آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تاپيك پرسش و پاسخ در مورد آمپلیفایرها

B.I.G.B.A.N

کاربر
2013-11-11
3
2
سلام خیلی خوشحالم که با این انجمن اشنا شدم من تازه ثبتنام کردم من دانشجویه الکترونیکم الانم میخوام یه امپیلی فایر برایه کامپیوتر درست کنم ولی دچار مشکل شدم چنتا سوال دارم از اساتیت:
1. خروجیه ساب با اسبیکر ها فرق داره اگه داره با چه نمادی تویه نقشه ها نمایشش میدن من هر نقشه ای رو که دیدم فقط خروجیه اسپیکر داره که احتمال میدم شاید بیشتر برایه خودرو طراحی شده باشن
2. منبع تغذیه با ترانس چه فرقی داره ایا جفتش باید باشه یا وجود یکیش کفایت میکنه؟
ممنون میشم اگه جواب سوال هام رو بدین لطفا اگه نقشه ای با خروجیه جدا ساب و اسپیکر هم سراغ داشتین بهم بگین.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
سلام خیلی خوشحالم که با این انجمن اشنا شدم من تازه ثبتنام کردم من دانشجویه الکترونیکم الانم میخوام یه امپیلی فایر برایه کامپیوتر درست کنم ولی دچار مشکل شدم چنتا سوال دارم از اساتیت:
1. خروجیه ساب با اسبیکر ها فرق داره اگه داره با چه نمادی تویه نقشه ها نمایشش میدن من هر نقشه ای رو که دیدم فقط خروجیه اسپیکر داره که احتمال میدم شاید بیشتر برایه خودرو طراحی شده باشن
2. منبع تغذیه با ترانس چه فرقی داره ایا جفتش باید باشه یا وجود یکیش کفایت میکنه؟
ممنون میشم اگه جواب سوال هام رو بدین لطفا اگه نقشه ای با خروجیه جدا ساب و اسپیکر هم سراغ داشتین بهم بگین.

سلام
1- میتونی خروجی صدای هر کیسی را به هر آمپلیفایری متصل و استفاده کنی
من در کیس همه کامپیوترهام بلندگو و یک آمپلیفایر قوی ولی کوچک داخل کیس نصب کردم که دور و برم خلوت تر باشه

2- هر تغذیه ای نیاز به ترانس نداره ولی بدون ترانس جریان ضعیفی میده و ایزوله هم نیست

مشکل چیه میخوای چکار کنی
آیا میخوای برای کامپیوتر آمپلیفایر نصب کنی ؟
سپاس

آخرین ویرایش:

B.I.G.B.A.N

کاربر
2013-11-11
3
2
سلام
1- میتونی خروجی صدای هر کیسی را به هر آمپلیفایری متصل و استفاده کنی
من در کیس همه کامپیوترهام بلندگو و یک آمپلیفایر قوی ولی کوچک داخل کیس نصب کردم که دور و برم خلوت تر باشه

2- هر تغذیه ای نیاز به ترانس نداره ولی بدون ترانس جریان ضعیفی میده و ایزوله هم نیست

مشکل چیه میخوای چکار کنی
آیا میخوای برای کامپیوتر آمپلیفایر نصب کنی ؟
سپاس
مرصی از پاسختون نه میخوام کلا یه سیستم صوتی برایه کامپیوتر درست کنم سه تیکه به بالا قاب و اسپیکراش رو هم دارم فقط میمونه درست کردن مداراتش ولی یکم گیج شدم چون اسپیکر هایه سه تیکه کامپیوتر که یه ساب هم دارن با دو تا خروجیه باند معمولی ولی نقشه مدار هایی رو که من تو اینترنت میبینم حرفی از ساب بوفر نیست فقط اکثرا دارایه خروجی هایه باند 4 تا 8 اهمه نمیدونم دیگه چیکار کنم اگه میتونید راهنماییم کنید

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,831
با سلام به استاد عزیزم جناب غزال
حدود یک ماه پیش با قطعات دم دستی که داشتم یک مدار آمپلی فایری را مونتاژ کردم اما تا امروز وقت نشده بود که تستش کنم . امروز مدار رو با یک ترانس 24 ولت 3 آمپر که پس از دی سی شدن به 35 ولت می رسد تست کردم . با کمال تعجب در خروجی ولتاژ دی سی داشتم که یک بلندگوی دم دستی را تا مرز سوختن پیش برد. تمام قطعات از جمله ترانزیستورهای خروجی و درایور سالم هستند . منبع مدار در لینک زیر موجود هست :
http://construyasuvideorockola.com/proyect_amp_zener_100w_1.php

لینک نقشه مدار :
http://construyasuvideorockola.com/downloads/zener_100W_mono_cuasi.pdf

یه چیزی که فکر منو بهش مشغول کرده اینه که ولتاژ راه اندازی مدار 47 ولت دوبل دی سی هست ولی من 35 ولت دوبل دی سی به مدار ولتاژ میدم آیا احتمال داره که بایاس مدار بهم خورده باشه و تو خروجی ولتاژ دی سی ظاهر بشه ؟؟؟
یادآور شوم من به جای ترانزیستور خروجی مدار که c5200 است از ترانزیستور d1047 استفاده کردم همچنین به جای مقاومت های 0.47 پنج وات از مقاومت های 0.22 اهم پنج وات بهره بردم . بقیه قطعات مدار مشابه قطعات ذکر شده در نقشه می باشد .
منتظر راهنمایی های شما استاد عزیز هستم.
سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
با سلام به استاد عزیزم جناب غزال
حدود یک ماه پیش با قطعات دم دستی که داشتم یک مدار آمپلی فایری را مونتاژ کردم اما تا امروز وقت نشده بود که تستش کنم . امروز مدار رو با یک ترانس 24 ولت 3 آمپر که پس از دی سی شدن به 35 ولت می رسد تست کردم . با کمال تعجب در خروجی ولتاژ دی سی داشتم که یک بلندگوی دم دستی را تا مرز سوختن پیش برد. تمام قطعات از جمله ترانزیستورهای خروجی و درایور سالم هستند . منبع مدار در لینک زیر موجود هست :
http://construyasuvideorockola.com/proyect_amp_zener_100w_1.php

لینک نقشه مدار :
http://construyasuvideorockola.com/downloads/zener_100W_mono_cuasi.pdf

یه چیزی که فکر منو بهش مشغول کرده اینه که ولتاژ راه اندازی مدار 47 ولت دوبل دی سی هست ولی من 35 ولت دوبل دی سی به مدار ولتاژ میدم آیا احتمال داره که بایاس مدار بهم خورده باشه و تو خروجی ولتاژ دی سی ظاهر بشه ؟؟؟
یادآور شوم من به جای ترانزیستور خروجی مدار که c5200 است از ترانزیستور d1047 استفاده کردم همچنین به جای مقاومت های 0.47 پنج وات از مقاومت های 0.22 اهم پنج وات بهره بردم . بقیه قطعات مدار مشابه قطعات ذکر شده در نقشه می باشد .
منتظر راهنمایی های شما استاد عزیز هستم.
سپاس

سلام
عذرخواهی میکنم پست شما را الان دیدم

ایراد ، هیچ ارتباطی به موارد یاد شده از جمله کاهش ولتاژ و ترازیستور مشابه نداره
آزمایشات زیر را بصورت لحظه ای انجام دهید که چیزی نسوزه

1- ابتدا یک مقاومت 220 اهم بجای بلندگو بگذار و ببین ولتاژ خروجی منفی است یا مثبت

2- یک خازن 100 میکرو با بلندگو سری کنید و ببینید صدا داره یا نه ؟
احتمالا صدای نامطلوبی همراه با وق وق داری
نتیجه را اعلام کنید تا نقشه را عمقی تر ببینم

سپاس

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,831
سلام
عذرخواهی میکنم پست شما را الان دیدم

ایراد ، هیچ ارتباطی به موارد یاد شده از جمله کاهش ولتاژ و ترازیستور مشابه نداره
آزمایشات زیر را بصورت لحظه ای انجام دهید که چیزی نسوزه

1- ابتدا یک مقاومت 220 اهم بجای بلندگو بگذار و ببین ولتاژ خروجی منفی است یا مثبت

2- یک خازن 100 میکرو با بلندگو سری کنید و ببینید صدا داره یا نه ؟
احتمالا صدای نامطلوبی همراه با وق وق داری
نتیجه را اعلام کنید تا نقشه را عمقی تر ببینم

