آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
درود

حالا درست شد
صرفنظر از ولتاژ پایین ترانس ، بخش دیگری از اشکال که بدون زینر نباید استارت میشد و قابل تحلیل نبود همین جایگزینی نامناسب بود که طبق نقشه باید ۲،۲ میکرو باشه نه ۲۲ میکرو و حسابی گیج شده بودم.
احتمالا یا در جریان تعمیر اشتباها جایگزین شده
و یا برای رفع نقص ترانس که ولتاژ راه انداز پایینه و برای استارت موجب اختلال میشه و نمیتونه روشن کنه عمدا ۲۲ میکرو جایگزین کردن ولی فکری برای بار غیر مجاز در زمان استارت نکردند که موجب صدمه تغذیه میشه
در هر صورت مشخص میشه چکار کردن
لذا هر وقت فرصت داشتی همون آزمایش مقاومت بار را تکرار کن ببین بزرگترین مقاومتی که روشن نمیشه چند اهمه ( هرچند ولتاژ راه انداز پایینه و احتمالا نمیتونه روشن کنه اگه بدون بار هم روشن نشد ، ۵۱ اهمی را آزاد کن شاید روشن بشه )
ولی بقیه را برای فردا می بینم و اتفاقا اگه این ایراد که پیش اومده خیلی بنفع شما شد
برای فردا می بینم

سپاس

با سلام خدمت استاد غزال عزیز
در خصوص خازن C30 من تعویض نکردم و از لحیم پایه ها اینگونه به نظر میرسه که از اول به این صورت بوده.
جهت تست با بار:

ZD3 اتصال کوتاه است و خازن C30 از مدار خارج است در اینحالت اصلا پاور روشن نمیشه و R16 از مدار خارج شد در اینحالت با مقاومت تقریبا 88 اهم پاور روشن میشود و با کمتر از آن دیگه روشن نمیشه.

اما ارتباط این قضایا با هم تنها چیزی که به ذهنم میرسه با توجه به اندازه گیری های قبلی آمپر خروجی TR2 قبل از اینکه آی سی کنترل آن را در دست بگیره خیلی کم هست تقریبا 50 ma و نمیتونه ولتاژ لازم جهت فعال شدن Q5 را فراهم کنه.ولی ارتباط آن با ZD3 که معمای اصلی هست چیزی به ذهنم نمیرسه.

با سپاس فراوان

800908

کاربر
2019-06-22
61
145
سلام
ببخشید بابت کمبود اطلاعات مربوط به پست قبلی. اطلاعت بیشتر به شرح زیر می باشد:
ولتاژ دو سر خازن های بزرگ حدودا صد و پنجاه ولت هست
وقتی پرآب مشکی رو به پایه منفی خازن بزرگ می زنم و پرآب قرمز رو به پایه وسط ترانزیستور 13009 می زنم یکی از ترانزیستورها ولتاژ صد و پنجاه داره ولی دیگری ولتاژ حدودا دوازده ولت داره.
ولتاژ پایه دوازده آی سی حدودا هشت و نیم هست.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772
در خصوص خازن C30 من تعویض نکردم و از لحیم پایه ها اینگونه به نظر میرسه که از اول به این صورت بوده.
جهت تست با بار:

ZD3 اتصال کوتاه است و خازن C30 از مدار خارج است در اینحالت اصلا پاور روشن نمیشه و R16 از مدار خارج شد در اینحالت با مقاومت تقریبا 88 اهم پاور روشن میشود و با کمتر از آن دیگه روشن نمیشه.

اما ارتباط این قضایا با هم تنها چیزی که به ذهنم میرسه با توجه به اندازه گیری های قبلی آمپر خروجی TR2 قبل از اینکه آی سی کنترل آن را در دست بگیره خیلی کم هست تقریبا 50 ma و نمیتونه ولتاژ لازم جهت فعال شدن Q5 را فراهم کنه.ولی ارتباط آن با ZD3 که معمای اصلی هست چیزی به ذهنم نمیرسه.

با سپاس فراوان

درود

بله حالا کاملا درسته
ازآنجاکه در پست ۳۶۷ اعلام کردی با تکه المنت یعنی با جریان زیادی که بکشیم تغذیه روشن نمیشه و از جمله استنباط میشه در حالت بی باری یا بارهای کم روشن میشه لذا خواستم از مفهوم اصلی جمله و یا خطای احتمالی مطلع بشم.

و به این ترتیب وظیفه زینر کاملا محرز و غیرقابل تردید است که البته خودت حدس زدی ولی طی پست های آتی بزبان خودم هم تحلیل میکنم.
در مورد بخشی که بشرح فوق و بابت ۸۸ اهمی تحلیل کردی کاملا درسته آفرین

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772
سلام
ببخشید بابت کمبود اطلاعات مربوط به پست قبلی. اطلاعت بیشتر به شرح زیر می باشد:
ولتاژ دو سر خازن های بزرگ حدودا صد و پنجاه ولت هست
وقتی پرآب مشکی رو به پایه منفی خازن بزرگ می زنم و پرآب قرمز رو به پایه وسط ترانزیستور 13009 می زنم یکی از ترانزیستورها ولتاژ صد و پنجاه داره ولی دیگری ولتاژ حدودا دوازده ولت داره.
ولتاژ پایه دوازده آی سی حدودا هشت و نیم هست.

درود

فرمودی :

وقتی پرآب مشکی رو به پایه منفی خازن بزرگ می زنم و پرآب قرمز رو به پایه وسط ترانزیستور 13009 می زنم یکی از ترانزیستورها ولتاژ صد و پنجاه داره ولی دیگری ولتاژ حدودا دوازده ولت داره

دلیلش اینه که در این نوع طبقه قدرت ولتاژ dc قابل اندازه گیری نیست و فقط میتونی ولتاژ کلکتور امیتر هر ترانزیستور را جداگانه اندازه گیری و مقایسه کنی یا یک ترانزیستور خرابه یا بایاسینگ مشکل داره
اگه ترانزیستورها سالمه قطعات مرتبط با بیس را تست کن خصوصا مقاومت بزرگتر از حدود ۱۰۰ کیلو یا ۱۵۰ کیلو.
در هر صورت با روش عیب یابی که در اولین پست های تاپیک تقدیم کردم بسرعت مشخص میشه

ولی اینکه ولتاژ هر خازن ۱۵۰ ولته درسته
پس چرا قبلا نامتعادل گزارش کردی ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

800908

کاربر
2019-06-22
61
145

درود

فرمودی :

دلیلش اینه که در انتخاب گراند اشتباه کردی و اونجا که پروب مشکی میزنی گراند نیست و یا یکی از تزانزیستورها یا بایاسینگ مشکل داره

ولی لینکه ولتاژ هر خازن ۱۵۰ ولته درسته

سپاس

متأسفانه در حال حاضر دسترسی به منبع ندارم ولی توصیه شما در پست قبلی به احتمال زیاد مکان دو تا خازن بزرگ رو نسبت به قبل با هم عوض شده و این شاید باعث تغییر ولتاژ آنها نسبت به قبل شده.
در مورد گراند هم شما درست فرمودید من به دلیل تجربه کم گراند رو برای هر دو ترانزیستور از پایه منفی یک خازن استفاده کردم.
انشاءالله تا دو ساعت دیگه طبق توصیه شما مکان دو خازن رو عوض می کنم و گزارش رو اعلام می کنم.
ولی چرا ممکنه چنین چیزی باعث افت ولتاژ بشه؟

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
درود

بله حالا کاملا درسته
ازآنجاکه در پست ۳۶۷ اعلام کردی با تکه المنت یعنی با جریان زیادی که بکشیم تغذیه روشن نمیشه و از جمله استنباط میشه در حالت بی باری یا بارهای کم روشن میشه لذا خواستم از مفهوم اصلی جمله و یا خطای احتمالی مطلع بشم.

و به این ترتیب وظیفه زینر کاملا محرز و غیرقابل تردید است که البته خودت حدس زدی ولی طی پست های آتی بزبان خودم هم تحلیل میکنم.
در مورد بخشی که بشرح فوق و بابت ۸۸ اهمی تحلیل کردی کاملا درسته آفرین

سپاس

با تشکر فراوان از اینکه با صبوری جهت آموزش وقت میگذارید.

یک سوالی بد جوری ذهنم را درگیر کرده اگه لطف کنید و مثل همیشه پاسخ دهید بسیار ممنونم.

اما سوال:

مگر ترانس TR2 دارای یک سیم پیچ اولیه و دو سیم پیچ ثانویه نمیباشد و اینکه ولتاژ هر دو سیم پیچ ثانویه پیرو سیم پیچ اولیه نمیباشد؟پس چرا در حالت عادی کار پاور و زمانی که همه المانها سر جای خودشان هستند من وقتی با اتو ترانس ولتاژ ورودی پاور را بالا میبرم و وقتی تقریبا به 105Vac رسید در این زمان پاور روشن میشه و V+=5v میشود و Vcc تقریبا 12 ولت و بعد از این من وقتی ولتاژ ورودی را بالا میبرم تا 220Vac آنگاه +V همان 5 ولت است ولی Vcc افزایش مییابد تا تقریبا 22 ولت .مگر وقتی V+=5v شد آی سی با کنترل پالسهای خروجی سعی در تثبیت ولتاژ ندارد پس چطور Vcc افزایش مییابد؟

با سپاس فراوان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772

با تشکر فراوان از اینکه با صبوری جهت آموزش وقت میگذارید.

یک سوالی بد جوری ذهنم را درگیر کرده اگه لطف کنید و مثل همیشه پاسخ دهید بسیار ممنونم.

اما سوال:

مگر ترانس TR2 دارای یک سیم پیچ اولیه و دو سیم پیچ ثانویه نمیباشد و اینکه ولتاژ هر دو سیم پیچ ثانویه پیرو سیم پیچ اولیه نمیباشد؟پس چرا در حالت عادی کار پاور و زمانی که همه المانها سر جای خودشان هستند من وقتی با اتو ترانس ولتاژ ورودی پاور را بالا میبرم و وقتی تقریبا به 105Vac رسید در این زمان پاور روشن میشه و V+=5v میشود و Vcc تقریبا 12 ولت و بعد از این من وقتی ولتاژ ورودی را بالا میبرم تا 220Vac آنگاه +V همان 5 ولت است ولی Vcc افزایش مییابد تا تقریبا 22 ولت .مگر وقتی V+=5v شد آی سی با کنترل پالسهای خروجی سعی در تثبیت ولتاژ ندارد پس چطور Vcc افزایش مییابد؟

با سپاس فراوان

درود

آفرین سوال خوبی مطرح کردی

درحالیکه کلیه سیم پیچ های یک ترانس متاثر از سیم پیچ اولیه هستند و تغییر ولتاژها بنحو متناسبی مورد انتظاره چرا یکی تغییر میکنه و دیگری ثابته؟

پاسخ
برای سادگی تحلیل فرض کنیم چند سیم پیچ با تعداد دور مساوی بعنوان ثانویه های یک ترانس وجود داره که انتظار داریم ولتاژ یکسانی بدهند.
دراینصورت درسته که شدت القاء در کلیه سیم پیچ ها دقیقا مساوی هستند و در صورت تغییر ولتاژ اولیه شدت القاء جملگی سیم پیچ ها با یک نسبت تغییر میکنه اما ظهور ولتاژ در خروجی هر سیم پیچ بدلایل متعددی میتونه متفاوت باشه ؟

[COLOR="#B0000f2"]الف ) مقاومت داخلی

توصیه میکنم مطلبی که در یکی از تاپیک ها با عنوان «« داستان مقاومت داخلی »» تنظیم کردم مطالعه کنی.

۱- اگه ضخامت سیم های هر سیم پیچ متفاوت باشه در اینصورت مقاومت داخلی هر سیم پیچ متفاوت میشه و لذا حتی اگر از کلیه سیم پیچ ها جریان یکسانی دریافت کنیم دراینصورت نیز سیم پیچ نازک تر ولتاژ کمتری دراختیارمون میذاره چون مقاومت داخلی این سیم پیچ از بقیه سیم پیچ ها بیشتره و لذا با افت بیشتری در خروجی ظاهر میشه.

[COLOR="#B0000f2"]ب) جریان[/COLOR]
۲- اگه از هر سیم پیچ جریان بیشتری عبور کنه دراینصورت مزید بر علت فوق شده و موجب افت ولتاژ بیشتری در مقاومت داخلی میشه و ولتاژ کمتری در خروجی ظاهر میشه.

حالا به تحلیل پدیده مورد سوال برمیگردیم و عوامل موثر را بررسی میکنیم

از آنجاکه نمونه گیری آی سی از ولتاژ خروجی ۵ ولتی است لذا به بقیه ولتاژها کاری نداره و فقط به ۵ ولت خروجی چشم دوخته
حالا اگه برق شهر از ۱۵۰ ولت به ۲۲۰ ولت افزایش یابد ، دامنه پالس ها بیشتر میشه و ولتاژ خروجی قصد داره بالا بره که آی سی های سوئیچینگ میفهمن و با شیوه هایی از جمله کاهش زمان روشن بودن پالس موجب تثبیت ولتاژ میشن و لذا کماکان ولتاژ خروجی اصلی ۵ ولته.

اما ازآنجاکه ولتاژ بقیه سیم پیچ های ثانویه آزاد هستند و کنترل نمیشن لذا متناسب با عواملی که برشمردیم تغییر میکنه
لذا از یکسو ازآنجاکه دامنه هر پالس افزایش یافته لذا در بقیه سیم پیچ ها پالسی با دامنه تقریبا دو برابر پالس قبلی القا میشه
و از سوی دیگر ازآنجاکه جریان vcc ناچیزه و با افزایش ولتاژ ، ناچیزتر هم میشه ( زیرا آی سی با جریان کمتری قادر به انجام وظیفه میشه شبیه اتومبیلی که ۱۰ کیلومتر سرعت داره و برای ۲ متر انحراف بچپ ناگزیر به چرخاندن ۴۰ درجه ای فرمان هستی ولی اگه سرعتش ۱۰۰ کیلومتر باشه با اشاره کوچکی به فرمان ۲ متر به چپ میره که البته به بلوک دیاگرام آی سی مربوطه اما غالبا اینگونه است )

لذا باوجودیکه زمان خاموشی پالس بیشتر شده تا همون ۵ ولت در خروجی ظاهر بشه اما با توجه به جریان ناچیز vcc این افزایش زمان خاموشی تاثیر زیادی نداره و ولتاژ تقریبا متناسب با افزایش دامنه پالس ، افزایش می یابد و تقریبا نزدیک به ۲ برابر ولتاژ قبلی میشه.

از سوی دیگر ظرفیت خازن های صافی در خروجی ۵ ولتی بسیار بالاتر از vcc هست و لذا جریان ac در سیم پیچ ۵ ولتی حتی در بی باری هم بسیار بالاتر از سیم پیچ vcc و مزید بر علت است
زیرا آی سی برای جبران افت ولتاژ ناشی از مقاومت داخلی سیم پیچ ۵ ولتی ناگزیر به کاهش زمان خاموشی پالس است درحالیکه ظرفیت خازن های صافی vcc بسیار کمتر است و این جریان ac و درواقع کاهش زمان خاموشی پالس ، جهت جبران افت ولتاژ در سیم پیچ ۵ ولتی ، بصورت افزایش ولتاژ در vcc ظاهر میشه

( بعبارتی افت ولتاژ در مقاومت داخلی ۵ ولتی( بدلیل افزایش جریان ) بیشتر میشه ولی افت ولتاژ در سیم پیچ vcc متناسب با سیم پیچ ۵ ولتی نیست و خیلی کمتره بدلیل جریان ناچیز سیم پیچ vcc ناشی از ظرفیت ناچیز خازن صافی
به این ترتیب پدیده مورد اشاره ، کاملا علمی و طبیعی است.

سپاس[/COLOR]

آخرین ویرایش:

800908

کاربر
2019-06-22
61
145

درود

فرمودی :

دلیلش اینه که در این نوع طبقه قدرت ولتاژ dc قابل اندازه گیری نیست و فقط میتونی ولتاژ کلکتور امیتر هر ترانزیستور را جداگانه اندازه گیری و مقایسه کنی یا یک ترانزیستور خرابه یا بایاسینگ مشکل داره
اگه ترانزیستورها سالمه قطعات مرتبط با بیس را تست کن خصوصا مقاومت بزرگتر از حدود ۱۰۰ کیلو یا ۱۵۰ کیلو.
در هر صورت با روش عیب یابی که در اولین پست های تاپیک تقدیم کردم بسرعت مشخص میشه

ولی اینکه ولتاژ هر خازن ۱۵۰ ولته درسته

سپاس

با سلام
طبق توصیه شما جای دو خازن بزرگ رو عوض کردم ولی ولتاژ خروجی هنوز همون سه و نیم بود. با دو خازن دیگه هم امتحان کردم ولی بازم سه نیم بود. و با اینکه ترانزیستور های قدرت روی برد و خارج از برد سالم نشون می دادن با دو ترانزیستور دیگه با شماره 13007 عوض کردم ولی اینبار ولتاژ خروجی اومد روی چهار و نیم!
خازن های خودش رو جا دادم ولی تغییری نکرد و ولتاژ هنوز چهار و نیم هست.
با توجه به روش پست اول شما پایه اول و دوم q5 رو به هم وصل کردم و با یک آدابتور 18 ولتی تست سیم منفی رو به پایه هفت آی سی و سیم مثبت رو به کاتد d12 زدم البته قبلش برای یک لحظه منبع رو به برق زدم و قبل از اینکه خازن های بزرگ دشارژ بشن اینکار رو کردم ولی به محض زدن سیم مثبت به vcc جریان خیلی سریع به سمت صفر رفت. در صورتی که قبلا به آرامی کاهش پیدا می کرد.
لطفا با توجه به مطلب بالا راهنمایی کنید. در ضمن تمام مقاومت های متصل به ترانزیستور ها رو با توجه به نقشه چک کردم و سالم هستند.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772
متأسفانه در حال حاضر دسترسی به منبع ندارم ولی توصیه شما در پست قبلی به احتمال زیاد مکان دو تا خازن بزرگ رو نسبت به قبل با هم عوض شده و این شاید باعث تغییر ولتاژ آنها نسبت به قبل شده.
در مورد گراند هم شما درست فرمودید من به دلیل تجربه کم گراند رو برای هر دو ترانزیستور از پایه منفی یک خازن استفاده کردم.
انشاءالله تا دو ساعت دیگه طبق توصیه شما مکان دو خازن رو عوض می کنم و گزارش رو اعلام می کنم.
ولی چرا ممکنه چنین چیزی باعث افت ولتاژ بشه؟

درود

نگفتم جابجایی دو خازن بزرگ اشکال داره
گفتم جابجا کن ببین اگر ولتاژ ها هم جابجا میشه دراینصورت یکی از خازن ها خرابه
ولی فرمودید هر دو ۱۵۰ ولته
لذا علت ولتاژهای نامتعادل را جویا شده که چه ایرادی داشت که الان ولتاژ هر دو خازن ۱۵۰ ولت شده

سپاس

800908

کاربر
2019-06-22
61
145
درود

نگفتم جابجایی دو خازن بزرگ اشکال داره
گفتم جابجا کن ببین اگر ولتاژ ها هم جابجا میشه دراینصورت یکی از خازن ها خرابه
ولی فرمودید هر دو ۱۵۰ ولته
لذا علت ولتاژهای نامتعادل را جویا شده که چه ایرادی داشت که الان ولتاژ هر دو خازن ۱۵۰ ولت شده

سپاس
الان متوجه دلیل ولتاژ های متفاوت دو سر خازن در هر بار اندازه گیری شدم. علتش اینه که ولتاژ در لحظات اولیه زدن منبه به برق حدودا یکی ۱۴۵ ولت و یکی دیگه ۱۴۰ ولت هست ولی به مرور زمان این ولتاژ فکر کنم بخاطر گرم شدن خازن ها افزایش پیدا می کنه و به ۱۵۲ و ۱۴۷ می رسه. و همچنین ولتاژ خروجی هم به مرور در حد نیم ولت افزایش پیدا می کنه.
من خازن ها رو با esr متر اندازه گرفتم مشکل خاصی ندارن. همچنین توی پاور کامپیوتر من به کرات دو تا خازن نیمه جون رو با موازی کردم و یه خازن نرمال گرفتم ولی اینجا وقی اینکار رو کردم یعنی دو تا خازن دیگه باهاش موازی کردم اختلاف ولتاژ دو سر خازن ها بیشتر از پنجاه ولت بود یعنی یکی ۱۸۰ وات و دیگری ۱۲۰ ولت.

بالا