آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تحلیل{ مدارات و قطعات } در تعمیرات پاور ساپلای

arshia hm

کاربر
2008-06-02
190
1,850
پاسخ : تعمیرات پاور کامپیوتر

سلام استاد
خازن در خروجی بریج خود یک منبع انرزی محسوب می شه که با ولتاژ خروجی بریج موازی شده و چون در حالتی که موازی هست پس نباید باعث افزایش ولتاژ بشه اما میشه ؟؟!!این افزایش ولتاژ زمانی هست که منابع انرژی سری بشوند پس ببینیم چجوری این دو منبع با هم سری می شوند تا اینجا درسته استاد؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786

سلام استاد
خازن در خروجی بریج خود یک منبع انرزی محسوب می شه که با ولتاژ خروجی بریج موازی شده و چون در حالتی که موازی هست پس نباید باعث افزایش ولتاژ بشه اما میشه ؟؟!!این افزایش ولتاژ زمانی هست که منابع انرژی سری بشوند پس ببینیم چجوری این دو منبع با هم سری می شوند تا اینجا درسته استاد؟

سلام
دوست عزیز و سخت کوش

اگر یک خازن با خروجی بریج موازی کنید 310 ولت خواهید دید
درواقع اگر در همان مدار اولیه فقط زینر را حذف کنید و خازنش را حذف نکنید ولتاژ خروجی 310 ولت خواهد بود ( ظرفیت خازن هرچه باشد فرقی ندارد و باز هم 310 ولت میشود فقط خیلی کوچکتر از 1 میکرو نباشد )

درصورتیکه فقط زینر حذف شود باید ولتاژ خازن را 400 ولتی انتخاب و استفاده کنید که صدمه نبیند

باز هم راهنمایی میکنم
پاسخ سوال در ویژگی و تعریف dc و ac و توانایی ولتمتر نهفته است

اساسا آیا میدانید 310 ولت چه ارتباطی با برق شهر دارد ؟

اگر از ارتباط برق شهر با عدد 310 ولت مطلع نباشید هرگز قادر به کشف پاسخ نخواهید بود؟
اگر کسی مطلع است مطرح فرماید و درغیراینصورت خودم اعلام کنم که ارائه پاسخ اصلی مقدورتان گردد

سپاس

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,558

سلام
دوست عزیز و سخت کوش

اگر یک خازن با خروجی بریج موازی کنید 310 ولت خواهید دید
درواقع اگر در همان مدار اولیه فقط زینر را حذف کنید و خازنش را حذف نکنید ولتاژ خروجی 310 ولت خواهد بود ( ظرفیت خازن هرچه باشد فرقی ندارد و باز هم 310 ولت میشود فقط خیلی کوچکتر از 1 میکرو نباشد )

درصورتیکه فقط زینر حذف شود باید ولتاژ خازن را 400 ولتی انتخاب و استفاده کنید که صدمه نبیند

باز هم راهنمایی میکنم
پاسخ سوال در ویژگی و تعریف dc و ac و توانایی ولتمتر نهفته است

اساسا آیا میدانید 310 ولت چه ارتباطی با برق شهر دارد ؟

اگر از ارتباط برق شهر با عدد 310 ولت مطلع نباشید هرگز قادر به کشف پاسخ نخواهید بود؟
اگر کسی مطلع است مطرح فرماید و درغیراینصورت خودم اعلام کنم که ارائه پاسخ اصلی مقدورتان گردد

سپاس
با سلام :
و با تشکر و سپاس از دوست خوبمون اقای غزال که با حوصله و متانت و تلاش طاقت فرسا سایر دوستانرا راهنمایی میکنند .
در مورد پس از dc شدن ولتاز AC برق شهری در تاپیکی در بخش اموزش گام به گام مورد تشریح کامل کرده ام علاقمندان میتونند جهت ارتقای علمی خود مراجعه و مطالعه کنند
البته هدف بنده از این ارسال تقدیر از اقای غزال بودومجالی برای رفع خستگی ایشون و برای اینکه پست خالی از عریضه نباشد به اختصار اشاره میکنم :
1 = میدانید که دامنه از دو دیدگاه بررسی و مطالعه میشود : الف ولتاژ نامی و ب : ولتاژ موثر که در اصطلاحا ت علمی ولتاژ پیک تو پیک { P2P } و یا { RMS} نیز گفته میشود .
2- از دید ولتاژ موثر { RMS }={ 220 } به اختصار ولت برق شهری ان قسمت از یک دامنه هست که زیر بار نامی افتی ندارد و به نسبت توانش مورد استفاده قرار میگیرد .
3 - از دید پیک تو پیک {ولت P TO P /P2P } = ( 310 } یعنی نهایت قله دامنه و تیزی ان که در حالت بی باری یا در معرض مصرف جریان ناچیز را دارا می باشد .

حال این اختلاف از کجا ناشی میشود :
[hide]ولتاژ نامی برق شهر 220 ولت میباشد هر گاه بخواهیم چنین ولتاژ AC را به DC تبدیل کنیم در حقیقت ما ولتاژ پیک برق شهر را به DC تبدیل میکنیم و این معادل هست با { V RMS × 0.444 } به عبارتی 220 × 0/444 = 97.68 لذا در قسمت DC شده ما ولتاژی داریم که جمع 220 + 97.68 = 317 ولت که با تقریبی کاربردی همون 310 ولت مورد نظر میباشد برای اینکه بدانید این عدد {K=0/444 } چیست از کسین وس فی {φ COS } و.... در تاپیک اشاره شدن بتفصیل تشریح شده است و ظریبی هست که تعیین کننده اختلاف ولتاژ بین پیک تو پیک و موثر و.... [/hide]
با تشکر .
موفق باشید .

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786

سلام
ممنون از آقای رجبی بابت پاسخ کامل و مشروحی که داشتند و همچنین از استاد غزال بابت این همه مهر و محبتی که دارند

سلام و درود بی نتها بویژه به محضر دانشمند ارجمند استاد رجبی

که هر بار با امید فتح باب تازه موردی مطرح کردم و پیوسته معلومم شد که از غافله عقبیم و آن استاد عزیز و گرانمایه در گذشته دور مطرح و مختومه نیز فرموده اند و من مطابق معمول زیره به کرمان برده ام

بنابمراتب ولتمتر ها صرفا قادر به اندازه گیری مقدار موثر ولتاژهای متناوب هستند و لذا وقتی میگوییم برق شهر 220 ولت متناوب است بعبارتی ولتاژ موثر آن یعنی مقداری که قادر به تولید حرارت است 220 ولت است ولی از ماکزیمم (310 ولت ) تا می نیمم ( 310 - ) مدام درحال تغییر است

حالا اگر این متناوب را یکسو کنید ، ازآنجاکه dc میشود ( البته dc نامناسب و بد ) بناگزیر باید با رنج dc ولتمتر اندازه گیری کنید ولی ولتمتر قادر به اندازه گیری دقیق چنین ولتاژ dc نیم موج یا تمام موج نیست

نکته مهم این آزمایش که جناب arshia hm عزیزم بانی و مسبب آن شدند آنست که
ولتمترهای موجود ، فقط قادر به اندازه گیری مقدار موثر ولتاژهای متناوب آنهم فقط در فرکانس 50 هستند و بهمین دلیل ولتمتر نمیتواند ولتاژ فیلامان تلویزیون (غیر dc ) یا ولتاژهای سوئیچینگ را بدرستی اندازه گیری کند و ارقام عجیب و غریب و نادرستی اعلام میکند

روش اندازه گیری دقیق هر ولتاژ dc و ac که ولتمتر ها نمیتوانند بخوانند​

اندازه گیری ac نامطلوب با هر فرکانسی
1- ابتدا با یک دیود و یک خازن آنرا یکسو کنید که ماکزیمم ولتاژ در خازن آماده اندازه گیری شود
2- ولتمتر را در رنج dc قرار دهید و ولتاژ خازن را اندازه گیری کنید

باین ترتیب مقدار اندازه گیری شده ، مقدار دقیق ماکزیمم ولتاژ ac است

اندازه گیری ولتاژهای dc نامطلوب
1- فقط یک خازن با ولتمتر موازی کنید (چون dc است لذا نیاز به دیود ندارد )
مقدار اندازه گیری شده ، دقیقا همان ماکزیمم دامنه dc است

بنابرین درحالت بی باری ، خروجی بریج دقیقا برابر با ورودی آن است اما ازآنجا که یکسو شده و جهت ولتاژ عوض نمیشود لذا ولتمتر گیج شده و با خود میگوید این چه ولتاژی است که :

دوره تناوب دارد و شبیه ac است اما از سوی دیگر ، جهت ولتاژ هرگز عوض نمیشود و dc محسوب میشود اما مقدار آن مدام تغییر میکند آنهم نه یک ذره و دو ذره بلکه از صفر تا ماکزیمم

باین ترتیب ولتمتر قاطی میکنه ولی واقعیت اینه که خروجی بریج برابر با ورودی آنست
و لذا زمانیکه خازنی را با خروجی بریج یا با ولتمتر موازی کنید مقدار ماکزیمم dc بدرستی و با دقت قابل اندازه گیری میشه که 310 است و از طرفی باید بدانیم :

مقدار ماکزیمم ولتاژهای متناوب سینوسی = رادیکال 2 ضربدر ولتاژ موثر ( 220 )

همانگونه که استاد رجبی منبع جامع و حیرت انگیز اطلاعات فرمودند معادلات ریاضی موج سینوسی منجر به مراتب میگردد یعنی ولتاژ سینوسی که مقدار موثرش 220 ولت (برق شهر) باشد ماکزیمم آن 310 ولت خواهد بود و بهمین علت ولتاژ خازن بزرگ تغذیه تلویزیون و رسیور و هر دستگاه دیگری 310 ولت است نه 220 ولت

بنابرین ماکزیمم ورودی بریج 310 و مااکزیمم خروجی بریج هم 310 و مساوی هستند

حالا پاسخ سوالات باقیمانده را اعلام فرمایید (دلیل وجود 220 اهم و 100 کیلو اهم )

سپاس

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,831

سلام خدمت استاد گرامی جناب غزال
حدس من از مقاومت موازی با خازن اینه که باعث تخلیه سریع خازن شود البته فقط حدس هست.
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786

سلام خدمت استاد گرامی جناب غزال
حدس من از مقاومت موازی با خازن اینه که باعث تخلیه سریع خازن شود البته فقط حدس هست.
سپاس

سلام
دوست خوبم
کاملا درسته و بدلایلی که عرض کردم نقشی در عملکرد تغذیه نداره و ممکن است در لحظه ای آنرا از برق بکشید که برق شهر ، ماکزیمم ولتاژ یا نزدیک به ماکزیمم باشد و لذا ولتاژ مربوطه در خازن ذخیره میماند که صحیح نیست و ممکن است موجب برق گرفتگی شود ( البته برق گرفتگی آن خطرناک نیست و معذالک با مقاومت حدود 100 کیلو رفع شود بهتر است )
سوالات باقیمانده = دلیل وجود 220 اهمی و کلک کاهش احتمال برق گرفتگی
سپاس

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,831

استاد غزال عزیز
تو تغذیه رسیور دیدم که این مقاومت حدود 330 کیلو بود البته با خازن 68 میکرو 400 ولتی موازی بود
آیا هرچه مقدار این مقاومت از 100 کیلو بیشتر باشه بهتر هست ؟؟
سپاس

arshia hm

کاربر
2008-06-02
190
1,850

سلام به استاد بزرگوار
و سلام به همه دوستانی که در این تاپیک شرکت میکنند و با مطرح کردن سوالات و دادن پاسخ ها موجبات یادگیری من و دیگران دوستانی که این تاپیکها رو می خوانند می شوند واقعا" ممنون و سپاسگذارم
در مورد مقاومت موازی با خازن این مقاومت همانطور که استاد فرمودن برای تخلیه خازن در زمان خاموشی تغذیه هست و هر چه ایم مقاومت بزرگتر باشه دیرتر این تخلیه صورت می گیره و قطعا" در خازنهایی که دارای ولتاژ کاری بالاتری هستن هرچه زودتر این تخلیه صورت بگیرد شاید موجب خرابی خازن شود به همین دلیل مقدار آن را بالا می گیرند البته این نظر من هست پاسخ صحیحتررا از زبان استاد غزال خواهیم شنید
ممنون و سپاس بیکران

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786

استاد غزال عزیز
تو تغذیه رسیور دیدم که این مقاومت حدود 330 کیلو بود البته با خازن 68 میکرو 400 ولتی موازی بود
آیا هرچه مقدار این مقاومت از 100 کیلو بیشتر باشه بهتر هست ؟؟
سپاس

بله 1 مگا اهم هم مانعی ندارد و فقط زمان دشارژ کمی طولانی تر میشود (متناسب با ثابت زمانی RC )
یعنی هر چه R و یا C بزرگتر باشند در زمان طولانی تری شارژ و دشارژ میشود برای خازن و ولتاژ موصوف (برق شهر ) کوچکتر از 100 کیلو مناسب نیست و اساسا ضرورتی ندارد زیرا زمان خارج کردن دو شاخه بیشتر از آن خواهد بود و قابل توجیه نیست که با تقبل معایبی زمان مربوطه را کوچکتر کنیم لذا مقاومت بزرگتر از 100 کیلو برای 310 ولت و شرایط فوق مناسب است .

و پاسخ arshia hm عزیز کاملا درسته ولی مقاومتهای کوچک موجب صدمه خازن نمیشود حتی اگر با 100 اهم موازی شود از این حیث صدمه ای وارد نمیکند ولی با مقاومت کوچک تلفات انرژی را زیاد میکنیم و حرارت بیهوده ای تولید میکنیم و باید توان مقاومت را بزرگتر کنیم و فشار بیشتری به دیگر قطعات وارد می کنیم

اصولا زمانی خازن ها صدمه می بینند که شارژ و دشارژ آنها با جرقه قابل توجه همراه شود یعنی اگر خازنی را با اتصال کوتاه هم دشارژ کنیم و بدون جرقه تخلیه شود هیچ اشکالی ندارد و قطعا ولتاژ و ظرفیت خازن آنقدر کوچک بوده که همان مقاومت پایه خازن کفایت کرده و جریان نامحدود آنرا مهار کرده است که در تاپیک زیر به تفصیل مورد بحث قرار گرفته

http://www.irantk.ir/showthread.php?t=33980&p=180256&viewfull=1#post180256

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا