آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

تبديل پاور كامپيوتر به منبع تغذيه متغير ازمايشگاهي

Radman6017

کاربر
2010-08-28
4
5
سلام :
اخيرا از ايسي هاي متعددي در پاورها استفاده شده و شايد بخاطر اقتصادي در مسير فيدبك فاقد مدار و قطعات اتوريستارت هستند .
اگر تبحر كافي داشته باشيد ميتونيد اين قابليت را در همه پاورها پياده كنيد { از شماتيك هاي قبلي و پاورهاي سابق كمك بگيريد .
موفق باشيد .

با سلام خدمت استاد گرامی
در مورد اتصال خروجی پاور باید عرض کنم که همیشه هنگام اتصالی در یک دستگاه الکتریکی به این صورت بوده که تا علت اتصالی مشخص و رفع نمیشده فرمان وصل و بسته شدن مدار میسر نمیشده. من که با تعداد زیادی پاور کار کردم فرمایش شما رو کاملا تایید میکنم.

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,569
پاسخ : 16 ولت با توان خروجي 30 امــــــــــــــپر !!!

سلام جایی خوندم برای شارژ باطری 12V ماشین میشه از پاور کامپیوتر استفاده کنیم. واقعا ممکنه ؟
چطور؟
متشکرم
با سلام :
متاسفانه امکان پذیر نیست زیرا خروجی پاور {صرف نظر از امپراژ} برای 12 ولت { با 1% تلرانس} تنظیم شده در صورتیکه برای شارژ باتری ماشین حداقل باید 14.4و حداکثر تا 16 ولت خروجی داشته باشید .
برای جریان نگهداری در 12 ولت ثابت { باتریهای نیکل کادمیومی } میشه استفاده کرد .
درکل توصیه نمی شود !!.
موفق باشید .

alyas1221

کاربر
2013-02-01
1
3
سلام مرسی از توضیحات روشنتون اما یه سوال دارم اگه پایه یک رو از مدار جدا کنیم و با مقاومت به زمین وصلش کنیم پس پتانسیومتر یکی از پایه هاش به مقاومتها و پایه دومش رو به کجا وصل کنیم آیا به همون پایه یک که مقاومت به آن متصل است . من همه مراحل را با موفقیت انجام دادم در خروجی با ولتاژ 25 مواجه شدم وهرچی پتانسیومتر را تغییر میدم با کاهش ولتاژی مواجه نمیشم . ::bounce::

liquid pro

کاربر
2010-09-04
14
52
سلام جناب gadraj . ممنون از پست مفیدتون . من تمام تغییرات برای ولتاژ 0 تا 30 ولت رو انجام دادم و ولتاژ از 0 تا 31 ولت قابل تنظیم هست و مشکلی نیست البته مقاومت های 1% رو نتونستم گیر بیارم و بجای اونها از مقاومتهای 5% ومعادل اهم اونها استفاده کردم
به این شکل

1220=1.2k
4740=4.7k
7200=6.8k
22k=23.4
658=680 اهم
و بجای مقاومت 10w 0.06 از دو رشته سیم 5 سانتی مسی استفاده کردم . :)

آیا با تغییرات به این شکل مشکلی برای پاور بوجود نمییاد ؟؟ این مقاومت وات بالا رو با چه سیمی درست کنم ؟ یا همین سیم مسی خوبه؟؟

در ضمن مدار در برابر اتصال در خروجی محافظت شده نیست !!؟ برای تست + و _ رو اتصال دادم ترانزیستور های سویچنگ ولتاژ بالا سوخت و مجبور شدم تعویض کنم !! میشه مداری به پاور اضافه کنم که از اتصال کوتاه در خروجی محافظت کنه ؟

ممنون

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,569
سلام جناب gadraj . ممنون از پست مفیدتون . من تمام تغییرات برای ولتاژ 0 تا 30 ولت رو انجام دادم و ولتاژ از 0 تا 31 ولت قابل تنظیم هست و مشکلی نیست البته مقاومت های 1% رو نتونستم گیر بیارم و بجای اونها از مقاومتهای 5% ومعادل اهم اونها استفاده کردم
به این شکل

1220=1.2k
4740=4.7k
7200=6.8k
22k=23.4
658=680 اهم
و بجای مقاومت 10w 0.06 از دو رشته سیم 5 سانتی مسی استفاده کردم . :)

آیا با تغییرات به این شکل مشکلی برای پاور بوجود نمییاد ؟؟ این مقاومت وات بالا رو با چه سیمی درست کنم ؟ یا همین سیم مسی خوبه؟؟

در ضمن مدار در برابر اتصال در خروجی محافظت شده نیست !!؟ برای تست + و _ رو اتصال دادم ترانزیستور های سویچنگ ولتاژ بالا سوخت و مجبور شدم تعویض کنم !! میشه مداری به پاور اضافه کنم که از اتصال کوتاه در خروجی محافظت کنه ؟

ممنون
با سلام :
این مقاومت در حقیقت شنت باید باشه و در محدود کردن جریان خروجی نقش دارد سعی کنید اماده تجاری انرا تهیه کنید در صورتیکه بخواهید دستی تهیه کنید باید از اهمتر دقیقی که بتوان این رنج مقاومت ها نشان دهد ...... استفاده کنید .
برای تهیه این مقاومت از سیم تنگستن { سیم مسی جوابگو نیست } که به صورت فنر در سماورهای برقی سابق و اتو و .... استفاده میشد و 1000 واتی را با اهمتر در مقدار مشخص شده اندازه کرده و به مدار وصل کنید .
اگر در محدود کردن خروجی باز به مشکلی برخوردید از دیتا شیت ایسی که گذاشته ام کمک بگیرید و حل کنید .
موفق باشید .

liquid pro

کاربر
2010-09-04
14
52
سلام
ممنون از پاسخ سریعتون

ببخشید یک سئوال چطور آمپر پاور رو اندازه بگیرم که بدونم خروجی پاور چند آمپره ؟ آمپرمتر رو سری کنم با مصرف کننده؟؟

ghiasvand

کاربر
2011-05-23
1
6
سلام

از دوستان اگه كسي زحمت بكشه و تموم اين آموزشها را همراه با تصوير و به صورت گام به گام در قالب فايل پي دي اف در بياره تا كاربرهاي آماتوري مثل من بتونند بدون مشكل پاور رو تبديل كنند . تشكر.

بالا