آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

yousef55

کاربر vip
کاربر
2009-07-17
123
268
سلام استاد
پس شد عبور جریان لحظه ای زیاد و غیر قابل تحمل توسط دیود و سوختن دیود زنر..
شاید از نظر لحیم کاری اضافه کردن یک دیود زنر بر روی دیود زنر روی برد راحت تر از تعویض زنر باشه..
یعنی یک زنر با همون مشخصات با قبلی موازی کنیم تا جریان تقریبا نصف بشه برای هر دیود..
نظر دوم...
از اونجا که خازن هنگام تغییر ولتاژ دو سرش یک لحظه کوتاه هدایت میکنه .. ممکنه از خازن با ظرفیت بسیار کم برای عبور دادن جریان لحظه ای از روی دیود استفاده کنیم؟؟
تقریبا شبیه خازنی که روی مقاومت بیس ترانزیستور موازی میشه و لحظه برقراری ولتاژ . جریان رو از خودش عبور میده و ترانزیستور روشن میشه تا مقاومت بیاد تومدار و خازن غیر فعال بشه..

البته واقعا ببخشید .. تازه تو انجمن شروع به فعالیت کردم (( حساب کاربریم قدیمی تر هست)) و زیاد آشنا نیستم با قواعد ..
اگر زیاد نظر میگم ببخشید..

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
سلام استاد
پس شد عبور جریان لحظه ای زیاد و غیر قابل تحمل توسط دیود و سوختن دیود زنر..
شاید از نظر لحیم کاری اضافه کردن یک دیود زنر بر روی دیود زنر روی برد راحت تر از تعویض زنر باشه..
یعنی یک زنر با همون مشخصات با قبلی موازی کنیم تا جریان تقریبا نصف بشه برای هر دیود..
نظر دوم...
از اونجا که خازن هنگام تغییر ولتاژ دو سرش یک لحظه کوتاه هدایت میکنه .. ممکنه از خازن با ظرفیت بسیار کم برای عبور دادن جریان لحظه ای از روی دیود استفاده کنیم؟؟
تقریبا شبیه خازنی که روی مقاومت بیس ترانزیستور موازی میشه و لحظه برقراری ولتاژ . جریان رو از خودش عبور میده و ترانزیستور روشن میشه تا مقاومت بیاد تومدار و خازن غیر فعال بشه..

البته واقعا ببخشید .. تازه تو انجمن شروع به فعالیت کردم (( حساب کاربریم قدیمی تر هست)) و زیاد آشنا نیستم با قواعد ..
اگر زیاد نظر میگم ببخشید..

درود

مشارکت شما ، نه تنها اشکالی نداره بلکه امتیاز محسوب میشه .

خازن برای همیشه روی سیستم اثر نامطلوبی داره.
و موازی کردن زینر هم صحیح. نیست.

سپاس

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
اما با چه کلکی برای همیشه از صدمه این دو زینر جلوگیری کنیم ؟
استاد عزیزم .میشه با ظرفیت خازن c11 4.7 میکرو فاراد راتعقییر داد تا دیود زینر زودتر یا دیرتر هدایت کنه .تا از سوختن دیود زینر جلوگیری کنه.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
استاد عزیزم .میشه با ظرفیت خازن c11 4.7 میکرو فاراد راتعقییر داد تا دیود زینر زودتر یا دیرتر هدایت کنه .تا از سوختن دیود زینر جلوگیری کنه.

درود

ولتاژ القایی بالا باید حذف بشه و اگرچه حذف ولتاژ در زمان زودتر یا دیرتر مقدور نیست اما زودتر و دیرتر اثری هم در توانایی زینر نداره.

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست s-400-12_supplyتابلو روان.pdf

IMG_20200317_191727_096.jpg

آخرین ویرایش:

yousef55

کاربر vip
کاربر
2009-07-17
123
268
سلام استاد ...
البته یه بار پرسیدم..
باید قطعه ای اضافه کنیم؟؟
چون بحث تعویض با زنر قوی تر که نظر شما نیست..

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
سلام استاد ...
البته یه بار پرسیدم..
باید قطعه ای اضافه کنیم؟؟
چون بحث تعویض با زنر قوی تر که نظر شما نیست..

درود

چون اشاره کردی تصریح میکنم .
اتفاقا ناتوانی زینر بدلیل قدرت ناکافی آنست و
ازآنجاکه زینر قوی تر از ۱ وات در بازار موجود نیست و بسیار بسختی تهیه میشه لذا باید با کلک ساده ای زینر پرقدرت بسازیم .

سپاس

yousef55

کاربر vip
کاربر
2009-07-17
123
268
سلام استاد .. ببخشید باز مزاحم شدم..

توان زنر رابطه مستقیم با ولتاژش داره (( دقیق یادم نیست ولی فکر کنم اینجوری باشه))
((به عنوان مثال ))
اگر جای زنر 10ولت 2وات تعداد 2 عدد زنر 5 ولت 1وات سری کنیم توان معادل را به دست می اوریم
حالت دوم ..
با قرار دادن یک دیود زنر در بیس ترانزیستور ( ترجیحا دارلینگتون به خاطر بتای بالا) و بایاس ترانزیستور معادل ولتاژ زنر منهای ولتاژ بیس امیتر در امیتر ترانزیستور داریم
این 2 روش به ذهنم رسید .. اشتباه گفتم ببخشید..

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
درود

راهنمایی.

باید با کلکی ، ضعف زینر را جبران کنیم
سپاس

استاد عزیزم
میشه با اضافه کردن یک ترانزیستور تیپ منفی (بیس ترانزیستور به کاتد زینر و کلکتور ترانزیستور به کلکتور ترانزیستور Q3 و امیتر ترانزیستور را به امیتر ترانزیستور ) یک زینر پر قدرت بسازیم. که جریان بیشتر از ترانزیستور عبور کند.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
استاد عزیزم
میشه با اضافه کردن یک ترانزیستور تیپ منفی (بیس ترانزیستور به کاتد زینر و کلکتور ترانزیستور به کلکتور ترانزیستور Q3 و امیتر ترانزیستور را به امیتر ترانزیستور ) یک زینر پر قدرت بسازیم. که جریان بیشتر از ترانزیستور عبور کند.

درود

هر چند بنحو اتصالاتی که اشاره کردی زینر پر قدرت حاصل نمیشه اما پیشنهادت درسته که تقویت قدرت زینر با ترانزیستور کارساز هست که البته روش بسیار آسان تری هم برای تهیه زینر پرقدرت وجود داره .

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا