .
ضمنا لوکیشن این خازن و همچنین خازنی که فرمودید ابتدا ۱۰۰ ولتی و سپس ۵۰ ولتی نصب فرمودید در برد پاور شما لوکیشن این دو خازن چیه؟ ( نه در نقشه تاپیک )

سپاس

آخرین ویرایش:

amirmorady

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2020-01-09
277
1,310
ایران

با سلام و احترام
ضمن خدا قوت به استاد غزال و حضرتعالی
جناب رسول عزیز ضمن تشکر  بابت اطلاع رسانی
از رفع عیب دستگاه،لطفا به سوالات استاد پاسخ دهید
تا به یک جمع بندی برسیم و ضمن پاسخ به سوالات
اگر تصویری از پاور خود بگیرید و مکان دقیق
قطعات ذکر شده در سوالات رو با قلم رنگی
ویرایشگر روی تصویر(کادر مانند)مشخص نمایید
 و چون فرمودید نقشه پاور شما با نقشه تاپیک
 متفاوته،لطفا همچنین روی کاغذی قطعات مرتبط
با قطعات معیوب،همراه با ذکر ظرفیت آنها رو رسم
کنید تا ابهامات فعلی رفع و بیشتر مورد استفاده قرار بگیره امیدوارم این مشکل نیمه کاره رها نشه.
متشکرم و آرزوی توفیق​

آخرین ویرایش:

رسول21

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2009-09-04
200
413
مهندس مطمینم ۲۲ میکرو ۶ست از روی پاور مشابه دیدم
در مورد مطابقت با نقشه پاور حق با شماست موقعیت این خازن فرق داره
پایه منفی خازن مذکور به منفی مدار متصل هست
پایه مثبت خازن به پایه وسط تراتزیستور ۱۸۱۵ که روی برد q5نامگذاری شده متصل هست
یه زنر ومقاومت۵.۶ کیلو به پایه مثبت خازن متصل هست

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
مهندس مطمینم ۲۲ میکرو ۶ست از روی پاور مشابه دیدم
در مورد مطابقت با نقشه پاور حق با شماست موقعیت این خازن فرق داره
پایه منفی خازن مذکور به منفی مدار متصل هست
پایه مثبت خازن به پایه وسط تراتزیستور ۱۸۱۵ که روی برد q5نامگذاری شده متصل هست
یه زنر ومقاومت۵.۶ کیلو به پایه مثبت خازن متصل هست

]

attachment.php

درود

بله حالا درست شد و درواقع پایه مثبت خازن ۲۲ میکرو به کلکتور Q5 و پایه منفی این خازن به امیتر Q5 که گراند است متصله.

پس همون خازنی هست که به کلکتور امیتر Q5 متصله و در نقشه تاپیک با لوکیشن c30 مشخص شده .
من در ظرفیت ۲۲ میکرو تردید نکردم و فقط محل آنرا نپذیرفتم
و طبق گزارش اخیر شما ، همون محلی است که توصیه کردم خازن ۱۰۰ میکرو نصب کنید و برای تست موقت به این دلیل ظرفیت ۱۰۰ میکرو و بالاتر از ۲۲ میکرو پیشنهاد کردم که اگر به هر دلیلی خازن ۲۲ میکرو قادر به انجام وظیفه نبود خازن ۱۰۰ میکرو قادر به جبران هر عیبی از جمله نشتی آن باشه و بر نشتی احتمالی ۲۲ میکرو غلبه کنه .

و البته اگر بصورت دائمی هم بجای ۲۲ میکرو از ۱۰۰ میکرو استفاده بشه اشکال چندانی نداره و فقط فرصت بیشتری به تغذیه میده که راه اندازی بشه.

بابت رفع ابهام و شفاف سازی موضوع و زحماتی که تقبل فرمودید سپاسگزارم.

سپاس و تقدیر

آخرین ویرایش:
بالا