آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
درود

۶ ولت زیاد مهم نیست

اما سوال خوبی هست و برای چاره اندیشی باید عامل صدمه شناسایی بشه که راهکاری برای پیشگیری از سوختن زینر پیدا کنیم و ابدی بشه :

سوال

علت سوختن زینر zd1 , zd2 چیه ؟
و با چه تمهیدی هیچوقت نمیسوزه ؟​
سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 162959

مشاهده فایل‌پیوست 162960

درود

با توجه به مدت قابل توجه که پاسخی دریافت نشد پاسخ سوال اول را تقدیم میکنم و سوال دوم بعهده شما

اخیرا به تفصیل در خصوص مخاطرات قطع و وصل جریان در سلف ها مطالبی تقدیم کردم.
بطوریکه سلف ها در زمان قطع جریان ، ولتاژ بسیار بالا و خطرناکی تولید میکنند که به ترانزیستورها و آی سی ها صدمه میزنند .
ازآنجاکه این ولتاژ خطرناک بصورت معگوس تولید میشه لذا دیودی در جهت این ولتاژ و برعگس ولتاژ تغذیه با سلف یا با قطعه ای که در خطر است موازی میکنند .

بنابمراتب ازآنجاکه سیگنال مربعی به ترانس کوچیک TR1 اعمال میشه و به این ترتیب ولتاژی با فرکانس بالا در ترانس قطع و وصل میشه ناگزیر به استفاده از دیود معگوس هستیم که میتونیم با ترانس موازی کنیم .
و ازآنجاکه هدف اصلی پیشگیری از صدمه ترانزیستور است لذا با کلکتور امیتر Q2 ,Q3 موازی کرده .

اما چرا از زینر استفاده کرده ؟​
زیرا TR1 فقط از یکطرف تغذیه نمیشه بلکه در زمان راه اندازی ولتاژ به سیم پیچ دیگر ترانس اعمال میشه و در زمان راه اندازی ولتاژ مضر در هر دو جهت به سمت ترانزیستورها تولید میشه و از یک جهت که موجب اختلالی در کار ترانزیستور نمیشه و میتونیم کاملا خفه و حدود صفر ولت کنیم و اما در جهت دیگه میتونیم ولتاژهای بالاتر از حدود ۳۰ ولت را خفه و حذف کنیم تا ترانزیستور هم قادر به فعالیت باشه .

بنابرین از زینر حدود ۳۰ ولتی استفاده میکنیم .

اما با چه کلکی برای همیشه از صدمه این دو زینر جلوگیری کنیم ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
درود

با توجه به مدت قابل توجه که پاسخی دریافت نشد پاسخ سوال اول را تقدیم میکنم و سوال دوم بعهده شما

بطوریکه سلف ها در زمان قطع جریان ، ولتاژ بسیار بالا و خطرناکی تولید میکنند که به ترانزیستورها و آی سی ها صدمه میزنند .
ازآنجاکه این ولتاژ خطرناک بصورت معگوس تولید میشه لذا دیودی در جهت این ولتاژ و برعگس ولتاژ تغذیه با سلف یا با قطعه ای که در خطر است موازی میکنند .

بنابمراتب ازآنجاکه سیگنال مربعی به ترانس کوچیک TR1 اعمال میشه و به این ترتیب ولتاژی با فرکانس بالا در ترانس قطع و وصل میشه ناگزیر به استفاده از دیود معگوس هستیم که میتونیم با ترانس موازی کنیم .
و ازآنجاکه هدف اصلی پیشگیری از صدمه ترانزیستور است لذا با کلکتور امیتر Q2 ,Q3 موازی کرده .

زیرا TR1 فقط از یکطرف تغذیه نمیشه بلکه در زمان راه اندازی ولتاژ به سیم پیچ دیگر ترانس اعمال میشه و در زمان راه اندازی ولتاژ مضر در هر دو جهت به سمت ترانزیستورها تولید میشه و از یک جهت که موجب اختلالی در کار ترانزیستور نمیشه و میتونیم کاملا خفه و حدود صفر ولت کنیم و اما در جهت دیگه میتونیم ولتاژهای بالاتر از حدود ۳۰ ولت را خفه و حذف کنیم تا ترانزیستور هم قادر به فعالیت باشه .

