آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تبديل پاور كامپيوتر به منبع تغذيه متغير ازمايشگاهي

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772
سلام دوست گرامی

من با استفاده از روش اقای رجبی فقط تونستم از 12 ولت تا 9.15 ولت بگیرم و وقتی که زیر 9.15 میره پاور خاموش میشه و باید ولوم رو بالاتر ببرم و دوباره سیم سبز و سیاه رو بهم اتصال بدم تا دوباره پاور روشن بشه. اگه امکان داره بفرمایید چه تغییرات دیگه ای نیاز دارد تا بتونم ار 0 تا 12 ولت داشته باشم بدون خاموش شدن پاور .
(پست شماره 12 : پايه يك اين ايسي مربوط به تعيين ولتاژ خروجي در ATX ها ميباشد كه از طريق يك تقسيم مقاومتي ثابت استفاده شده و شما ميتونيد به راحتي و بدون تغيير در اصل مدار به اين صورت كه از خروجي ولتاژ +12 توسط يك مقاومت يك كيلويي به يك سر پتانسيومتر 50 كيلويي وصل كنيد و سر وسط پتانسيومتر را با يك مقاومت 4.7 كيلويي به پين شماره يك اين ايسي و سر ديگر پتانسيومتر را با 22 الي 27 كيلو اهم به شاسي وصل كنيد تا ولتاژ خروجي ها را از صفر تا حداكثر قابل كنترل كنيد .)

با استفاده از روش آقای غزال نتونستم هیچ ولتاژی بگیرم و وقتی که مدار را وصل میکنم خروجی 0 ولت میدهد
(پست شماره 190 : پایه ۱ ای سی ۴۹۴ را آزاد کنید
سپس ابتدای پتانسیومتر حدود ۱۰ یا ۲۰ کیلو را به گراند و انتهای آنرا به خروجی ۱۲ ولت تغذیه متصل و یک مقاومت حدود ۳ کیلو بین پایه ۱ آی سی ۴۹۴ و سروسط پتانسیومتر نصب کنید تا در صورت مشاهده تغییر ولتاژ ، اقدامات تکمیلی را تقدیم کنم و درصورت عدم مشاهده تغییر ولتاژ ، ایراد را رفع کنیم.)

البته مشاهدات بنده بر روی پاور بخصوص خودم مدل 300XA1 بوده و دلیل نمیشه که این روش ها بخوبی کار نکند.

ممنون میشم کمک کنید. تشکر

درود

سیم سبز باید دائما به گراند متصل باشه
بهمین دلیل ولتاژی نگرفتی
ضمنا ولتاژ خروجی کمتر از حدود ۳ ولت مقدور نیست.
موضوع پیچیده ای نداره و نحوه اتصالات همونه که کپی فرمودید اگه جواب نمیده به این دلیله که کار دیگری کردی .
ضمنا همانطور که کپی کردی جایی تاکید نشده پایه ۱ را آزاد نکنید و استنباط خودت هست.
و نگفتی خودت چطور نصب کردی اینکه طبق فلان دستور عمل کردم مشخص نمیکنه چکار کردی .

سپاس

آخرین ویرایش:

kiumarth

کاربر
2008-10-23
173
268
درود

سیم سبز باید دائما به گراند متصل باشه
بهمین دلیل ولتاژی نگرفتی
ضمنا ولتاژ خروجی کمتر از حدود ۳ ولت مقدور نیست.
موضوع پیچیده ای نداره و نحوه اتصالات همونه که کپی فرمودید اگه جواب نمیده به این دلیله که کار دیگری کردی .
ضمنا همانطور که کپی کردی جایی تاکید نشده پایه ۱ را آزاد نکنید و استنباط خودت هست.
و نگفتی خودت چطور نصب کردی اینکه طبق فلان دستور عمل کردم مشخص نمیکنه چکار کردی .

سپاس

سلام دوست گامی

با توجه به راهنمایی های شما مجددا مدار رو وصل کردم که دلیل صفر بودن خروجی, پتانسیومتر در حد بالا و یا پایین قرار داشت و در وسط ولتاژ داشتم
کارهایی که انجام دادم شامل :

- گراند یا سیم سیاه به ورودی پتانسیومتر 10K
- یک عدد مقاومت 3K که بین پایه شماره 1 ای سی 494 و سر وسط پتانسیومتر ( پایه شماره 1 ای سی آزاد )
- خروجی 12 ولت پاور یا همان سیم زرد زنگ به سر خروجی پتانسیوتر

که در این حالت با چرخاندن پتانسیومتر وقتی که ولتاژ به زیر 9.2 و یا بالای 14.5 ولت میرسید پاور خاموش میشد و برای راه اندازی مجدد باید سیم سبز و سیاه رو مجددا به هم متصل میکردم. ولی پتانسیومتر جا داشت که بچرخد پایین تر و یا بالاتر برود .

در روش دیگر کار هایی که انجام دادم شامل :
- یک عدد مقاومت 22K بین گراند یا سیم سیاه و ورودی پتانسیومتر 50K
- یک عدد مقاومت 4.7K که بین پایه شماره 1 ای سی 494 و سر وسط پتانسیومتر ( پایه شماره 1 ای سی در مدار قرار داشت )
- یک عدد مقاومت 1K بین خروجی 12 ولت پاور یا همان سیم زرد زنگ و سر خروجی پتانسیوتر

که در این حالت با چرخاندن پتانسیومتر وقتی که ولتاژ به زیر 9.2 و یا بالای 12 ولت میرسید پاور خاموش میشد و برای راه اندازی مجدد باید سیم سبز و سیاه رو مجددا به هم متصل میکردم. ولی پتانسیومتر جا داشت که بچرخد پایین تر و یا بالاتر برود.

فقط تنها چیزی که فکر میکنم مشکل ایجاد میکنه اینه که قسمت محافظ ولتاژ رو از مدار پاور باید جدا کنم که وقتی ولتاز به زیر 9.2 رسید پاور خاموش نشه ولی نمیدونم چطوری !

ممنون میشم اگه کمک کنید.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772
سلام دوست گامی

با توجه به راهنمایی های شما مجددا مدار رو وصل کردم که دلیل صفر بودن خروجی, پتانسیومتر در حد بالا و یا پایین قرار داشت و در وسط ولتاژ داشتم
کارهایی که انجام دادم شامل :

- گراند یا سیم سیاه به ورودی پتانسیومتر 10K
- یک عدد مقاومت 3K که بین پایه شماره 1 ای سی 494 و سر وسط پتانسیومتر ( پایه شماره 1 ای سی آزاد )
- خروجی 12 ولت پاور یا همان سیم زرد زنگ به سر خروجی پتانسیوتر

که در این حالت با چرخاندن پتانسیومتر وقتی که ولتاژ به زیر 9.2 و یا بالای 14.5 ولت میرسید پاور خاموش میشد و برای راه اندازی مجدد باید سیم سبز و سیاه رو مجددا به هم متصل میکردم. ولی پتانسیومتر جا داشت که بچرخد پایین تر و یا بالاتر برود .

در روش دیگر کار هایی که انجام دادم شامل :
- یک عدد مقاومت 22K بین گراند یا سیم سیاه و ورودی پتانسیومتر 50K
- یک عدد مقاومت 4.7K که بین پایه شماره 1 ای سی 494 و سر وسط پتانسیومتر ( پایه شماره 1 ای سی در مدار قرار داشت )
- یک عدد مقاومت 1K بین خروجی 12 ولت پاور یا همان سیم زرد زنگ و سر خروجی پتانسیوتر

که در این حالت با چرخاندن پتانسیومتر وقتی که ولتاژ به زیر 9.2 و یا بالای 12 ولت میرسید پاور خاموش میشد و برای راه اندازی مجدد باید سیم سبز و سیاه رو مجددا به هم متصل میکردم. ولی پتانسیومتر جا داشت که بچرخد پایین تر و یا بالاتر برود.

فقط تنها چیزی که فکر میکنم مشکل ایجاد میکنه اینه که قسمت محافظ ولتاژ رو از مدار پاور باید جدا کنم که وقتی ولتاز به زیر 9.2 رسید پاور خاموش نشه ولی نمیدونم چطوری !

ممنون میشم اگه کمک کنید.

درود

قبلا هم گفتم سیم سبز باید همیشه به گراند متصل باشه چرا جدا میکنی ؟
اگه نقشه داشته باشی هر کاری مقدوره ولی بدون نقشه نمیدونم چطور طراحی شده
اما سیم سبز را دائمی متصل کت احتمالا حل میشه

سپاس

آخرین ویرایش:

kiumarth

کاربر
2008-10-23
173
268
درود

قبلا هم گفتم سیم سبز باید همیشه به گراند متصل باشه چرا جدا میکنی ؟
اگه نقشه داشته باشی هر کاری مقدوره ولی بدون نقشه نمیدونم چطور طراحی شده
اما سیم سبز را دائمی متصل کت احتمالا حل میشه

سپاس

سلام دوست گرامی
سیم سبز وصله و چدا نمیکنم, اگه جدا کنم که پاور خاموش میشه.
در زمانی سیم سبز و مشکی را جدا میکنم و یا دوشاخه برق اصلی رو قطع میکنم که با وجود وصل بودن سیم سبز به مشکی پاور خاموش میشه .
با توجه به تغییراتی که اعمال شده و وقتی که ولتاز از محدوده 9.2 الی 14.5 خارج شود پاور خاموش میشود و باید پتانسیومتر رو در محدوده ولتاژ 9.2 تا 14.5 قرار بدم یعنی پتانسیومتر رو در وسط قرار بدم و بعد با ریست کردن (سیم سبز و مشکی را جدا میکنم و یا دوشاخه برق اصلی رو قطع و سپس وصل کردن آن ) تا پاور روشن شود.

اگه وقت کنید و نقشه یک مدار پاور رو آپلود کنید و در اون نقشه توضیح بدبد من احتمالا بتونم مقایسه انجام بدم و مدار فیدبک و یا محافظ ولتاژ رو قطع کنم و وقتی که ولتاژ از محدوده 9.2 الی 14.5 فراتر رفت خاموش نشه.

تشکر دوست گرامی

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772
سلام دوست گرامی
سیم سبز وصله و چدا نمیکنم, اگه جدا کنم که پاور خاموش میشه.
در زمانی سیم سبز و مشکی را جدا میکنم و یا دوشاخه برق اصلی رو قطع میکنم که با وجود وصل بودن سیم سبز به مشکی پاور خاموش میشه .
با توجه به تغییراتی که اعمال شده و وقتی که ولتاز از محدوده 9.2 الی 14.5 خارج شود پاور خاموش میشود و باید پتانسیومتر رو در محدوده ولتاژ 9.2 تا 14.5 قرار بدم یعنی پتانسیومتر رو در وسط قرار بدم و بعد با ریست کردن (سیم سبز و مشکی را جدا میکنم و یا دوشاخه برق اصلی رو قطع و سپس وصل کردن آن ) تا پاور روشن شود.

اگه وقت کنید و نقشه یک مدار پاور رو آپلود کنید و در اون نقشه توضیح بدبد من احتمالا بتونم مقایسه انجام بدم و مدار فیدبک و یا محافظ ولتاژ رو قطع کنم و وقتی که ولتاژ از محدوده 9.2 الی 14.5 فراتر رفت خاموش نشه.

تشکر دوست گرامی

درود

مطمئنا پاور شما طراحی متفاوتی داره
برای مشخص شدن هدف طراح ،
اولا در ولتاژ غیرنرمال که خاموش نمیکنه مثلا در حالت ۱۰ ولت ببینید قادر به دریافت جریان عادی هستید یا با جریان کم هم پروتکت میکنه ؟

ثانیا پایه ۱ را در محل قبلی خود نصب و ولتاژ پایه ۱ و ۲ و ۱۵ و ۱۶ را گزارش کنید
ضمنا ببینید آیا پتانسیومتر کو.چکی داخل برد جهت اصلاح ولتاژ خروجی وجود داره یا نه ؟

شپاس

آخرین ویرایش:

kiumarth

کاربر
2008-10-23
173
268
درود

مطمئنا پاور شما طراحی متفاوتی داره
برای مشخص شدن هدف طراح ،
اولا در ولتاژ غیرنرمال که خاموش نمیکنه مثلا در حالت ۱۰ ولت ببینید قادر به دریافت جریان عادی هستید یا با جریان کم هم پروتکت میکنه ؟

ثانیا پایه ۱ را در محل قبلی خود نصب و ولتاژ پایه ۱ و ۲ و ۱۵ و ۱۶ را گزارش کنید
ضمنا ببینید آیا پتانسیومتر کو.چکی داخل برد جهت اصلاح ولتاژ خروجی وجود داره یا نه ؟

شپاس

سلام دوست گرامی

در حالتی که پایه شماره 1 ای سی در مدار بوده همراه با پتانسیومتر :
- بدون مصرف کننده ولتاژ بین 9.2 تا 14.5 میتونست تغییر کنه.
- یک مصرف کننده کم جریان مثل LED جریانی حدود 0.05 آمپر میکشیده که وقتی ولتاژ از محدوده 9.0 تا 14 خارج میشده پاور خاموش میشده.
- یک مصرف کننده کم جریان مثل چراغ کوچیک ماشین جریانی حدود 0.6 آمپر میکشیده که وقتی ولتاژ از محدوده 8.7 تا 14 خارج میشده پاور خاموش میشده.
- یک مصرف کننده کم جریان متوسط لامپ چراغ خطر ماشین 20 وات جریانی حدود 2.5 آمپر میکشیده که وقتی ولتاژ از محدوده 8.7 تا 14 خارج میشده پاور خاموش میشده.
- یک مصرف کننده جریان بالا مثل لامپ چراغ جلو ماشین 55 وات , به محض وصل کردن پاور سوخت و یک عدد ترانزیستور 13007 در هیتسینگ اول تعویض گردید تا پاور درست شود.

در حالتی که پایه شماره 1 ای سی خارج مدار بوده همراه با پتانسیومتر :
- بدون مصرف کننده ولتاژ بین 9.5 تا 14 ولت
- یک مصرف کننده کم جریان مثل LED جریانی حدود 0.05 آمپر میکشیده که وقتی ولتاژ از محدوده 9.2 تا 14 خارج میشده پاور خاموش میشده.
- یک مصرف کننده کم جریان مثل چراغ کوچیک ماشین جریانی حدود 0.6 آمپر میکشیده که وقتی ولتاژ از محدوده 8.8 تا 14 خارج میشده پاور خاموش میشده.
- یک مصرف کننده کم جریان متوسط لامپ چراغ خطر ماشین 20 وات جریانی حدود 2.5 آمپر میکشیده که وقتی ولتاژ از محدوده 8.8 تا 13.8 خارج میشده پاور خاموش میشده.

ولتاژپایه ها در حالتی که پایه 1 ای سی در مدار میباشد و هیچ مصرف کننده ای ندارد به شرح زیر میباشد:
-ولتاژ پایه شماره یک : 2.47 ولت
-ولتاژ پایه شماره دو : 2.48 ولت
-ولتاژ پایه شماره پانزده : 4.93 ولت
-ولتاژ پایه شماره شانزده : 0 ولت

ولتاژپایه ها در حالتی که پایه 1 ای سی خارج میباشد و هیچ مصرف کننده ای ندارد به شرح زیر میباشد:
-ولتاژ پایه شماره یک : 2.44 ولت

هیچ پتانسیومتری در مدار وجود ندارد .

تشکر بابت راهنمایی

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772
سلام دوست گرامی

در حالتی که پایه شماره 1 ای سی در مدار بوده همراه با پتانسیومتر :
- بدون مصرف کننده ولتاژ بین 9.2 تا 14.5 میتونست تغییر کنه.
- یک مصرف کننده کم جریان مثل LED جریانی حدود 0.05 آمپر میکشیده که وقتی ولتاژ از محدوده 9.0 تا 14 خارج میشده پاور خاموش میشده.
- یک مصرف کننده کم جریان مثل چراغ کوچیک ماشین جریانی حدود 0.6 آمپر میکشیده که وقتی ولتاژ از محدوده 8.7 تا 14 خارج میشده پاور خاموش میشده.
- یک مصرف کننده کم جریان متوسط لامپ چراغ خطر ماشین 20 وات جریانی حدود 2.5 آمپر میکشیده که وقتی ولتاژ از محدوده 8.7 تا 14 خارج میشده پاور خاموش میشده.
- یک مصرف کننده جریان بالا مثل لامپ چراغ جلو ماشین 55 وات , به محض وصل کردن پاور سوخت و یک عدد ترانزیستور 13007 در هیتسینگ اول تعویض گردید تا پاور درست شود.

در حالتی که پایه شماره 1 ای سی خارج مدار بوده همراه با پتانسیومتر :
- بدون مصرف کننده ولتاژ بین 9.5 تا 14 ولت
- یک مصرف کننده کم جریان مثل LED جریانی حدود 0.05 آمپر میکشیده که وقتی ولتاژ از محدوده 9.2 تا 14 خارج میشده پاور خاموش میشده.
- یک مصرف کننده کم جریان مثل چراغ کوچیک ماشین جریانی حدود 0.6 آمپر میکشیده که وقتی ولتاژ از محدوده 8.8 تا 14 خارج میشده پاور خاموش میشده.
- یک مصرف کننده کم جریان متوسط لامپ چراغ خطر ماشین 20 وات جریانی حدود 2.5 آمپر میکشیده که وقتی ولتاژ از محدوده 8.8 تا 13.8 خارج میشده پاور خاموش میشده.

ولتاژپایه ها در حالتی که پایه 1 ای سی در مدار میباشد و هیچ مصرف کننده ای ندارد به شرح زیر میباشد:
-ولتاژ پایه شماره یک : 2.47 ولت

ولتاژپایه ها در حالتی که پایه 1 ای سی خارج میباشد و هیچ مصرف کننده ای ندارد به شرح زیر میباشد:
-ولتاژ پایه شماره یک : 2.44 ولت

هیچ پتانسیومتری در مدار وجود ندارد .

تشکر بابت راهنمایی

درود

اگر ولتاژ ها در حالتی است که پایه ۱ متصله و کلا مدار و قطعات بصورت اصلی است دراینصورت:
پاور خرابه
احتمالا آی سی از ابندای ازمایشات سوخته بوده
پایه ۱۵ نباید حدود ۵ ولت باشه.
پایه ۱۵ را آزاد کن ببین پایه ۱۵ که به جایی متصل نیست چند ولته
و نیز جای پایه ۱۵ چند ولته ؟
اگر ولتاژ پایه ۱۵ خیلی بیشتر از جای پایه است که باید حدود صفر ولت باشه دراینصورت آی سی سوخته

البته برای آزمایش فوق هم ، همه قطعات بصورت فابریک باشه و قطعه ای کم و زباد نشده باشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

kiumarth

کاربر
2008-10-23
173
268
درود

اگر ولتاژ ها در حالتی است که پایه ۱ متصله و کلا مدار و قطعات بصورت اصلی است دراینصورت:
پاور خرابه
احتمالا آی سی از ابندای ازمایشات سوخته بوده
پایه ۱۵ نباید حدود ۵ ولت باشه.
پایه ۱۵ را آزاد کن ببین پایه ۱۵ که به جایی متصل نیست چند ولته
و نیز جای پایه ۱۵ چند ولته ؟
اگر ولتاژ پایه ۱۵ خیلی بیشتر از جای پایه است که باید حدود صفر ولت باشه دراینصورت آی سی سوخته

البته برای آزمایش فوق هم ، همه قطعات بصورت فابریک باشه و قطعه ای کم و زباد نشده باشه.

سپاس

سلام دوست گرامی

در حالتی که پاور بصورت اصلی و کارخانه ای است :
ولتاژ پایه 15 در حالتی که ازاد است حدود 10 ولت
ولتاژ جای پایه 15 از روی برد 2.48 ولت

اگر ای سی سوخته باشه اصلا سوئیچ نمیکنه و بر روی خروجی ولتاژ نداریم در حالتی که بر روی پاور تمامی ولتاژ ها درست و حتی سیم خاکستری هم 5 ولت رو دارم همون سیمی که به power good معروفه.

یه پاور دیگه دارم که دقیقا با همین پاور مورد ازمایش یکی است , تست کردم و ولتاژ های بر روی ای سی دقیقا یکی است مشکل از پاور نمیتونه باشه

تشکر که راهنمایی میکنید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772
سلام دوست گرامی

در حالتی که پاور بصورت اصلی و کارخانه ای است :
ولتاژ پایه 15 در حالتی که ازاد است حدود 10 ولت
ولتاژ جای پایه 15 از روی برد 2.48 ولت

اگر ای سی سوخته باشه اصلا سوئیچ نمیکنه و بر روی خروجی ولتاژ نداریم در حالتی که بر روی پاور تمامی ولتاژ ها درست و حتی سیم خاکستری هم 5 ولت رو دارم همون سیمی که به power good معروفه.

یه پاور دیگه دارم که دقیقا با همین پاور مورد ازمایش یکی است , تست کردم و ولتاژ های بر روی ای سی دقیقا یکی است مشکل از پاور نمیتونه باشه

تشکر که راهنمایی میکنید

درود

دراینصورت اطلاعات من کمتر از اطلاعات شماست و برای شما موثر و مفید نیست و لذا فقط میتونم از شما استفاده کنم .

سپاس

kiumarth

کاربر
2008-10-23
173
268
درود

دراینصورت اطلاعات من کمتر از اطلاعات شماست و برای شما موثر و مفید نیست و لذا فقط میتونم از شما استفاده کنم .

سپاس

سلام دوست گرامی

تشکر بابت اینکه وقت گذاشتی و عرایض بنده رو مطالعه فرمودید و جواب دادید
شما شکست نفسی میفرمایید اطلاعات بنده در مقابل شما چیزی نیست
من در مورد ای سی خیلی چیزها از شما فهمیدم و تشکر میکنم بابتش.
روش شما درست و قابل اجرا میباشد و فقط تو این پاور بخصوص بنده به طور کامل اجرا نشده و من فکر میکنم باید دنبال یک فیدبک که به ای سی میاید رو قطع کنیم تا تبدیل به منبع تغذیه متغیر بشه البته اینها فرضیات بنده میباشد
پایه شماره 3 ای سی طبق کاتالوگ , فیدبک میباشد حال اگر قطع کنیم چه اطفاقی میافته ؟

البته یه پاور دیگه که بر روی کامپیوتر در حال کار میباشد رو باز کردم با یه مدار متفاوت, ولتاژ پایه 15 رو گرفتم که همان 4.93 ولت میباشد و طبق روش شما تغییرات دادم که ولتاژ از 7 تا 12.5 ولت قابل تغییر بوده.

بالا