آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

Momemto

کاربر
2020-08-04
3
9
34
سلام خدمتت دوستان و اساتید محترم
یه سوئیچینگ 12 ولت 20 آمپر رو که چندتا قطعه ش سوخته بود رو تعمیر کردم اما الان وقتی فنش وصله، ولتاژ بالا نمیاد در حد 4 ولت توی خروجی ظاهر میشه اما فن که جدا بشه مشکلی نداره، ترانزیستور و مقاومت ها و خازن ها مربوطه هم مشکلی ندارند، فقط چون ترانزیستور q5 سوخته بود، با c945 عوضش کردم، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
مشکل حل شد، متوجه شدم که مقاومت R31 در مدار بنده، 15کیلو هست که با 6.8 کیلو که داخل شماتیک ذکر شده عوض کردم و مشکل حل شد.
عذرخواهم اگه سوال بنده بی مورد بوده، اما چون نمیتونم پاک کنم، نتیجه رو هم نوشتم شاید به درد کسی خورد.
یا علی

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
مشکل حل شد، متوجه شدم که مقاومت R31 در مدار بنده، 15کیلو هست که با 6.8 کیلو که داخل شماتیک ذکر شده عوض کردم و مشکل حل شد.
عذرخواهم اگه سوال بنده بی مورد بوده، اما چون نمیتونم پاک کنم، نتیجه رو هم نوشتم شاید به درد کسی خورد.
یا علی

درود

آیا قبلا با ۱۵ کیلو کار میکرده ؟
آیا قبلا دستکاری شده و ۱۵ کیلو تعویض شده ؟
اگه قبلا با ۱۵ کیلو کار میکرده دراینصورت نقشه تغذیه شما متفاوته و با اینکار عیب و ضعفی به تغذیه تحمیل کردید و قادر به حفاظت کامل نیست .

سپاس

Momemto

کاربر
2020-08-04
3
9
34
درود

آیا قبلا با ۱۵ کیلو کار میکرده ؟
آیا قبلا دستکاری شده و ۱۵ کیلو تعویض شده ؟
اگه قبلا با ۱۵ کیلو کار میکرده دراینصورت نقشه تغذیه شما متفاوته و با اینکار عیب و ضعفی به تغذیه تحمیل کردید و قادر به حفاظت کامل نیست .

سپاس

درود استاد گرامی، چون قبلشو بی خبرم که آیا دست کاری شده یا نه، قطعی نمیتونم بگم کار می‌کرده یا خیر، اما فک میکنم مشکلی نداشته، آیا ممکنه بخاطر تعویض ترانزیستورش که عرض کردم، این مساله پیش اومده باشه؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
درود استاد گرامی، چون قبلشو بی خبرم که آیا دست کاری شده یا نه، قطعی نمیتونم بگم کار می‌کرده یا خیر، اما فک میکنم مشکلی نداشته، آیا ممکنه بخاطر تعویض ترانزیستورش که عرض کردم، این مساله پیش اومده باشه؟

درود

باید اطلاعات کاملی گزارش کنید که قابل بررسی باشه.
نقشه تغذیه نداری و بابت شماره ترانزیستور و رعایت پایه ها هم اطلاعی ندادید و از عملکرد قبلی تغذیه هم مطلع نیستید .

لذا بدون اطلاعات قابل ارزیابی نیست و باید لوازم حل مسئله مشخص بشه.

سپاس
تغییرات اصولی و حساب شده مانعی نداره ولی تغییرات شانسی ممکنه موجب بروز خسارت بشه .

Priapus

کاربر
2020-08-05
16
13
44
با سلام و عرض خسته نباشید
دارم یه اسپیکر بلوتوث خانگی با باندهای 4 اینچی 40 وات مخصوص ماشین و ساب ووفر 100 واتی میسازم
از ماژول آمپلی فایر XH-M139 میخوام استفاده کنم
سوالم اینه که اگه برای تغذیه از پاور سوئیچینگ 220 به 12 ولت 10 آمپر استفاده کنم، توی ورودی برق اگه جای فاز و نول رو جابجا وارد ورودی پاور سوئیچینگ کنیم، چه اتفاقی برای پاور سوئیچینگ میفته؟

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
دارم یه اسپیکر بلوتوث خانگی با باندهای 4 اینچی 40 وات مخصوص ماشین و ساب ووفر 100 واتی میسازم
سوالم اینه که اگه برای تغذیه از پاور سوئیچینگ 220 به 12 ولت 10 آمپر استفاده کنم، توی ورودی برق اگه جای فاز و نول رو جابجا وارد ورودی پاور سوئیچینگ کنیم، چه اتفاقی برای پاور سوئیچینگ میفته؟

درود
اگه ورودی فاز با نول جابجا بشه هیچ اتفاقی نمیوفته.
سپاس

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
یعنی پاور سوئیچینگ کار تغذیه رو انجام میده یا اینکه باید فاز و نول رو درست وصل کنیم تا کار تغذیه انجام شه؟

درود
اگه درست متوجه سوال شما شده باشم:
وقتی فاز و نول به ورودی میدید خروجی به شما 12 ولت dc میده(v+=12vdc و v-=0v) حالا اگه جای فاز و نول جابجا بشه باز هم خروجی 12 ولت dc میشه به همون صورت یعنی v+=12vdc و v-=0v .
سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس

با اجازه از دوستان گرامی و استاد غزال عزیز
از آنجاییکه خودم در ابتدای راه مرتکب استباهات زیاد و مکرری میشدم و میشم
از نوع سوال این دوست بزرگوار کمی احساس خطر کردم لذا لازم دیدم در تکمیل فرمایشات عزیزان نکته ای رو عرض نمایم

دوست عزیز راهنمایی دوستان کاملا صحیح میباشد ولی دقت نمایید خروجی اینگونه منبع تغذیه ها DC میباشد
با توجه به تاکید مجدد شما بنده تصور میکنم منظور شما ورودی ماژول آمپلی میباشد
لطفا دقت نمایید ورودی آمپلی فایر به خروجی DC منبع تغذیه متصل میگرد
و اگر احیانا جای پراپ مننی و مثبت رو اشتباهی به ورودی ماژول متصل نمایید ماژول شما دردم بصورت حاله ای از دود خواهد شد و میسوزد
خصوصا که این گونه ماژولها در مقابل اتصالات نادرست تغذیه بسیار ضعیف و حساس میباشند و تولید کننده نیز در توضیحات اولبه تاکید شدیدی نموده است

موفق باشید

بالا