سپاس

با سلام خدمت استاد غزال عزیز و همه همراهان

در خصوص جلوگیری از سوختن دیود های زنر فکر کنم اگه یک مقاومت اهم پایین و وات بالا بین نقطه مشترک زنر و ترانزیستور با ترانس TF1 سری کنیم از سوختن زنرها جلوگیری بشه.

با سپاس فراوان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
با سلام خدمت استاد غزال عزیز و همه همراهان

در خصوص جلوگیری از سوختن دیود های زنر فکر کنم اگه یک مقاومت اهم پایین و وات بالا بین نقطه مشترک زنر و ترانزیستور با ترانس TF1 سری کنیم از سوختن زنرها جلوگیری بشه.

با سپاس فراوان

درود

وقتی از مقاومت سری استفاده کنید دیگه زینر ۳۳ ولتی قادر به حذف ولتاژ بالاتر از ۳۳ ولت نیست و متناسب با مقاومت قادر به حذف ولتاژهای مثلا بالاتر از ۵۰ یا ۷۰ ولت است و لذا به ترانزیستور صدمه میزنه.
باید قابلیت و توانایی گذشته حفظ بشه وگرنه با غلو میتونیم زینر استفاده نکنیم که هیچوقت نباشه که بسوزه اما دراینصورت کلیه ولتاژهای القایی حضور می یابند و ترانزیستور را نابود میکنه.

سپاس

yousef55

کاربر vip
کاربر
2009-07-17
123
268
درود

سپاس

با سلام خدمت استاد
نظر خودم رو میگم در صورت اشتباه بودن ببخشید..
زنر معمولا به 2 دلیل میسوزه..
یا ولتاژ زیاد یا جریان زیاد که داغ میشه
با توجه به مح قرار گیری مورد دوم منتفی هست و به نظر من این
زنرها به خاطر ولتاژ لحظه ای زیاد میسوزند..
پیشنهاد من موازی کردن VDR با زنر هست که باعث میشه ولتاژ
لحظه ای زیاد از این قطعه عبور کنه و در مقابل ولتاژ های کمتر
عکس العمل نشون نده در مدار ..

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
با سلام خدمت استاد
نظر خودم رو میگم در صورت اشتباه بودن ببخشید..
زنر معمولا به 2 دلیل میسوزه..
یا ولتاژ زیاد یا جریان زیاد که داغ میشه
با توجه به مح قرار گیری مورد دوم منتفی هست و به نظر من این
زنرها به خاطر ولتاژ لحظه ای زیاد میسوزند..
پیشنهاد من موازی کردن VDR با زنر هست که باعث میشه ولتاژ
لحظه ای زیاد از این قطعه عبور کنه و در مقابل ولتاژ های کمتر
عکس العمل نشون نده در مدار ..

درود

بابت مشارکت شما سپاسگزارم اما متاسفانه پاسخ صحیحی تابحال مطرح نشده.
پاسخ پیچیده ای نداره و ساده است.
با چه کلکی این دو زینر هرگز نمیسوزه ؟
و اگه زینر نسوزه ترانزیستور هم برای همیشه محافظت میشه و هرگز ترانزیستور هم نمیسوزه.

سپاس

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
استاد مهربانم میشه از یک دیود هرز گرد استفاده کنیم.در اولیه سیم پیچ تراس TR1 جهت حفاظت از ترانزیستور Q3 و دیود زینر . و همچنین برای ترانزیستور Q2 و زینر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
استاد مهربانم میشه از یک دیود هرز گرد استفاده کنیم.در اولیه سیم پیچ تراس TR1 جهت حفاظت از ترانزیستور Q3 و دیود زینر . و همچنین برای ترانزیستور Q2 و زینر

درود

بدلیل وجود سیکل منفی و مثبت ناگزیر به استفاده از زینر شده چون ولتاژ القایی بدلیل سیکل کامل در دو جهت تولید میشه و لذا در یک جهت که نباید مانع انجام وظیفه ترانزیستور بشه فقط بخش غیر ضروری یعنی بالاتر از ۳۳ ولت حذف میشه و بهمین دلیل دیودهای با ولتاژ شکست بالا قابل استفاده نیست و لذا از زینر استفاده کرده اما تجربه نشون داده این دو زینر گاهی میسوزه .

پس باید با کلکی مانع صدمه این دو زینر شویم و روش های پیشنهادی قابل استفاده نیست .

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
پاسخ : تحلیل و عیب یابی تغذیه تابلوهای روان

درود

سوال باقیمانده
با چه کلکی برای همیشه از صدمه زینر ZD1 و ZD2 ، جلوگیری کنیم ؟

راهنمایی​

برای اینکه از سوختن زینر پیشگیری کنیم ابتدا باید عوامل سوختن زینر را بشناسیم تا موارد قابل تغییر را اصلاح و بهینه کنیم.
لذا سوال زیر شما رو به پاسخ نزدیک تر میکنه.

چرا زینر میسوزه ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

yousef55

کاربر vip
کاربر
2009-07-17
123
268

درود

سوال باقیمانده
با چه کلکی برای همیشه از صدمه زینر ZD1 و ZD2 ، جلوگیری کنیم ؟

راهنمایی​

برای اینکه از سوختن زینر پیشگیری کنیم ابتدا باید عوامل سوختن زینر را بشناسیم تا موارد قابل تغییر را اصلاح و بهینه کنیم.
لذا سوال زیر شما رو به پاسخ نزدیک تر میکنه.

چرا زینر میسوزه ؟

سپاس

استاد یه راهنمایی کلی میخواستم..
در پاسخ پرسش شما اضافه کردن یک یا چند قطعه به مدار مطرح هست یا تغییر در مسیر های ورودی یا خروجی از این دیودها..؟؟
و دیگر اینکه جواب مربوط به دیودهای tvs میشه؟؟ یعنی تعویض این دیودها با tvs یا اضافه کردن به مدار..
tvs ها سرعت بالاتری در عکس العمل به تغییرات ولتاژ بایاس دارند و شاید این امر کمک کنه اسپایک های خروجی ترانس نتونه اسیب به زنرها بزنه..
واینکه با تعویض زنرها با زنر وات بالاتر مشکل حل نمیشه؟؟ ممکنه هنگام برش ولتاژ .. جریان زیادی از زنر عبور کنه؟؟
در مورد سوختن زنر به نظرم 2 احتمال مطرح هست..
یکی عبور جریان زیاد از دیود و داغ شدن دیود زنر
یکی شکست بهمنی که باعث ان ولتاژ بسیار بالا در بایاس مخالف دیود زنر هست
اگر زیاد حرف زدم معذرت میخواهم از شما

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782

استاد یه راهنمایی کلی میخواستم..
در پاسخ پرسش شما اضافه کردن یک یا چند قطعه به مدار مطرح هست یا تغییر در مسیر های ورودی یا خروجی از این دیودها..؟؟
و دیگر اینکه جواب مربوط به دیودهای tvs میشه؟؟ یعنی تعویض این دیودها با tvs یا اضافه کردن به مدار..
tvs ها سرعت بالاتری در عکس العمل به تغییرات ولتاژ بایاس دارند و شاید این امر کمک کنه اسپایک های خروجی ترانس نتونه اسیب به زنرها بزنه..
واینکه با تعویض زنرها با زنر وات بالاتر مشکل حل نمیشه؟؟ ممکنه هنگام برش ولتاژ .. جریان زیادی از زنر عبور کنه؟؟
در مورد سوختن زنر به نظرم 2 احتمال مطرح هست..
یکی عبور جریان زیاد از دیود و داغ شدن دیود زنر
یکی شکست بهمنی که باعث ان ولتاژ بسیار بالا در بایاس مخالف دیود زنر هست
اگر زیاد حرف زدم معذرت میخواهم از شما

درود

آفرین

یکی از مواردی که مطرح کردی به پاسخ بسیار نزدیکه.

تنها عامل صدمه زینرها جریان غیرمجازه
زیرا زینرها قادر به تحمل هر ولتاژی هستند بشرطی که موجب عبور جریان غیرمجاز نشوند .
درواقع تنها ضعف زینر جریان غیر مجاز است یعنی اگه ۱۰۰۰ ولت هم به زینر متصل کنی در صورتی میسوزه که نتونه جریانشو تحمل کنه

کمااینکه به همین دو زینر ولتاژ ۵۰۰۰ ولت ناشی از القاء ترانس میرسه ولی ازآنجاکه حس نداره و جریان بسیار ناچیزی داره لذا زینر تحمل میکنه و نمیسوزه و لذا همانطور که اشاره کردی یک راهش بالا بردن توان زینر است .

دیگه چه پیشنهاد بهتر و راحت تری داری ؟

سپاس

بالا