آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

درخواست: تبدیل ترانس قدیمی و سلکتوری پشت کنتور به ترانس جوشکاری ac

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,799

درود فراوان خدمت استاد گرامی و دیگر کاربران همچنبن جناب مجید و امیر سجاد عزیز که همیشه مشوق بنده بودند
عذرخواهی میکنم اگر گزارش کار کمی طولانی گشت
با لطف و راهنمایی و کمک استاد غزال عزیز
ترانس ۲ کیلو واتی سلکتوری پشت کنتور قدیم رو تبدیل به دستگاه جوشکاری نمودم

ترانس دیگری نیز در سایز بزرگتر یعنی ۴ کیلو واتی موجود میباشد که در حال تبدیل میباشد
یکی از دوستان که لطف بسیاری داشتند بعنوان هدیه برای بنده ارسال نمودند
ناگفته نماند اصرار بسیاری داشتند که نام ایشان را بازگو ننمایم
لذا جا دارد تشکر فراوانی از ایشان بعمل آورم

فعلا تصویری از ترانس آپلود مینمایم و گزارش و روند کار رو در پستهای آتی به اشتراک خواهم گذاشت

لازم به ذکر میباشد این تجربه اولین تجربه جوشکاری بنده میباشد که فقط در حد تست کردن بود
لذا تصویر جوش کاری بدون انبر و کابل مخصوص گرفته شده و همانطور که در تصویر نیز پیداست دو سر ثانویه خروجی ترانس رو توسط دو انبر قفلی محکم نموده و فقط جهت تست آزمایش گردیده
مابقی گزارش در پست آتی

پایدار باشید

درود
آفرین

اولا بسیار تمیز و عالی پیچیدی
ثانیا با توجه به اینکه قصد داری از این ترانس جوش برای امور شخصی استفاده کنی لذا بسیار ارزشمندتر از ترانس های قویتر است
زیرا حجم و وزن آن بسیار کمتر از ترانس ۴ یا ۵ کیلو است
بطوریکه اهل فن و صاحبنظران مربوطه باور نمیکنند ترانس ۲ کیلو وات قادر به جوشکاری با این کیفیت باشه
البته منم تصور نمیکردم با این کیفیت عملی بشه
اما ازآنجاکه بنحو ایده آلی از حجم ترانس استفاده کردی و حداکثر تعداد دور ممکن را به ترانس تحمیل کردی که از عهده هر گسی برنمیاد لذا ترانس بینظیری شده و امیدوارم همیشه با همین شدت شاهد توفیقات ارزنده شما باشیم.
آفرین
سپاس و تقدیر

ضمنا میتونی از ابتدای ردیف آخر هم انشعابی جهت نقطه جوش بگیری
مضافا که اگه تعداد دور ثانویه یک یا دو دور کمتر بشه اشکالی نداره و چه بسا بهتر هم هست.
زیرا این جوشکاری با کمترین آمپر است که مقداری زیاد بنظر میرسه و اگه حداقل آمپر کمی کمتر بشه بهتره
و برای افزایش آمپر میتونی از سلکتور استفاده کنی.

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,703
10,216
گنبد کاووس
درود
آفرین

ثانیا با توجه به اینکه قصد داری از این ترانس جوش برای امور شخصی استفاده کنی لذا بسیار ارزشمندتر از ترانس های قویتر است
زیرا حجم و وزن آن بسیار کمتر از ترانس ۴ یا ۵ کیلو است.
البته تصور نمیکردم با این کیفیت به انجام برسه
اما ازآنجاکه بنحو ایده آلی از حجم ترانس با حداکثر تعداد دور ممکن استفاده کردی لذا ترانس بینظیری شده و امیدوارم همیشه با همین شدت شاهد توفیقات ارزنده شما باشیم.
آفرین
سپاس و تقدیر

سپاسگزارم استاد
لطف عالی مزید بر علت میباشد
استاد واقعا هم عالی و بینظیر شده
حجم کم و وزن بسیار پایین اون هم با توجه به ترانس و هسته آهنی بودن واقعا خیره کننده میباشد

بلاخره چیزی که همیشه دنبالش بودم رو به لطف شما بدست آوردم
استاد باور فرمایید چنان قدرتی داره که خودم شکه شدم
من سیم جوش نمره ۲ استفاده کردم که به سرعت ذوب میشد با احتمال بسیار قوی آمپر خیلی بالایی داره و به راحتی میتونه سیم جوش نمره ۴ رو هم جوابگو باشه

استاد هنگام جوش دادن و تست کردن آهن مورد تستم رو ذوب میکرد و زیاد نمیتونستم سیم جوش رو یکجا نگه دارم
خیلی قوی و دور از انتظار میباشد

سپاسگزار و مدیون میباشم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,799
سپاسگزارم استاد
لطف عالی مزید بر علت میباشد
استاد واقعا هم عالی و بینظیر شده
حجم کم و وزن بسیار پایین اون هم با توجه به ترانس و هسته آهنی بودن واقعا خیره کننده میباشد

بلاخره چیزی که همیشه دنبالش بودم رو به لطف شما بدست آوردم
استاد باور فرمایید چنان قدرتی داره که خودم شکه شدم
من سیم جوش نمره ۲ استفاده کردم که به سرعت ذوب میشد با احتمال بسیار قوی آمپر خیلی بالایی داره و به راحتی میتونه سیم جوش نمره ۴ رو هم جوابگو باشه

استاد هنگام جوش دادن و تست کردن آهن مورد تستم رو ذوب میکرد و زیاد نمیتونستم سیم جوش رو یکجا نگه دارم
خیلی قوی و دور از انتظار میباشد

سپاسگزار و مدیون میباشم

درود

با توجه به اینکه ثانویه ۴ ردیف است بهتر بود در ردیف دوم و ردیف آخر یک درمیان بدون وارنیش میبود
یعنی در ردیف دوم یک دور با وارنیش و دور کناری بدون وارنیش و مجددا با وارنیش و بدون وارنیش.
و در ردیف سوم بکلی با وارنیش
و در ردیف آخر هم مانند ردیف دوم یکدرمیان بدون وارنیش

در اینصورت علاوه بر بهره مندی ایده آلتر از فضا ضمنا موجب خنک شدن سیم ها نیز میشد و سیم های فاقد روکش به تهویه بقیه سیم ها نیز کمک میکرد.
البته نیاز به یک فن داره که بسمت ترانس باد بزنه و نه مکش هوای ترانس

سپاس و تقدیر

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,703
10,216
گنبد کاووس
درود

با توجه به اینکه ثانویه ۴ ردیف است بهتر بود در ردیف دوم و ردیف آخر یک درمیان بدون وارنیش میبود
یعنی در ردیف دوم یک دور با وارنیش و دور کناری بدون وارنیش و مجددا با وارنیش و بدون وارنیش.
و در ردیف سوم بکلی با وارنیش
و در ردیف آخر هم مانند ردیف دوم یکدرمیان بدون وارنیش

در اینصورت علاوه بر بهره مندی ایده آلتر از فضا ضمنا موجب خنک شدن سیم ها نیز میشد و سیم های فاقد روکش به تهویه بقیه سیم ها نیز کمک میکرد.
البته نیاز به یک فن داره که بسمت ترانس باد بزنه و نه مکش هوای ترانس

سپاس و تقدیر

استاد خودتون بهتر میدونید بنده اصلا از این قبیل کارها انجام نداده ام و بابت علاقه به تازگی وارد این قبیل کارها گشته ام
لذا تجربه و مهارتی نیز ندارم

واز همه بدتر اینکه هیچ گونه ابزاری هم ندارم لذا اصولا اینجور کارها رو با استفاده از تجربه شما و کمی هم خلاقیت خودم انجام میدهم

بعنوان مثال بدون هیچ گونه دستگاهی این ترانس رو پیچیدم
فقط گیره ابتکاری درست کردم که کمی راحت تر بتونم کار کنم با این وجود کاملا سفت و محکم و منظم پیچیدم

۲۰۱۹۱۰۲۳_۱۷۴۴۳۸.jpg

۲۰۱۹۱۰۲۳_۱۷۴۵۳۸.jpg

۲۰۱۹۱۰۲۳_۱۷۴۸۱۹.jpg

۲۰۱۹۱۰۲۳_۱۷۴۹۲۱.jpg

در مورد فن هم حتما دوتا فت قوی واسش در نظر خواهم گرفت
فن اوراقی زیاد دارم . هم تهویه و هم بادبزن قرار میدم

استاد فرمودید نقطه جوش ؟
به چه صورت باید بعنوان نقطه جوش استفاده گردد ؟
اتفاقا اگر بشود نقطه جوش هم درست کرد حاظر هستم این رو مختص به نقطه جوش نمایم و ترانس ۴ کیلو واتی رو هم که هدیه باارزشی از سمت عزیزی در همین انجمن بهم رسیده رو تبدیل به جوشکاری نمایم

باز هم هر طور که شما صلاح بدونید

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,703
10,216
گنبد کاووس
درود...
فرمودید:
ضمنا میتونی از ابتدای ردیف آخر هم انشعابی جهت نقطه جوش بگیری
مضافا که اگه تعداد دور ثانویه یک یا دو دور کمتر بشه اشکالی نداره و چه بسا بهتر هم هست.

منظور از ابتدای ردیف آخر یعنی همون سیم خروجی ثانویه میشه درست میگم؟

خوب حالا یک انشعاب بگیرم و بعد سیم بعدی کدام خواهد شد

استاد اگر نقطه جوش هم بشه ساخت دیگه .....
نمیدونم چی بگم
خیلی عالی میشه استاد
استاد واقعا بینظیر و تک هستید واقعا ممنونم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,799
استاد خودتون بهتر میدونید بنده اصلا از این قبیل کارها انجام نداده ام و بابت علاقه به تازگی وارد این قبیل کارها گشته ام
لذا تجربه و مهارتی نیز ندارم

واز همه بدتر اینکه هیچ گونه ابزاری هم ندارم لذا اصولا اینجور کارها رو با استفاده از تجربه شما و کمی هم خلاقیت خودم انجام میدهم

بعنوان مثال بدون هیچ گونه دستگاهی این ترانس رو پیچیدم
فقط گیره ابتکاری درست کردم که کمی راحت تر بتونم کار کنم با این وجود کاملا سفت و محکم و منظم پیچیدم

مشاهده فایل‌پیوست 160251

مشاهده فایل‌پیوست 160252

مشاهده فایل‌پیوست 160253

مشاهده فایل‌پیوست 160254

در مورد فن هم حتما دوتا فت قوی واسش در نظر خواهم گرفت
فن اوراقی زیاد دارم . هم تهویه و هم بادبزن قرار میدم

استاد فرمودید نقطه جوش ؟
به چه صورت باید بعنوان نقطه جوش استفاده گردد ؟
اتفاقا اگر بشود نقطه جوش هم درست کرد حاظر هستم این رو مختص به نقطه جوش نمایم و ترانس ۴ کیلو واتی رو هم که هدیه باارزشی از سمت عزیزی در همین انجمن بهم رسیده رو تبدیل به جوشکاری نمایم

باز هم هر طور که شما صلاح بدونید

درود

بسیار عالی

همین ترانس با قابلیت جوشکاری میتونه برای نقطه جوش هم استفاده بشه و در پست های اخیر گفتم که باید چکار کنی .
ردیف آخر یعنی بالاترین ردیف انتهای سیم ثانویه مثلا از سمت چپ ترانس خارج شده . حالا کافیه در همان آخرین ردیف ولی از سمت راست ترانس هم یک انشعاب بگیری که حدود ۱۰ ولت بده و برای نقطه جوش استفاده کنی

بعبارت دیگر وقتی ردیف آخر را می پیچی در اولین دور آخرین ردیف ، یک انشعاب بگیر یعنی سیم قوی دیگری به آن لحیم کن و ردیف آخر را بپیچ .

حالا اون انشعاب و انتهای ثانویه حدود ۱۰ ولت یا کمی بیشر میده و این دو سیم برای نقطه جوش مناسبه
و برای جوشکاری هم شبیه حالت فعلی ابتدای ثانویه و انتهای آن برای جوشکاری قابل استفاده است.
به نظر من با توجه به کیفیتی که برای ترانس ۲ کیلو بدست آوردی نیاز به تبدیل ۴ کیلو برای جوشکاری نداری.

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,703
10,216
گنبد کاووس
درود

بسیار عالی

همین ترانس با قابلیت جوشکاری میتونه برای نقطه جوش هم استفاده بشه و در پست های اخیر گفتم که باید چکار کنی .
ردیف آخر یعنی بالاترین ردیف انتهای سیم ثانویه مثلا از سمت چپ ترانس خارج شده . حالا کافیه در همان آخرین ردیف ولی از سمت راست ترانس هم یک انشعاب بگیری که حدود ۱۰ ولت بده و برای نقطه جوش استفاده کنی

بعبارت دیگر وقتی ردیف آخر را می پیچی در اولین دور آخرین ردیف ، یک انشعاب بگیر یعنی سیم قوی دیگری به آن لحیم کن و ردیف آخر را بپیچ .

حالا اون انشعاب و انتهای ثانویه حدود ۱۰ ولت یا کمی بیشر میده و این دو سیم برای نقطه جوش مناسبه
و برای جوشکاری هم شبیه حالت فعلی ابتدای ثانویه و انتهای آن برای جوشکاری قابل استفاده است.
به نظر من با توجه به کیفیتی که برای ترانس ۲ کیلو بدست آوردی نیاز به تبدیل ۴ کیلو برای جوشکاری نداری.

سپاس

درود بیکران

آفرین

به نظر من با توجه به کیفیتی که برای ترانس ۲ کیلو بدست آوردی نیاز به تبدیل ۴ کیلو برای جوشکاری نداری

۲۰۱۹۱۰۲۳_۱۹۱۹۳۱.png

استاد من دیوونه و کشته مرده این تعاریف و آفرین گفتن های شما هستم
حس برتری و قبولی و تایید به آدم دست میده و روحیه شور و نشاط و خلاقیت رو در آدم تقویت میکنه

واقعا مدیون و ممنونم که مورد لطف و عنایت و توجه شما قرار گرفتم و به خودم میبالم

سپاسگزارم

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,703
10,216
گنبد کاووس
استاد عزیزم
در مورد نقطه جوش هیچگونه اطلاعاتی ندارم ، اینکه چگونه کار میکند ،
اینکه با چند ولت کار میکند
اینکه به سیمهای خروجی چه چیزی متصل میگردد

اینکه بابت جوش دادن نقطه چه ابزاری نیاز دارد مثلا مثل جوشکاری آیا سیم جوش میخواهد؟
و در کل تا چه قدرت جوش نقطه ای رو میتونم از این ترانس انتظار داشته باشم ؟

بابت مهار سیم باید چیکار کنم
روی خود اینگونه دستگاهها شبیه به دو فک بالا و پایین میباشد اگر مقدور باشد توضیحی عنایت فرمایید

ضمنا الان ترانس ۲ کیلو واتی بنده خروجیش ایزوله محسوب میشود چون اولیه و ثانویه کلا مستقل گردیدند
درسته استاد ؟
آیا نیازی به Dc نمودن ولتاژ هم داره یا خیر ؟

استاد الان موظوعی یادم افتاد که فراموش شده بود

بنده از سیم پیچهای ترانس کلا ۳ ردیف رو باز نمودم و قبل از پیچیدن سیم کلفت ثانویه جهت اطمینان یک پارچه نخی جنس خوب ( به راحتی نمیسوزه و اصولا باهاش نوک هویه رو تمیز میکنم )روی سیمهای اولیه کاملا قرار دادم و سیم ثانویه رو روری اون پیچیدم
آیا از نظر تبادل حرارت مشکلی ایجاد نمیکند
آیا منظور همین میباشد؟
دو سیم زرد رنگ در بالا منظور خروجی ثانویه میباشد
و در پایین سیم زرد رنگ همان انشعاب مورد اشاره شما میباشد که از همین قسمت باید انشعاب بگیرم
درسته ایتاد؟ ِ۲۰۱۹۱۰۲۳_۲۰۰۳۴۰.jpgسپاسگزارم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,799
استاد عزیزم
در مورد نقطه جوش هیچگونه اطلاعاتی ندارم ، اینکه چگونه کار میکند ،
اینکه با چند ولت کار میکند
اینکه به سیمهای خروجی چه چیزی متصل میگردد

اینکه بابت جوش دادن نقطه چه ابزاری نیاز دارد مثلا مثل جوشکاری آیا سیم جوش میخواهد؟
و در کل تا چه قدرت جوش نقطه ای رو میتونم از این ترانس انتظار داشته باشم ؟

بابت مهار سیم باید چیکار کنم
روی خود اینگونه دستگاهها شبیه به دو فک بالا و پایین میباشد اگر مقدور باشد توضیحی عنایت فرمایید

ضمنا الان ترانس ۲ کیلو واتی بنده خروجیش ایزوله محسوب میشود چون اولیه و ثانویه کلا مستقل گردیدند
درسته استاد ؟
آیا نیازی به Dc نمودن ولتاژ هم داره یا خیر ؟

استاد الان موظوعی یادم افتاد که فراموش شده بود

بنده از سیم پیچهای ترانس کلا ۳ ردیف رو باز نمودم و قبل از پیچیدن سیم کلفت ثانویه جهت اطمینان یک پارچه نخی جنس خوب ( به راحتی نمیسوزه و اصولا باهاش نوک هویه رو تمیز میکنم )روی سیمهای اولیه کاملا قرار دادم و سیم ثانویه رو روری اون پیچیدم
آیا از نظر تبادل حرارت مشکلی ایجاد نمیکند

آیا منظور همین میباشد؟
دو سیم زرد رنگ در بالا منظور خروجی ثانویه میباشد
و در پایین سیم زرد رنگ همان انشعاب مورد اشاره شما میباشد که از همین قسمت باید انشعاب بگیرم
درسته ایتاد؟ ِمشاهده فایل‌پیوست 160263سپاسگزارم

درود

سیم هایی که با قلم زرد مشخص کردی درسته
یعنی انشعابی برای سیم نقطه جوش پیش بینی کن بعدا الکترودهای انرا درست میکنی
برای یک سیمی که برای نقطه جوش باید اضافه کنی
فرض کن ۴ ردیف پیچیدی که هر ردیف ۲۰ دور است
۲۰ دور اخر برای نقطه جوش مناسبه که یک سیم آن انتهای ثانویه میشه و برای جوش هم استفاده میشه و سیم دیگر ۲۰ دور عقب تر یعنی ابتدای ردیف چهارم است که باید سیم ضخیمی به این نقطه لحیم کنی.

یعنی دو سیم برای ۲۰ دور اخر هم پیش بینی کن که درواقع یک سیم اضافه کنی دو سیم نقطه جوش را داری

اگه ردیف آخر ۱۵ دور هست دو سر برای ۱۵ دور کافی است .
یعنی علاوه بر حدود ۶۰ ولت جوشکاری ضمنا حدود ۱۲ یا ۱۰ ولت هم برای نقطه جوش نیازه.
هر جوری راحت تری این ۱۰ ولت را آماده کن و اگه نقطه جوش نیاز نداری فراموش کن.
بقیه مواردی که انجام دادی و سوال کردی هر کاری انجام دادی اشکالی نداره
اگه ولتاژ نقطه جوش را با سوزن در محلی انتخاب کنی که حدود ۱۲ ولت باشه برای شارژ باطری و استفاده در تعمیرگاه هم مفید خواهد شد.
یعنی انتهای ثانویه را به یک پروب ولتمتر متصل کن و پروب دیگر را با سوزن به داخل وارنیش ها فرو کن تا ۱۲ ولت را پیدا کنی.

ضمنا ثانویه ایزوله است.

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا