آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
پاسخ : تحلیل و عیب یابی تغذیه تابلوهای روان

سلام استاد. عذر میخوام، چند وقتی سرم شلوغ بود و نشد پا به پاتون باشم.
درباره نقش خازن C24 که فرمودین

نقش خازن c24

زمان استارت
زمان استارت که ولتاژ تغذیه آی سی برقرار میشه دراینصورت 5 ولت خروجی رگلاتور داخلی آی سی هم در پایه 14 ظاهر میشه
و ازآنجاکه خازن ها در برابر تغییر ناگهانی ولتاژ ( ضربه ) شبیه سیم عمل میکنن لذا 5 ولت از پایه مثبت خازن به پایه منفی خازن میره البته اگه یک پایه خازن مثلا 50 ولت باشه و ناگهان 52 ولت بشه فقط 2 ولت را به پایه دیگر میرسونه نه کل 52 ولت را
زیرا فقط 2 ولت بصورت ناگهانی زیاد شده نه 52 ولت و لذا چون 50 ولت قبلا بوده لذا فقط برای 2 ولت شبیه سیم میشه

بنابرین 5 ولت ناگهانی VREF از طریق خازن C24 به پایه 4 میرسه و ازآنجاکه قبلا گفتیم ولتاژ پایه 4 زمان خاموشی پالس را کنترل میکنه و هر چه ولتاژ این پایه بالاتر بره خاموشی پالس بیشتر و ولتاژ خروجی کمتر میشه لذا پالس تولیدی آی سی در لحظه اول استارت بکلی خاموشه (چون پایه 4 بدلیل یاد شده بیشترین ولتاژ ممکن یعنی 5 ولته ) و کم کم و متناسب با شارژ خازن c24 بتدریج ، زمان خاموشی پالس کمتر و کمتر میشه و نهایتا که خازن کاملا شارژ میشه و ولتاژ پایه منفی آن نزدیک به صفر ولت میشه آی سی بحالت عادی کار میکنه
به این ترتیب در لحظه استارت ، زمان خاموشی پالس بسیار زیاد و بتدریج کم میشه و نهایتا آی سی را آزاد میکنه که کار آی سی بشکل عادی آغاز بشه و لذا باوجودیکه تغذیه آی سی لز ابتدا برقراره اما ابتدا ولتاژی تولید نمیکنه و کم کم و به آهستگی ، ولتاژ خروجی بالا و بالاتر میره تا بمقدار نرمال برسه .

زمان اتصال کوتاه یا قطع برق شهر
در زمان خاموش شدن دستگاه ، چه با قطع برق شهر و چه در شرایط اتصال کوتاه ، وقتی ولتاژ خروجی تغذیه کم میشه و بیس بحد کفایت تحریک نمیشه و Q5 خاموش میشه و لذا CE آن قطع و خازن C30 بتدریج شارژ میشه و لذا بتدریج بمقداری میرسه که میتونه از D13 عبور کنه که اینجا با خازن C24 مواجه میشه که اجازه تغییر ناگهانی ولتاژ را نمیده و لذا ولتاژ پایه منفی C24 ( که به 4 متصله ) کم کم بالا میره و لذا زمان خاموشی پالس را زیاد و زیادتر و بتبع آن ولتاژ خروجی تغذیه را کمتر و کمتر میکنه و به این ترتیب ولتاژ خروجی و درواقع جریان خروجی بتدریج صفر میشه . (چون ممکنه ولتاژ خروجی بموجب اتصال کوتاه کم باشه ولی جریان زیاد باشه )
من هم میخواستم همین توضیحات رو مطرح کنم اما برام یه ابهام وجود داشت و به دلیل اینکه برای اون ابهام پاسخی نداشتم توضیحات بالا رو هم مطرح نکردم و اون ابهام اینه که
به دلیل اتصال کوتاه در خروجی تغذیه، طبق روندی که اشاره فرمودین، جریان و ولتاژ خروجی توسط آیسی صفر میشه، حالا اگه اتصال کوتاه برطرف بشه و به عبارتی مشکلی در خروجی نداشته باشیم، آیسی از کجا میفهمه که اتصال کوتاه برطرف شده و باید ولتاژ خروجی رو بالا ببره؟ توضیح اینکه
وقتی خروجی اتصال کوتاه شد ترانزیشتور Q5 خاموش میشه و بقیه ماجرا... تا اینکه ولتاژ پایه 4 آیسی بالا میره و خروجی تغذیه صفر میشه. حالا اگه اتصال کوتاه برطرف بشه هنوز ولتاژی در خروجی نداریم(چون آیسی اونو صفر نگه داشته) و بنا بر این هنوز ترانزیستور Q5 نمیتونه روشن بشه و در نتیجه ولتاژ پایه 4 کماکان بالا میمونه و ولتاژی در خروجی تغذیه تولید نمیشه.
ممنون میشم برای این ابهام هم توضیح بفرمایین

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768

سلام استاد. عذر میخوام، چند وقتی سرم شلوغ بود و نشد پا به پاتون باشم.
درباره نقش خازن C24 که فرمودین

من هم میخواستم همین توضیحات رو مطرح کنم اما برام یه ابهام وجود داشت و به دلیل اینکه برای اون ابهام پاسخی نداشتم توضیحات بالا رو هم مطرح نکردم و اون ابهام اینه که
به دلیل اتصال کوتاه در خروجی تغذیه، طبق روندی که اشاره فرمودین، جریان و ولتاژ خروجی توسط آیسی صفر میشه، حالا اگه اتصال کوتاه برطرف بشه و به عبارتی مشکلی در خروجی نداشته باشیم، آیسی از کجا میفهمه که اتصال کوتاه برطرف شده و باید ولتاژ خروجی رو بالا ببره؟ توضیح اینکه
وقتی خروجی اتصال کوتاه شد ترانزیشتور Q5 خاموش میشه و بقیه ماجرا... تا اینکه ولتاژ پایه 4 آیسی بالا میره و خروجی تغذیه صفر میشه. حالا اگه اتصال کوتاه برطرف بشه هنوز ولتاژی در خروجی نداریم(چون آیسی اونو صفر نگه داشته) و بنا بر این هنوز ترانزیستور Q5 نمیتونه روشن بشه و در نتیجه ولتاژ پایه 4 کماکان بالا میمونه و ولتاژی در خروجی تغذیه تولید نمیشه.
ممنون میشم برای این ابهام هم توضیح بفرمایین

درود

به هر دلیلی Q5 خاموش بشه دیگه فعالیت عادی آی سی نا ممکن میشه تا زمانیکه شرایط غیر عادی رفع و دوباره استارت بشه.
این شیوه اشکالی نداره و مزیت محسوب میشه زیرا از شرایط غیرعادی بار مطلع میشی و درغیراینصورت اگه هزلر بار هم شورت میشد و رفع میشد تا زمانیکه منفجر نمیشد مطلع نمیشدی ؟
اساسا اگه اینگونه عمل نمیکرد ازآنجاکه خاموشی آی سی موجب قطع جریان خروجی میشه و بعنوان رفع شورتی تلقی میکرد لذا مدام خاموش و روشن میشد تا باباش دربیاد .

سپاس

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال

درود

به هر دلیلی Q5 خاموش بشه دیگه فعالیت عادی آی سی نا ممکن میشه تا زمانیکه شرایط غیر عادی رفع و دوباره استارت بشه.
این شیوه اشکالی نداره و مزیت محسوب میشه زیرا از شرایط غیرعادی بار مطلع میشی و درغیراینصورت اگه هزلر بار هم شورت میشد و رفع میشد تا زمانیکه منفجر نمیشد مطلع نمیشدی ؟
اساسا اگه اینگونه عمل نمیکرد ازآنجاکه خاموشی آی سی موجب قطع جریان خروجی میشه و بعنوان رفع شورتی تلقی میکرد لذا مدام خاموش و روشن میشد تا باباش دربیاد .

سپاس

استاد من هم همینو میگم و فرمایش شما حرف منو تأیید میکنه. این شیوه اشکالی نداره و مزیته اما سؤالم اینه که بعد از رفع عیب، آیسی چطور میفهمه عیب برطرف شده و باید دوباره ولتاژ خروجی رو بالا ببره؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768

استاد من هم همینو میگم و فرمایش شما حرف منو تأیید میکنه. این شیوه اشکالی نداره و مزیته اما سؤالم اینه که بعد از رفع عیب، آیسی چطور میفهمه عیب برطرف شده و باید دوباره ولتاژ خروجی رو بالا ببره؟

درود

عرض کردم اگه مجددا استارت بشه و اتصال کوتاه نباشه می فهمه اشکالی نداره و راه می افته .
اما اینکه چطور می فهمه ، شما باید بگی چطور می فهمه ؟
اخیرا طراحی شده و حقیقتا با هوشمندی کم نظیری در نهایت دقت و کیفیت و ظرافت و با حداقل قطعات ممکن طراحی شده .
هر چه بیشتر بررسی میکنم بیشتر لذت میبرم و اشکال و ضعفی نمی بینم . البته مواردی قابل ارتقا هست ولی قطعا بواسطه هزینه تولید که اندکی بیشتر میشده منظور نشده .

سپاس

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال

دوست عزیز مطمعن باش خیلی ها مثل من دوست دارند اظهار نظر کنند ولی مثل کودکی هستند که متوجه حرف اطرافیان میشه ولی خودش هنوز انقدر کامل نشده که بتونه حرف بزنه.

Sent from my SM-J500F using Tapatalk
اختیار دارین حمیدآقا، شما که خودتون از بانیان این تاپیک هستین و به دلیل کمک در ایجاد این تاپیک به گردن ما حق زیادی دارین.
به قول استاد، هرگونه اظهار نظر، به پیشرفت موضوع و کشف حقایق کمک میکنه. منتظریم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768

درود

قطع نظر از عیب عمده تغذیه های سوئیچینگ که دارای نویز شدید و پرقدرتی هستند.
با محدودیتی هم مواجه هستیم که در پست 4 تشریح و این سوال مطرح شد
که مثلا در تغذیه 200 واتی 5 ولتی
چرا با خروجی 5 ولت قادر به دریافت 40 آمپر ( 200 وات ) هستیم
ولی با خروجی 24 ولت قادر به دریافت بیش از 3 آمپر
( بیشتر از 72 وات ) نیستیم ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال

درود

قطع نظر از عیب عمده تغذیه های سوئیچینگ که دارای نویز شدید و پرقدرتی هستند.
با محدودیتی هم مواجه هستیم که در پست 4 تشریح و این سوال مطرح شد
که مثلا در تغذیه 200 واتی 5 ولتی
چرا با خروجی 5 ولت قادر به دریافت 40 آمپر ( 200 وات ) هستیم
ولی با خروجی 24 ولت قادر به دریافت بیش از 3 آمپر
( بیشتر از 72 وات ) نیستیم ؟

سپاس
سلام استاد
فکر میکنم در ولتاژ پایین، چون زمان خاموشی پالس بیشتره و مسیر خروجی استراحت بیشتری میکنه، جریانی که میتونه تحمل کنه هم بیشتر میشه چون در زمانهای خاموشی پالس، ترانس فرصت میکنه خنک بشه
اما در ولتاژهای بالاتر چون زمان خاموشی پالس کمتر میشه، ترانس خروجی فرصت استراحت کمتری داره و درنتیجه توان متوسط قابل تحمل تغذیه کمتر میشه.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768

سلام استاد
فکر میکنم در ولتاژ پایین، چون زمان خاموشی پالس بیشتره و مسیر خروجی استراحت بیشتری میکنه، جریانی که میتونه تحمل کنه هم بیشتر میشه چون در زمانهای خاموشی پالس، ترانس فرصت میکنه خنک بشه
اما در ولتاژهای بالاتر چون زمان خاموشی پالس کمتر میشه، ترانس خروجی فرصت استراحت کمتری داره و درنتیجه توان متوسط قابل تحمل تغذیه کمتر میشه.

درود

هیچ ارتباطی به تحمل ترانس و تغذیه نداره و در هر صورت باید بتونه 200 وات بده چه 40 آمپر 5 ولت و چه 10 آمپر 20 ولت
درحالیکه کل تغذیه در هر دو حالت به یک میزان تحت فشار است با ایین وجود در 5 ولت بخوبی 200 وات ( یعنی 40 آمپر) میده ولی با ولتاژ 20 ولت حتی 100 وات ( 5 آمپر ) هم بخوبی نمیده و با اشکال مواجه میشه اما بهره گیری در جریان پایین تر مثلا 3 آمپر مقدوره .

سپاس

بالا