آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: تجربيات همکاران در تعميرات لپ تاپ

shayan234

کاربر
2011-03-08
320
3,811
آبادان
یه لپتاپ hp 4520s برام اومد که زمانی که باطری روش بود روشن نمیشد و چراغ dc jack چشمک میزد و بدون باطری کار میکرد و تا باطری رو میزاشتم خاموش میشد. و با تعویض بایوس و تعویض آی سی شارژ باطری شناسایی شد ولی شارژ نمیشد و با تعویض ماسفت ها مشکل برطرف شد
قابل ذکر هست که این ایراد در 4530 هم شایع هست

آخرین ویرایش:

mohsen zmr

مدیر بخش سخت افزار کامپیوتر و لپ تاپ
مدیر تالار
2010-10-29
823
7,079
اهواز
به نام خدا
در یک لپ تاپ Asrock مدل Multibook m17 با باز و بسته کردن در تصویر قطع و وصل می گردید .
در ابتدا از خروجی vga تصویر گرفتم که کاملا" درست بود و سپس دستگاه را باز کردم و کابل فلت و کابل ، های ولتاژ نیز تست گردید که کابلها نیز سالم بودند .
سوکتهای روی برد را با تینر شستشو دادم و خشک نمودم و دستگاه در حالت ، در باز ، چند ساعت کار کرد ولی متاسفانه با بستن در تصویر ( نور بکلایتها ) قطع می گردید .
در این حالت متوجه اشکال در برد ، های ولتاژ شدم ، با بررسی های به عمل آمده متوجه قلع مردگی در پایه های ترانس شدم که با تجدید لحیم پایه ها رفع ایراد گردید .
امیدوارم این تجربه بنده مورد توجه اساتید محترم قرار بگیرید .
با تشکر .

kiyanmz

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-08-21
469
2,412
مازندران . بابل
یه لپ تاپ توشیبا مدل Satellite A 210 - 14 D سال قبل اومده بود برام که روشن میشد ولی تصویر نمیداد.
کلی روش کار کردم و مخم رو کار گرفته بود، بازش کردم دیدم چیپ گرافیکش رو یه کارت جدا سواره و از برد جدا شده.
کارت رو خوب شست و شو دادم و جا زدم و کلی گشتم برا پیچش و آخر با واشر های ریز تونستم سفتش کنم بعد روشن کردم ولی تصویر نداد.
بایوس ردم دیدم تاثیری نداره.
چیپ رو ریبال کردم و روشن کردم دیدم تصویر اومد.
لپ تاپ رو بستم و دوباره روشن دیدم درست شد.
فرداش که اومدم مغازه و لپ تاپ رو روشن کردم دیدم دوباره تصویر نداره!!!
خلاصه دوباره باز کردم و چیپ رو با حرارت بیشتر ریبال کردم دیدم تصویر اومد و درست شد و بستم و دادم به مشتری گفتم 2-3 روز تست کن اگه مشکلی نداشت اونوقت پولش رو حساب میکنیم.
اینجا هم پستش هست:

http://www.irantk.ir/irantk49177/

خلاصه بعد یه سال دوباره لپ تاپ اومد پیشم با همون مشکل!!!!!
تمام اون کار ها رو دوباره انجام دادم، نمیدونم چرا روی بایوسش شک داشتم خیلی، چند تا بایوس روش تست کردم که استاد عزیز
A.R.T تو این مشکل خیلی بهم لطف داشتن و کمکم کردند.
خلاصه 10-15 روزی وقتم رو گرفت و فکرم رو داغون کرد ولی اصلا به هیچ وجه دیگه تصویر نمیداد.
تو این پروسه تعمیر چون برد زیاد جا به جا کردم فلت خروجی VGA چند تا پایش قطع شد و عوضش کردم.
چند بار فلت پاور رو هم تست بازر زدم که قطع نشده باشه ولی هر بار میدیدم سالمه، با خودم گفتم بهتره همه چیز رو از اول شروع کنم پس این فلت رو هم تعویض میکنم.
وقتی داشتم فلت رو با هویه ار برد جدا میکردم دیدم یکی از پایه هاش قطع شد، بعد دیدم چند تا از پایه هاش شل شده و داره قطع میشه!!!!
سرتون رو درد آوردم ولی در کمال نا باوری لپ تاپ با تعویض فلت درست شد و سال قبل در واقع من بخاطر هیچی از مشتری پول گرفتم، بخاطر همین این بار ازش چیزی دریافت نکردم.
امیدوارم این تجربه به دوستان کمک کرده باشه.
با تشکر فراوان از تمامی اساتید بزرگوار این انجمن #$V686

اساتید لطفا پست شماره 8 رو پاک کنید چون ایراد رو اشتباه تشخیص داده بودم و ممکنه دوستان دچار سر در گمی بشن، با تشکر.

آخرین ویرایش:

peymanelec

کاربر vip
کاربر
بنده لپ تاپ مدل Acer Aspire 5734Z مشتری اورده که روشن نمیشه
باطری و اداپتور چک شده که ولتاژ خروجی دارند -
ولی ولتاژ
باطری بایوس 2/6 ولت میباشد
ای سی BIOS 3.3 ولت رو دارد
ولی کلید سویچ رو که فشار میدم لپ تاپ
روشن نمیشه
I/O به شماره KB926QF D3 داغ نمیکنه و IC BATTRY CHRGER به شماره BQ 24751A هم ولتاژ 19 ولت رو داره و داغ نمیکنه , چیپ جنوبی به شماره AF
82801 IBMداغ نمیکنه

attachment.php
attachment.php
attachment.php

با تعویض باطری بایوس و پروگرام بایوس مشکل حل شد

kiyanmz

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-08-21
469
2,412
مازندران . بابل
با سلام خدمت اساتید.
لپ تاپ Asus مدل N 43S اومد برام که با باطری روشن میشد و تصویر نداشت و همچنین به محض اتصال شارژر خود به خود روشن میشد ولی تصویر نمیداد.
گرافیک به شدت گرم میکرد، چیپ جنوبی هم همینطور.
چون با اتصال شارژر خود به خود روشن میشد با فرمایش یکی از اساتید شروع کردم به تست موسفت های مدار ورودی شارژ ولی موردی ندیدم.
روی GPU فشار آوردم تاثیری نداشت، روی SB فشار آوردم باز هم هیچی به هیچی، جالب این که مشتری (همکار) که برام اورده بود گفت چیپشو برام عوض کن!!!!!!!!!!
امروز یکی ا اساتید بزرگوار IranTK جناب استاد A.R.T به دادم رسید که من همیشه مدیونشونم، بعد از یه سری راهنمایی که فرمودند دیدیم ولتاژ ها همه درستند ولی باز هم تصویر بی تصویر. اولین حرف استاد و دوست و برادر بزرگوارمون با کاربری
A.R.T این بود که فعلا چیپ رو کار نداشته باش!!!
درست هم بود، با پروگرم بایوس تمام مشکلات حل شد!!!! حتی مشکل اتو سوئیچ.
باز هم تشکر میکنم از همه ی دوستان و اساتید بزرگوار این سایت بزرگ و مفید خصوصا دوست بزرگوار A.R.T
که بی منت این بار بزرگ علمی خودشون رو در اختیار کاربران کم تجربه ای مثل من قرار میدن.
با تشکر.

saroveh

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2011-09-19
1,328
4,843
sari
با سلام یک لب تاب دل مدل inspiron 1525 برای من اوردن که مشکل خاموش شدن بعد از چند ثانیه داشت و عد از ولتاژ گیری از مادر برد دیدم ولتاژ درستن و سی پی یو هم گرم میشه با تعویض بایوس که از همین انجمن گرفتم مشکل حل شد امیدوارم برای دوستان که همین مشکل و دارن به عنوان تجربه مفید باشه باتشکر

sonic2

کاربر
2012-08-16
169
458
با سلام خدمت اساتید محترم
یک لپ تاپ دل 1015 واسم امد که باطری رو شارژ نمیکرد . آی سی بایوس رو
با فایل موجود در سایت پروگرام کردم مشکل حل شد و کیبرد دقیقا کار میکنه ولی
با فشردن هر کلید یه صدای بوق میده
با کمی تمرکز تونستم راهشو پیدا کنم
به محضی که کلید پاور رو میزنید کلیدهای fn+x رو فشار بدید
بعد مجدد که ریست کنین مشکل حل میشه