آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: تبدیل ترانس قدیمی و سلکتوری پشت کنتور به ترانس جوشکاری ac

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,690
10,184
گنبد کاووس
درود
استاد عزیزم
بنده همواره تمایل دارم کارهایی که انجام میدم رو به بهترین شیوه انجام دهم
و بعبارتی یا کاری رو انجام نمیدهم ویا به بهترین شکلش انجام میدهم
البته خیلی مواقع هم اتفاق افتاده که خسارت قابل توجهی متحمل گشتم ولی از اونجاییکه
ترک عادت موجب مرض میباشد بنده نیز باید انجام دهم حتی اگر مشکوک به خسارت نیز هنگام باز و بست مجدد باشد
از اونجاییکه به ترانس موصوف هنگام سیم پیچی فشار مضاعفی وارد نموده بودم ( البته مچ دست خودم نیز داغون شد ولی ارزشش رو داشت و داره )
و سیمها رو زورچپون نموده بودم هنگام جایگذاری هسته متاسفانه سیمها با وجود وارنیش نسوز باز هم کمی زخمی شدند طوری که احتمال اتصال با هسته رو تقویت میکرد
لذا با وجودیکه به خوبی هم جواب گرفتم و جوشکاری نیز نمودم
با این وجود دلم چرکین بود
از این جهت بابت ترمبم سیمهای زخمی مجدد هسته رو باز نمودم و سیمها رو ترمیم نمودم
این سری هنگام جمع نمودن هسته ترفندی اجرا نمودم که دیگر سیمها زخمی نگردند
در تصویر زیر اگر به سیمها دقت نمایید متوجه عرایض بنده خواهید گشت
بخش چپ و راست ، بالا و پایین بازو کاملا متصل به سیمها میباشد

A[CH] ۲۰۱۹۱۰۲۵_۲۰۴۱۳۶.png
تا چند دقیفه دیگر در پست بعد گزارش خواهم نمود
سپاس از استاد گرامی

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,690
10,184
گنبد کاووس
مشاهده فایل‌پیوست 160290[ATTA[H]

درودی دیگر
همانطور که عرض نمودم فشار مضاعف هنگام سیم پیچی برای نهایت استفاده از حداقل فضای ترانس باعث شد هسته به سختی جاگذاری گردد این عامل مسبب زخمی شدن سیم های ثانویه گردید

لذا برای فضای چپ و راست هسته روی سیمپیچ فیلم رادیولوژی تهیه نمودم طوری کاملا عایق گردید و اگر صد بار دیگر هم باز و بسته گردد و یا اگر هسته را با نهایت بی دقتی و عجله هم جاگذاری نماییم محاله سیمها زخمی گردند

واما مهمترین و حساس ترین بخش یعنی بازوی بالا و پایین هسته میباشد که حجم بالای سیمپیچ مانع از نشست کامل دو تا E در مقابل همدیگر میگردد
لذا به ناچار باید توسط ضربه و با احتیاط کامل انجام گردد
ولی علارقم احتیاط کامل در سری قبل باز هم سیمها زخمی شده بودند لذا این بخش بسیار حساس میباشد
بنده در ابتدا این بخش رو هم توسط فیلم رادیولوژی عایق نمودم ولی باز هم به دلم ننشست
لذا در آخر تونستم با استفاده از یک دیسکت یا سی دی خراب و سوخته به خواسته مورد دلخواهم برسم
طوری که سی دی رو به صورت قالب خود قرقره برش دادم و جهت اطمینان روی سی دی رو هم مجدد یک لایه فیلم رادیولوژی چسبوندم .
از اونجاییکه جنس سی دی عایق و انعطاف پذیر میباشد از جهتی هم در مقابل ضربه تا حدود مورد نیاز مقاومت خواهد داشت
لذا به خوبی انجام وظیفه مینماید

۲۰۱۹۱۰۲۵_۱۹۴۸۰۸.jpg

۲۰۱۹۱۰۲۵_۱۹۴۷۳۲.jpg

سپاس از استاد عزیزم

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,690
10,184
گنبد کاووس
درود
بعد از ترمیم سیم مجدد سیمها رو مرتب نموده و اتفاقا فضای خالی بیشتری در دسترس قرار گرفت
طوری که مجدد توسط رشته سیم نازکی ولتاژ ۳۳ ولت مجزا بابت دو عدد فن که برای ترانس از قبل آماده نموده بودم هم پیچیدم
و چون باز هم فضا داشتم توسط سیم نمره یک ( سیم خود ترانس که ابتدا باز نموده بودم ) ولتاژ دوبل ۱۲ ولت ( یا ۲۴ تک ) نیز اضافه نمودم چقدر هم قوی میباشد غیر قابل وصف و انتظار میباشد
استاد عزیز:
توسط اطلاعات با ارزشی که به ما ارزانی داشتید دیگه ترانس مثل موم تو دستمه
و هر طور که بخوام باهاش بازی میکنم و ازش بهره میگیرم که مدیون شما میباشد
در پست بعد تعجب یکی از استادکاران قدیمی شهر در مورد ترانس فوق را بازگو خواهم نمود که متحیر از عملکرد این ترانس بود
بازگو نمودنش بی حکمت و خالی از لطف نخواهد بود

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,690
10,184
گنبد کاووس

هنگامی که بابت ترانس فوق به دنبال سیم نمره 4 در به در سیم پیچیهای شهر بودم و پیدا نمیکردم بادو تا از استادکاران قدیمی شهر آشنا شدم و یکی از اونها هر از گاهی هم میاد بهم سر میزنه و برام کار تعمیراتی هم میاره
اتفاقا این عزیزان قبلا ترانس جوش هم میپیچیدند ولی الان دیگه بابت آبدیت شدن ترانسهای جوشکاری به اینورتر دیگه به اون صورت ترانس جوش نمیپیچن

هر دو بزرگوار متفق القول اعلام نمودند کار بیهوده ای انجام میدی و مثال آب در هاون کوبیدن
و حسابی توی دلم رو خالی کرده بودن
دیروز صبح همان استاد کار اومد تعمیرگاه بنده و کاری برایم آورد
زمانیکه ترانس و جوشی که داده بودم رو بهش نشون دادن باورش نمیشد و گفت امکان نداره این خال جوش رو با این ترانس زپرتی و فسقلی زده باشی
متاسفانه ترانس رو بابت ترمیم سیم باز کرده بودم و نتونستن بهش نشون بدم و ثابت کنم
حالا هنگامیکه میخوام کار تعمیری رو بهش تحویل بدم تا اون موقع ترانس رو هم جمع میکنم
تا بیاد ببینه آب در هاون کوبیدن تبدیل شد به:

فلفل نبین چه ریزه
بشکن ببین چه تیزه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786

هنگامی که بابت ترانس فوق به دنبال سیم نمره 4 در به در سیم پیچیهای شهر بودم و پیدا نمیکردم بادو تا از استادکاران قدیمی شهر آشنا شدم و یکی از اونها هر از گاهی هم میاد بهم سر میزنه و برام کار تعمیراتی هم میاره
اتفاقا این عزیزان قبلا ترانس جوش هم میپیچیدند ولی الان دیگه بابت آبدیت شدن ترانسهای جوشکاری به اینورتر دیگه به اون صورت ترانس جوش نمیپیچن

هر دو بزرگوار متفق القول اعلام نمودند کار بیهوده ای انجام میدی و مثال آب در هاون کوبیدن
و حسابی توی دلم رو خالی کرده بودن
دیروز صبح همان استاد کار اومد تعمیرگاه بنده و کاری برایم آورد
زمانیکه ترانس و جوشی که داده بودم رو بهش نشون دادن باورش نمیشد و گفت امکان نداره این خال جوش رو با این ترانس زپرتی و فسقلی زده باشی
متاسفانه ترانس رو بابت ترمیم سیم باز کرده بودم و نتونستن بهش نشون بدم و ثابت کنم
حالا هنگامیکه میخوام کار تعمیری رو بهش تحویل بدم تا اون موقع ترانس رو هم جمع میکنم
تا بیاد ببینه آب در هاون کوبیدن تبدیل شد به:

فلفل نبین چه ریزه
بشکن ببین چه تیزه

درود

همواره موفق و موید باشی

سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,690
10,184
گنبد کاووس

درود
استاد گرامی :
از آنجاییکه شما مدیر میباشید و ابزار ویرایش نیز در اختیار دارید اگر صلاح میدونید پست 79 و 80 که اعلام نتیجه و جواب گرفتن از ترانس 2 کیلو واتی فوق میباشد
در پست 1 بنده طبق ویرایش اضافه نمایید
تا دوستان و کاربرانی که طی جستجو وارد تاپیک فوق میشوند سردرگم و معطل اعلام نتیجه نگردند
از اونجاییکه داشتن دستگاه جوشکاری نعمت بزرگی میباشد وداشتن دستگاه خوب و با کیفیت نیز نعمتی بزرگتر
بنده به شخصه بابت مشکلات عدیده اینورتر و سرویس و نگهداری تمایلی به دست یافتن اینورتر جوشکاری نداشتم
لذا همیشه ترجیح میدادم ترانس جوش داشته باشم
از جهتی دیگر ترانسها علارقم کیفیت مرغوب و قدرتمندی جوش‌،، و راحتی سرویس و نگهداری ،، و در یک کلام عمری بودن اون دارای معضل بزرگ حجم و اندازه بزرگ ووزن بالا و دشواری حمل و نقل میباشد

ولی حال که در شرایط موجود تونستیم توسط حجم و انداره و وزن پایین ترانس جوشی آماده نماییم طوری که براحتی جوابگوی نیازهای شخصی میباشد
این خیلی باارزش میباشد
لذا دوست دارم به راحتی در اختیار عموم نیز قرار گیرد تا همگان استفاده نمایند تمامی دعای خیر و اجر و پاداش کاربران و دوستانی هم که استفاده مینمایند تقدیم به شما میگردد که بانی و مسبب این امر گشتید و راهنمایی فرمودید

استاد گرامی گزارش فوق تا به اینجا تمام گشت و هسته جمع و جور و بسته شد
الان هیچ مشکلی نمیباشد سیمها نیز کاملا ترمیم و محکم کاری شد
حال گزارش پاسخ آخرین پست شما در رابطه با نقطه جوش میماند
که در پست بعد تقدیم خواهم نمود
و یا جهت دستیابی بهتر تاپیک مستقلی ایجاد نماییم
هر طور شما دستور دهید اجرا خواهد گردید
لطفا اعلام فرمایید

سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,690
10,184
گنبد کاووس
درود

سیم هایی که با قلم زرد مشخص کردی درسته
یعنی انشعابی برای سیم نقطه جوش پیش بینی کن بعدا الکترودهای انرا درست میکنی
برای یک سیمی که برای نقطه جوش باید اضافه کنی
فرض کن ۴ ردیف پیچیدی که هر ردیف ۲۰ دور است
۲۰ دور اخر برای نقطه جوش مناسبه که یک سیم آن انتهای ثانویه میشه و برای جوش هم استفاده میشه و سیم دیگر ۲۰ دور عقب تر یعنی ابتدای ردیف چهارم است که باید سیم ضخیمی به این نقطه لحیم کنی.

یعنی دو سیم برای ۲۰ دور اخر هم پیش بینی کن که درواقع یک سیم اضافه کنی دو سیم نقطه جوش را داری

اگه ردیف آخر ۱۵ دور هست دو سر برای ۱۵ دور کافی است .
یعنی علاوه بر حدود ۶۰ ولت جوشکاری ضمنا حدود ۱۲ یا ۱۰ ولت هم برای نقطه جوش نیازه.
هر جوری راحت تری این ۱۰ ولت را آماده کن و اگه نقطه جوش نیاز نداری فراموش کن.
بقیه مواردی که انجام دادی و سوال کردی هر کاری انجام دادی اشکالی نداره
اگه ولتاژ نقطه جوش را با سوزن در محلی انتخاب کنی که حدود ۱۲ ولت باشه برای شارژ باطری و استفاده در تعمیرگاه هم مفید خواهد شد.
یعنی انتهای ثانویه را به یک پروب ولتمتر متصل کن و پروب دیگر را با سوزن به داخل وارنیش ها فرو کن تا ۱۲ ولت را پیدا کنی.

ضمنا ثانویه ایزوله است.

سپاس

درود
سیمهای اولیه که به سلکتور متصل بودند ۶ ردیف بود که سه ردیف رو قبلا باز کرده و کنار گذاشته بودیم
الان اون سه سیم به ترتیب نسبت به سیم جدید ثانویه جوشکاری بدین صورت میباشد:
سیم اول 52 ولت سیم دوم 57 ولت و سیم سوم 60 ولت میباشد
هنگامی که به سیم یه ( 60ولتی ) متصل میکنم خیلی قوی میشه و خیلی داغ میکنه
این طبیعیه البته بدون بار تست کردم .
آبا زیر بار در حالت جوشکاری بیشتر داغ میشه؟
اگه ولتاژ نقطه جوش را با سوزن در محلی انتخاب کنی که حدود ۱۲ ولت باشه برای شارژ باطری و استفاده در تعمیرگاه هم مفید خواهد شد.
استاد تصویری که پیوست میکنم
و سیمی که نشون دادم و علامتگزاری نیز نمودم یکی 11.47ولت
و دیگری نیز 12.40 ولت میباشد
۲۰۱۹۱۰۲۵_۲۳۳۵۵۱.jpg

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
درود
سیمهای اولیه که به سلکتور متصل بودند ۶ ردیف بود که سه ردیف رو قبلا باز کرده و کنار گذاشته بودیم
الان اون سه سیم به ترتیب نسبت به سیم جدید ثانویه جوشکاری بدین صورت میباشد:
سیم اول 52 ولت سیم دوم 57 ولت و سیم سوم 60 ولت میباشد
هنگامی که به سیم یه ( 60ولتی ) متصل میکنم خیلی قوی میشه و خیلی داغ میکنه
این طبیعیه البته بدون بار تست کردم .
آبا زیر بار در حالت جوشکاری بیشتر داغ میشه؟

استاد تصویری که پیوست میکنم
و سیمی که نشون دادم و علامتگزاری نیز نمودم یکی 11.47ولت
و دیگری نیز 12.40 ولت میباشد
مشاهده فایل‌پیوست 160301

سپاس

درود

اولیه نسبت به ثانویه ایزوله است و این ولتاژهای ۵۲ و ۵۷ ولت ارزشی نداره
سیم های سلکتور باید نسبت فاز یا نول ( ابتدا یا انتهای اولیه ) اندازه گیری بشه
لذا ابتدا و انتهای اولیه را به برق متصل کن
سپس یک پروب ولتمتر را به فاز یا نول متصل کن و پروب دیگر را بترتیب روی سیم های سلکتور بزن و ولتاژها را اعلام کن.

نباید سلکتور را بیشتر از دو مرحله بچرخونی وگرنه میسوزه

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,690
10,184
گنبد کاووس
درود

اولیه نسبت به ثانویه ایزوله است و این ولتاژهای ۵۲ و ۵۷ ولت ارزشی نداره
سیم های سلکتور باید نسبت فاز یا نول ( ابتپا یا انتهای اولیه ) اندازه گیری بشه
سپس یک پروب ولتمتر را به فاز یا نول متصل کن و پر.ب دیگر را بترتیب روی سیم های سلکتور بزن و ولتاژها را اعلام کن.

نباید سلکتور را بیشتر از دو مرحله بچرخونی وگرنه میسوزه
سپاس

درود
سیم های سلکتور باید نسبت فاز یا نول ( ابتپا یا انتهای اولیه ) اندازه گیری بشه
سپس یک پروب ولتمتر را به فاز یا نول متصل کن و پر.ب دیگر را بترتیب روی سیم های سلکتور بزن و ولتاژها را اعلام کن.
ولتاژهایی که اعلام نمودم در ثانویه ضاهر میشه در همین شرایط بود که پیشنهاد فرمودید
یعنی یک سیم برق ورودی شهری متصل به ابتدای اولیه میباشد حال اگر سررسیم دیگر رو به سیم ۲ و ۳ و ۴ متصل نمایم ولتاژهایی که اعلام نمودم( ۵۲ ۵۷ ۶۰ )در
ثانویه بوجود می آید

البته بر طبق فرمایش شما
سپس یک پروب ولتمتر را به فاز یا نول متصل کن و....
ولتاژ بین ۲۰ الی ۲۲ ولت میباشد
ضمنا سیم ثانویه بابت نقطه جوش رو هم در تصویر قبل مشخص نمودم که ۱۱.۴۷ و ۱۲.۴۰ ولت رو مشخص نمودم و سیمش رو هم بیرون کشیدم و کاملا آماده نمودم لطفا این رو هم بفرمایید بابت نقطه جوش باید چیکار کنم

سپاس از شما

بالا