آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: تجربيات همکاران در تعميرات لپ تاپ

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
با سلام
مورد تعمیر : نداشتن نور بکلایت لپ تاپ لنوو مدل E40-70
اقدامات اولیه از قبیل تست فلت و همچنین سوکت ها و همچنین ولتاژگیری از سمت مادربرد انجام شد که مورد مشکوکی وجود نداشت و فلت سالم و ولتاژها وجود داشتند. در مرحله بعد اقدام به ولتاژگیری از برد آدرس روی خود LCD نمودم که متوجه فقدان مقدار 20 ولت تامین کننده تغذیه بکلایت شدم که البته تا قسمتهایی از مدار وجود داشت و در نقطه ای از مدار قطع می شد .در این نقطه 2 تا فیوز سفید رنگ ( تقریبا شبیه خازن ،روی برد شماره فنی وجود نداره ) که یکی برای 3.3 هست و یکی برای 20 ولت که فیوز مربوط به 20 ولت معیوب بود و با تعویض فیوز بکلایت هم درست شد .نکته مهم در مورد پنل این مدل اینه که فوق العاده نازک و بدون قاب فلزی هستن و نهایت دقت رو در جابجا کردن و کار روی پنل بکنید .
محل فیوز مورد نظر رو روی عکس مشخص کردم
FUSE.jpg

آخرین ویرایش:

cybernova

مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوستان و همکاران گرامی
نکته ای که در تکمیل پست قبل باید اضافه کنم و امروز باهاش مواجه شدم اینه که دلیل سوختن فیوز رو بنده بعلت عجله پیگیر نشدم .چه سوختن هر قطعه ای مطمئنا دلیلی باید داشته باشه .در مورد سوختن فیوز ال سی دی هم دلیلش قطع بودن 2 تا از سیم های فلت بود که فقط زمانی معلوم می شد که باز و بسته بشه .البته این سیستم انگار قبلا باز شده بود و بخاطر قرار دادن غلط فلت بین لولا و خارج از محل استاندارد ،باعث فشار آمدن و قطع این دو تا سیم شده بود که با ترمیم فلت ،مشکل قطع و وصل شدن تصویر هم حل شد .
با تشکر

mosaffa

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-11-08
1,277
7,205
صومعه سرا
دوستان و همکاران گرامی
نکته ای که در تکمیل پست قبل باید اضافه کنم و امروز باهاش مواجه شدم اینه که دلیل سوختن فیوز رو بنده بعلت عجله پیگیر نشدم .چه سوختن هر قطعه ای مطمئنا دلیلی باید داشته باشه .در مورد سوختن فیوز ال سی دی هم دلیلش قطع بودن 2 تا از سیم های فلت بود که فقط زمانی معلوم می شد که باز و بسته بشه .البته این سیستم انگار قبلا باز شده بود و بخاطر قرار دادن غلط فلت بین لولا و خارج از محل استاندارد ،باعث فشار آمدن و قطع این دو تا سیم شده بود که با ترمیم فلت ،مشکل قطع و وصل شدن تصویر هم حل شد .
با تشکر
با تشکر از شما نکته مهم اینکه همکاران از گذاشتن سیم یا وصل با لحیم بجای فیوز حتما خودداری کنند چون مثل این مورد اگر اتصال باعث سوختن فیوز شده باشه اونوقت دیگه ای سی های اصلی دستگاه اسیب میبینند.هر فیوزی با فیوز شبیه جایگزین شود.

cybernova

مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
با سلام
مورد تعمیر : لپ تاپ ایسوس به مدل K53SJ با ایراد نو بوت و اتوسوئیچ به محض وصل کردن آداپتور
با توجه به گفته های همکارم در مورد خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ بخاطر تمام شدن شارژ باتری و نداشتن تصویر بعد از آن ،اولین مورد محتمل رو بایوس تشخیص داده و اقدام به پروگرام کردن بایوس با فایل موجود کردم که مشکل تصویر ندادن و اتوسوئیچ حل شد ولی تصویر بصورت 8 بیتی درآمد .اقدام به تعویض CPU نمودم تا حداقل از اینتل اچ دی بتونم تصویر بگیرم که وضعیت همان بود .تصویر روی پورت VGA هم به همین صورت بود .با همکاری و راهنمائی آقای امید ،دوست عزیزم و تزریق فایل ارسالی ایشان با توجه به REV و مدل نوشته شده روی برد که K53SV بود و همچنین کانفیگ لپ تاپ ،دستگاه روشن شد و تصویر نیز به حالت عادی برگشت .
با تشکر

AMD

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
10,548
40,206
تهران
یک موردی را خیلی وقت هست میخوام در اینجا بنویسم و یادم میره . دوستان تعمیرکار برای اینکه موقع تعمیر درگیر شارجر نباشند و خیالشون از سمت شارژر دستگاه راحت باشه حتما و حتما یک شارژر همه کاره داشته باشند . با خریدن این شارجر خیال خودتون را موقع تعمیر راحت میکنید .
یکی از مدلهایی که دربازار خوب و استاندارد هست
[h=2]Huntkey 90W ES Universal Notebook Adapter[/h]

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
یک موردی را خیلی وقت هست میخوام در اینجا بنویسم و یادم میره . دوستان تعمیرکار برای اینکه موقع تعمیر درگیر شارجر نباشند و خیالشون از سمت شارژر دستگاه راحت باشه حتما و حتما یک شارژر همه کاره داشته باشند . با خریدن این شارجر خیال خودتون را موقع تعمیر راحت میکنید .
یکی از مدلهایی که دربازار خوب و استاندارد هست
Huntkey 90W ES Universal Notebook Adapter
ب موضوع خوبی اشاره فرمودید
با توجه به سرچ بنده و ظاهر شارژر ولتاژ و چریان ثابت خروجی و تطبیق با سایر برندهای معروف داره و عملا یک شارژر خوب از نظر توان و ساختار ب نظر میرسه!!!
اما نکته اهم اینه که سری های زیادی داره و گرنه شارژرش زیاد مهم نیست
و اینکه اگر لپ تاب رو با منبع تغذیه سوعیچینگ تست کنیم که هم جریان کشی دستگاه رو میبینیم بهتر نیست برای تست؟
سپاس

AMD

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
10,548
40,206
تهران
ب موضوع خوبی اشاره فرمودید
با توجه به سرچ بنده و ظاهر شارژر ولتاژ و چریان ثابت خروجی و تطبیق با سایر برندهای معروف داره و عملا یک شارژر خوب از نظر توان و ساختار ب نظر میرسه!!!
اما نکته اهم اینه که سری های زیادی داره و گرنه شارژرش زیاد مهم نیست
و اینکه اگر لپ تاب رو با منبع تغذیه سوعیچینگ تست کنیم که هم جریان کشی دستگاه رو میبینیم بهتر نیست برای تست؟
سپاس
منبع
تغذیه بحثش با این فرق میکنه . منبع تغذیه هم لازمه جهت تعمیرات . این یک شارژر استاندارد هست . با دردسر کم . شما با منبع تغذیه بخواهید کار کنید بدون سری های مخصوص به مشکل میخورید .

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
بله کاملا متین شارژر بی دردسر
شما با منبع تغذیه بخواهید کار کنید بدون سری های مخصوص به مشکل میخورید .
اما منظور بنده این بود که سری های سوکت شارژر تمام برند هارو یک جا و بدون شارژر نمیفروشند؟ یا باید از شارژر خراب برداریم و توسط اون ب منبع تغذیه وصل کنیم؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: abady

oliayee

کاربر
2012-10-06
73
559
bandar abbas
در لپ تاپ hp mini 110 بعد از تعمیر برد لپ تاپ روشن شده و بعد از صفحه بوت برای ادامه درخواست فشردن کلید f9 یا f10 را میداد ولی در این حالت کیبرد از کار می افتاد و اگر هنگام روشن کردن کلید f10 را نگه میداشتم تو صفحه بوت هنگ میکرد .
بعد از بررسی بطور اتفاقی با قطع کردن سوکت ال سی دی و وصل به مانیتور جانبی بدون مشکل بالا اومد و بالاخره با سرویس هردو طرف سوکت ال سی دی مشکل مرتفع شد.

ma_3_taa

کاربر vip
کاربر
2012-03-22
167
178
با سلام. تجربه ای که جدیدا خودم بهش برخورد کردم و بسیار کارآمد بود رو خدمت دوستان عرض می کنم. چند وقت پیش دستگاهی رو تعمیر می کردم که نیاز به برداشتن IO بود. با توجه به اینکه کانکتوری پلاستیکی در نزدیکی IO قرار داشت ، خیلی باید محتاطانه کار انجام می شد. [hide]یکی از دوستان پیشنهاد داد از چسب های نسوز استفاده کنم. اما همکاران می دونید که توان چسب نسوز در برابر هیتر کم هست و دنبال راهی بهتر می گشتم که جایگزین استفاده از چسب نسوز کنم. چون حتی استفاده از چسب نسوز هم نمی تونه به طور کامل مانع تغییر شکل قطعه پلاستیکی بشه. برای اینکار من از اسفنج پاک کننده نوک هویه استفاده کردم. و اونو به اندازه دلخواه برش دادم. بعد در آب غوطه ورش کردم و بعد از اینکه متورم شد، با فشار بین انگشتان دست ، آب اضافی رو خارج کردم . بعد موقع استفاده از هیتر ، اسفنج مرطوب رو روی قطعه پلاستیکی قرار دادم و تا پایان کار با هیتر ، رطوبت اسفنج مانع از دفرمه شدن قطعه پلاستیکی شد. بعد از کار هم با یه هیت ملایم روی قطعه پلاستیکی اثر رطوبت رو برطرف کردم. امیدوارم این تجربه بدرد دوستان بخوره.[/hide]

آخرین ویرایش:
بالا