آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تاپيك پرسش و پاسخ در مورد آمپلیفایرها

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,831
سلام

اگر درایور توانایی لازم را داشته باشه با افزودن ترانزیستور میتونیم قدرت را زیادتر کنیم
و امپدانس تغییر زیادی نمیکنه اما اندکی تغییر میکنه و ارزیابی و محاسبه دقیق امپدانس ساده نیست.

سپاس
ضمن تشکر از راهنمایی های ارزنده شما استاد عزیز
یکی از دوستانم از من خواسته یه مدار آمپلی فایر قدرت در حد 200 وات استریو که هم قدرتش خوب باشه و هم کیفیتش راضی کننده براش مونتاژ کنم .
من مدار زیر رو برای این کار در نظر گرفتم ولی خواستم قبل از ساخت با شما مشورت کنم که آیا مدار زیر ارزش برای مونتاژ دارد و احیانا" اگر عیب یا مزیتی دارد بفرمایید.
لینک مدار : amp400wt8

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
ضمن تشکر از راهنمایی های ارزنده شما استاد عزیز
یکی از دوستانم از من خواسته یه مدار آمپلی فایر قدرت در حد 200 وات استریو که هم قدرتش خوب باشه و هم کیفیتش راضی کننده براش مونتاژ کنم .
من مدار زیر رو برای این کار در نظر گرفتم ولی خواستم قبل از ساخت با شما مشورت کنم که آیا مدار زیر ارزش برای مونتاژ دارد و احیانا" اگر عیب یا مزیتی دارد بفرمایید.
لینک مدار : amp400wt8

سلام

دوست عزیزم

قبلا با ذکر دلیل عرض کردم آمپلیفایری که ترانزیستور قدرت تیپ مثبت داشته باشه مفت گرونه

البته قطع نظر از دلایل علمی ، با توجه به تجربیات شخصی و احتراز طراحان از تیپ مثبت چنین اعتقادی دارم و شاید نظر درستی نباشه

ولی من از تیپ مثبت بدلایل یاد شده متنفرم و حتی المقدور در صورت توافق و دریافت هزینه قابل توجه ، تغییراتی جهت استفاده از تیپ منفی اعمال میکنم و درصورت عدم توافق ، تقاضای متقاضی را نمیپذیرم و مسترد میکنم

سپاس

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,831
سلام

دوست عزیزم

قبلا با ذکر دلیل عرض کردم آمپلیفایری که ترانزیستور قدرت تیپ مثبت داشته باشه مفت گرونه

البته قطع نظر از دلایل علمی ، با توجه به تجربیات شخصی و احتراز طراحان از تیپ مثبت چنین اعتقادی دارم و شاید نظر درستی نباشه

ولی من از تیپ مثبت بدلایل یاد شده متنفرم و حتی المقدور در صورت توافق و دریافت هزینه قابل توجه ، تغییراتی جهت استفاده از تیپ منفی اعمال میکنم و درصورت عدم توافق ، تقاضای متقاضی را نمیپذیرم و مسترد میکنم

سپاس
استاد عزیز و گرامی
ولی من چندین نقشه آمپلی فایر های تجاری خارجی رو که بررسی می کردم تماما" از تیپ مثبت و منفی رو تواما" با هم استفاده می کردند اما به طور کلی نظر شما برای من مهمه . من می خوام پیش شما تجربه کسب کنم . بالاخره به قول معروف شما چند تا پیراهن بیشتر از ما پاره کردین.
این که فرمودید تیپ مثبت نباشه منظورتون فقط در قسمت اوت پوت هست یا هم اوت پوت و درایور ؟؟؟؟
سپاس .

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
استاد عزیز و گرامی
ولی من چندین نقشه آمپلی فایر های تجاری خارجی رو که بررسی می کردم تماما" از تیپ مثبت و منفی رو تواما" با هم استفاده می کردند اما به طور کلی نظر شما برای من مهمه . من می خوام پیش شما تجربه کسب کنم . بالاخره به قول معروف شما چند تا پیراهن بیشتر از ما پاره کردین.
این که فرمودید تیپ مثبت نباشه منظورتون فقط در قسمت اوت پوت هست یا هم اوت پوت و درایور ؟؟؟؟
سپاس .

