آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
پاسخ : تحلیل و عیب یابی تغذیه تابلوهای روان

استاد طبق فرمایش شما و تأییدی که در پست زیر
http://www.irantk.ir/irantk85618-post496364/#post496364
کردین این طور برداشت کردم که اگه خروجی دستگاه اتصال کوتاه بشه و منبع طبق روندی که مطرح شد خروجی رو صفر کنه تا از صدمات جلوگیری کنه، بعد از رفع اتصال کوتاه در خروجی
حتماً باید دستگاه روشن و خاموش بشه (ریست بشه) تا خروجی به حالت طبیعی در بیاد. درسته؟ بدون ریست، دستگاه متوجه

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال

اگه مجددا استارت بشه و اتصال کوتاه نباشه می فهمه اشکالی نداره و راه می افته .
اما اینکه چطور می فهمه ، شما باید بگی چطور می فهمه ؟

من دنبال این بودم که ببینم چطور در حین کار، رفع اتصال کوتاه آشکار میشه ::smiley_on_tredmi::
اما در شرایط کنونی که باید ریست بشه، ماجرا از این قرار میشه:
پس از رفع اتصال کوتاه خروجی، با خاموش کردن دستگاه، خازن 24 از طریق مقاومت 120 کیلویی دشارژ میشه و خازن 30 هم از طریق دیود 13 و مقاومت r19 دشارژ میشه و مدار به حالت اولیه برمیگرده و منتظر راه اندازی مجدد.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787

من دنبال این بودم که ببینم چطور در حین کار، رفع اتصال کوتاه آشکار میشه ::smiley_on_tredmi::
اما در شرایط کنونی که باید ریست بشه، ماجرا از این قرار میشه:
پس از رفع اتصال کوتاه خروجی، با خاموش کردن دستگاه، خازن 24 از طریق مقاومت 120 کیلویی دشارژ میشه و خازن 30 هم از طریق دیود 13 و مقاومت r19 دشارژ میشه و مدار به حالت اولیه برمیگرده و منتظر راه اندازی مجدد.

درود

نه اینطور نیست
اگه دشارژ بشه آی سی روشن میشه
دشارژ نمیشه چون ولتاژ راه انداز همیشگی است و مدام خازن را تغذیه میکنه
راه انداز نمیتونه جریان زیا د به خروجی بده ولی میتونه آی سی را تغذیه کنه و وقتی آی سی روشن بشه جریان زیاد خروجی هم برقرار میشه .

سپاس

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال

درود

نه اینطور نیست
اگه دشارژ بشه آی سی روشن میشه
دشارژ نمیشه چون ولتاژ راه انداز همیشگی است و مدام خازن را تغذیه میکنه
راه انداز نمیتونه جریان زیا د به خروجی بده ولی میتونه آی سی را تغذیه کنه و وقتی آی سی روشن بشه جریان زیاد خروجی هم برقرار میشه .

سپاس

منظور بنده این بود که وقتی دستگاه خاموشه (ولتاژ راه انداز و ... وجود نداره) عمل دشارژ اتفاق میفته و بعد از اون با روشن کردن منبع تغذیه، دستگاه به طور طبیعی روشن و خروجی برقرار میشه.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787

منظور بنده این بود که وقتی دستگاه خاموشه (ولتاژ راه انداز و ... وجود نداره) عمل دشارژ اتفاق میفته و بعد از اون با روشن کردن منبع تغذیه، دستگاه به طور طبیعی روشن و خروجی برقرار میشه.

درود

درسته عبارت خاموش شدن دستگاه را در جمله شما ندیده بودم
چون بحث اتصال کوتاه و روشن شدن خودبخودی بود
سپاس

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال

استاد درباره نقش DZ3 هنوز به نتیجه خاصی نرسیدم.
تا جایی که من دیدم و یادم میاد، استفاده از زنر معمولاً به منظورهای زیر استفاده میشه:
1- تثبیت ولتاژ در حد دلخواه مثلاً برای تغذیه آیسی یا ..
2- جلوگیری از تجاوز ولتاژ از حد مجاز، مثلاً در اولیه ترانس سوئیچینگ مانند http://www.irantk.ir/irantk35369-post187073/#post187073
3- کاهش ولتاژ قسمتی از مدار به اندازه دلخواه

حالا در این مدار این زنر داره چیکار میکنه خیلی کنکاش کردم ولی هنوز به نتیجه خاصی نرسیدم. چیزی که حدس میزنم همون مورد 3 هست اما نمیدونم چرا.
چیزی که دیده میشه اینه که زنر 3 داره ولتاژ VCC رو که حدود 22 ولته به حدود 15 ولت میرسونه اما چرا این کار رو میکنه و آیا اثر دیگه ای هم داره یا نه نمیدونم.
اگه راهنمایی کنین ممنون میشم.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787

استاد درباره نقش DZ3 هنوز به نتیجه خاصی نرسیدم.
تا جایی که من دیدم و یادم میاد، استفاده از زنر معمولاً به منظورهای زیر استفاده میشه:
1- تثبیت ولتاژ در حد دلخواه مثلاً برای تغذیه آیسی یا ..
2- جلوگیری از تجاوز ولتاژ از حد مجاز، مثلاً در اولیه ترانس سوئیچینگ مانند http://www.irantk.ir/irantk35369-post187073/#post187073
3- کاهش ولتاژ قسمتی از مدار به اندازه دلخواه

حالا در این مدار این زنر داره چیکار میکنه خیلی کنکاش کردم ولی هنوز به نتیجه خاصی نرسیدم. چیزی که حدس میزنم همون مورد 3 هست اما نمیدونم چرا.
چیزی که دیده میشه اینه که زنر 3 داره ولتاژ VCC رو که حدود 22 ولته به حدود 15 ولت میرسونه اما چرا این کار رو میکنه و آیا اثر دیگه ای هم داره یا نه نمیدونم.
اگه راهنمایی کنین ممنون میشم.

درود

موقعیت زینر موصوف بروشنی حاکی از فلسفه حضور آن بابت کاهش ولتاژه
فلذا کاربردهای دیگر زینر منتفی است.

سپاس

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال

چرا با خروجی 5 ولت قادر به دریافت 40 آمپر ( 200 وات ) هستیم
ولی با خروجی 24 ولت قادر به دریافت بیش از 3 آمپر ( بیشتر از 72 وات ) نیستیم ؟

شما در
جایی فرمودین که در روش سوئیچینگ، سه راه برای تغییر ولتاژ خروجی وجود داره:
1- تغییر سرعت قطع و وصل ولتاژ ( همون تغییر فرکانس)
2- تغییر نسبت خاموشی پالس به روشن بودن اون ( duty cycle )
3- افزایش دور ثانویه ترانس
در مشخصات آیسی 494 هم ذکر شده که از نوع
فرکانس ثابت هست. بنابرابن برای تغییر ولتاژ باید از روش 2 استفاده بشه. در این روش برای افزایش ولتاژ خروجی، مدت زمان یک بودن یا روشن بودن را نسبت به خاموش بودن خروجی آیسی بیشتر میکنن. تا اینجا درسته؟
فکر میکنم در ولتاژ بالا، زمان روشن بودن خروجی آیسی و در نتیجه جریان کشیدن از خازنهای تغذیه مدار ( خازن 2 و 3) بیشتر میشه و از اونجا که ظرفیت این خازنها برای جریاندهی بالا چندان مناسب نیست، در ولتاژهای بالا با کمبود جریان خروجی مواجه میشیم.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787

شما در
جایی فرمودین که در روش سوئیچینگ، سه راه برای تغییر ولتاژ خروجی وجود داره:
1- تغییر سرعت قطع و وصل ولتاژ ( همون تغییر فرکانس)
2- تغییر نسبت خاموشی پالس به روشن بودن اون ( duty cycle )
3- افزایش دور ثانویه ترانس
در مشخصات آیسی 494 هم ذکر شده که از نوع
فرکانس ثابت هست. بنابرابن برای تغییر ولتاژ باید از روش 2 استفاده بشه. در این روش برای افزایش ولتاژ خروجی، مدت زمان یک بودن یا روشن بودن را نسبت به خاموش بودن خروجی آیسی بیشتر میکنن. تا اینجا درسته؟
فکر میکنم در ولتاژ بالا، زمان روشن بودن خروجی آیسی و در نتیجه جریان کشیدن از خازنهای تغذیه مدار ( خازن 2 و 3) بیشتر میشه و از اونجا که ظرفیت این خازنها برای جریاندهی بالا چندان مناسب نیست، در ولتاژهای بالا با کمبود جریان خروجی مواجه میشیم.

درود

خازن های تغذیه 200 وات قادر به ارائه 200 وات به هر صورتی هست چه 5 ولت 40 آمپر چه 20 ولت 10 آمپر
بنابرین از این جهت مشکلی نداره.

سپاس

ریما ریما

کاربر
2016-03-15
10
34

سلام خدمت استاد غزال و دیگر دوستان .
استاد در مورد zd که ولتاژرو به ۱۵ ولت کاهش میدهد به خاطر این هست که اگه ولتاژ از این حد بیشتر باشد علاوه بر عبور از امیتر کلکتور q5 مقداری هم صرف شارژ شدن c30خواهد که به تدریج پس از شارژ کامل خازن c30 ولتاژ از طریق دیود به پایه چهار خواهد رسید .
امیدوارم پاسخم کمکی کرده باشم.

بالا