آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تاپيك پرسش و پاسخ در مورد آمپلیفایرها

farshid1

کاربر
2008-12-11
16
19
جناب استاد رجبی سلام
1. اگر ممکن هست کمی در مورد بریج بستن ای سیها در امپلی فایرهای اتومبیل برای گرفتن قدرت بیشتر توضیح بدهید.
2 .لطفا منو برای پیدا کردن یه pcb واسه ای سی ta8255 محصول toshiba راهنمایی کنید.( خیلی مهم )

hand

کاربر
2009-07-05
6
36
سلام. خسته نباشید استاد رجبی. چرا وقتی میکروفن نزدیک آمپلی فایر میشه تو بلندگوها صدای سوت شدید شنیده میشه؟ این موضوع بیشتر تو اکو همراه ها دیده میشه. من خودم تا حالا چندینتا سیستم همراه بستم همش این مشکل رو داشته. وقتی میکروفن نزدیک دستگاهه و ولوم صدا رو زیاد می کنم صدای بوق آزار دهنده ای میده. راه حلی داره اگه داره ممنون میشم

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,558
سلام. خسته نباشید استاد رجبی. چرا وقتی میکروفن نزدیک آمپلی فایر میشه تو بلندگوها صدای سوت شدید شنیده میشه؟ این موضوع بیشتر تو اکو همراه ها دیده میشه. من خودم تا حالا چندینتا سیستم همراه بستم همش این مشکل رو داشته. وقتی میکروفن نزدیک دستگاهه و ولوم صدا رو زیاد می کنم صدای بوق آزار دهنده ای میده. راه حلی داره اگه داره ممنون میشم
با سلام :
دوست عزيز اين عمل در اصطلاح (راشينگ ) گفته ميشود كه به سد صوتي هم ترجمه شده .... و بطور ساده و كوتاه :
امواج صوتي خروجي بلندگو مجددا به ورودي ميكروفون شما وارد شده و سپس تقويت و با قدرت بيشتر از ورودي از همون بلندگو پخش و اين كار با سرعت تكرار شده و ايجاد يك ميدان امواج صوتي از طريق (فيدبك ) برگشت كرده و حاصل ان همان صداي صوت هست كه مقدار و فركانس ان بستگي به فضاي محل (سرپوشيده يا باز و.... ) قدرت ان بسته به مقدار ولوم و ميزان قدرت امپلي فاير ميباشد .
براي اجتناب كامل راه حلي ارايه نشده ولي با تعبيه صافي هاي فركانسي ميتوان تا حدودي از ايجاد اين فيدبك جلوگيري كرد .
يك راه حل مناسب و ساده قرار داده دهانه ميكروفون در جهت مخالف دهانه بلندگو ميباشد .
با تشكر .
موفق باشيد .

farshid1

کاربر
2008-12-11
16
19
سلام
اساتيد عزيز لطفا راهنمايي بفرماييد
1.براي ساخت يك بوبين به ظرفيت 6.8 ميكروهانري روي قرقره پلاستيكي به قطر 1 اينچ وهسته هوا بايد از چنددور و چه قطر سيمي استفاده كرد؟
2. من براي ساخت يك امپلي فاير به قطعات زير احتياج پيدا كردم.لطفا بفرماييد كه اين قطعاتو ميشه توي بازار تهيه كرد يا نه؟....البته اگر قطعات پيدا شد ميخوام از تمام مراحل ساختش عكس تهيه كنم و اپلود كنم تا همه دوستان لستفاده كنن.
mjl21193....mjl21194
mje15031....mje15030
bf470....bf469
2sa1084

آخرین ویرایش:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,558
salam
jenabe gadraj lotfan javabe ma ro ham bedahid ...
mamnoon misham.
با سلام :
دوست عزيز اولا فارسي تايپ كنيد.
مهمترين عوامل ارايش صحيح اي سي هاي امپلي فاير ي به صورت پل (بريچ) :
1= با توجه به اختلاف فازي كه توسط تقويت كننده ها نسبت خروجي به سيگنال ورودي حاصل ميشود (180درجه ) در ارايش پل به اين امر مهم نيز بايد توجه كرد بدين منظور ورودي يك تقويت كننده كه قطعا يك اپ امپ ميباشد اگر مثبت در نظر گرفته شود در ايسي مكمل پل دومي اعمال سيگنال ورودي بايد به ورودي منفي اپ امپ تزريق گردد در اين صورت با توجه به اختلاف فاز ايجاد شده توسط پل در خروجي شما يك سيگنال تقويت شده اي كه براي اعمال به بلندگو دريافت خواهيد كرد يك سيگنال كامل سينوسي خواهد بود .
2 = در خروجي ها هم حتما بايد به همين نكته توجه شود كه مثلا اگر خروجي يك ايسي حامل تقويت شده سيگنال مثبت هست را به يك سيم بلندگو و همچنين در خروجي ايسي پل دوم كه خروجي حاصل تقويت سيگنال منفي ورودي ميباشد را به سيم ديگر بلندگو اعمال نماييد تا مجموع سيگنال هاي تقويت شده صحيح و با تمام قدرت را در خروجي پل داشته باشيد .
3 = استفاده از يك ولتاژ منبع مشترك و متعادل شده براي تمام ايسي هاي پل توصيه ميشود .
پارامترهاي ديگري نيز در اين مبحث از جمله مسله تطبيق امپدانسي و مچينگ ورودي ها و خروجي و.... دخيل هستند در اين پست و در حد يك پاسخ مقدور نميباشد در بخش اموزش گام به گام طراحي مدارات اشاراتي شده است مطالعه فرماييد .
اين عكس زير شما را در پل بستن دو عدد ايسي امپلي فاير به شماره tda2040 راهنماي خوبي خواهد شد دقت نماييد !!!!!
با تشكر .
موفق باشيد .

پیوست‌ها

• 35 کیلوبایت بازدیدها: 152

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,558
سلام
اساتيد عزيز لطفا راهنمايي بفرماييد
1.براي ساخت يك بوبين به ظرفيت 6.8 ميكروهانري روي قرقره پلاستيكي به قطر 1 اينچ وهسته هوا بايد از چنددور و چه قطر سيمي استفاده كرد؟
2. من براي ساخت يك امپلي فاير به قطعات زير احتياج پيدا كردم.لطفا بفرماييد كه اين قطعاتو ميشه توي بازار تهيه كرد يا نه؟....البته اگر قطعات پيدا شد ميخوام از تمام مراحل ساختش عكس تهيه كنم و اپلود كنم تا همه دوستان لستفاده كنن.
mjl21193....mjl21194
mje15031....mje15030
bf470....bf469
2sa1084
با سلام:
دوست عزيز پاسخ سوال اول و هر نوع در هر ظرفيت سيم پيچ با هسته هوايي كه دور يك لوله استوانه اي و رديف هم مي پيچند را از فرمول محاسبه كنيد :
در اين فرمول ظرفيت سيم پيچ با ميكروهانري مجهول مساوي با :
r = شعاع لوله يا هسته سيم پيچ و n تعداد دور سيم و l = طول سيم پيچ ميباشد .
پاسخ سوال دوم را بايد از فروشگاه هاي سايت جويا شويد ولي با اين قطعات شكل ساخته شده اين امپلي فاير با نقشه و pcb , .... در همين بخش اپلود شده است .
با تشكر .
موفق باشيد .

پیوست‌ها

• 2.4 کیلوبایت بازدیدها: 146

farshid1

کاربر
2008-12-11
16
19
جناب gadraj سلام
براي ساخت يك امپلي فاير50w-40volt در خروجيش به يك ptc به شماره rxe250 برخورد كردم كه به عنوان pulyswitch كارميكنه.من نتونستم دربازار خودش يا معادلشوپيدا كنم .ميشه لطف كنيد و راهنمايي كنيد كه از چه قطعه اي كه بشه در بازار تهيه كرد بجاش استفاده كنم.؟
2.براي ساخت يك خازن بي پلار 47 ميكروفاراد ميشه دو قطب مثبت دو خازن 22 ميكروفارادي رو بهم بست و از دو پايه منفي استفاده كرد؟

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,558
جناب gadraj سلام
براي ساخت يك امپلي فاير50w-40volt در خروجيش به يك ptc به شماره rxe250 برخورد كردم كه به عنوان pulyswitch كارميكنه.من نتونستم دربازار خودش يا معادلشوپيدا كنم .ميشه لطف كنيد و راهنمايي كنيد كه از چه قطعه اي كه بشه در بازار تهيه كرد بجاش استفاده كنم.؟
2.براي ساخت يك خازن بي پلار 47 ميكروفاراد ميشه دو قطب مثبت دو خازن 22 ميكروفارادي رو بهم بست و از دو پايه منفي استفاده كرد؟
با سلام :
دوست عزيز مشخصات ptc ها را از اعداد انتهايي ان ميتوان تشخيص داد با شماره اي كه اشاره كرديد اين يك ptc با جريان حداكثر 2.5 امپر ميباشد و هر ptc با اين جريان را ميتوانيد استفاده كنيد .
با سري كردن دو خازن بطوريكه مثلا پين مثبت ها را بهم و از دو پين منفي حاصل از دو خازن فوق ميتوان يك خازن بي پلار درست كرد و يك روش صحيحي ميباشد ولي با اين كار (سري كردن خازن ها ) دقيقا ظرفيت انها به نصف تقليل ميبابد لذا براي درست كردن خازن 47 ميكرو بايد از دو خازن صد ميكرو فارادي استفاده كنيد تا به حدود 47 ميكروفاراد (50 ميكروفاراد در تولرانس يك خازن 47 ميكرو هست و مشگلي پيش نمياره ) برسيد . توضيحا ولتاژ كار اين نوع خازن مجموع ولتاژ كار تمام خازن ها خواهد بود .
با تشكر .
موفق باشيد .

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,831
با سلام به استاد محترم جناب رجبی:
می خواستم بپرسم اگر به برد آمپلی فایر ( مثلا اکو چنگ ) در حالت کار دست زده شود فرد دچار برق گرفتگی می شود؟

بالا