آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

تاپيك پرسش و پاسخ در مورد آمپلیفایرها

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
با سلام
ممنون از اینکه جواب دادید
بله متاسفانه بدون اعمال وروردی و خروجی هم داغ میکنه، به قدری که دست میسوزه!!!
اما من خیلی مواظب بودم چرا آی سی سوخته؟مشکلی در مدار هست؟
ظاهرا در مدار با اتصال پایه 22 به مقاومت و بعد از مقاومت به شاسی مدار میوت میشود و به توصیه سایت اصلی که این مدار را گذاشته بود اگر نمی خواهید از میوت و استند بای استفاده کنیدسرمقاومت را به شاسی وصل کنید!!(دلیلشو من نفهمیدم)البته قبل از اینکه این اتصال رو هم بدم بازهم مدار کار نمیکرد و به ناچار گفتم شاید با اتصالش درست بشه که بازهم تفاوتی نکرد)
1.png

As I put pins on PCB for ST-BY and Mute but I not using them, I connected these pins to VCC like it is shown in PCB view. According to datasheet St-By and Mute turns off amplifier if signal in input is lower than 3.5V. So it is recommended to connect these pins to Vcc if not used.
پایه یک و دو به هم و بعد به شاسی وصل شده اند
درحال حاضر که آی سی سوخته جدا کردن پایه 6و 20 و اتصال تک به تک به تغذیه نتیجه ای داره؟

سلام

دوست عزیزم فرمودید
درحال حاضر که آی سی سوخته جدا کردن پایه 6و 20 و اتصال تک به تک به تغذیه نتیجه ای داره؟

الان که متوجه شدید سوخته نگران چی هستید که میخواهید با احتیاط و اطمینان از صحت پیشنهادم آنرا تست کنید؟
این آی سی شامل دو بخش مجزای استریو است و اگه ولتاژ تغذیه بالا نداده باشید با احتمال زیاد یکی از آنها سالمه که خودش دو آمپلیفایر داره یعنی دو باند استریو کامل میمونه

و اگر هر دو هم سوخته باشند لااقل تست کرده اید و چیزی هم از دست ندادید
البته همیشه در تست های اولیه باید از ولتاژ 70 درصد نرمال و با لامپ سری استفاده کنیدکه خطای احتمالی موجب صدمه فوری نشه و احتمال سوختن کمتر بشه

ضمنا به محض اینکه با حالت غیرعادی مثلا فقدان صدا یا صدای ناهنجار مواجه شدید فورا تغذیه را قطع کنید تا تتمه آی سی هم نسوزه

مدار چاپی افقی کوچک بین دو ردیف پایه آی سی ابتدای آی سی ( ظاهرا یکطرفش به پایه 2 متصل شده ) این مدار کوجک افقی کدام پایه ها را بهم متصل کرده ؟
با چه ولتاژی تست کردید که جیگرش الو گرفته؟

سپاس

chavooshi

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-17
405
690
قم
سلام

دوست عزیزم فرمودید

الان که متوجه شدید سوخته نگران چی هستید که میخواهید با احتیاط و اطمینان از صحت پیشنهادم آنرا تست کنید؟
این آی سی شامل دو بخش مجزای استریو است و اگه ولتاژ تغذیه بالا نداده باشید با احتمال زیاد یکی از آنها سالمه که خودش دو آمپلیفایر داره یعنی دو باند استریو کامل میمونه

و اگر هر دو هم سوخته باشند لااقل تست کرده اید و چیزی هم از دست ندادید
البته همیشه در تست های اولیه باید از ولتاژ 70 درصد نرمال و با لامپ سری استفاده کنیدکه خطای احتمالی موجب صدمه فوری نشه و احتمال سوختن کمتر بشه

ضمنا به محض اینکه با حالت غیرعادی مثلا فقدان صدا یا صدای ناهنجار مواجه شدید فورا تغذیه را قطع کنید تا تتمه آی سی هم نسوزه

مدار چاپی افقی کوچک بین دو ردیف پایه آی سی ابتدای آی سی ( ظاهرا یکطرفش به پایه 2 متصل شده ) این مدار کوجک افقی کدام پایه ها را بهم متصل کرده ؟
با چه ولتاژی تست کردید که جیگرش الو گرفته؟

سپاس
سلام به استاد گرامی
و بازهم تشکر
من از پاسخ قبلی شما اینطور استنباط کردم که اگه آی سی سالم بود اون تست رو روش انجام بدم!!
ظاهرا ولتاژ کار این آی سی 18 ولت هست و منم با 12 تستش کردم!!!
در مورد پایه های آی سی متوجه منظورتون نشدم ، بنابراین ی عکس دیگه اینبار با رنگ سفید قسمتهایی که به هم وصل نیستن رو جدا کردم تا کامل مشخص باشه
u2o0c3xvzm0nvojvgy.jpg

ترس من از اینه که برم ی آی سی دیگه بخرم بذارم روش بازم بسوزه!!میخوام متوجه اشتباهی بشم که باعث سوختن آی سی قبلی شده تا آی سی بعدی نسوزه.(عاشقای الکترونیک همیشه بی پولن:212:)
اون تست رو هم انجام میدم و نتیجش رو میگم
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
سلام به استاد گرامی
و بازهم تشکر
من از پاسخ قبلی شما اینطور استنباط کردم که اگه آی سی سالم بود اون تست رو روش انجام بدم!!
ظاهرا ولتاژ کار این آی سی 18 ولت هست و منم با 12 تستش کردم!!!
در مورد پایه های آی سی متوجه منظورتون نشدم ، بنابراین ی عکس دیگه اینبار با رنگ سفید قسمتهایی که به هم وصل نیستن رو جدا کردم تا کامل مشخص باشه

ترس من از اینه که برم ی آی سی دیگه بخرم بذارم روش بازم بسوزه!!میخوام متوجه اشتباهی بشم که باعث سوختن آی سی قبلی شده تا آی سی بعدی نسوزه.(عاشقای الکترونیک همیشه بی پولن:212:)
اون تست رو هم انجام میدم و نتیجش رو میگم
با تشکر

سلام

تصویر با کیفیتی فقط از پایه های آی سی ارسال کنید ( اگر دوربین مناسبی ندارید از ذره بین استفاده کنید)
با توجه به اینکه مدار چاپی را دستی ساختید و با توجه به تصویر ارسالی ، احتمالا ارتباطی بین مدارها وجود داره

1- فعلا از ولتاژ حدود 9 الی 10 ولت استفاده کنید
2- آیا در زمان تست هر 4 بلندگو همزمان متصل بوده؟
3- آیا از ابتدا ورودی اعمال شده؟
4- آیا هیت سینگ آی سی (بدنه فلزی) به شاسی یا منفی متصل بوده ؟

سپاس

chavooshi

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-17
405
690
قم
سلام

تصویر با کیفیتی فقط از پایه های آی سی ارسال کنید ( اگر دوربین مناسبی ندارید از ذره بین استفاده کنید)
با توجه به اینکه مدار چاپی را دستی ساختید و با توجه به تصویر ارسالی ، احتمالا ارتباطی بین مدارها وجود داره

1- فعلا از ولتاژ حدود 9 الی 10 ولت استفاده کنید
2- آیا در زمان تست هر 4 بلندگو همزمان متصل بوده؟
3- آیا از ابتدا ورودی اعمال شده؟
4- آیا هیت سینگ آی سی (بدنه فلزی) به شاسی یا منفی متصل بوده ؟

سپاس

سلام
من بعد از ساخت فیبر و همچنین بعد از لحیم کاری همه رو با اهم متر تست کردم و مشکلی نبود!!!
نه فقط ی بلندگو به خروجی و ی ورودی داشتم و بعد از اینکه جوابی نگرفتم ورودی و خروجی های مختلفو تست کردم.
1pgrxbtcqonrg67z1kgn.jpg

بله
نه، بدون هیت سینگ تست کردم،البته حواسم بود که تا داغ میشد خاموش میکردم تا خنک شه
با تشکر

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,832
سلام
با کسب اجازه از استاد عزیز جناب غزال.
دوست عزیز
همیشه قبل از اینکه مداری رو مونتاژ کنی ( قبل از نصب قطعات ) مسیر های مسی رو با تست بازر مولتی متر حتما" تست کنید که بین مسیر ها اتصالی وجود نداشته باشد که دیگر دچار خسارت نشوید.
توصیه میکنم اگر میتونید ولتاژ بالای 24 ولت تهیه کنید به سراغ مدارات گسسته روی آورید.
موفق باشید

chavooshi

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-17
405
690
قم
سلام
با کسب اجازه از استاد عزیز جناب غزال.
دوست عزیز
همیشه قبل از اینکه مداری رو مونتاژ کنی ( قبل از نصب قطعات ) مسیر های مسی رو با تست بازر مولتی متر حتما" تست کنید که بین مسیر ها اتصالی وجود نداشته باشد که دیگر دچار خسارت نشوید.
توصیه میکنم اگر میتونید ولتاژ بالای 24 ولت تهیه کنید به سراغ مدارات گسسته روی آورید.
موفق باشید

ممنون از شما دوست عزیز
در متن بالا هم گفتم بعد از ساخت فیبر تمام قسمتهارو تست کردم و مشکلی نبود و همچنین بعد از نصب قطعات
منبع تغذیم 12 ولته، در ابتدا با این مدار شروع کردم که انشاالله بعد از این برم سراغ ساخت منبع سوچینگ که ولتاژو بالا ببرم و بعد آمپلی با ولتاژهای بالا!!!
با تشکر

chavooshi

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-17
405
690
قم
استاد طبق گفته شما پایه 20 آی سی رو قطع کردم و با اتصال ورودی به پایه 12 آی سی و خروجی به پایه 3 و 5 صدای موزیک پخش شد و بعد از چند ثانیه قطع شد و وقتی دوباره تست کردم با اتصال ورودی و خروجی (با یک ورودی و خروجی، تک به تک) به همه ورودی ها و خروجی ها فقط صدای خس خس میومد.
بعد پایه 20 رو وصل کردم و پایه 6 رو قطع کردم که در مورد اون، هیچ موزیکی پخش نشد و تماماً صدای خس خس میومد!!
نظرتون چیه؟
با تشکر

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
استاد طبق گفته شما پایه 20 آی سی رو قطع کردم و با اتصال ورودی به پایه 12 آی سی و خروجی به پایه 3 و 5 صدای موزیک پخش شد و بعد از چند ثانیه قطع شد و وقتی دوباره تست کردم با اتصال ورودی و خروجی (با یک ورودی و خروجی، تک به تک) به همه ورودی ها و خروجی ها فقط صدای خس خس میومد.
بعد پایه 20 رو وصل کردم و پایه 6 رو قطع کردم که در مورد اون، هیچ موزیکی پخش نشد و تماماً صدای خس خس میومد!!
نظرتون چیه؟
با تشکر

سلام
دوست گرامی
توجه نمی کنید و پاسخم را نمیدهید
پاسخ سوالم را بدهید و اگر دوست داشتید توضیحات اضافه را ضمیمه فرمایید مثلا عرض کردم
4 - آیا هیت سینگ آی سی (بدنه فلزی) به شاسی یا منفی متصل بوده ؟

ولی شما بابت خنک کردن آی سی توضیح دادید

شما پاسخم را بدهید و آزمایشاتی که پیشنهاد میکنم انجام دهید و گزارش فرمایید تا درست بشه

احتمالا آی سی نسوخته و کلا سالمه
1- هر چهار ورودی را به بدنه ( یا شاسی یا منفی ) متصل کنید ( پایه آی سی نه ، بلکه سر آزاد خازن ورودی که ورودی اعمال میکنید بجای ورودی ، شاسی متصل کنید)

2- بدنه قلزی آی سی را با هر امکاناتی که دارید به شاسی متصل کنید ( مثلا با سیم آزمایش و گیره سوسماری -- یا با پیچ کردن به شاسی که بدنه فلزی به منفی متصل بشه -- یا سیمی را با پیچ و مهره به بدنه فلزی آن متصل و سر دیگر سیم را به شاسی یا منفی تغذیه متصل کنید

3 - هر 4 بلندگو را متصل کنید و اگر ندارید دو بلندگو متصل کنید ولی دراینصورت تغذیه را فقط به همان بخش مربوطه متصل کنید ( یا پایه 20 و یا 6 )

حالا با شرایط فوق تغذیه را متصل کنید ، اگر داغ نکرد ، نسوخته و سالم است
نتایج آزمایش فوق را اعلام کنید و کار دیگری نکنید تا پس از پاسخ شما پیشنهاد کنم
ضمنا قدرت تغذیه یا آداپتور خود را اعلام فرمایید

chavooshi

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-17
405
690
قم
سلام
دوست گرامی
توجه نمی کنید و پاسخم را نمیدهید
پاسخ سوالم را بدهید و اگر دوست داشتید توضیحات اضافه را ضمیمه فرمایید مثلا عرض کردم

ولی شما بابت خنک کردن آی سی توضیح دادید
سلام
استاد به جون خودم جواب دادم بالا!!!
گفتم: (نه، بدون هیت سینگ تست کردم،البته...)منظورم این بود که قسمت هیت سینگ آی سی نه به شاسی نه به بدنه و نه به جایی دیگه وصل نیست و هنوزم به آی سی هیت سینگ وصل نکردم.
آزمایشاتم الان انجام میدمو جوابشو میگم
فقط استاد اون قسمتها که توسایت اصلی گفته به هم کانکت کنید(قسمت موت و قسمت اسندبای) اتصال بدم یا جدا بمونه؟

آخرین ویرایش:
  • Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
سلام
استاد به جون خودم جواب دادم بالا!!!
گفتم: (نه، بدون هیت سینگ تست کردم،البته...)منظورم این بود که قسمت هیت سینگ آی سی نه به شاسی نه به بدنه و نه به جایی دیگه وصل نیست و هنوزم به آی سی هیت سینگ وصل نکردم.
آزمایشاتم الان انجام میدمو جوابشو میگم
فقط استاد اون قسمتها که توسایت اصلی گفته به هم کانکت کنید(قسمت موت و قسمت اسندبای) اتصال بدم یا جدا بمونه؟
عزیزم
فقط موردی که خواستم تست کنید به جای دیگه کاری نداشته باشید
سپاس

بالا