سپاس
با سلام
استاد عزیز ولتاژ خروجی نسبت به گراند مثبت هست این ولتاژ نزدیک به ولتاژ تغذیه مدار هست حدود 35 ولت دی سی.
خازن 100 میکرو رو با بلندگو سری کردم ولی چون بلندگو داشت می سوخت سریع جدا کردمش چون به محض اینکه ولتاژ به مدار وصل میشه دیافراگم بلندگو بالا میاد و بوی سوختگی بوبینش در میاد

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,556
با سلام
استاد عزیز ولتاژ خروجی نسبت به گراند مثبت هست این ولتاژ نزدیک به ولتاژ تغذیه مدار هست حدود 35 ولت دی سی.
خازن 100 میکرو رو با بلندگو سری کردم ولی چون بلندگو داشت می سوخت سریع جدا کردمش چون به محض اینکه ولتاژ به مدار وصل میشه دیافراگم بلندگو بالا میاد و بوی سوختگی بوبینش در میاد
با سلام :
البته پاسخ مبسوط را جناب غزال هم لطف میکنند .
اگر خازن 100 میکرو با حجم مناسب و سالم گذاشته اید اما دیافراگم بوبین بلندگو بالا میاد و { توجه }: در ورودی هیچ سیگنالی اعمال نمیکنید ؟!! به نظر بنده مدار امپلی فایر شما با نویز فرکانس بالایی داره کار میکنه که مسبب بالا امدن دیافراگم می شود وفرکانس بالای ان و... عدم توانایی شنیداری گوش انسان را به همراه دارد .
میتوان این عیب را با قرار دادن یک دیود با بایاس معک وس در خروجی بطوری که نتواند ولتاژ دی سی + مثبت که گفتین موجود... را از خود عبور ندهد اما منفی را اجازه دهد حال با گرفتن ولتاژ با ولمتر مشاهده به صورت منفی .. عیب فوق حتمی هست اگر نیاز به دانستن مقدار عددی ولتاژ تقریبا دقیق ... یک خازن 10 میکرو 100 ولتی را از سر خروجی دیود نیز موازی زمین کنید .
رفع چنین مشکلی با اضافه کردن خازن های عدسی { ترجیحا پولیستر مرغوب } 102 الی 104 به موازات بیس و امیتر ترانزیستورهای درایور حل خواهد شد .
موفق باشید .

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
با سلام

سلام

درصورتیکه قطعات سالم بوده و خطایی در مونتاژ حاصل نشده باشد جز راه حل استاد عزیزم جناب آقای رجبی بنظر نمیرسد زیرا مدار مورد اشاره ابتدایی است و حضور فیلنر در آن بسیار کم رنگ است خصوصا که آمپلیفایر پرقدرت حساسیت شدیدی به نویز داره و حتی روغن لحیم میتواند موجبات تولید نوسان شدید را فراهم سازد که به روشی که استاد رجبی فرمودند قابل رفع است

اما از آنجاکه صدمه قطعه و خطای مونتاژ نیز دور از ذهن نیست لذا ابتدا از این حیث با روش زیر تست کنید

بیس امیتر Q3,Q4 را اتصال کوتاه کنید و ببینید باز هم ولتاژ DC در خروجی دارید یا درست میشه ؟

ضمنا با وجود خازن سری 100 میکرو فقط درصورتی جریان DC عبور میکنه و موجب صدمه بلندگو میشه که خازن را با پلاریته معگوس نصب کرده باشید و زمان طولانی استفاده کنید

ازآنجاکه نمیدانید ولتاژ خروجی مثبت است یا منفی که از خازن در جهت مناسب استفاده کنید و ازآنجاکه 100 میکرو بای پلار بسادگی پیدا نمیکنید و خیلی هم بزرگ و گران است لذا دو خازن سری سر به سر یا ته به ته ( منفی به منفی یا مثبت به مثبت ) استفاده کنید

دراینصورت ولتاژ خروجی چه مثبت باشد و چه منفی باشد اشکالی پیش نمیاد و بخوبی انجام وظیفه میکند و محاله DC را عبور بده

اگر پلاریته خازن درست بوده ( که یقینا نبوده ) دراینصورت قدرت آمپلیفایر و شدت هوم و یا نوسان بسیار قویتر از قدرت بلندگو بوده

منتظرم

آخرین ویرایش:
بالا