آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تحلیل{ مدارات و قطعات } در تعمیرات پاور ساپلای

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
پاسخ : تعمیرات پاور کامپیوتر

با سلام وتشکر که خدمت اساتید غزال وعرشیا وسایر دوستان
واقعا متشکرم که اینطور خالصانه علمتون را در اختیار دیگران قرار می دهید من که خودم به شخصه اگه مطلبی هم بلد باشم حوصله تایپش را ندارم.
ابتدای بحث خیلی خوب وکاربردی پیش میرفت بعد به مسائل جزیی وارد شدین به نظرم اگر ابتدا کلیات تعمیر پاور رو می گفتین تا اماتوری چون من تو مسیرمیفتاد بعد وارد جزئیات میشدین بهتربود
مثلا من پاورم ولتاژ 5 ولت سبز رنگ ومیده حالا مشکل از کجاست؟
با تشکر فراوان

سلام
دوست عزیزم بابت ابراز محبت شما بینهایت سپاسگزارم
اما اگر عنوان تاپیک با عبارت تعمیر تنظیم شده ولی روح و جان کلام و درخواست متقاضی بشرح متن اولین پست ، تحلیل و تشریح تغذیه کامپیوتر است و موارد مطروحه کاملا مرتبط با آن.

[COLOR="#4F4F"]ازآنجاکه توفیق آموزشی حاصل نمیگردد مگر با تقویت پیش نیاز و پایه
و ازآنجاکه تجربه آموزشی به من اثبات کرده پرسش و پاسخ در خلال آموزش ، نقاط ضعف و پیش نیاز متقاضی را شفاف میسازد و ارتفاع و تقویت آنها ، شرایط اکملی جهت آموزش اصلی فراهم و حصول توفیق را سهل الوصول میسازد لذا حتی المقدور از این شیوه استفاده کردم[/COLOR]

بدیهی است درجریان پرسش و پاسخ ، ازآنجاکه کلیه نقاط ضعف متقاضی برطرف میگردد ، لذا وی بیش از دیگر دوستان ناظر ، مراد و مقصود شارح را خواهد یافت.

علیهذا غافل از نیاز دوستان ، یحتمل مسلط به سوالات مطروحه هستید که برای شما پیش پا افتاده بنظر میرسد : دراینصورت

اولا شایسته بود با ارائه پاسخ سوالات و مشارکت و مساعدت مقدور یاری میفرمودید تا زودتر ، از موارد ساده عبور کنیم.

ثانیا اگر شما مسلط هستید احتمالا همین مطالب برای برخی از دوستان عزیز ، قابل توجه است و درغیراینصورت پاسخها اعلام میشد

ثالثا ازآنجاکه ارتباطی بین مطالب حاضر و منبع تغذیه قائل نشده اید لذا بنظر میرسد برای شما هم قابل توجه باشد و اگر حوصله فرمایید علاوه بر احراز ارتباط مذکور ملاحظه و تصدیق میفرمایید
مادامیکه اصل و پایه مستحکم نگردد ، بنای مربوطه ، احداث و استوار نمیگردد

علی ایحال چنانچه علاقه ای به ادامه مطالب نیست ، خواسته آن عزیز ارجمند با تذکر و تایید دیگر دوستان عزیز مبنی بر توقف موارد موصوف ، اجابت میگردد

ضمنا خواسته خود را بمنظور رفع عیب تغذیه ، در بخش مرتبط
و پاسخ ساده الباقی سوالات را در همین تاپیک مطرح فرمایید

سپاس

mojtaba941

کاربر
2012-04-16
3
30

با تشکر ازشما
حرف شما کاملا متین من اصلا قصد جسارت به ماهیت کار را نداشتم فقط نظرم را گفتم و گرنه من کسی نیستم که بخواهم به اساتیدی چون شما جسارت کنم.ببخشید اگر در بحث خللی ایجاد کردم

arshia hm

کاربر
2008-06-02
190
1,850

استاد غزال سلام
ببخشید که بخاطر مشغله دانشگاه فرصت سر زدن به این تاپیکها نمیشه
ازتون بینهایت سپاسگذارم و از خدا میخوام که بهتون عزت و افتخار بده که به حق به من کمترین مطالب ارزشمندی رو یاد دادید و همینطور استاد رجبی که در مباحث شرکت می کنند و مطالب ارزشمندی رو بیان می کنند

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786

استاد غزال سلام
ببخشید که بخاطر مشغله دانشگاه فرصت سر زدن به این تاپیکها نمیشه
ازتون بینهایت سپاسگذارم و از خدا میخوام که بهتون عزت و افتخار بده که به حق به من کمترین مطالب ارزشمندی رو یاد دادید و همینطور استاد رجبی که در مباحث شرکت می کنند و مطالب ارزشمندی رو بیان می کنند

سلام دوست عزیز و سخت کوش

مطابق معمول ، انگیزه های شباب و شرمندگی بی نصاب ، محصول لطف بی حساب و اغراق بی کتاب شماست.

عزیز ارجمندم تحقیق و تنویر ، فراغ بال می طلبد و هر آینه حاصل شد در راستای ارضاء و اغناء و تحقق خواسته در خدمت آن فرزانه فرهیخته هستم.​

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,558

با سلام :
سوال دو تا شد !! نقش مقاومت R2

دوستان یک نکته تقریبا مهمی در مدار مطرح شده این تاپیک نهفته هست که به نظر میرسد از قلم افتاده {شاید هم بنده عجله کردم به هر حال } به جهت یاد اوری و تکمیل اموزش تاپیک و ارتقای علمی دوستان {مطالب مقدماتی و پایه ای اما خیلی مهم بخصوص با روش سوال و جواب استاد غزال و شما دوستان }?????

با سلامی مجدد و عرض ارادت متقابل :
پاسخ سوال دوم مطرح شده مورد نظر{
نقش مقاومت R2} را تقدیم میکنم تا دوستان برای سوال اولی استاد غزال
{
دلیل وجود 220 اهمی ؟و چه روشی جهت کاهش شدید برق گرفتگی پیشنهاد میکنید } را با همون شوق شعف که داشتند ادامه دهند :
البته در این عکس
attachment.php
مقاومت در خروجی پل صرفا از نظر بار مصرفی تحلیل شده و اشاره ای به نقش ان نشده است .
-- میدانید که ولتاژ پیک در یک جریان DC به خاطر نویز پذیری و شوک لحظه ای و وجود ریپل و ..... برای یک مصرف کننده میتواند خیلی خطرناک باشد {حتی برای همین رگولاتورها } برای رفع این مشکل
در مدارات استاندارد با استفاده از یک مقاومت در سر خازن صافی اصلی سعی میکنند ولتاژ پیک تو پیک را در سطح ولتاژ موثر کاهش داده یا در همین سطح نگهدارند لذا با توجه به توان منبع و میزان اختلاف پیک تو پیک و موثر موجود و توان مصرف کننده این مقاومت را محاسبه کرده و در مدار قرار میدهند ... { اخیرا بخاطر حذف اتلاف حجم و انرژی و کم کردن حرارت و.. بجای مقاومت مقاومت فوق توسط قطعات الکترونیکی اکتیوی مثل سویچر ها و .... استفاده میگردد ولی نقش همان است که اختصار شرح رفت } .
حال تحلیل کنید سوال اول استاد محترم غزال را ؟
امیدوارم این نکته حساس براتون مفید واقع شود .
با سپاس از همه دوستان که صمیمانه همدیگر را مورد لطف و محبت قرار میدهند .
موفق باشید .

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786

یکی از منابعی که این اطلاعات رو از اون اعلام می کنم بصورت لاتین در پیوست آمده است
اولین بخش که می خوام در مورد اون صحبت بشه بخش ورودی برق تا ولتاژ dc 300 ولت می باشد یعنی تصویر زیر

مشاهده فایل‌پیوست 66454

در ورودی برق از فیل ترهای c1,r1,t1,c4,t5 گذشته وارد پل دیود برای یکسو سازی می شود و z1,z2 وریستورهای هستند برای محافظت در برابر ولتاژ مضاعف و همچنین ترمیستور ntcr1 در لحظات اولیه که خازنهای c5 , c6 در حال شارژ هستند جریان ورودی رو محدود می نمایند چون ntc با افزایش دما اهمش کم می شود و جریان عبوری از آن زیاد پس با گذشت جریان باعث گرمتر شدن آن و افزایش جریان می شود مقاومتهای r2 , r3 صرفا" برای دشارژ این خازنها می باشند بعد از اینکه پاور رو از برق کشیدیم به محض اتصال پاور به برق اول خازنهای c5 , c6 شروع به شارژ می کنند تا مقدار تقریبا" 300 ولت
در بالای تصویر عکس کلیدی رو داریم برای تبدیل برق 110 به 220 که در کشور ما کاربردی نداره به محض اتصال یک دوبرابر کننده ولتاژ رو داریم تا 110 رو به 220 تبدیل بکنه

سلام
ضمن تقدیر شایسته از زهنمودهای دانشمند و استاد عزیزم جناب آقای رجبی

با توجه به اینکه arshia hm عزیز بواسطه پایان ترم و امور دانشجویی فرصت همراهی نداشته و همراهی دیگر کاربران عزیز نیز میسر نگردیده لذا بجهت عدم توقف تاپیک ، پاسخ بخش اول خواسته arshia hm عزیز ( تحلیل بخش اول منبع تغذیه کامپیوتر فوق الذکر مدار پست 6 ) بشرح زیر است

علاوه بر تحلیل فوق الاشاره و شایسته arshia hm عزیز موارد زیر قابل توجه است.

کلید انتخاب برق شهری 110 یا 220 در هر حالتی که متناسب با برق شهر قرار گیرد در اینصورت ولتاژ C5 و C6 در هر یک از دو حالت فوق تفاوتی نمیکند و یکسان خواهد بود بطوریکه ماکزیمم ولتاژ 310 ولت روی دو خازن سری و 155 ولت روی هر خازن C5 و C6 داریم

و باین ترتیب در هر حالت چه با برق 110 و چه با برق 220 ولت ولتاژ دوبل 155+ و 155- در طبقه قدرت( اوت پوت) سوئیچینگ آماده بهره برداری است

نحوه تهیه این ولتاژ دوبل 155+ و 155- ولت

نظر به تعجیل احد از دوستان عزیز لازم بذکر است مدار تغذیه بدون ترانس به این دلیل مطرح شد تا از تحلیل آن در این بخش از تغذیه کامپیوتر بهره برداری کنیم که با توجه به مشکل arshia hm عزیز به فرصت آتی موکول شد.

علیهذا مختصرا همانگونه که ملاحظه میفرمایید خروجی بریج به دو خازن سری متصل شده و از ولتاژ هر خازن بعنوان یکی از دو منبع ولتاژ دوبل استفاده شده است

آیا قادر هستیم از چنین منبع دوبلی که به این سادگی ساخته میشود به همین سادگی در هر جایی استفاده کنیم

خیر ، ولتاژ دوبلی که با روش فوق بدست می آید خود حدیث مستقلی دارد و بسیارخلاصه اینکه باید دو بار متعادل را تغذیه کنند

یعنی مجاز نیستید باری را فقط به یکی از آنها متصل کنید و بعبارت دیگر سر وسط یا مشترک آنها فقط برای بارهای متعادل قابل استفاده است و هرگونه جریان خارج از تعادل موجب اختلال ولتاژ دوبل میگردد ( همانگونه که نتیجه عدم تعادل بار ، در اسیلوسکوپ تصویر پیوست ملاحظه میگردد افزایش یکی و کاهش دیگری )

سپاس
OS-1.png

پیوست‌ها

• 26.5 کیلوبایت بازدیدها: 39

mehran.

کاربر
2011-10-07
36
168

با سلام :
سوال دو تا شد !! نقش مقاومت R2

دوستان یک نکته تقریبا مهمی در مدار مطرح شده این تاپیک نهفته هست که به نظر میرسد از قلم افتاده {شاید هم بنده عجله کردم به هر حال } به جهت یاد اوری و تکمیل اموزش تاپیک و ارتقای علمی دوستان {مطالب مقدماتی و پایه ای اما خیلی مهم بخصوص با روش سوال و جواب استاد غزال و شما دوستان }?????

با سلامی مجدد و عرض ارادت متقابل :
پاسخ سوال دوم مطرح شده مورد نظر{
نقش مقاومت R2} را تقدیم میکنم تا دوستان برای سوال اولی استاد غزال
{
دلیل وجود 220 اهمی ؟و چه روشی جهت کاهش شدید برق گرفتگی پیشنهاد میکنید } را با همون شوق شعف که داشتند ادامه دهند :
البته در این عکس
4.jpg
مقاومت در خروجی پل صرفا از نظر بار مصرفی تحلیل شده و اشاره ای به نقش ان نشده است .
-- میدانید که ولتاژ پیک در یک جریان DC به خاطر نویز پذیری و شوک لحظه ای و وجود ریپل و ..... برای یک مصرف کننده میتواند خیلی خطرناک باشد {حتی برای همین رگولاتورها } برای رفع این مشکل
در مدارات استاندارد با استفاده از یک مقاومت در سر خازن صافی اصلی سعی میکنند ولتاژ پیک تو پیک را در سطح ولتاژ موثر کاهش داده یا در همین سطح نگهدارند لذا با توجه به توان منبع و میزان اختلاف پیک تو پیک و موثر موجود و توان مصرف کننده این مقاومت را محاسبه کرده و در مدار قرار میدهند ... { اخیرا بخاطر حذف اتلاف حجم و انرژی و کم کردن حرارت و.. بجای مقاومت مقاومت فوق توسط قطعات الکترونیکی اکتیوی مثل سویچر ها و .... استفاده میگردد ولی نقش همان است که اختصار شرح رفت } .
حال تحلیل کنید سوال اول استاد محترم غزال را ؟
امیدوارم این نکته حساس براتون مفید واقع شود .
با سپاس از همه دوستان که صمیمانه همدیگر را مورد لطف و محبت قرار میدهند .
موفق باشید .
با درود و تشکر از اساتید عزیز...
مقدارx-ohm به نسبت d1 و c2 انتخاب میشه،درسته؟
اگه میشه لطف کنید و یه توضیح در این مورد بدید.
با سپاس.

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,558

با درود و تشکر از اساتید عزیز...
مقدارx-ohm به نسبت d1 و c2 انتخاب میشه،درسته؟
اگه میشه لطف کنید و یه توضیح در این مورد بدید.
با سپاس.
با سلام :
{البته اینو یادم رفته بگم که : مقاومت فوق در صورت فقدان دیود زینر کارایی خود را به بهترین حالت ایفا خواهد کرد وبا وجود دیود زینر فقط میتونه کمکی و حفاظت هر چه بهتر زینر در مدار قرار گیرد .}
مقاومت فوق به نسبت توان منبع تغذیه حاضر و جریان مصرفی دستگاه یا مدار ما بعدی و طبق قانون اهم محاسبه میشه .{توجه کنید جریان DC هستش و تلفات گرمایی در توان قطعات فوق را نیز باید مد نظر داشت } لذا چون هدف از طرح ایم مدار اشنایی بوده و هیچ مقدار عددی برای خروجی در نظر گرفته نشده لذا جایگزین عددی درفرمول محاسبه نیز به مقادیر یاد شده نیاز مند هست .
دیود اشاره شده یک زینر برای تثبیت ولتاژ خروجی میباشد که محاسبه ولتاژ کاری ان با توجه به محدوده جریانی که از مدار میتوان گرفت و توان زینر نیز وابسته با توان مدار { با تقریبی بیشتر از مجازش توصیه میشود } خواهد بود و در صورتیکه مقدار اهم و وات مقاومت مورد بحث درست محاسبه شود در پایداری هر چه بیشتر زینر و کل مدار تاثیر گذار خواهد بود .
یک عامل مهم و اصلی مدار نیز محاسبه ظرفیت خازن سری با برق شهر میباشد که در محاسبات عددی تمام قطعات مدار فوق دخیل میباشد برای محاسبه خازن فوق در بخش اموزش گام به گام مطالب تشریحی را اپلود کرده ام و به اختصار اینجا نیز اشاره میکنم تا بقیه مدار را نیز خودتون براحتی محاسبه و مونتاژ و مصرف کنید .
{ برای محاسبه خازن سری با برق شهری مقدار افت ولتاژی که باید در این قطعه { بعنوان یک مقاومت معمولی } در نظر بگیرید و طبق قانون اهم محاسبه تا به مقدار اهمی مقاومت فوق برسید حال با جایگزین کردن مقدار عددی مقاومت فوق در فرمول {Z} امپدانس و راکتانس خازنی اینبار مقدار عددی ظرفیت خازن را بدست اورده و در مدار قرار دهید .
یاد اوری فرمول :
[hide]
{XC) Z = 1 / 2Π F C ) }
Z = R این همون مقدار عددی مقاومتی هست که بدست اورده اید و XC راکتانس خازن مجهول
عدد یک - صورت کسر هست که بخش میشه بر اعداد و اقلام مخرج کسر .
2×Π = همون عدد پی خودمون در 2 ×3.14
F = فرکانس برق شهر { در ایران 50 هرتز }
C= ظرفیت خازن مورد نظر .
مثالا : برای جذب یک رله 1200 اهمی 24ولتی {24ولت 20 میلی امپر } یک خازن با تقریب موجود تجاری حدود 0.330 میکرو { 330 نانو فاراد 400ولتی} استفاده کنید .
[/hide]
موفق باشید .

mehran.

کاربر
2011-10-07
36
168

با سلام :
{البته اینو یادم رفته بگم که : مقاومت فوق در صورت فقدان دیود زینر کارایی خود را به بهترین حالت ایفا خواهد کرد وبا وجود دیود زینر فقط میتونه کمکی و حفاظت هر چه بهتر زینر در مدار قرار گیرد .}
مقاومت فوق به نسبت توان منبع تغذیه حاضر و جریان مصرفی دستگاه یا مدار ما بعدی و طبق قانون اهم محاسبه میشه .{توجه کنید جریان DC هستش و تلفات گرمایی در توان قطعات فوق را نیز باید مد نظر داشت } لذا چون هدف از طرح ایم مدار اشنایی بوده و هیچ مقدار عددی برای خروجی در نظر گرفته نشده لذا جایگزین عددی درفرمول محاسبه نیز به مقادیر یاد شده نیاز مند هست .
دیود اشاره شده یک زینر برای تثبیت ولتاژ خروجی میباشد که محاسبه ولتاژ کاری ان با توجه به محدوده جریانی که از مدار میتوان گرفت و توان زینر نیز وابسته با توان مدار { با تقریبی بیشتر از مجازش توصیه میشود } خواهد بود و در صورتیکه مقدار اهم و وات مقاومت مورد بحث درست محاسبه شود در پایداری هر چه بیشتر زینر و کل مدار تاثیر گذار خواهد بود .
یک عامل مهم و اصلی مدار نیز محاسبه ظرفیت خازن سری با برق شهر میباشد که در محاسبات عددی تمام قطعات مدار فوق دخیل میباشد برای محاسبه خازن فوق در بخش اموزش گام به گام مطالب تشریحی را اپلود کرده ام و به اختصار اینجا نیز اشاره میکنم تا بقیه مدار را نیز خودتون براحتی محاسبه و مونتاژ و مصرف کنید .
{ برای محاسبه خازن سری با برق شهری مقدار افت ولتاژی که باید در این قطعه { بعنوان یک مقاومت معمولی } در نظر بگیرید و طبق قانون اهم محاسبه تا به مقدار اهمی مقاومت فوق برسید حال با جایگزین کردن مقدار عددی مقاومت فوق در فرمول {Z} امپدانس و راکتانس خازنی اینبار مقدار عددی ظرفیت خازن را بدست اورده و در مدار قرار دهید .
یاد اوری فرمول :
hidden content may not be quoted
موفق باشید .

درود و تشکر از جوابتون...
جهت خالی نبودن عریضه با اجازه شما یه مصداق عینی خدمتتون عرض میکنم،
فرض بفرمائید بخوام یه سری led رو با این مدار روشن کنم و از زینر 12 ولتی و خازن
الکترولیتی 16 یا 25 ولت با ظرفیت 1000 میکرو یا بالاتر استفاده کنم،حالا طبق فرمول
پیشنهادیتون لطف کنید و مقدار R2 را محاسبه بفرمائید.
سوال دیگه اینه که آیا میشه با موازی کردن چند زینر مشابه جریان بالاتری از این مدار گرفت؟
با سپاس

آخرین ویرایش:

armin_gera

کاربر
2010-06-19
15
35

سلام به همگی
من یه پاور بدون استفاده داشتم و بازش کردم سیمای اضافهشو بریدم تا به عنوان منبع تغذیه ازش استفاده منم
متاصفانه به اشتباه سیم منفی 5 ولت رو هم قطع کردم و الان هرچه قدر میگردم نمیتونم - 5ولتو پیدا کنم با ولت متر همه جای مدارو گشتم اصلا انگار -5 نداره
- 5رو از کجا بگیرم؟
پاورم tsco atx 500 که جناب gadraj شماتیکشو زحمت کشیدن تو تاپیک تبدیل پاور به منبع تغذیه ازمایشگاهه گذاشتن
ممنون

بالا