آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

درخواست: تبدیل ترانس قدیمی و سلکتوری پشت کنتور به ترانس جوشکاری ac

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,799
بسیار ممنونم

این تصویر رو شما قبلا زحمتش کشیده بودید و در انجمن قرار داده بودید آیا منظور شما از اینکه فرمودید باید به ترتیب خاصی بپبچم به همین شکل میباشد ( چوب کبریتها سیم میباشد )
فقط بجای چوبها سیم قرار میگیره
درسته؟
مشاهده فایل‌پیوست 159700
سپاس

درود

چون این روش ابتکاری میتونه استفاده عمومی داشته باشه و بین پست های این تاپیک بسادگی قابل مشاهده نبود در تاپیک مستقل زیر مطرح کردم تا بیشتر دیده بشه.

https://www.irantk.ir/threads/103124-سیم-پیچی-ابتکاری-برای-ارتقاء-کیفیت-ترانس-جوشکاری-ac
لذا اگه سیم آلومینیوم نخریدی و پارچه نسوز هم پیدا کردی میتونی با این روش بپیچی که خیلی موثره و فضای کمتری اشغال میکنه
فقط ابتدا یک لایه پارچه نسوز روی اولیه بپیچ که اولیه و ثانویه کاملا عایق بشه.
ضمنا لازم نیست که پارچه آتیش نگیره بلکه مانند پارچه پلاستیکی نباشه که با اندکی حرارت مچاله و جمع بشه

پارچه نسور نازک که داخل آتیش هم کمترین صدمه ای نبینه وجود داره
پارچه ای که من تهیه کرده بودم مربع مربع کوچک داخل پارچه دیده میشد شبیه توری ولی فشرده بود
سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,703
10,218
گنبد کاووس
سلام استاد مهربانم ودوست خوبم آقا حبیب اگر از سیم الومینیومی میخوای استفاده کنی برای جریان دهی برابر با سطح مقطع الومینیوم 1.66 برابر مس انتخاب کن .دوست خوبم

ممنون عزیرم محبت کردید
صبح سیم نمره ۴ آلومینیومی تهیه کردم اگر بتونم و فضای ترانس اجازه بده تنگش یه سیم مسی نازکتر هم میزنم که کمکی باشه
اتفاقا امروز گرفتار بودم والان کارهام تموم شد ولی میخوام امشب بپیچم
ببینیم چطور میشه
اگه فضا اجازه نداد مجبورم باز کنم و سیم آلومینیوم رو تنهایی بپیچم
حقیقتا از نظر فضا محدودیت دارم و انتخاب نمره بالاتر مقدور نیست
ولی تا نبندم نشون نمیده که امشب معلوم میشه چند مّرده حلاجه

سپاسگزارم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,799
سلام استاد مهربانم ودوست خوبم آقا حبیب اگر از سیم الومینیومی میخوای استفاده کنی برای جریان دهی برابر با سطح مقطع الومینیوم 1.66 برابر مس انتخاب کن .دوست خوبم

درود
آفرین
اگه جدولی که از منبع اینترنتی منعکس کردم درست باشه دقیقا باید سطح مقطعش ۱.۶ سطح مقطع مس باشه و درواقع قطرش ۱.۲۶ قطر مس باشه
یعنی مثلا آلومینیوم با قطر ۵ برابر با مس با قطر ۴ هست.
و آلومینیوم با قطر ۴ برابر مس با قطر ۳.۱۷

سپاس

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
2018-07-10
1,217
4,305
ایران
استاد مهربانم سیم نمره 4 مسی با جریان دهی مساوی با الومینیوم میشه 4*1.66 =6.44 میشه. وطبق سیم نمره ها میشه سیم نمره 10 استاد
استاد خوبم اگر اشتباه بود اگر امکان داشته باشه توضیح دهید.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,799
استاد مهربانم سیم نمره 4 مسی با جریان دهی مساوی با الومینیوم میشه 4*1.66 =6.44 میشه. وطبق سیم نمره ها میشه سیم نمره 10 استاد

درود

درسته ولی سیم ها رو در بازار با سطح مقطع معرفی نمیکنن
فقط با قطر سیم میشناسن
وقتی میگن سیم ۴ یعنی قطرش ۴ میلیمتره
محاسبه شما برای سطح مقطعه نه قطر

منظور شما از نمره ۱۰ چیه
ضمنا حاصل ضرب هم کمی اشتباه کردی و با اعداد خودت ۶.۶۴ میشه
مضافا که تصور میکنم اگه جدولی که استفاده کرده ام و رسانایی آلومینیوم ۶۲۵. باشه و درست باشه دراینصورت ۱.۶ برابر درسته نه ۱.۶۶ برابر
شما رسانایی آلومینیوم را بجای ۶۲۵. مقدار ۶. برابر محسوب کردی که اگه منبع معتبری داری اعلام کن

سپاس

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
2018-07-10
1,217
4,305
ایران
درود

فقط با قطر سیم میشناسن

منظور شما از نمره ۱۰ چیه
مضافا که تصور میکنم اگه جدولی که استفاده کرده ام درست باشه ۱.۶ برابر درسته نه ۱.۶۶ برابر

سپاس

بله استاد خوبم درسته ممنونم متشکرم

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
2018-07-10
1,217
4,305
ایران
درود

فقط با قطر سیم میشناسن

منظور شما از نمره ۱۰ چیه
مضافا که تصور میکنم اگه جدولی که استفاده کرده ام و رسانایی آلومینیوم .۶۲۵ باشه و درست باشه ۱.۶ برابر درسته نه ۱.۶۶ برابر
شما رسانایی آلومینیوم را ۶. برابر محسوب کردی که اگه منبع معتبری داری اعلام کن

سپاس

بله استاد خوبم منبع معتبری که ندارم .این 1.66 را یکی از اساتید دانشگاه یادم داده بود جهت تبدیل کابل مسی به الومینیومی مثلا کابل مسی 1.5 میشه 1.5 *1.66=2.49 میشه و طبق استاندارد سیم ها میشه نمره سیم 2.5 الومینیومی
استاد عزیزم 6.64 درسته اشتباه تایپی بود .منظورم از سیم نمره 10 مثلا سیم 1.5 و2.5و4و6و10و...است

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,703
10,218
گنبد کاووس

درود فراوان خدمت استاد گرامی و دیگر کاربران همچنبن جناب مجید و امیر سجاد عزیز که همیشه مشوق بنده بودند
عذرخواهی میکنم اگر گزارش کار کمی طولانی گشت
با لطف و راهنمایی و کمک استاد غزال عزیز
ترانس ۲ کیلو واتی سلکتوری پشت کنتور قدیم رو تبدیل به دستگاه جوشکاری نمودم

ترانس دیگری نیز در سایز بزرگتر یعنی ۴ کیلو واتی موجود میباشد که در حال تبدیل میباشد
یکی از دوستان که لطف بسیاری داشتند بعنوان هدیه برای بنده ارسال نمودند
ناگفته نماند اصرار بسیاری داشتند که نام ایشان را بازگو ننمایم
لذا جا دارد تشکر فراوانی از ایشان بعمل آورم

فعلا تصویری از ترانس آپلود مینمایم و گزارش و روند کار رو در پستهای آتی به اشتراک خواهم گذاشت

لازم به ذکر میباشد این تجربه اولین تجربه جوشکاری بنده میباشد که فقط در حد تست کردن بود
لذا تصویر جوش کاری بدون انبر و کابل مخصوص گرفته شده و همانطور که در تصویر نیز پیداست دو سر ثانویه خروجی ترانس رو توسط دو انبر قفلی محکم نموده و فقط جهت تست آزمایش گردیده
مابقی گزارش در پست آتی

پایدار باشید

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,703
10,218
گنبد کاووس

درود فراوان خدمت استاد گرامی و دیگر کاربران همچنبن جناب مجید و امیر سجاد عزیز که همیشه مشوق بنده بودند
عذرخواهی میکنم اگر گزارش کار کمی طولانی گشت
با لطف و راهنمایی و کمک استاد غزال عزیز
ترانس ۲ کیلو واتی سلکتوری پشت کنتور قدیم رو تبدیل به دستگاه جوشکاری نمودم

ترانس دیگری نیز در سایز بزرگتر یعنی ۴ کیلو واتی موجود میباشد که در حال تبدیل میباشد
یکی از دوستان که لطف بسیاری داشتند بعنوان هدیه برای بنده ارسال نمودند
ناگفته نماند اصرار بسیاری داشتند که نام ایشان را بازگو ننمایم
لذا جا دارد تشکر فراوانی از ایشان بعمل آورم

فعلا تصویری از ترانس آپلود مینمایم و گزارش و روند کار رو در پستهای آتی به اشتراک خواهم گذاشت

لازم به ذکر میباشد این تجربه اولین تجربه جوشکاری بنده میباشد که فقط در حد تست کردن بود
لذا تصویر جوش کاری بدون انبر و کابل مخصوص گرفته شده و همانطور که در تصویر نیز پیداست دو سر ثانویه خروجی ترانس رو توسط دو انبر قفلی محکم نموده و فقط جهت تست آزمایش گردیده
مابقی گزارش در پست آتی

پایدار باشید
درود...
۲۰۱۹۱۰۲۳_۱۶۳۸۴۹.jpg۲۰۱۹۱۰۲۳_۱۶۴۱۲۰.jpg۲۰۱۹۱۰۲۳_۱۴۴۷۳۱.jpg

آخرین ویرایش:
بالا