سلام

دوست ارجمندم

قطعا همگی همکاران نقشه و دستگاه دارای تیپ مثبت به وفور دیده اند و لذا من هم دیده ام و می بینم و لذا من نگفتم آمپلیفایر با تیپ مثبت وجود نداره گفتم طراحان از آن احتراز میکنند بطوریکه اساسا تیپ مثبت درحال انتقراضه

بله اتفاقا اولین پوش پولی که ساخته شد حاوی تیپ مثبت بود و تا مدتها بدون تیپ مثبت وجود نداشت اما معایب تیپ مثبت موجب احتراز از آن شد

و هر آمپلیفایری که دارای پوش پول با تیپ مثبته عمر کوتاهی داره و تابحال ندیدم تیپ مثبت سالم مونده باشه و منفی سوخته باشه ولی اینکه تیپ مثبت سوخته و منفی سالم باشه به وفور دیده ام .

عیب تیپ مثبت منحصر به این موضوع نیست و معایب فراوانی داره

ضمنا در هر طبقه ای از تیپ منفی استفاده بشه بهتر از مثبته
ولی در جریان های پایین تر عیبش قابل تحمله

ضمنا به صرف مشاهده نقشه کیفیت طراحی قابل پیش بینی نیست و هر طراحی با تست عملی نواقص طراحی را رفع میکنه و لذا اگر کلیه ترانزیستورهای آمپلیفایر تیپ منفی باشه دلیل کیفیت عالی آن نیست و باید تست بشه

اصولا در هر علم و پدیده ای بویژه در الکترونیک ، علم کلاسیک ایده اولیه را میده و آغاز کاره

بهتره آمپلیفایری که قبلا تولید انبوه شده و آزمایش کیفیت را پس داده برای کپی برداری استفاده کنی
بخصوص که مشکل طراحی pcb هم نداری زیرا طراحی pcb داستان خود را داره و در میزان نویز موثره و شما ناگزیر به استفاده از نرم افزار هستید که قابل اطمینان و ایده آل نیست

و متاسفانه مدتهاست که تعمیرگاه من آمپلیفایر قبول نمیکنه مگر بصورت استثنائی و با هزینه قابل توجه

و لذا نمیتونم مدل خاصی را توصیه کنم

سپاس

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,831
بهتره آمپلیفایری که قبلا تولید انبوه شده و آزمایش کیفیت را پس داده برای کپی برداری استفاده کنی
بخصوص که مشکل طراحی pcb هم نداری زیرا طراحی pcb داستان خود را داره و در میزان نویز موثره و شما ناگزیر به استفاده از نرم افزار هستید که قابل اطمینان و ایده آل نیست
سلام
عرض ادب و احترام خدمت شما استاد عزیزم جناب غزال
بابت توضیح رسای شما سپاسگذارم. استاد پس من ریسک نمی کنم و مداری رو که خودم ساختم و الان استفاده می کنم رو برای اون دوستم هم مونتاژ می کنم. تصویر مدار به پیوست تقدیم می گردد . مدار رو قبلا اگر خاطرتون باشه با یک تغذیه سوئیچینگ راه اندازی کرده بودم. یادم هست فرموده بودید برای ریل ولتاژ ها دو خازن 100 میکرو 50 ولت بعلاوه دو خازن 100 نانو موازی با 100 میکرو اضافه کنم .
استاد فقط یه سوالی دارم من اگر بخوام به قسمت اوت پوت دو ترانزستور D1047 دیگه اضافه کنم به چه طریقی می تونم این کار رو انجام بدم.؟؟
سپاس
power amplifier.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
سلام
عرض ادب و احترام خدمت شما استاد عزیزم جناب غزال
بابت توضیح رسای شما سپاسگذارم. استاد پس من ریسک نمی کنم و مداری رو که خودم ساختم و الان استفاده می کنم رو برای اون دوستم هم مونتاژ می کنم. تصویر مدار به پیوست تقدیم می گردد . مدار رو قبلا اگر خاطرتون باشه با یک تغذیه سوئیچینگ راه اندازی کرده بودم. یادم هست فرموده بودید برای ریل ولتاژ ها دو خازن 100 میکرو 50 ولت بعلاوه دو خازن 100 نانو موازی با 100 میکرو اضافه کنم .
استاد فقط یه سوالی دارم من اگر بخوام به قسمت اوت پوت دو ترانزستور D1047 دیگه اضافه کنم به چه طریقی می تونم این کار رو انجام بدم.؟؟
سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 101615

سلام
برای موازی کردن ترانزیستورها باید بخشی از قدرت خروجی را بعنوان تلفات بپذیریم
لذا برای افزایش قدرت بدون تلفات خروجی توصیه ای که پیشنهاد میکنم انجام بده
دو تا BUX98 را جایگزین پوش پول کن و 47 اهم بیس امیتر را بزرگتر کن (با تست عملی)
اگر درایورها داغ کرد قویتر استفاده کن

BUX98 تقلبی زیاده اگه جنس اصل و مرغوب باشه باید پایه هاش دو برابر پایه های ترانزیستور قابلمه ای معمولی ضخامت داشته باشه

اگر خواستی از حیث بلندی صدا هم تقویتش کنی باید تغییراتی در پری اعمال کنی تا سیگنال پری در محدوده مجاز بزرگتر بشه

درواقع آمپلیفایر پرقدرت سیگنال ورودی را بیشتر تقویت نمیکنه بلکه توانایی و تحملش بیشتر میشه و با دریافت قدرت های بالاتر از آن ، نمیسوزه

سپاس

آخرین ویرایش:
سلام به همه ی دوستان و اساتید گران قدر.
1-سوئالی درباره نقشه ی امپلی فایر های ترانزیستوری داشتم و ان این است که در نقشه ای که توان و اهم امپلی فایر مشخص نشده و همچنین ولتاژ مورد نیاز برای تغذیه ی امپلی فایر ذکر نشده،چطور میشود قبل از ساخت فهمید توان امپلی فایر و مقادیر مورد نیاز دیگر چقدر است؟
2-سوئال دومم این است که چطور میشود افزایش ولتاژ بعد از قرار دادن خازن و صافی را با فرمول فهمید؟مثلا یک منبع 24ولت داریم،بعد از پل دیوید یک خازن مثلا 4700میکرو میگذاریم ولی بعدش بدون ولت سنج و با استفاده از فرمول،ولتاژ نهایی رو تخمین بزنیم تا خازن با ولتاژ بالا تری بگذاریم تا خازن نترکد؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
سلام به همه ی دوستان و اساتید گران قدر.
1-سوئالی درباره نقشه ی امپلی فایر های ترانزیستوری داشتم و ان این است که در نقشه ای که توان و اهم امپلی فایر مشخص نشده و همچنین ولتاژ مورد نیاز برای تغذیه ی امپلی فایر ذکر نشده،چطور میشود قبل از ساخت فهمید توان امپلی فایر و مقادیر مورد نیاز دیگر چقدر است؟
2-سوئال دومم این است که چطور میشود افزایش ولتاژ بعد از قرار دادن خازن و صافی را با فرمول فهمید؟مثلا یک منبع 24ولت داریم،بعد از پل دیوید یک خازن مثلا 4700میکرو میگذاریم ولی بعدش بدون ولت سنج و با استفاده از فرمول،ولتاژ نهایی رو تخمین بزنیم تا خازن با ولتاژ بالا تری بگذاریم تا خازن نترکد؟

سلام

توان آمپلیفایر به عوامل عدیده ای بستگی داره از جمله ولتاژ بطوریکه با کاهش ولتاژ هر آمپلیفایری قدرت آن کاهش می یابد و نیز میزان توانایی بخش قدرت و غیره

اما چرا مدار آمپلیفایری انتخاب کردی که همه پارامترهای آن نامعلومه

اگر قصد یکسوسازی ولتاژ متناوبی را داری باید ولتاژ خازن بزرگتر از Vm باشه و Vm یا ولتاژ ماکزیمم برابر با 1.41 برابر ولتاژ موثره

مثلا ولتاژ موثر 24 ولت متناوب دارای ولتاژ ماکزیمم 33.8 ولت است و بنابرین خازن 50 ولتی نیاز داره و هرچه خازنی با ولتاژ بالاتر انتخاب کنید عمر بیشتری خواهد داشت یعنی اگه 1000 ولتی هم باشه اشکالی نداره و بهتر هم هست ولی گرون تره و مقرون بصرفه نیست.

سپاس

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,831
سلام
برای موازی کردن ترانزیستورها باید بخشی از قدرت خروجی را بعنوان تلفات بپذیریم
لذا برای افزایش قدرت بدون تلفات خروجی توصیه ای که پیشنهاد میکنم انجام بده
دو تا BUX98 را جایگزین پوش پول کن و 47 اهم بیس امیتر را بزرگتر کن (با تست عملی)
اگر درایورها داغ کرد قویتر استفاده کن

BUX98 تقلبی زیاده اگه جنس اصل و مرغوب باشه باید پایه هاش دو برابر پایه های ترانزیستور قابلمه ای معمولی ضخامت داشته باشه

اگر خواستی از حیث بلندی صدا هم تقویتش کنی باید تغییراتی در پری اعمال کنی تا سیگنال پری در محدوده مجاز بزرگتر بشه

درواقع آمپلیفایر پرقدرت سیگنال ورودی را بیشتر تقویت نمیکنه بلکه توانایی و تحملش بیشتر میشه و با دریافت قدرت های بالاتر از آن ، نمیسوزه

سپاس
سلام
استاد گرامی من دیروز برای خرید bux98 به جمهوری مراجعه کردم دو تا مغازه پیدا کردم که داشتند و با قیمت خیلی بالایی می فروختند. یک نمونه اش رو دیدم پایه هاش اون طور که شما فرمودید "باید پایه هاش دو برابر پایه های ترانزیستور قابلمه ای معمولی ضخامت داشته باشه" نبود و به قیمت 12 تومان هم میداد.
به هر حال خواستم با شما مشورت کنم اگر امکان داره از ترانزیستور با شماره 2SC5200 یا همین ترانزیستورهای اصلی خود مدار به شماره D1047 استفاده کنم.
منتها برای اینکه به ترانزیستورهای اوت پوت 2 تا دیگه اضافه کنم آیا باید به صورت زیر عمل کنم ؟؟؟؟

نمونه اصلی مدار با یک جفت ترانزیستور
2.gif

و این نمونه مدار با دو جفت ترانزیستور

3.gif

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
سلام
استاد گرامی من دیروز برای خرید bux98 به جمهوری مراجعه کردم دو تا مغازه پیدا کردم که داشتند و با قیمت خیلی بالایی می فروختند. یک نمونه اش رو دیدم پایه هاش اون طور که شما فرمودید "باید پایه هاش دو برابر پایه های ترانزیستور قابلمه ای معمولی ضخامت داشته باشه" نبود و به قیمت 12 تومان هم میداد.
به هر حال خواستم با شما مشورت کنم اگر امکان داره از ترانزیستور با شماره 2SC5200 یا همین ترانزیستورهای اصلی خود مدار به شماره D1047 استفاده کنم.
منتها برای اینکه به ترانزیستورهای اوت پوت 2 تا دیگه اضافه کنم آیا باید به صورت زیر عمل کنم ؟؟؟؟

نمونه اصلی مدار با یک جفت ترانزیستور
2.gif

و این نمونه مدار با دو جفت ترانزیستور

3.gif

سلام

اگر تهیه bux98 برات مقدور نیست
باید بجای یک ترانزیستور از ترانزیستورهای موازی استفاده کنی و مدار قبلی تغییر نکنه
یعنی بیس هر گروه موازی ترانزیستور با مقاومت حدود 47 اهم و امیتر هر ترانزیستور با مقاومت حدود 1/ اهمی سری باشه و کلکتورها بدون مقاومت سری باشه

حالا ترانزیستور های موازی فوق را بجای هر ترانزیستور پوش پول نصب کن

هر چقدر مقاومت امیتر کوچکتر باشه بهتره بشرطی که حرارت ترانزیستورها متفاوت نشه

حرارت ترانزیستورها را خارج از هیت سینگ و با صدای بلند تست و مقایسه کن
تقریبا 1/ اهمی مناسبه

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا