آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
پاسخ : تحلیل و عیب یابی تغذیه تابلوهای روان

سلام خدمت استاد غزال و دیگر دوستان .
استاد در مورد zd که ولتاژرو به ۱۵ ولت کاهش میدهد به خاطر این هست که اگه ولتاژ از این حد بیشتر باشد علاوه بر عبور از امیتر کلکتور q5 مقداری هم صرف شارژ شدن c30خواهد که به تدریج پس از شارژ کامل خازن c30 ولتاژ از طریق دیود به پایه چهار خواهد رسید .
امیدوارم پاسخم کمکی کرده باشم.

درود

ولتاژ پایه 4 آی سی را خاموش میکنه و ولتاژ کمتر یا بیشتر از 15 ولت هم تفاوتی نداره .

سپاس

hamid.elec

VIP+ افتخاری
کاربر
2014-08-22
571
2,006
آبیک-قزوین

سلام
استاد امروز پتانسیومتر جریان رو نصب کردم و برای تست اون رو روی ۵ امپر گذاشتم و بردم پیش یکی از همکارا و گفتم مرد میخوام اینو بسوزونه گفت فردا بیا جنازشو ببر منم گفتم اگه تا ماه بعد تونستی بسوزونیش خیلی مردی حالا قرار شده فردا یه جنازه به من بده

hamid.elec

VIP+ افتخاری
کاربر
2014-08-22
571
2,006
آبیک-قزوین

دو ماژول رو به تغذیه متصل کردم و مولتی متر باهاش سری کردم از روی برد دستور همه ال ای دی هارو روشن کردم و پیچ پتانسیومتر رو چرخوندم تا جایی که از شدت نور کم میشد و ولتاژ افت میکرد که روی مولتی مترم ۵ امپر رو نشون میداد و برای تست یه ماژول دیگه اضافه کردم نور افت میکرد و با قطع کردن ماژول سوم نور طبیعی میشد

Sent from my SM-J500F using Tapatalk

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787

دو ماژول رو به تغذیه متصل کردم و مولتی متر باهاش سری کردم از روی برد دستور همه ال ای دی هارو روشن کردم و پیچ پتانسیومتر رو چرخوندم تا جایی که از شدت نور کم میشد و ولتاژ افت میکرد که روی مولتی مترم ۵ امپر رو نشون میداد و برای تست یه ماژول دیگه اضافه کردم نور افت میکرد و با قطع کردن ماژول سوم نور طبیعی میشد

درود

از برچسب یا پلمپ هم استفاده کن که اگه تغذیه را باز کردند و دستکاری کردند مشخص بشه .

سپاس

hamid.elec

VIP+ افتخاری
کاربر
2014-08-22
571
2,006
آبیک-قزوین

چشم استاد یه سوال هم در مورد ولتاژ کاری ال ای دی داشتم برای مثال ولتاژ کاری یک ال ای دی ۳/۲ ولت هستش اگر ما ۴عدد از اینهارو سری کنیم و مثلا ولتاژ کمتری از ولتاژ کاری مثلا ۱۱ ولت بدیم باعث سوختن زود هنگام ال ای دی میشه؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787

چشم استاد یه سوال هم در مورد ولتاژ کاری ال ای دی داشتم برای مثال ولتاژ کاری یک ال ای دی ۳/۲ ولت هستش اگر ما ۴عدد از اینهارو سری کنیم و مثلا ولتاژ کمتری از ولتاژ کاری مثلا ۱۱ ولت بدیم باعث سوختن زود هنگام ال ای دی میشه؟

درود

کلیه قطعات الکترونیکی با ولتاژ پایین تر از نرمال عمر بیشتری میکنند
حتی اگه ولتاژ بقدری کم باشه که بحالت غیر عادی کار کنه کمترین صدمه ای نمی بینه و فشاری تحمل نمیکنه .
تاکید میکنم فقط قطعات الکترونیکی اینجوره
ولی بدلایل علمی عمر موتورهای الکتریکی (مانند کمپرسور یخچال و کولر و امثالهم ) با ولتاژ پایین تر از نرمال بشدت کمتر میشه و فشار زیادی بهشون وارد میشه و بهمین علت یخچال و کولر با کاهش ولتاژ برق شهر مدام اور لود عمل میکنه تا باباش درمیاد
البته با ولتاژ بالاتر از نرمال هم صدمه می بینه ولی نه به اندازه پایین تر از نرمال
مثلا اگه یخچالی با ولتاژ 240 ولت یک ماه کار کنه و بسوزه همون یخچال با 200 ولت یک هفته هم کار نمیکنه و میسوزه

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787

سلام
استاد امروز پتانسیومتر جریان رو نصب کردم و برای تست اون رو روی ۵ امپر گذاشتم و بردم پیش یکی از همکارا و گفتم مرد میخوام اینو بسوزونه گفت فردا بیا جنازشو ببر منم گفتم اگه تا ماه بعد تونستی بسوزونیش خیلی مردی حالا قرار شده فردا یه جنازه به من بده

درود

احتمالا با فت و IGBT هم کار میکنه فقط فرکانس راه انداز متفاوت میشه که با تست عملی مشخص میشه که موجب اختلال و اشکال مهمی میشه یا نه

اگه با فت یا IGBT کار کنه براحتی قدرتش بیشتر میشه
چون تحت فشار به هیچ قطعه ای جز ترانزیستور های قدرت و دو خازن بزرگ فشاری وارد نمیشه و فقط این قطعه خصوصا Q4 که در برد شما Q2 است میسوزه
البته هر دو ترانزیستور باید مشابه باشند

و لذا با یک جفت IGBT یا فت 60 آمپری تست کن اگه مشکلی نداشت این تغذیه را با یک تغذیه دیگر که با ترانزیستور 13009 کار میکنه در شرایط مساوی (یعنی تحت فشار زیاد و یکسان) مقایسه کن ببین تحملش چقدر زیاد میشه .

سپاس

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
سلام استاد.
مدتهاست تاپیک معطل مونده. میدونم وقت ندارین اما ما همچنان مشتاقیم. اگرچه من هم مدتی نبودم:disturbed:
البته بعضی سؤالاتتون بی پاسخ مونده که نتونستم جوابی براشون پیدا کنم.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
سلام استاد.
مدتهاست تاپیک معطل مونده. میدونم وقت ندارین اما ما همچنان مشتاقیم. اگرچه من هم مدتی نبودم:disturbed:
البته بعضی سؤالاتتون بی پاسخ مونده که نتونستم جوابی براشون پیدا کنم.

درود

غالبا ارضاء حاجات و حوائج و احساسات و لذایذ ، مغایر با کمال و تعالی است.
لذا مکررا عرض کردم درسته که دستیابی به پاسخ صحیح موجب ارضاء مقطعی میشه اما دراین صورت صرفا نازلترین مقصود حاصل گردیده و انگیزه اصلی و ارزشمندترین هدف سوال و معما متوقف .
اتفاقا حضرتعالی بروشنی تجربه فرمودی که اطلاعات و تجربیات مرتبط و نامرتبطی که قبل از دسترسی به پاسخ و در جریان تحقیقات ، حاصل میشه بسیار مفیدتر و موثرتر از دریای علومی است که بصورت هلوی پوست کنده در اختیار عموم است .

و حضرت عالی به کرات ملاحظه فرمودی دریای علمی که بدون زحمت در اختیار شماست به اندازه اطلاعات و تجربیاتی که خودت با زحمت و تحقیق و جستجو بدست آوردی خاصیت نداره درحالیکه این اطلاعات هم بخش بسیار ناچیزی از همون دریای اطلاعاتی است که قبلا بدون زحمت دراختیار داشتی اما توجهی نداشتی.

زیرا خصوصیت و ویژگی انسان اینه که برای گنجینه های سهل الوصول ارزشی قائل نیست .
تمایل شدید انسان به اغذیه و مشروباتی که صعب الوصول است بهمین دلیله ، خصوصا که با ممنوعیت قانونی صعب الوصول تر هم بشه .
بهمین علت هرگز تمایلی به تقدیم سهل الوصول پاسخ سوالات و معماها نداشته و ندارم و درصورت تلاش مستمر و طولانی و ناکامی علاقمندان ، درصورت امکان فقط راهنمایی میکنم.

و لذا جز یک مورد ( دلیل موازی کردن خازن بزرگ و کوچیک در تغذیه ) که پس از زمان طولانی بواسطه درخواست مداوم و پیاپی علاقمندان عاجز شدم و ناگزیر به تقدیم پاسخ گردیدم هرگز پاسخ بقیه سوالات را قبل از تلاش کافی علاقمندان تقدیم نکردم .

بنابرین باور بفرمایید دسترسی به پاسخ هر چه دیرتر حاصل بشه مفیدتر و موثرتره
البته ازآنجاکه متاسفانه در این دیار ، تنها گروهی که بسیار مقید به انجام وظیفه است گروه فشاره که در راستای تولید مزاحمت و اتلاف وقت حقیر و امثال حقیر بسیار بیشتر از تکالیف خود انجام وظیفه میکنه لذا متاسفانه فرصت چندانی ندارم تا با راهنمایی و تمهیداتی دستیابی به پاسخ ها را تسهیل کنم .
ولی نشون دادی و مطمئنم خودت میتونی.

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا