آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تحلیل{ مدارات و قطعات } در تعمیرات پاور ساپلای

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
پاسخ : تعمیرات پاور کامپیوتر

سلام به همگی
من یه پاور بدون استفاده داشتم و بازش کردم سیمای اضافهشو بریدم تا به عنوان منبع تغذیه ازش استفاده منم
متاصفانه به اشتباه سیم منفی 5 ولت رو هم قطع کردم و الان هرچه قدر میگردم نمیتونم - 5ولتو پیدا کنم با ولت متر همه جای مدارو گشتم اصلا انگار -5 نداره
- 5رو از کجا بگیرم؟
پاورم tsco atx 500 که جناب gadraj شماتیکشو زحمت کشیدن تو تاپیک تبدیل پاور به منبع تغذیه ازمایشگاهه گذاشتن
ممنون

سلام
دوست خوبم
قبلا هم عرض شد که این تاپیک بابت رفع عیوب پاورهای شخصی نیست و جهت تحلیل پاور مطرح شده لذا در بخش مربوطه مطرح فرمایید
ضمنا وقتی نقشه پاور را دارید ، مشکلی برای کشف محل 5 ولت استندبای قابل تصور نیست؟
محل سیمهایی که قطع کردید مشخص است و درحالت استندبای فقط یکی از آنها ولتاژ داره که خودشه

سپاس

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,558

درود و تشکر از جوابتون...
جهت خالی نبودن عریضه با اجازه شما یه مصداق عینی خدمتتون عرض میکنم،
فرض بفرمائید بخوام یه سری led رو با این مدار روشن کنم و از زینر 12 ولتی و خازن
الکترولیتی 16 یا 25 ولت با ظرفیت 1000 میکرو یا بالاتر استفاده کنم،حالا طبق فرمول
پیشنهادیتون لطف کنید و مقدار R2 را محاسبه بفرمائید.
سوال دیگه اینه که آیا میشه با موازی کردن چند زینر مشابه جریان بالاتری از این مدار گرفت؟
با سپاس

من یه پاور بدون استفاده داشتم و بازش کردم سیمای اضافهشو بریدم تا به عنوان منبع تغذیه ازش استفاده منم
متاصفانه به اشتباه سیم منفی 5 ولت رو هم قطع کردم و الان هرچه قدر میگردم نمیتونم - 5ولتو پیدا کنم با ولت متر همه جای مدارو گشتم اصلا انگار -5 نداره
- 5رو از کجا بگیرم؟
دوست عزیز : عنوان تاپیک اصلاح شد
با سلام :
استفاده از چنین مداراتی برای روشن کردن چند ال ای دی ضرورتی برای داشتن مقاومت R2 نیست میتونید صرف نظر کنید و زینر به تنهایی در مدار کافیست .
جریان خروجی چنین مداراتی بستگی شدید به ظرفیت خازن سری با برق شهر دارد و زینر صرفا برای تثبیت ولتاژ فوق بکار گرفته میشود .
موازی کردن چند زینر هم ولتاژ - توصیه نمی شود زیرا فقط توان تثبیت ولتاژ را بالا می برد و با توجه به
محدودیت جریان از طریق خازن سری با برق شهر !!! افزایش بیش از حد زینر نیز منتفی می شود .
به نسبت توان مصرفی هر ال ای دی و تعداد ال ای دی مدار باید محاسبه و طراحی گردد برای مثال :
اگر هر ال ای دی با 2.4 ولت و جریانی 20 میلی امپر روشن شود انگاه با 12 ولت میتوان تعداد فقط 5 عدد ال ای دی را با هم سری کرد . >>> 2.4 / 12 = 5 جریان ال ای دی ها نیز همون 20 میلی خواهد بود .

برای محاسبه دقیق باید به دیتاشیت ال ای دی مورد نظر مراجعه کنید .
موفق باشید .

mehran.

کاربر
2011-10-07
36
168

با سلام :
استفاده از چنین مداراتی برای روشن کردن چند ال ای دی ضرورتی برای داشتن مقاومت R2 نیست میتونید صرف نظر کنید و زینر به تنهایی در مدار کافیست .
جریان خروجی چنین مداراتی بستگی شدید به ظرفیت خازن سری با برق شهر دارد و زینر صرفا برای تثبیت ولتاژ فوق بکار گرفته میشود .
موازی کردن چند زینر هم ولتاژ - توصیه نمی شود زیرا فقط توان تثبیت ولتاژ را بالا می برد و با توجه به
محدودیت جریان از طریق خازن سری با برق شهر !!! افزایش بیش از حد زینر نیز منتفی می شود .
به نسبت توان مصرفی هر ال ای دی و تعداد ال ای دی مدار باید محاسبه و طراحی گردد برای مثال :
اگر هر ال ای دی با 2.4 ولت و جریانی 20 میلی امپر روشن شود انگاه با 12 ولت میتوان تعداد فقط 5 عدد ال ای دی را با هم سری کرد . >>> 2.4 / 12 = 5 جریان ال ای دی ها نیز همون 20 میلی خواهد بود .

برای محاسبه دقیق باید به دیتاشیت ال ای دی مورد نظر مراجعه کنید .
موفق باشید .

با درود و تشکر...
بنا به فرمایشتون با تغییر ظرفیت خازن C1 ، جریان خروجی مدار تغییر میکنه.درسته؟
آیا با سری-موازی نمودن چند خازن در وضعیت C1 میشه جریان دلخواه رو از خروجی گرفت؟
با سپاس

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,558

با درود و تشکر...
بنا به فرمایشتون با تغییر ظرفیت خازن C1 ، جریان خروجی مدار تغییر میکنه.درسته؟
آیا با سری-موازی نمودن چند خازن در وضعیت C1 میشه جریان دلخواه رو از خروجی گرفت؟
با سپاس
با سلام :
خازن فوق بمنزله یک مقاومت معمولی {از دیدگاه DC } در این مدار صرفا محدود کننده جریان { درمدار AC } عمل میکند پس هر جریانی قابل محاسبه و عملی هست همچنین درسته که از نظر تئوری بله با افزایش ظرفیت و توان خازن فوق می توان به جریانهای بالاتری دست یافت اما در عمل ممکن هست با محدودیت یا عدم مقرون بصرف و خیلی از پارامتر ها مثل حجم خازن و امکان قوس الکتریکی خطرناک و تغییرات در کـــســینوس Φ و بار های راکتیو در شبکه و.... موجب می شود که فقط در جریان های محدودی مورد مصرف قرار گیرد . { یکی از محاسن چنین مدارات همون کم حجمی و اتلاف کم ان میباشد }.
لذا توصیه نمی شود برای جریان های بالاتر از این طرح استفاده شود مگر در تصحیح بار و ... که مبحث جداگانه ای دارد .
موفق باشید .

adnanmohseni

کاربر
2013-02-17
14
35

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت اساتید محترم و تمامی دوستان.
میخواستم ببینیم در صورت خرابی آی سی tl494 در پاور سویچینگ 5 ولت 40 آمپر صنعتی چه اتفاقی برای مدار رخ میدهد؟
و همچنین چگونه امکان تست صحیح کار کردن این آی سی در مدار وجود دارد؟
با تشکر.

jaxtor

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-06-29
1,664
18,383

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت اساتید محترم و تمامی دوستان.
میخواستم ببینیم در صورت خرابی آی سی tl494 در پاور سویچینگ 5 ولت 40 آمپر صنعتی چه اتفاقی برای مدار رخ میدهد؟
و همچنین چگونه امکان تست صحیح کار کردن این آی سی در مدار وجود دارد؟
با تشکر.

دوست عزیز در صورت خرابی ایسی tl494 که ایسی استارت پاور هست پاور یا روشن نمی شود یا روشن می شود و خروجی ندارد و تنها راه تست ان در مدار ولتاژگیری هست

با تشکر

hojjatdavoud

کاربر
2012-11-18
92
427
47
گرمی

استاد گرامی سلام و دست مریزاد با این علم و حلم عالیتان. فقط یک سوال تشریح مدار پاور کامپیوتر در تایک دیگری ادامه دارد یا همینجا تمام شد؟ من یه پاور دارم که اولیه ان راه نمیافتد کجا مطرح کنم دیده بشه یه جا مطرح کردم پست جدید باز کردم کسی مشارکت نکرد. لطفا راهنماییم بفرمایید

arshia hm

کاربر
2008-06-02
190
1,850
سلام
عرض ادب و احترام محضر اساتید و دوستان بزرگوار
پس از غیبت یک ماهه گذشته دوباره فرصتی پیش آمد تا این بحث شیرین و جذاب منابع تغذیه سوئیچینگ و مخصوصا" پاور کامپیوتر رو با حضور اساتید عالیقدری چون استاد غزال دنبال کنیم و از استاد رجبی و سایر استاید که ما رو همراهی می کنند و بزرگوارانه علم و دانش خود را در اختیار من و سایر دوستان قرار می دهند بینهایت سپاسگذارم
در ادامه مدار زیر که مربوط به تغذیه کاممپیوتر هست رو قرار می دهم تا بخش استارت اون که در اغلب پاورهای موجود در بازار تقریبا" از همین نوع هست با اندکی تغییرات بیشتر مورد بررسی قرار دهیم

پیوست‌ها

• 96.4 کیلوبایت بازدیدها: 439

hamid25

کاربر
2010-11-05
69
1,519

آیا دیگر کاربران محترم هم نمیدانند
چرا DC را به اولیه ترانس چاپر نمیدهیم و حتما باید آنرا قطع و وصل کنیم ؟

با اجازه استاد غزال عزیز که کمک زیادی در بالا بردن دانش ما کردند مطمعن باشید حاصل کمک های علمی که برای انجام میدید نه تنها شما بلکه همه عزیزانی که اینجا تلاش میکنند ارزو دارم بیشتر از ان خدا در جهانی دیگر به شما هدیه کند

خوب من جواب سوال رو اون چیزی که تو دانشگاه خوندم میدم

سیم پیچ یک هادی معمولی است که پیچانده میشود

اگه بخوام ساده تر بگم یک کلاف سیم مسی
روکش دار هسته آهنی پیچیده شده است

مقاومت اهمی این سیم پیچ تقریبا صفر کنید بنابر این جریان عبوری DC سلف مانند یک هادی عمل میکند یعنی ولتاژ دو سر اون صفره اگه این جریان بخواد تغییر کنه سلف با این تغییر جریان از خودش مقاومت نشون میده و این مخالفت سلف اگه بخوام به صورت تئوری بگم به صورت خود القایی یعنی جریان به صورت الکترومغناطیس بیرون میزنه البته باید دانست در حالت عملی سلف میزان زیادی رو به صورت گرما از بین میبره

ما از این خاصیت خود القایی در سیم پیچ اولیه به ثانویه در صنعت برق جهت کاهش ولتاژ یا افزایش ان در موتور و همچنین از خاصیت خود القایی امروزه برای شارژ باتری موبایل بدون سیم با تکنیک های خاص استفاده میکنیم البته نمیخوام وارد جزئیات بشم

ولتاژ القایی دو سر سلف برابر با تغییرات جریان نسبت به تغییرات زمان VL=L(DI/DT
که در درس تحیلی مدارات الکتریکی خیلی خیلی کار کردیم و داستان داشتیم با این درس البته باید بگم که تحلیل فازور و لاپلاس و لاپلاس مع*** که سر امتحان پدر در میاره
بدلیل اینکه چون مدارات سلف با مدارات الکترونیکی یکی میشن کار حضرت فیله که بخواد با تحلیل جریان حلقه این مدار رو تحلیل کنه ولی برای همین باید با تحلیل فازور و تحلیل لاپلاس و لاپلاس مع*** اینو حل کرد و بسیار سخته

متاسفانه تو دانشگاه و یه معضلیه برای خودش که اون تئوری که درس میدن نمی تونی جز اون مدار جایه دیگه ای برای تحلیل استفاده کنی منظورم اینه که کاربری به دانشجو درس نمیدن

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786

سلام
دوستان خوبم
متاسفانه بدلیل مشغله فراوانی که داشتم پست های اخیر را ندیده بودم
و با توجه به اینکه تحلیل مدار ها وقت قابل توجهی میطلبد و در حال حاضر نیز شرایط مناسبی ندارم لذا ضمن طلب پوزش در اسرع وقت جبران مافات خواهم کرد

با سپاس و پوزش شایسته

بالا