آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل دیمر مورد نظر علاقمندان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
استاد وقتی خازن 30 ولت داره و تخلیه میشه و ترایاک هدایت میکنه و لامپ روشن میشه این چرخه مدام تکرار میشه؟

چون ما همیشه عادت داریم برای باز کردن موضوع یک سیکل رو موشکافی کنیم دیگه نمیفهمیم چرخه که تکرار میشه چه جوری میشه انگار فقط عادت به ولتاژ DC داریم

این ولتاژ AC نبود چه خوب بود همش گرفتاری دارم تو تحلیلش:crying:

اگه تحلیل پست ۳ را با دقت بخونی کلیه این مطالب را مطرح کردم
زمانیکه برق شهر بشکل سینوسی از صفر ولت بسمت ۳۱۰ ولت بتدریج در حال افزایش است خازن هم درحال شارژ است برق شهر ۱ و ۲ و ۳ و ۶۰ و ۷۰ و همینطور بالا میره تا ولتاژ خازن ۳۰ ولت بشه
البته ممکنه برق شهر به ۳۱۰ ولت برسه و بسمت پایین حرکت کنه ولی مقاومت پتانسیومتر بقدری بزرگ انتخاب بشه که هنوز خازن ۳۰ ولت نشده باشه و لذا از ۳۱۰ به ۲۰۰ و ۱۹۰ و ۱۷۰ و همینطور کم و کمتر میشه تا جایی که خازن ۳۰ ولت میشه و دیاک و ترایاک روشن میشه و از این به بعد تا آخر نیم سیکل هدایت میکنه
و هرجا برق شهر صفر ولت میشه همه چی بحال اول برمیگرده و ترایاک و دیاک خاموش میشه و منتظر میمونه تا ولتاژ خازن ۳۰ ولت بشه

حالا چون نیم سیکل اول تموم شد و ولتاژ صفر شد و همه چی خاموش شد لذا نیم سیکل بعدی شروع میشه و همون داستان تکرار میشه و فقط سیم مثبت و منفی برق شهر عوض میشه یعنی در نیم سیکل بعدی هم دقیقا شبیه نیم سیکل قبلی همون جایی که خازن ۳۰ ولت شد در تمام نیم سیگل ها در همون ولتاژ دوباره ولتاژ خازن ۳۰ ولت میشه و داستان تکرار میشه و تا ابد این ماجرا ادامه داره مگر پتانسیومتر را بچرخونی که دراینصورت جای دیگری از نیم سیکل ولتاژ خازن ۳۰ ولت میشه.
اگه مقاومت پتانسیومتر کوچیک باشه اوایل هر نیم سیکل هدایت شروع میشه و تا آخر نیم سیکل هدایت میکنه
و اگه مقاومت پتانسیومتر خیلی بزرگ باشه اواخر هر نیم سیکل هدایت شروع میشه و یه ذره هدایت میکنه و نیم سیکل تموم میشه و همه چی خاموش میشه و لذا فقط اواخر هر نیم سیکل هدایت میکنه

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
استاد رفتار خازن توی این دو حالت رو بهم میگید چه جوریه؟یعنی از لحاظ شارژ و دشارژی که میکنه و جایی که مقاومت خازن هدف هست بلکه مخم راه بده بفهمم
خازن و مقاومت سری و موازی در دو ولتاژ dc و AC

حالت موازی
3j6z_cap001.jpg

-------------------------------------------
حالت سری
h109_cap002.jpg

درود

امشب به اندازه یک کتاب تایپ کردم
لذا لااقل برای شکل ها شماره میگذاشتی تا راحت تر توضیح بدم
ولی در بالایی چپ فقط خازن شارژ میشه و دیگه کاری انجام نمیده
در بالایی راست هیچ کاری انجام نمیده و فقط از خازن جریانی میگذره
پایین چپ بعد از شارژ خازن جریان مدار صفر میشه
در پایینی راست جریان دائمی از خازن عبور میکنه متناسب با مقاومت خازن و مقاومت اهمی

دیگه رمقی برای پاسخگویی ندارم

سپاس

nishgon64

کاربر
2013-08-08
481
939
تهران
www.funpatogh.com
خدا هر چه می‌خواهید انشاالله بهتون بده استاد من شرمنده محبت شما هستم شب که برم خونه میخونم الان سر کارم ولی باور کنید من هر پست شما را بیش از 10 بار میخونم و تو ذهنم تجسم میکنم تا بفهمم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
خدا هر چه می‌خواهید انشاالله بهتون بده استاد من شرمنده محبت شما هستم شب که برم خونه میخونم الان سر کارم ولی باور کنید من هر پست شما را بیش از 10 بار میخونم و تو ذهنم تجسم میکنم تا بفهمم

درود

مطالعه زمانی موثره که تمام عبارت های جملات در تجسم تصویر عینی لحاظ بشه
لذا یکبار مطالعه عمقی موثرتر از زاران بار مطالعه سطحی است.
وقتی تاکید کردم کار دیمر فقط برش بخشی از ولتاژ سینوسی برق شهر است دیگه این سوال شما که آیا دیمر میتونه مربعی بده اساسا موضوعیت نداره و حاکی از مطالعه سطحی است و ثابت میکنه کلمه « فقط » را لحاظ نکردی

حتی این سوال که
آیا میتونیم با دیمر بخش وسط نیم سیکل را هم حذف کنیم یعنی مثلا از ۱۰۰ تا ۱۵۰ ولت را حذف کنه

هرچند با مطالعه عمقی چنین سوالی هم مطرح نمیشه و رفتار ترایاک که تشریح کردم ، مانع چنین قابلیتی است چون تاکید کردم وقتی روشن بشه دیگه تا انتهای نیم سیکل خاموش نمیشه و لذا فقط بخش ابتدایی هر نیم سیکل قابل حذفه
اما ازآنجاکه این پاسخ در تحلیل دیمر صراحتا تاکید نشده بود و با استنباط صحیح و دقیق از جملات حاصل میشه لذا چنین سوالاتی قابل تحمل و قابل توجیه است.
فلذا اینکه قبل از مطالعه عمقی آنقدر برداشت های ناصحیح را مطرح کنی و من با تکرار مکرات و تایپ مکرر جملات ، برداشت سطحی و ناصحیح شما را اصلاح کنم منصفانه نیست .

سپاس

آخرین ویرایش:

nishgon64

کاربر
2013-08-08
481
939
تهران
www.funpatogh.com
آخه استاد من چون از دیگران پرسیدم و جواب های مختلفی دادن تو ذهنم تصور غلطی از ترایاک داشتم و فکر میکردم با کنترل ولتاژ روی گیت میشه هدایت اند هاشو کم و زیاد کرد برای همین گفتم چرا اصلا خازن استفاده کرده وقتی میشه مثل یک فت ساده با کنترل ولتاژ گیت و تقسیم مقاومتی ولتاژی که به لامپ میرسه را کم و زیاد کرد
ولی با جواب شما همه ذهنیت های غلط رو پاک کردم از مغزم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
آخه استاد من چون از دیگران پرسیدم و جواب های مختلفی دادن تو ذهنم تصور غلطی از ترایاک داشتم و فکر میکردم با کنترل ولتاژ روی گیت میشه هدایت اند هاشو کم و زیاد کرد برای همین گفتم چرا اصلا خازن استفاده کرده وقتی میشه مثل یک فت ساده با کنترل ولتاژ گیت و تقسیم مقاومتی ولتاژی که به لامپ میرسه را کم و زیاد کرد
ولی با جواب شما همه ذهنیت های غلط رو پاک کردم از مغزم

درود

رفتار قطعات قابل مباحثه و مجادله نیست و در منابع فراوان و سهل الوصولی منتشر شده و در دسترس همگان است
لذا اگه تردیدی در رفتار قطعات داری خودت مقصری و باید از منایع معتبر استخراج میکردی نه از من و امثال من

اما ازآنجاکه تحلیل نقشه ها بسادگی در دسترس نیست لذا اینجاست که نظرات مختلف و مغایری مطرح میشه و ناگزیر به استماع و قضاوت نظرات مختلف هستی .
اما قضاوت و تشخیص سره و ناسره و تحلیل صحیح و نادرست کار سختی نیست زیرا تحلیل صحیح منطبق با رفتار قطعات و اصول علمی است ولی تحلیل نادرست ، همه جاش میلنگه و مغایر با اصول علمی است و عجز و ناتوانی تحلیل بسیار واضحه
و عموما تحلیل نادرست از سوی افرادی مطرح میشه که خودشان صاحبنظر و قادر به تحلیل نیستند بلکه نظرات شخص ثالث را بدون ادراک و اقناع لازم بازگو و کپی میکنند و ازآنجاکه اینگونه افراد قادر به پاسخگویی به سوالات تازه نیستند لذا بهمین دلیل از طرح سوال مخاطب متنفر و متواری هستند .

سپاس

آخرین ویرایش:

nishgon64

کاربر
2013-08-08
481
939
تهران
www.funpatogh.com
استاد حرف منو توهین به خودتون ندونید خدایی نکرده
من شاید کسی رو که برای پاسخگویی انتخاب می کردم آدم با سواد و تحلیل گری نبوده و فقط مثل طوطی حفظ می کرده و جواب به من داده و باعث سر در گمی من شده
ولی امشب پست های شما را کامل و با دقت خوندم و مطمئن هستم که فهمیدم
الان که توی نت سرچ میکنم در مورد ترایاک و عملکردش تازه میتونم بفهمم که منظور نویسنده چی هست البته با فهمیدن توضیحات شما
از شما هم ممنونم که سوال های تکراری و بیش از حد من رو جواب دادید و عذر میخواهم که باعث رنجش و خستگی شما شدم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
استاد حرف منو توهین به خودتون ندونید خدایی نکرده
من شاید کسی رو که برای پاسخگویی انتخاب می کردم آدم با سواد و تحلیل گری نبوده و فقط مثل طوطی حفظ می کرده و جواب به من داده و باعث سر در گمی من شده
ولی امشب پست های شما را کامل و با دقت خوندم و مطمئن هستم که فهمیدم
الان که توی نت سرچ میکنم در مورد ترایاک و عملکردش تازه میتونم بفهمم که منظور نویسنده چی هست البته با فهمیدن توضیحات شما
از شما هم ممنونم که سوال های تکراری و بیش از حد من رو جواب دادید و عذر میخواهم که باعث رنجش و خستگی شما شدم

درود

استدعا دارم
رنجشی نبوده و هرچند شما نظر مخالفی ابراز نکردی اما اتفاقا از نظر مخالف ، خیلی بیشتر از موافق خوشحال میشم چون احتمال داره نکته تازه ای در نظر مخالف باشه ولی نظر موافق هیچوقت نکته جدیدی نداره و فقط حاوی قدردانی است که صرفا موجب دلگرمی و اشتیاق و تخلیه بیشتر اطلاعات صاحب سخن میشه و از نظر علمی ، برخلاف منتقد و مخالف ، تاثیر مثبتی در سرمایه علمی صاحب سخن نداره.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
استاد ببخشید یک سوال دیگه اگر ولتاژ هر سیکل از 0 میره بالا بعد دوباره میاد پایین چرا ما نور لامپ رو به صورت ثابت می بینیم؟ به خاطر سرعت زیاد سیکل برق هست؟

بله فرکانس ۵۰ هرتز است یعنی ۱۰۰ بار در یک ثانیه لامپ خاموش و روشن میشه و چشم نمی بینه
اگه برق شهر را با یک دیود سری کنی ۵۰ بار خاموش روشن میشه چون از هر سیکل نیم سیکلش حذف میشه و تقریبا چشمک زدن لامپ را می بینی

سپاس

بالا