آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل دیمر مورد نظر علاقمندان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
درود

سوال

اگه برای تهیه ۳۰ ولت فقط از تقسیم ولتاژ و پتانسیومتر استفاده کنیم و خازن را حذف کنیم چه ضعفی داره ؟

سپاس

nishgon64

کاربر
2013-08-08
481
939
تهران
www.funpatogh.com
خوب استاد وقتی خازن حذف بشه دیگه عامل تاخیر در رسیدن جریان به گیت حذف شده
یعنی ما با تنظیم پتانسیومتر توی نقاطی که ولتاژ بالای 30 ولت هست دیاک را هادی کردیم و گیت ترایاک را تحریک کردیم و لامپ با تمام توان روشن خواهد بود و با چرخش پتانسیومتر نورش کم و زیاد نمیشه

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
خوب استاد وقتی خازن حذف بشه دیگه عامل تاخیر در رسیدن جریان به گیت حذف شده
یعنی ما با تنظیم پتانسیومتر توی نقاطی که ولتاژ بالای 30 ولت هست دیاک را هادی کردیم و گیت ترایاک را تحریک کردیم و لامپ با تمام توان روشن خواهد بود و با چرخش پتانسیومتر نورش کم و زیاد نمیشه

درود

نه پاسخ درست نیست
تقسیم ولتاژ یعنی سر وسط پتانسیومتر را به دیاک متصل کنی تا بخشی از ولتاژ به گیت برسه دراینصورت
اگه با تقسیم ولتاژ مثلا از ۲۰۰ ولت مقدار ۳۰ ولتش را به دیاک بدهید دراینصورت هر وقت برق شهر به ۲۰۰ ولت برسه دیاک و ترایاک روشن میشه و تا پایان نیم سیکل هدایت میکنه
و اگه با چرخاندن پتانسیومتر زمانیکه برق شهر ۲۶۰ ولته ۳۰ ولت به دیاک برسه دراینصورت همیشه بعد از ۲۶۰ ولت ، دیاک و ترایاک روشن میشه و بهمین ترتیب هم میتونه ولتاژ را بدلخواه ما تحویل بده و کم و زیاد کنه.
ولی این روش ضعفی داره که با خازن رفع میشه اون ضعف چیه؟

سپاس

آخرین ویرایش:

nishgon64

کاربر
2013-08-08
481
939
تهران
www.funpatogh.com
استاد یک نکته دیگه هم که دیشب نوشتم براتون ولی از ترس اینکه اشتباه باشه پاک کردم ولی الان دوباره بهش فکر کردم از نظر خودم درسته
اینکه با چرخش ولوم به سمت کم شدن نور لامپ حدااکثره و با چرخش به سمت زیاد شدن چون ولتاژ دیاک کم میشه یکهو لامپ خاموش میشه
درواقع مثل کلید فقط حالت روشن و خاموش داریم و نور کم و زیاد نداریم لامپ یا ماکزیمم نور داره یا خاموشه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
استاد یک نکته دیگه هم که دیشب نوشتم براتون ولی از ترس اینکه اشتباه باشه پاک کردم ولی الان دوباره بهش فکر کردم از نظر خودم درسته
اینکه با چرخش ولوم به سمت کم شدن نور لامپ حدااکثره و با چرخش به سمت زیاد شدن چون ولتاژ دیاک کم میشه یکهو لامپ خاموش میشه
درواقع مثل کلید فقط حالت روشن و خاموش داریم و نور کم و زیاد نداریم لامپ یا ماکزیمم نور داره یا خاموشه

درود

بازم پاسخم همون پست ۲۳ هست
دیاک یا خاموشه یا به مرزی رسیده که روشن میشه
ترایاک هم همینطور و از هر جایی روشن بشه تا آخر نیم سیکل خودش هدایت میکنه و خاموش نمیشه
دوباره پاسخ پست ۲۳ را مطالعه کن
راهنمایی​

فرض کن پتانسیومتر ۳۰۰ کیلو است که ابتدا و انتهاش به برق شهر و سر وسطش به دیاک متصله
۱-حالا اگه پتانسیومتر در حالتی باشه که دو مقاومت ۳۰ کیلو و ۲۷۰ کیلو داشته باشیم دراینصورت هر زمانی برق شهر به ۳۰۰ ولت برسه سر وسط پتانسیومتر ۳۰ ولت میشه و ترایاک روشن میشه و تا پایان نیم سیکل هدایت میکنه

۲- حالا پتانسیومتر را کمی بچرخانیم که ۶۰ کیلو و ۲۴۰ کیلو داشته باشیم دراینصورت هر وقت برق شهر ۱۵۰ ولت بشه سر وسط پتانسیومتر ۳۰ ولت میشه و دیاک روشن و تا پایان نیم سیکل را هدایت میکنه.

۳- حالا اگه ۹۰ کیلو و ۲۱۰ کیلو داشته باشیم سر وسط زمانی ۳۰ ولت میشه گه برق شهر ۱۰۰ ولت بشه و ترایاک روشن و....

بنابرین نور لامپ در حالت اول کمتر و حالت ۲ بیشتر و حالت ۳ بازم بیشتر میشه.
حالا فهمیدی نور لامپ بدون خازن هم چجوری کم و زیاد میشه .
ولی این روش ضعفی داره که باید پیدا کنی

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
درود

سوال

اگه برای تهیه ۳۰ ولت فقط از تقسیم ولتاژ و پتانسیومتر استفاده کنیم و خازن را حذف کنیم چه ضعفی داره ؟

سپاس
درود

اگه کسی بتونه پاسخ سوال بسیار ساده بالا رو پیدا کنه میتونه ابتکارات جالبی با همین نقشه ساده دیمر خلق کنه

مثلا ساختن چشمک زن بسیار پر قدرت
که مثلا نور افکنی در زمان دلخواه ما چشمک بزنه مثلا هر ۲ دقیقه یکبار یا ۱۰ با ر در ثانیه یا به هر نحوی که بخواهید

و یا ساختن سیستم کاهنده فرکانس بسیار پر قدرت
همگی با تغییر بسیار جزئی همین نقشه بسیار ساده دیمر

سپاس

ln0a_61218_861.jpg

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,831
سلام و عرض ادب خدمت استاد عزیزم جناب غزال
ضمن تشکر از بابت موضوع جالبی که مطرح فرمودید.
البته من مطالب رو هنوز مطالعه نکردم. ولی چون دیدم بحث جالبه با اجازه شما یه سوال داشتم.
من این مدار رو چند سال پیش برای کاهش و کنترل سرعت یک دریل تک دور ساختم.
مدار خوب عمل نمی کرد.
اومدم با برق ورودی مدار یه لامپ 100 وات سری کردم و وقتی دکمه دریل رو میزدم لامپ کم نور میشد و دریل کار میکرد و دورشم تغییر میکرد . ولی وقتی لامپ رو حذف میکردم دیگه کار نمیکرد.
نقشه مدار به شکل زیر است .البته متاسفانه مدار دم دستم نیست .

سپاس.

پیوست‌ها

• 8.3 کیلوبایت بازدیدها: 180
آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
البته من مطالب رو هنوز مطالعه نکردم. ولی چون دیدم بحث جالبه با اجازه شما یه سوال داشتم.
مدار خوب عمل نمی کرد.
اومدم با برق ورودی مدار یه لامپ 100 وات سری کردم و وقتی دکمه دریل رو میزدم لامپ کم نور میشد و دریل کار میکرد و دورشم تغییر میکرد . ولی وقتی لامپ رو حذف میکردم دیگه کار نمیکرد.

سپاس.

درود
این نقشه دیمر مختص بارهای اهمی است و برای بارهای سلفی مانند دریل نیاز به تمهیدات اضافی ساده داره چون
دیمر برای بارهای سلفی تولید نویزهای وحشتناکی میکنه که ممکنه کار ترایاک را مختل کنه
و راه حلش استفاده از خازن و مقاومت بویژه موازی با ترایاکه تا نویزها رو برای ترایاک حذف کنه.

البته این نقشه اشتباهه و محل بار ناصحیحه و موجب صدمه فوری پتانسیومتر و مقاومت و خازن میشه

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
مدار خوب عمل نمی کرد.

سپاس.

درود
این نقشه مختص بارهای اهمی است و برای بارهای سلفی مانند دریل نیاز به تمهیدات اضافی ساده داره چون
دیمر برای بارهای سلفی تولید نویزهای وحشتناکی میکنه که ممکنه کار ترایاک را مختل کنه
و راه حلش افزودن خازن و مقاومت بویژه موازی با ترایاکه تا نویزها رو برای ترایاک حذف کنه.

البته این نقشه شما اشتباهه و محل بار ناصحیحه و موجب صدمه فوری پتانسیومتر و مقاومت و خازن میشه

سپاس
gppks.png

آخرین ویرایش:
بالا