آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تاپيك پرسش و پاسخ در مورد آمپلیفایرها

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,831
با سلام
استاد عزیز ابتدا عذر خواهی می کنم که دیر پاسخ دادم
در مورد قطعات عرض کنم که من تمام ترانزیستورها رو بیرون از مدار هم با (هم تست اهمی و هم تست دیود ) تست شدند و همگی حتی با وجود ولتاژ در خروجی سالم هستند .
بیس امیتر ترانزیستورهای Q3 و Q4 هم اتصال داه شدند ولی هنوز در خروجی ولتاژ وجود داره.
همانطور که قبلا" هم عرض کردم در خروجی ولتاژ مثبت دارم و یه خازن 100 میکرو فاراد رو با خروجی سری کردم (مثبت خازن به سمت خروجی و منفی خازن به سمت مثبت بلندگو ) اما باز هم ولتاژ وجود داشت . اما طبق گفته شما با دو خازن 100 میکرو یک خازن بی پلار ساختم که بعد از تست باز ولتاژ در خروجی وجود داشت ( البته نسبت به قبل کمتر بود ).
استاد من پی سی بی رو چند بار از نظر اتصال و ... چک کردم و اتصالی وجود نداره ولی چیزی که برام جالبه اینه که وقتی همه ترانزیستورهای مدار رو درمیارم باز هم خروجی ولتاژ دی سی داره جالبه نه ؟؟؟

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,556
با سلام
در مورد قطعات عرض کنم که من تمام ترانزیستورها رو بیرون از مدار هم با (هم تست اهمی و هم تست دیود ) تست شدند و همگی حتی با وجود ولتاژ در خروجی سالم هستند .
بیس امیتر ترانزیستورهای Q3 و Q4 هم اتصال داه شدند ولی هنوز در خروجی ولتاژ وجود داره.
همانطور که قبلا" هم عرض کردم در خروجی ولتاژ مثبت دارم و یه خازن 100 میکرو فاراد رو با خروجی سری کردم (مثبت خازن به سمت خروجی و منفی خازن به سمت مثبت بلندگو ) اما باز هم ولتاژ وجود داشت . اما طبق گفته شما با دو خازن 100 میکرو یک خازن بی پلار ساختم که بعد از تست باز ولتاژ در خروجی وجود داشت ( البته نسبت به قبل کمتر بود ).
استاد من پی سی بی رو چند بار از نظر اتصال و ... چک کردم و اتصالی وجود نداره ولی چیزی که برام جالبه اینه که وقتی همه ترانزیستورهای مدار رو درمیارم باز هم خروجی ولتاژ دی سی داره جالبه نه ؟؟؟
با سلام :
تا استاد بیاد . :love-smiley-017:

{ چیزی که برام جالبه اینه که وقتی همه ترانزیستورهای مدار رو درمیارم باز هم خروجی ولتاژ دی سی داره جالبه نه ؟؟؟}
این مورد شما!!! برای من هم جالب امد !! شماتیک را ببینید
1d.JPG
من هم مثل شما تمام ترانزیستور ها را از صفحه روزگار امپلی محو کردم :85000000: { در اوردم }
پی سی بی هم با دقت مرور کردین !!! حالا میتونید بگید این ولتاژ در خروجی چه طوری و از کجا سر چشمه میگیره ؟؟؟
تنها مسیری که میتونه براتون در خروجی ولتاژ + بدهد حتما خطایی در پی سی بی مدار دارید برای کشف این مسیر ابتدا باید امپر این ولتاژ را بگیرید اگر امپر قابل توجه باشد !!! اتصال کوتاه خط خروجی به خط مثبت در پی سی بی و اگر امپر پایینی دارید { فرضا اتصال توسط یک مقاومت یک کیلویی به زمین این ولتاژ حذف میشه } به دنبال نشتی { حالت ایجاد خازنی بین فواصل خطوط فوق در مس زدایی و...} بین این دو خط بگردید - اگر این عیب را بتونید حل کنید احتمال زیاد مشکل امپلی شما هم حل خواهد شد .
-- استاد هم نظرات مفید ومشروح خود را بیان میکنند .
با تشکر .
موفق باشید .

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
با سلام

سلام
استاد رجبی عزیز ،دانشمند وارسته و عزیزم شکسته نفسی میفرمایند و شاگردی اینجانب نزد ایشان افتخار بزرگ حقیر است

اما عزیزم من عرض نکردم با وجود خازن ، ولتاژ خروجی حذف میشه بلکه ولتاژ dc بلندگو حذف میشه و ولتاژ مستقیم به بلندگو اعمال نمیشه

یکی از سه مورد زیر قابل تصوره
1- همانگونه استاد رجبی عزیز فرمودند ارتباط ناخواسته مسیرهای مدارچاپی در pcb که با اهم متر قابل بررسی است و همچنین موازی کردن مقاومت حدود 200 اهم بجای بلندگو و اتصال ورودی آمپلیفایر که اگر مقاومت داغ کنه ، جریاندهی و شورتی کامل قابل استنتاج است
2- بدنه دستگاه سر مشترک منبع مثبت و منیع منفی نیست
3- بدنه بلندگو به بدنه واقعی متصل نیست

بنظر میرسه بدلیل سادگی مفرط ایراد ، قادر به مشاهده آن نشدید
اتفاقا اگر تمرکز مختل بشه ، ایرادهای ساده ، سخت تر از ایرادهای پیچیده کشف میشه

بعنوان مثال باوجودیکه همکارانم فوق العاده حرفه ای و زبانزد هستند اما اخیرا با مشکلی در lcd صنام مواجه شدند که مشکلی نبود بطوریکه من هم در بررسی اجمالی قادر به کشف نقص نشدم و در تاپیک زیر مطرح کردم ولی پس از آن با بررسی دقیق شاسی متوجه شدم ایرادی وجود نداره
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=46041

اگر موارد فوق نبود اعلام کنید تا ایراد را پیدا کنیم

در ضمن اگر قصد ابراز لطف و استفاده از دکمه تشکر را دارید پس از پاسخگویی استفاده کنید تا سریعتر از حضور و پاسخ شما مطلع شوم

سپاس

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,831
با سلام
ضمن تشکر از اساتید عزیزم جناب رجبی و غزال
استاد غزال عزیز من یکبار دیگر پی سی بی مدار رو چک می کنم و امیدوارم که بتونم مشکل رو پیدا کنم انشا... نتیجه رو به خدمتتون اعلام خواهم کرد
با تشکر و سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
با سلام
ضمن تشکر از اساتید عزیزم جناب رجبی و غزال
استاد غزال عزیز من یکبار دیگر پی سی بی مدار رو چک می کنم و امیدوارم که بتونم مشکل رو پیدا کنم انشا... نتیجه رو به خدمتتون اعلام خواهم کرد
با تشکر و سپاس

سلام
پاسخهایی که نیاز به تست ندارد ارائه فرمایید تا تنوع و گستردگی احتمالات ممکن ، محدود گردد و فعالیت ذهنی به بیراهه نرود لذا

نفرمودید در اتصال بدنه به بلندگو یا جای دیگری خطایی بوده یا نه
احتمالا بجای سر مشترک دو منبع مثبت و منفی از ولتاژ منفی بعنوان بدنه استفاده کرده اید ( در بلندگو و یا جای دیگر )

تا رفع مشکل ولتاژ خروجی ، ورودی آمپلیفایر را اتصال کوتاه کنید
مدار زیر یکی از لوازم تعمیر آمپلیفایر پرقدرت است که در مرحله مقدماتی ، جهت حفاظت از گوش و بلندگو و طبقه قدرت ضروری است

سپاس

amp3.PNG

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,831
سلام
پاسخهایی که نیاز به تست ندارد ارائه فرمایید تا تنوع و گستردگی احتمالات ممکن ، محدود گردد و فعالیت ذهنی به بیراهه نرود لذا

نفرمودید در اتصال بدنه به بلندگو یا جای دیگری خطایی بوده یا نه
احتمالا بجای سر مشترک دو منبع مثبت و منفی از ولتاژ منفی بعنوان بدنه استفاده کرده اید ( در بلندگو و یا جای دیگر )

تا رفع مشکل ولتاژ خروجی ، ورودی آمپلیفایر را اتصال کوتاه کنید
مدار زیر یکی از لوازم تعمیر آمپلیفایر پرقدرت است که در مرحله مقدماتی ، جهت حفاظت از گوش و بلندگو و طبقه قدرت ضروری است

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 79576
سلام
استاد عزیز
هیچ مشکلی در قسمت وصل بلندگو وجود نداره بدنه بلندگو به گراند مدار وصل هست
قسمتی از مشکل رو پیدا کردم .یکی از خازن های عدسی 10 پیکو پایه هاش از داخل به هم اتصال بود که با تعویضش ولتاژ خروجی از 36 ولت به 16 ولت رسید . و تا اینجا امیدوار شدم که میشه آمپلی فایر رو راه انداخت اما
هنوز 16 ولت در خروجی هست .
فقط اگر ممکنه این قسمت رو یک توضیح بدهید که چه طور شورتی یک قطعه مشخص میشه:

همانگونه استاد رجبی عزیز فرمودند ارتباط ناخواسته مسیرهای مدارچاپی در pcb که با اهم متر قابل بررسی است و همچنین موازی کردن مقاومت حدود 200 اهم بجای بلندگو و اتصال ورودی آمپلیفایر که اگر مقاومت داغ کنه ، جریاندهی و شورتی کامل قابل استنتاج است

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
سلام
استاد عزیز
هیچ مشکلی در قسمت وصل بلندگو وجود نداره بدنه بلندگو به گراند مدار وصل هست
قسمتی از مشکل رو پیدا کردم .یکی از خازن های عدسی 10 پیکو پایه هاش از داخل به هم اتصال بود که با تعویضش ولتاژ خروجی از 36 ولت به 16 ولت رسید . و تا اینجا امیدوار شدم که میشه آمپلی فایر رو راه انداخت اما
هنوز 16 ولت در خروجی هست .
فقط اگر ممکنه این قسمت رو یک توضیح بدهید که چه طور شورتی یک قطعه مشخص میشه:

همانگونه استاد رجبی عزیز فرمودند ارتباط ناخواسته مسیرهای مدارچاپی در pcb که با اهم متر قابل بررسی است و همچنین موازی کردن مقاومت حدود 200 اهم بجای بلندگو و اتصال ورودی آمپلیفایر که اگر مقاومت داغ کنه ، جریاندهی و شورتی کامل قابل استنتاج است

سلام

اگر پروب های اهم متر را به دو مدار مجاور متصل کنید و صفر اهم بود به یکدیگر متصله مگر سلفی بین دو مدار باشد

اگر ورودی اتصال کوتاه شود باید جریان خروجی حدود صفر باشد و لذا کل جریان خروجی ناشی از خرابی و نویز است
و مقاومت 200 اهم موجب پیشگیری از خسارت ناشی از بی باری میشود و از سوس دیگر در صورت صدمه قبلی قطعات ازآنجاکه بسیار کمتر از بار نرمال است لذا جریان غیر عادی احتمالی را محدود میکند و مانع گسترش عیب میشود

هرچند ناامیدی در تعمیر دستگاههای پیچیده هم قابل توجیه نیست اما آمپلیفایر ساده ترین دستگاه الکترونیکی است و فاقد پیچیدگی است و لذا طرح ناامیدی معنا و مفهومی ندارد و اگر یکسال هم طول بکشه باید بیش از پیش موجب شادی شما بشه که سوژه تحقیق داری و عیب قابل رفع و پنهانی وجود داره که اطلاعات قابل ارتقاء شما قادر به کشف آن نبوده
من از بدو فعالیتم برای این فرصت ها ، سرقفلی قائل بودم

شبیه مفقود شدن کلید در یک اطاق که تردید نداری در اطاق وجود داره و پس از یکسال هم نباید موجب ناامیدی شما بشه و همیشه باید این نکته را زمزمه کنی که محلی از نظر شما مغفول مانده و گرنه پیدا میشد

لذا اموری که خارج از توانایی شما نیست نباید خارج از اراده شما قرار بگیره و ناامیدی یک ضعف بزرگ و قابل گسترش و تشدید است زیرا هر شکست قابل پیروزی ، شکستهای آتی را تسهیل میکند.

لطفا قبل از پاسخگویی از دکمه تشکر استفاده نکنید تا سریعتر از پاسخ شما مطلع شوم
سپاس

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,831
سلام

استاد عزیز مدار راه افتاد

مشکل برق 16 ولت خروجی ناشی از قطع بودن تراک یکی از ترانزیستورهای تفاضلی ورودی بود که چون چند بار ترانزیستور رو از رو برد بیرون کشیده بودم گرمای هویه باعث قطع شدن یکی از ترکهایش شده بود به طوری که با چشم اصلا" قابل رویت نبود و با تست بیزر کشف شد

استاد فقط به نظرم مقاومت R1 که بین ورودی و گراند مدار هست ( 68K ) مقدارش بالا هست که باعث میشه که بدون اینکه به ووردی سیگنال بدم یک مقداری صدای وززز در خروجی داشته باشم نظرتون با کاهش اون به 47K چیست؟؟؟

پروژه بعدیم اینه که این مدار رو با یک تغذیه سوئیچینگ که از قبل ساختمش تست کنم که حتما" شما رو در جریان کار قرار میدم .

در پایان از راهنمایی های ارزشمند اساتید عزیزم جناب آقایان رجبی و غزال سپاسگذاری می کنم

این هم تصویری از نمونه ساخته شده

DSC00612.JPG

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
سلام

استاد عزیز مدار راه افتاد

مشکل برق 16 ولت خروجی ناشی از قطع بودن تراک یکی از ترانزیستورهای تفاضلی ورودی بود که چون چند بار ترانزیستور رو از رو برد بیرون کشیده بودم گرمای هویه باعث قطع شدن یکی از ترکهایش شده بود به طوری که با چشم اصلا" قابل رویت نبود و با تست بیزر کشف شد

استاد فقط به نظرم مقاومت R1 که بین ورودی و گراند مدار هست ( 68K ) مقدارش بالا هست که باعث میشه که بدون اینکه به ووردی سیگنال بدم یک مقداری صدای وززز در خروجی داشته باشم نظرتون با کاهش اون به 47K چیست؟؟؟

پروژه بعدیم اینه که این مدار رو با یک تغذیه سوئیچینگ که از قبل ساختمش تست کنم که حتما" شما رو در جریان کار قرار میدم .

در پایان از راهنمایی های ارزشمند اساتید عزیزم جناب آقایان رجبی و غزال سپاسگذاری می کنم

این هم تصویری از نمونه ساخته شده

مشاهده فایل‌پیوست 79785

سلام

اساسا این آمپلیفایر برای وز وز ساخته شده و خیلی ابتدایی است
چون در کلیه مدارهای الکترونیکی هر قطعه ای علاوه بر مقصود ، مولد نویز هم هست و بحث سیگنال به نویز مبحث مهم و مفصلی است اما این آمپلیفایر تمهیدی برای کاهش نویز نداره

ولذا همانگونه که استاد رجبی فرمودند باید با سعی و خطا در محلهای مختلف از خازن استفاده و تست کنید و یا باید از محاسبات پیچیده مربوطه استفاده کرد
کاهش R1 صحیح نیست زیرا هرچه کمتر شود به این دلیل نویز کم میشه که درواقع قدرت پری آمپلیفایر را کم میکنید (برای تمام فرکانسها )
ولی میتونی خازنهای مختلف عدسی موازی با این مقاومت را تست کنی

برای محسوس تر شدن نویزها و تسهیل اصلاحات ابتدا در زمان اصلاح ، R15 را آزاد کن و در پایان اصلاحیه وصل کن

1- بیس امیتر Q3,Q4 را اتصال کوتاه کن و نویز احتمالی طبقات بعدی را مرتفع کن و سپس بقیه طبقات

2- باید نویز ناشی از تغذیه را با نویز مدار آمپلیفایر تفکیک و مشخص کنید ( نویز تغذیه ترانسی هوم بم ناشی از 50 هرتز است )

3- بزرگترین خازن مقدور را با ولتاژهای تغذیه موازی و با صدای کم اقدام به اصلاح کنید که نویز تغذیه کاهش یابد

4- صفحه نازک فلزی مانند زرورق سیگار یا زرورق آشپزخانه و امثالهم را از دو طرف با صفحات لاکی به ضخانت کاغذ A4 یا ضخیمتر عایق کنید و سیم بدنه را به آن متصل کنید و زیر روی برد را با آن بپوشانید ( هر چه فاصله آن با برد کمتر باشه بهتره )

5- سیم ورودی را از نوع شیلد استفاده کن

ولی اساس این مدار خرابه و بعید می بینم به زودی بتونی نویز را بمقدار قابل قبولی حذف کنی

ضمنا اگر ترانزیستور ورودی اشکال داشته چنانچه مطابق توصیه ، بیس امیتر دو ترانزیستور Q3 , Q4 را اتصال کوتاه میکردید ولتاژ خروجی رفع میشد و مشخص میکرد که اشکال قبل از این دو ترانزیستور است

سپاس

آخرین ویرایش:

teac

کاربر
2012-02-09
20
14
علت داشتن برق در قسمت ارسی و یا فیش امپلی از کجاست

بالا