آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تاپيك پرسش و پاسخ در مورد آمپلیفایرها

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,556
با سلام استاد منظورتون از حجم بزرگتر اینه ولتاژش بیشتر باشه ؟
من الان از 4700 میکروی 50 ولت استفاده می کنم
سلام :
{توجه کنید هدف فقط حجم و نه ظرفیت }.
منظور توان خازن هست که با حجم ان مرتبط است .
ظرفیت مربوط به مقدار {؟میکروفاراد و ؟ولت } ولی حجم در رابطه با توان خازن هست و بالابردن ظرفیت خازن بیش از حد ممکن هست به دیود پل و ترانس تغذیه و تخلیه ناگهانی ان {حین تنظیم و کار } به مدار نیز اسیب برساند ا
در کل یعنی خازنی با همون مقدار ظرفیت قید شده اما با حجم بزرگتر .
موفق باشید .

peyman0101

کاربر
2011-01-14
13
22
سلام
دوست گرامي m-j شما كه امپلي فاير ساخته و نتيجه گرفتيد لطف ميكنيد مدار و بزاريد تا ماهم استفاده كنيم:).من چند تا نقشه دارم و ميخوام جمع بندي كنم و به ساخت يكيشون اقدام كنم.
با تشكر.....

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,831
سلام
دوست گرامي m-j شما كه امپلي فاير ساخته و نتيجه گرفتيد لطف ميكنيد مدار و بزاريد تا ماهم استفاده كنيم:).من چند تا نقشه دارم و ميخوام جمع بندي كنم و به ساخت يكيشون اقدام كنم.
با تشكر.....
سلام بر شما دوست گرامی
این مدار آمپلی با قدرت خروجی 60 وات در 8 اهم
98758450833577047018.gif

و این هم مدار منبع تغذیه
31856826480961586945.gif

در صورتی که خواستید این مدار را بسازید از صفحه 28 به بعد این همین تاپیک رو مطالعه کنید چون سوال هایی که از استاد رجبی پرسیدم مطمئنا" به در شما هم خواهد خورد در ضمن در لابلای این تاپیک مدار محافظ رو هم قرار دادم می توانید استفاده نمایید
موفق باشید

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,831
با سلام به استاد رجبی عزیز
استاد این واشر هایی که پشت ترانزیستور قرار میدهند از چه جنسی هست؟ تصویر زیر
97189430235897447874.jpg

من از همین واشر ها برای مدارم استفاده کرده ام آیا لازم هست تا اگر از این واشر ها استفاده کردیم باز هم از خمیر silicon استفاده نماییم ؟
با تشکر

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,556
استاد این واشر هایی که پشت ترانزیستور قرار میدهند از چه جنسی هست؟ تصویر زیر
15.jpg

من از همین واشر ها برای مدارم استفاده کرده ام آیا لازم هست تا اگر از این واشر ها استفاده کردیم باز هم از خمیر silicon استفاده نماییم ؟
با تشکر
سلام :
دو نقش دارند الف : عایق کاری الکتریکی و ب : انتقال بهتر حرارت با این توضیح که : سابقا از جنس میکا {طلق نسوز } شیشه ای استفاده می شد ولی در انتقال حرارت مشکل داشت ولی اخیرا از نوعی لاستیک مانند { میکامسکویت باضریب دی الکتریک 5 الی 7 در ضخامت 0/1 ورقه ای و.... } که هم حرارت را بهتر انتقال میدهد و همچنین نقش عایق {بین قسمت فلزی ترانزیستورها با الومینیم یا رادیاتور } را دارند که اگر از نوع یاد شده مصرف کنید نیازی به خمیر ندارید اما از اونجا که کیفیت اینا هم مثل قطعات قابل اعتماد نیست {در مقابل حرارت مستقیم یا بالاتر خاصیت خود را از دست میدهند و... } بهتر است با مقداری خمیر در هر دو طرف واشر عایق نیز مصرف شود .
واشر ته گرد هم عایق نقش بین پیچ مهره و بدنه ترانزیستور با رادیات میباشد که سابقا از جنس چینی ولی در حال حاضر کایوچو یی می باشند .
موفق باشید .

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,831
سلام و درود بر استاد رجبی عزیز
استاد از این آلومینیم هایی که در و پنجره ساز ها استفاده می کنند میشه به عنوان هیت سینک استفاده کرد اصلا" یک هیت سینک باید چه شکلی داشته باشه تا بتونه بیشترین حرارت رو دفع کند؟ در مورد انتخاب هیت سینک ( طرح مناسب ) برای آمپلی فایر میشه یک توضیحی بدهید آیا میشه از یک ترمیستور به عنوان سنسور فن هیت سینک استفاده کرد که هر زمانی که حرارت بالا رفت فن روشن شود؟
با تشکر

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,831
سلام بر استاد گرامی جناب رجبی
استاد آیا امکانش هست تا در مدار محافظ اسپیکر که قبلا" ساختمش به جای رله 12 ولت دو کنتاکه از دو تا رله 12 ولت تک کنتاکه استفاده کرد؟
44960404859214411937.jpg

با تشکر

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: pedram

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,556
سلام بر استاد گرامی جناب رجبی
استاد آیا امکانش هست تا در مدار محافظ اسپیکر که قبلا" ساختمش به جای رله 12 ولت دو کنتاکه از دو تا رله 12 ولت تک کنتاکه استفاده کرد؟
////////
با تشکر
سلام :
ميشه استفاده كرد ولي به چند دليل توصيه نميشود :
رله ها هم براي خودشون زمان تاخير مختلفي دارند كه ممكن هست اين تاخير موجب عملكرد يكي از طرفين كنتاكت ها تا خير در كنتاكت رله دوم و بروز خرابي پيش بياره ...
مصرف بالاي مدار بجاي يك رله و دو رله .
ممكن هست به دلايلي كنتاكت يكي از رله ها ذوب و يا اكسيده شده و عدم وصل كنتاكت اين رله گردد كه با عمل كرد رله بعدي مدار موجب خرابي و اسيب پذيري شود و..........
حجم مدار و اقتصادي بودن ان نيز در جاي خود مهم هست . {رله هاي دو كنتاكته با تك كنتاكتي چندان فرق قيمتي ندارند .
و......
موفق باشيد .

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,831
با سلام به استاد عزیز جناب رجبی
استاد میشه طریقه سوار کردن ترانزیستور قابلمه ای رو بر روی هیت سینک توضیح دهید . در ضمن خواستم خواهش کنم در مورد پست شماره 316 ( همین صفحه ) هم مرا راهنمایی بفرمایید با تشکر

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,831
استاد من می خواهم در مدار زیر که یک مدار اکو هست و در ورودی اون یک پری آمپلی فایر طراحی شده حال من می خواستم یک ولوم کنترل حجم صدا که صدای ورودی به پری رو تنظیم می کنه طراحی کنم اما نمی دونم این ولوم دقیقا" کجا باید قرار بگیره میشه یک راهنمایی بفرمایید با تشکر.
viewer.php
[/URL][/IMG]
57726678893764036776.gif

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: pedram
بالا