آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

تاپيك پرسش و پاسخ در مورد آمپلیفایرها

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,832
درود بر شما استاد عزیزم
اگر تهیه bux98 برات مقدور نیست
باید بجای یک ترانزیستور از ترانزیستورهای موازی استفاده کنی و مدار قبلی تغییر نکنه
راستش خوب توضیحتون رو متوجه نشدم....
منظورتون اینه که مثلا" 2 تا ترانزیستور پایه هاش به هم موازی شوند و مجموع اون 2 تا ترانزیستور یک ترانزیستوری رو تشکیل می دهند که به جای یک ترانزیستور خروجی قرار می گیرد( به طور خلاصه میشه گفت یه ترانزیستور بر روی ترانزیستور فعلی لحیم شود)
آیا درست متوجه شدم ؟؟؟

Untitled.jpg

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802
درود بر شما استاد عزیزم

راستش خوب توضیحتون رو متوجه نشدم....
منظورتون اینه که مثلا" 2 تا ترانزیستور پایه هاش به هم موازی شوند و مجموع اون 2 تا ترانزیستور یک ترانزیستوری رو تشکیل می دهند که به جای یک ترانزیستور خروجی قرار می گیرد( به طور خلاصه میشه گفت یه ترانزیستور بر روی ترانزیستور فعلی لحیم شود)
آیا درست متوجه شدم ؟؟؟

مشاهده فایل‌پیوست 103032

سلام

بجای هر ترانزیستور ترانزیستورهایی بصورت مدار زیر قرار میگیره
بطوریکه امیتر ها و بیس ها دارای مقاومت سری هستند RE=/1 , RB= 47
Untitled.jpg

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,832
سلام
استاد گرامی جناب غزال بسیار سپاسگزارم
دوتا سوال دارم:
1- با توجه به شکلی که شما در پست قبلی ترسیم کردید مقاومت های RE و RB چند وات باشند ؟؟؟
2- استاد به نظرتون اگر تو قسمت درایور هم مقداری دستکاری کنیم و به جای ترانزیستورهای BD139 و BD140 از C2073 و A940 استفاده کنم مشکلی نداره.اصلا" این کار با توجه به هدفم لزومی داره ؟؟؟(هدفم افزایش قدرت هست )
سپاس
2.gif

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802
سلام
استاد گرامی جناب غزال بسیار سپاسگزارم
دوتا سوال دارم:
1- با توجه به شکلی که شما در پست قبلی ترسیم کردید مقاومت های RE و RB چند وات باشند ؟؟؟
2- استاد به نظرتون اگر تو قسمت درایور هم مقداری دستکاری کنیم و به جای ترانزیستورهای BD139 و BD140 از C2073 و A940 استفاده کنم مشکلی نداره.اصلا" این کار با توجه به هدفم لزومی داره ؟؟؟(هدفم افزایش قدرت هست )
سپاس
2.gif

سلام

مقاومت امیتر اگر 1/ اهمی باشه 1 وات کافیه و بیس هرچی باشه مهم نیست

اگه بجای یک ترانزیستور بیشتر از دو ترانزیستور استفاده کنی لازمه درایور هم قویتر باشه.
باید در نظر داشته باشی که افزایش قدرت و افزایش بلندی صدا متفاوته

افزایش قدرت اوت پوت یعنی اگر فشار بیشتری به آمپلیفایر وارد کنی نمیسوزه و لذا با اینکار میتونی شرایط اعمال سیگنال قویتر به آوت پوت را فراهم کنی و لذا افزایش صدا پس از اصلاح اوت پوت داستان دیگری داره

بعبارتی با اصلاحات فعلی فقط توانایی تحمل بالاتر میره و دیرتر میسوزه ولی صدا بلندتر نمیشه

یعنی ماشینی که برای 150 کیلومتر ساخته شده با اینکار بدنه و ترمز و استحکام موتور منطبق با 300 کیلومتر شده که با 300 کیلومتر ترمز و بدنه و استحکام موتور جواب بده و چار شکاف نشه ولی با موتور فعلی بیشتر از 150 کیلومتر نمیره و باید موتور برای افزایش سرعت هم دستکاری بشه

ولی اگه دستکاری نشه این حسن را داره که میتونی براحتی تخت گاز کنی و همیشه 150 کیلومتر بری و آخ نگه
ولی با شرایط قبلی اگه بیشتر از دو دقیقه تخت گاز میکردی قلبش تخت می خوابید.

سپاس

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,832
سلام
اگه بجای یک ترانزیستور بیشتر از دو ترانزیستور استفاده کنی لازمه درایور هم قویتر باشه.
باید در نظر داشته باشی که افزایش قدرت و افزایش بلندی صدا متفاوته

افزایش قدرت اوت پوت یعنی اگر فشار بیشتری به آمپلیفایر وارد کنی نمیسوزه و لذا با اینکار میتونی شرایط اعمال سیگنال قویتر به آوت پوت را فراهم کنی و لذا افزایش صدا پس از اصلاح اوت پوت داستان دیگری داره
سلام خسته نباشید

استاد در مورد این مدار چند تا سوال دارم که به ترتیب می پرسم.
1) پس موافق هستید به جای bd139 و bd140 از c2073 و a940 کنم.؟؟؟؟
2) در مورد افزایش بلندی صدا تغییرات به چه صورت انجام می گیرد ؟؟؟
3) برای ایجاد تغییرات در درایور مدار باید چه نکاتی رو در نظر بگیریم؟؟؟ جریان کلکتور ؟؟؟ ولتاژ کلکتور امیتر و....
4) چرا برای افزایش ترانزیستور در خروجی از همین عکسی که تغییر داده بودم استفاده نکنیم؟؟؟علت؟؟؟
تصویر:
3.gif

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802
سلام خسته نباشید

استاد در مورد این مدار چند تا سوال دارم که به ترتیب می پرسم.
1) پس موافق هستید به جای bd139 و bd140 از c2073 و a940 کنم.؟؟؟؟
2) در مورد افزایش بلندی صدا تغییرات به چه صورت انجام می گیرد ؟؟؟
3) برای ایجاد تغییرات در درایور مدار باید چه نکاتی رو در نظر بگیریم؟؟؟ جریان کلکتور ؟؟؟ ولتاژ کلکتور امیتر و....
4) چرا برای افزایش ترانزیستور در خروجی از همین عکسی که تغییر داده بودم استفاده نکنیم؟؟؟علت؟؟؟
تصویر:
3.gif

سلام

عرض کردم اگر بجای یک ترانزیستور دو تا استفاده کنی همین درایورها خوبه
در خصوص کلیه ترانزیستورهای آمپلیفایر توان و جریان مهمه و بجز اوت پوت که کمتر از 100 ولت نباشه بقیه کمتر از 100 ولت هم ایرادی نداره

درمورد بلندی صدا دستکاری پری بهتره و باید با سعی و خطا مقاومتهایی با مقاومتهای حساس موازی کنید و پاسخ پری را ببینید و الهام بگیرید که باید اون مقاومت کمتر یا بیشتر بشه یا بی اثره

خازنهای کوچکتر از 1 میکرو هم همینطور
ولی بهتره با تغییر مقاومت ، بازدهی ایده آل را بسازید

درمورد موازی کردن ترانزیستورها که چرا باید مقاومتی با امیتر سری کنیم پاسخ بشرح زیر است

اصولا نمودار و مشخصه ترانزیستورها و تجربیاتی از جمله تحلیل منبع تغذیه در تاپیک زیر

[url]http://www.irantk.ir/irantk37235-3/[/URL]

اثبات میکند
1-تغییر ولتاژ کلکتور اثری در ولتاژ امیتر نداره
2- از طرفی تغییر بسیار ناچیز جریان و ولتاژ بیس امیتر تاثیر اساسی در جریان کلکتور داره
3- از سوی دیگر اگر دو نیمه هادی را موازی کنید بدلیل عدم تساوی دقیق مشخصه ها ، یکی از دو نیمه هادی زودتر از دیگری فعال میشه

بعبارتی فرض کنید یکی از آنها با ولتاژ 65/ ولت و دیگری با 66/ ولت در ناحیه اشباع واقع میشه
دراینصورت هرگز ولتاژ بیس امیتر این دو ترانزیستور موازی بیشتر از 65/ ولت نمیشه

بنابرین فقط یک ترانزیستور در ناحیه اشباع واقع میشه و عمده جریان از این ترانزیستور عبور میکنه و گرمتر و گرمتر میشه و بتدریج با گرمای بیشتر هم بدتر میشه و هرچه این داغ تر بشه اون یکی خنک تر میشه

لذا مقاومتی با امیتر ها سری می کنیم که ضمن پایداری حرارتی ضمنا ولتاژهای متفاوت بیس امیتر مقدور بشه
دراینصورت یکی از اونا میتونه 65/ ولت و دیگری 66/ ولت بشه
البته ایده آل نمیشه ولی خیلی خیلی موثره

با غلو اگه دو زینر 10 ولت و 8 ولت را موازی کنید دراینصورت زینر 8 ولتی اجازه فعالیتی به زینر 10 ولتی نمیده چون هرگز ولتاژ به 10 ولت نمیرسه که زینر 10 ولتی کارشو شروع کنه لذا بی اثره

لذا موازی کردن دو زینر موازی 8 ولتی و یا موازی کردن بیس امیتر دو ترانزیستور هم بدلیل تفاوت ناچیز آنها غلطه و عمده جریان از یک زینر و یا یک ترانزیستور عبور میکنه و جریان کمی از دیگری عبور میکنه .

سپاس

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,832
سلام وصبح بخیر .
استاد گرامی کاملا" متوجه عرایض جنابعالی شدم و دلیل استفاده از مقاومت سری با امیتر ترانزیستور ها رو فهمیدم. اما سوال اینه که این روش در تمام آمپلی فایرهایی که احیانا" بخواهیم ترانزیستورهای اوت پوت را افزایش بدیم کارساز هست ؟؟؟؟
به عنوان مثال اگر آمپلی فایری در خروجی از ترانزیستور های قرینه بهره برده باشد چه طور؟؟؟
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802
سلام وصبح بخیر .
استاد گرامی کاملا" متوجه عرایض جنابعالی شدم و دلیل استفاده از مقاومت سری با امیتر ترانزیستور ها رو فهمیدم. اما سوال اینه که این روش در تمام آمپلی فایرهایی که احیانا" بخواهیم ترانزیستورهای اوت پوت را افزایش بدیم کارساز هست ؟؟؟؟
به عنوان مثال اگر آمپلی فایری در خروجی از ترانزیستور های قرینه بهره برده باشد چه طور؟؟؟
با تشکر

سلام

حتی المقدور باید از موازی کردن نیمه هادیها احتراز کرد اما اگر ناگزیر به استفاده از آن هستیم بجای هر ترانزیستوری اعم از مثبت و منفی و پوش پول قرینه و غیره قابل استفاده است.

سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: m-j

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,832
با سلام
استاد گرامی جناب غزال

جریان مصرفی پری آمپلی فایر ها حدودا" چقدر هست ؟؟ البته فکر نکنم بیش از 1 آمپر باشه
جریان مصرفی صوت سنج های led چه طور ؟؟
با تشکر

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802
با سلام
استاد گرامی جناب غزال

جریان مصرفی پری آمپلی فایر ها حدودا" چقدر هست ؟؟ البته فکر نکنم بیش از 1 آمپر باشه
جریان مصرفی صوت سنج های led چه طور ؟؟
با تشکر

سلام

1- جریان مصرف کننده ها بستگی به ولتاژ کار و قدرت آنها داره و لذا حکم کلی نداره

مثلا لامپ 50 وات اگر 50 ولتی باشه نیاز به 1 آمپر داره
و اگه لامپ 50 وات 5 ولتی باشه نیاز به 10 آمپر داره

اما بدیهی است که قدرت پری آمپلیفایرها کمتر از 1 وات است و لذا ولتاژش هر چقدر هم کم باشه جریانش کمتر از 100 میلی آمپره
2- اگر بار صوت سنج led باشه و لامپ پرقدرت نباشه جریان این سیستم هم کمتر از 100 میلی آمپره.

سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: m-j
بالا