آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
با سلام خدمت استاد غزال عزیز

آیا کل تغذیه بجز زینر در محل خودشون هستند؟ ( باید فقط محل زینر اتصال کوتاه باشه و بقیه کوچکترین تغییری نداشته باشه)
بله تمام قطعات در محل خودشان قرار دارند.و فقط ZD3 اتصال کوتاه است.
آیا ابتدا بار را به خروجی متصل میکنی و درحالیکه زینر اتصال کوتاه است به برق میزنی ؟
بله در تمامی آزمایشها بار به خروجی وصل بود.

یک مقاومت حدود ۳۰ کیلو بین vcc و پایه ۴ آی سی نصب کن که تغذیه همیشه خاموش باشه
حالا مقاومت های مختلف را به خروجی تغذیه متصل کن و ببین vcc و ولتاژ خروجی چند ولت میشه؟

در این آزمایش ZD3 اتصال کوتاه باشد؟

با سپاس فراوان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,774

آیا کل تغذیه بجز زینر در محل خودشون هستند؟ ( باید فقط محل زینر اتصال کوتاه باشه و بقیه کوچکترین تغییری نداشته باشه)
بله تمام قطعات در محل خودشان قرار دارند.و فقط ZD3 اتصال کوتاه است.
آیا ابتدا بار را به خروجی متصل میکنی و درحالیکه زینر اتصال کوتاه است به برق میزنی ؟
بله در تمامی آزمایشها بار به خروجی وصل بود.

یک مقاومت حدود ۳۰ کیلو بین vcc و پایه ۴ آی سی نصب کن که تغذیه همیشه خاموش باشه
حالا مقاومت های مختلف را به خروجی تغذیه متصل کن و ببین vcc و ولتاژ خروجی چند ولت میشه؟

در این آزمایش ZD3 اتصال کوتاه باشد؟

با سپاس فراوان

درود

بله زینر اتصال کوتاه باشه

سپاس

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
باسلام خدمت استاد غزال عزیز

مقاومت 33 کیلو بین Vcc و پایه 4 آی سی قرار دادم و فقط ZD3 اتصال کوتاه است و بقیه قطعات در مدار قرار دارند.
نتایج ذیل حاصل شد:

-بدون هیچ باری V+=1.55v

- با بار 12 اهم V+=0.64V

-با بار 6 اهم V+=0.46V

-با بار 3 اهم V+=0.3V

در تمامی حالات فوق Vcc=10.2 v میباشد.

با سپاس فراوان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,774
باسلام خدمت استاد غزال عزیز

مقاومت 33 کیلو بین Vcc و پایه 4 آی سی قرار دادم و فقط ZD3 اتصال کوتاه است و بقیه قطعات در مدار قرار دارند.
نتایج ذیل حاصل شد:

-بدون هیچ باری V+=1.55v

- با بار 12 اهم V+=0.64V

-با بار 6 اهم V+=0.46V

-با بار 3 اهم V+=0.3V

در تمامی حالات فوق Vcc=10.2 v میباشد.

با سپاس فراوان

درود

ترانس این تغذیه مناسب نیست و در تولید این تغذیه بدرستی محاسبه نشده
بهمین دلیل در هر شرایطی Q5 زمان استارت خاموشه و تغذیه در هر شرایطی روشن میشه
و اساسا زینر در این تغذیه بی ثمره و با این ترانس هیچ کاربردی نداره.
بطوریکه ولتاژ خروجی در بهترین شرایط هم قادر به روشن کردن Q5 نیست که وجود زینر ضروری باشه

در هر صورت تحلیلی که در خلال آزمایشات مطرح فرمودی درسته آفرین قصد داشتم تجربه کنی که نشد
اما مقاومت ۳۰ کیلو را کنار بگذار و ولتاژ پایه ۴ را در بی باری و بدون زینر اعلام کن تا متعاقبا فلسفه زینر و دلیل این ناهنجاری ها رو به تفصیل تقدیم کنم
با توجه به تقسیم ولتاژ باید ۶،۵ ولت باشه

سپاس

آخرین ویرایش:

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
درود

ترانس این تغذیه مناسب نیست و در تولید این تغذیه بدرستی محاسبه نشده
بهمین دلیل در هر شرایطی Q5 زمان استارت خاموشه و تغذیه در هر شرایطی روشن میشه
و اساسا زینر در این تغذیه بی ثمره و با این ترانس هیچ کاربردی نداره.
بطوریکه ولتاژ خروجی در بهترین شرایط هم قادر به روشن کردن Q5 نیست که وجود زینر ضروری باشه

در هر صورت تحلیلی که در خلال آزمایشات مطرح فرمودی درسته آفرین قصد داشتم تجربه کنی که نشد
اما مقاومت ۳۰ کیلو را کنار بگذار و ولتاژ پایه ۴ را در بی باری و بدون زینر اعلام کن تا متعاقبا فلسفه زینر و دلیل این ناهنجاری ها رو به تفصیل تقدیم کنم
با توجه به تقسیم ولتاژ باید ۶،۵ ولت باشه

سپاس

با سلام خدمت استاد غزال بزرگوار
بینهایت سپاسگزارم از اینکه با لطف و حوصله فراوان به سوالهای ما پاسخ میدهید و با آموزشهای خودتان ما را بنده خود کردیید.
ZD3 را اتصال کوتاه کردم :
-در حالت بی باری و عملکرد عادی پاور ولتاژ پایه 4 آی سی 0.46v میباشد.
-در حالت اتصال کوتاه خروجی ولتاژ پایه 4 آی سی تقریبا 6.06v میباشد.

من در ادامه آزمایشات در روزهای آتی با تهیه یک پاور دیگه برای حالتی که ZD3 اتصال کوتاه است و R19 از مدار خارج است Vcc را اندازه گیری میکنم.

با سپاس فراوان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,774
با سلام خدمت استاد غزال بزرگوار
بینهایت سپاسگزارم از اینکه با لطف و حوصله فراوان به سوالهای ما پاسخ میدهید و با آموزشهای خودتان ما را بنده خود کردیید.
ZD3 را اتصال کوتاه کردم :
-در حالت بی باری و عملکرد عادی پاور ولتاژ پایه 4 آی سی 0.46v میباشد.
-در حالت اتصال کوتاه خروجی ولتاژ پایه 4 آی سی تقریبا 6.06v میباشد.

من در ادامه آزمایشات در روزهای آتی با تهیه یک پاور دیگه برای حالتی که ZD3 اتصال کوتاه است و R19 از مدار خارج است Vcc را اندازه گیری میکنم.

با سپاس فراوان

درود

بسیار عالی
یک تست دیگه انجام بده مطمئن تر بشم
خازن c30 چند میکرو است؟
یک پایه این خازن را آزاد کن ببین بازم با مقاومت بار حدود ۱ اهم روشن میشه؟

سپاس

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
درود

بسیار عالی
یک تست دیگه انجام بده مطمئن تر بشم
خازن c30 چند میکرو است؟
یک پایه این خازن را آزاد کن ببین بازم با مقاومت بار حدود ۱ اهم روشن میشه؟

سپاس

C30 برابر 22 میکرو 50 ولت میباشد و با خازن سنج 20 میکرو نشان میدهد.
ZD3 اتصال کوتاه است و یک تکه از المنت به خروجی بستم و
در این حالت پاور دیگه روشن نمیشه.

با سپاس فراوان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,774

C30 برابر 22 میکرو 50 ولت میباشد و با خازن سنج 20 میکرو نشان میدهد.
ZD3 اتصال کوتاه است و یک تکه از المنت به خروجی بستم و
در این حالت پاور دیگه روشن نمیشه.

با سپاس فراوان

درود

حالا درست شد
صرفنظر از ولتاژ پایین ترانس ، بخش دیگری از اشکال که بدون زینر نباید استارت میشد و قابل تحلیل نبود همین جایگزینی نامناسب بود که طبق نقشه باید ۲،۲ میکرو باشه نه ۲۲ میکرو و حسابی گیج شده بودم.
احتمالا یا در جریان تعمیر اشتباها جایگزین شده
و یا برای رفع نقص ترانس که ولتاژ راه انداز پایینه و برای استارت موجب اختلال میشه و نمیتونه روشن کنه عمدا ۲۲ میکرو جایگزین کردن ولی فکری برای بار غیر مجاز در زمان استارت نکردند که موجب صدمه تغذیه میشه
در هر صورت مشخص میشه چکار کردن
لذا هر وقت فرصت داشتی همون آزمایش مقاومت بار را تکرار کن ببین بزرگترین مقاومتی که روشن نمیشه چند اهمه ( هرچند ولتاژ راه انداز پایینه و احتمالا نمیتونه روشن کنه اگه بدون بار هم روشن نشد ، ۵۱ اهمی را آزاد کن شاید روشن بشه )
ولی بقیه را برای فردا می بینم و اتفاقا اگه این ایراد که پیش اومده خیلی بنفع شما شد
برای فردا می بینم

سپاس

800908

کاربر
2019-06-22
61
145
سلام و خسته نباشید
من یه منبع تغذیه دقیقا مطابق نقشه تاپیک دارم که فیوز سوزونده بود. بعد تست قطعات متوجه شدم که دو عدد ترانزیستور 13009 و یک عدد مقاومت یک اهمی کنار یکی از ترانیستورها دوچار مشکل شده.
بعد از جایگزینی قطعات معیوب و اتصال آن به برق البته با لامپ سری درست شد و ولتاژ خروجی دوازده شد. با لامپ صد وات ماشین هم تست کردم و مشکلی نداشت.
از روی کنجکاوی ولتاژ دو سر خازن های اولیه رو گرفتم دیدم یکی حدودا صد و پنجاه بود و یکی صد و چهل و هفت هست.
طبق مطالب این پست با خودم گفتم که شاید دلیل سوختن دو ترانزیستور شاید همین ولتاژ کم یکی از خازن ها بوده. فقط برای تست و رفع کنجکاوی اومدم خازن‌های خودش رو با خازن 200v 200u نو و سالم تعویض کردم و دوباره به برق زدم و همه چیز مثل قبل خوب بود و خروجی دوازده ولت داشت ولی ولتاژ دو سر خازن ها رو که گرفتم دیدم یکی صد و هشتاد و یکی صد و بیست بود.
پس گفتم همون مال خودش که بهتر بود و دوباره مال خودش رو وصل کردم. ولی بعد از این که دوباره منبع رو به برق زدم دیدم ولتاژ حدودا سه و نیم شده و چراغ ال ای دی کم نور هست.
لطفا بفرمایید که این وسط چه اتفاقی افتاد و چگونه قابل رفع هست.
عکس منبع تغذیه من
DSC_0644.JPG

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,774
سلام و خسته نباشید
من یه منبع تغذیه دقیقا مطابق نقشه تاپیک دارم که فیوز سوزونده بود. بعد تست قطعات متوجه شدم که دو عدد ترانزیستور 13009 و یک عدد مقاومت یک اهمی کنار یکی از ترانیستورها دوچار مشکل شده.
بعد از جایگزینی قطعات معیوب و اتصال آن به برق البته با لامپ سری درست شد و ولتاژ خروجی دوازده شد. با لامپ صد وات ماشین هم تست کردم و مشکلی نداشت.
از روی کنجکاوی ولتاژ دو سر خازن های اولیه رو گرفتم دیدم یکی حدودا صد و پنجاه بود و یکی صد و چهل و هفت هست.
طبق مطالب این پست با خودم گفتم که شاید دلیل سوختن دو ترانزیستور شاید همین ولتاژ کم یکی از خازن ها بوده. فقط برای تست و رفع کنجکاوی اومدم خازن‌های خودش رو با خازن 200v 200u نو و سالم تعویض کردم و دوباره به برق زدم و همه چیز مثل قبل خوب بود و خروجی دوازده ولت داشت ولی ولتاژ دو سر خازن ها رو که گرفتم دیدم یکی صد و هشتاد و یکی صد و بیست بود.
پس گفتم همون مال خودش که بهتر بود و دوباره مال خودش رو وصل کردم. ولی بعد از این که دوباره منبع رو به برق زدم دیدم ولتاژ حدودا سه و نیم شده و چراغ ال ای دی کم نور هست.
لطفا بفرمایید که این وسط چه اتفاقی افتاد و چگونه قابل رفع هست.
عکس منبع تغذیه من
مشاهده فایل‌پیوست 158089

درود

روش عیب یابی را در پست های نخستین تقدیم کردم.
اما با جابجایی خازن ها باید ابتدا مشخص بشه عیب مربوط به خازنه یا غیر از خازن ( دو خازن روی برد جابجا بشه نه با خازن های دیگر )
با توجه به اینکه وضعیت فعلی و صحت خازن ها مشخص نکردی تعداد احتمالات بالا میره
درصورتیکه خازن ها سالم باشه ممکنه ترانزیستورهای قدرت اشکالی داشته و مرغوب نباشه
و یا راه انداز که به نوعی در بایاسینگ ترانزیستورها موثره بشکل ناقص تولید میشه و جریان ترانزیستورها نامتعادل باشه.

هر چند نمونه خوبی است و توجه شما را هم جلب کرده که میتونی پس از تعمیر ، آزمایشات قبلی را با این تغذیه تست کنی و نتیجه عملی و قطعی را اعلام کنی

اما اگر فرصتی شد ببین تغذیه قبلی بدون زینر و بدون خازن ۲۲ میکرو روشن میشه ( بدون زینر و بدون ۲۲ میکرو اساسا نباید به هیچ طریقی روشن بشه ولی با توجه به پاسخ پست ۳۶۷ که فرمودی بدون زینر و با تکه المنت روشن نمیشه بنظر میرسه در حالت های دیگه مثلا در بی باری روشن میشه که غیرعادی است و بدون زینر نباید روشن بشه و اگه روشن میشه بازم اشکالی داره )

سپاس

بالا