آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

تاپيك پرسش و پاسخ در مورد آمپلیفایرها

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,832
سلام بر استاد عزیز جناب رجبی
ابتدا سال نو را به شما و خانواده محترمتان تبریک عرض کرده و از خداوند برایتان سلامتی و سعادت را خواهانم.
استاد حتما دیده اید که در اکثر اکو آمپلی فایر ها در بخش اکو یک کلیدی قرار می دهند که اکو را قطع کرده و صدا بدون اکو می شود مثل نمونه زیر :

20223649942974178033.jpg

حال اگر بخواهیم در مداری اکوی زیر با آیسی2399 این کار را انجام دهیم این کلید در کجا قرار می گیرد؟
البته من خودمقبل از ولم دیلای قرار دادم وامتحان کردم اما موقع روشن شدن یک نویزی ایجاد میشه که عملی نیست
با تشکر
78541124851435657823.png

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,574
سلام بر استاد عزیز جناب رجبی
ابتدا سال نو را به شما و خانواده محترمتان تبریک عرض کرده و از خداوند برایتان سلامتی و سعادت را خواهانم.
استاد حتما دیده اید که در اکثر اکو آمپلی فایر ها در بخش اکو یک کلیدی قرار می دهند که اکو را قطع کرده و صدا بدون اکو می شود مثل نمونه زیر :

حال اگر بخواهیم در مداری اکوی زیر با آیسی2399 این کار را انجام دهیم این کلید در کجا قرار می گیرد؟
البته من خودمقبل از ولم دیلای قرار دادم وامتحان کردم اما موقع روشن شدن یک نویزی ایجاد میشه که عملی نیست
با تشکر
با سلام و تبريك پيشاپيش و متقابل >> سال نو پر بركت و همراه سلامتي و با نشاطي داشته باشيد .
light.gif
1.gif

با دو روش ميتوان اكو را از مدار خارج كرد :
الف : روش ديجيتالي >> با از كار انداختن اوسيلاتور ايسي اكو توسط يك خازن و مقاومت كه با ولتاژ +5 ولت و زمين فرمان ميگيرد >> همونطور كه اشاره كردين... بالاخره اين روش داراي اعوجاج و نويز خواهد بود كه توصيه نمي شود ....
ب : روش انالوگ >> توسط يك سويچ {كليد } دو كنتاكت دو حالته طبق شكل زير استفاده كنيد .
[hide] 1.JPG [/hide]
موفق باشيد .
emoticon-anime-012.gif
بسوي 1390

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,832

ب : روش انالوگ >> توسط يك سويچ {كليد } دو كنتاكت دو حالته طبق شكل زير استفاده كنيد .
hidden content may not be quoted
موفق باشيد .
بسوي 1390

سلام استاد عزیز ببخشید ما این آخرهای سال هم شما رو راحت نمیزاریم:eek:k:
استاد طرحی رو که کشیدید حقیقتش متوجه نشدم امکانش هست یک مقداری توضیح بدهید

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,574
سلام استاد عزیز ببخشید ما این آخرهای سال هم شما رو راحت نمیزاریم:eek:k:
استاد طرحی رو که کشیدید حقیقتش متوجه نشدم امکانش هست یک مقداری توضیح بدهید
سلام :
با عرض تبريك مجدد ....

شما بايد يك عدد كليد {ترجيحا كشويي يا فشاري } 6 سيمه دو حالته تهيه كنيد اين كليد ها در هر طرف يك پين مشترك دارد كه در يك حالت پين مشترك به يكي از پين هاي كناري وصل هست و با تغيير وضعيت كليد همين پين مشترك از كناري قطع و اينبار به پين كناري بعدي وصل مي شود .
از اين دو كنتاكت : يك طرف كنتاكت برق 5 ولت اكو را قطع وصل ميكند يعني كليد را بايد طوري سر بندي كنيد كه در حالت قطع اكو برق انرا نيز توسط اين كنتاكت قطع كنيد تا قسمت pll و ديلي و.... اوسيلاتورهاي داخلي نيز غير فعال شود { براي جلوگيري از ايجاد نويز } و در همين شرايط كليد اين بار با استفاده از كنتاكت ديگر { كنتاكت دوم } خروجي پري امپلي را مستقيما به ورودي امپلي فاير قدرت { پين مشترك 2 } وصل ميكند و اكو بطور كلي از مدار خارج ميگردد .
با تعويض حالت كليد اينبار از طريق كنتاكت اوليه برق 5 ولت به اكو وصل ميشود و توسط كنتاكت دومي خروجي اكو به ورودي {پين مشترك 2 } يعني ورودي امپلي فاير وصل و اكو در مدار قرار ميگيرد .
توجه : در چنين طرح هايي ورودي اكو بطور دايم به خروجي پري وصل ميباشد و تغييرات در سيم خروجي اكو رخ ميدهد .
--- : سيم هاي رابط بين كليد و مدار حتما از نوع شيلدار انتخاب شود .

موفق باشيد .

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,832
سلام به استاد عزیز جناب رجبی
استاد من مدار موجود در لینک زیر رو مونتاژ کردم و متاسفانه کار نکرد . این مدار پری آمپلی فایر به همراه تن کنترل هست که آیسی سمت چپ برای پری و تن استفاده شده و آیسی سمت راست برای تقویت اکو بکار برده شده . شما یک زحمت بکشید ببینید که این مدار اشکالی دارد یا نه این هم لینک منبع مدار :
http://honare-man.blogfa.com/post-12.aspx
با تشکر

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,574
سلام به استاد عزیز جناب رجبی
استاد من مدار موجود در لینک زیر رو مونتاژ کردم و متاسفانه کار نکرد . این مدار پری آمپلی فایر به همراه تن کنترل هست که آیسی سمت چپ برای پری و تن استفاده شده و آیسی سمت راست برای تقویت اکو بکار برده شده . شما یک زحمت بکشید ببینید که این مدار اشکالی دارد یا نه این هم لینک منبع مدار :
http://honare-man.blogfa.com/post-12.aspx
با تشکر
سلام :
ميثم جان چون شماتيك مدار را نگذاشتين براي اخذ نتيجه بايد يا مدار را مونتاژ و... بالاخره نقشه شماتيك انرا در بياوريد تا بتوان مدار را بررسي و نتيجه داد .
با تشكر .
موفق باشيد .

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,832
سلام :
ميثم جان چون شماتيك مدار را نگذاشتين براي اخذ نتيجه بايد يا مدار را مونتاژ و... بالاخره نقشه شماتيك انرا در بياوريد تا بتوان مدار را بررسي و نتيجه داد .
با تشكر .
موفق باشيد .
سلام استاد عزیز
راستش من نتونستم شماتیکی پیدا کنم به هر حال تا این حد تونستم که قطعات رو مشخص کنم نمی دونم می تونید کمک کنید یا نه ؟
http://up.iranblog.com/images/wyexmdw6g95x4rgsmlal.gif
استاد راستش به دنبال یک مدار پری آمپلی فایر با آیسی 4558 یا 5532 میگشتم که توی سایت این مدار رو پیدا کردم سوالم اینه که میشه از این مدار به عنوان پری آمپلی یک میکروفن دینامیکی استفاده کرد ؟ این هم لینکش:http://up.iranblog.com/images/ua2lu87c35ussf73qdzj.gif

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,574
سلام استاد عزیز
راستش من نتونستم شماتیکی پیدا کنم به هر حال تا این حد تونستم که قطعات رو مشخص کنم نمی دونم می تونید کمک کنید یا نه ؟
http://up.iranblog.com/images/wyexmdw6g95x4rgsmlal.gif
استاد راستش به دنبال یک مدار پری آمپلی فایر با آیسی 4558 یا 5532 میگشتم که توی سایت این مدار رو پیدا کردم سوالم اینه که میشه از این مدار به عنوان پری آمپلی یک میکروفن دینامیکی استفاده کرد ؟ این هم لینکش:http://up.iranblog.com/images/ua2lu87c35ussf73qdzj.gif
سلام :
با يك محاسبه سر دستي هر دو طرح انتخابي شما صرفا براي تقويت صحبت {محدوده 4 كيلوهرتز} طراحي شده و براي استفاده در موزيك و.... مناسب نمي باشد . اگر فقط در ميكروفون استفاده ميكنيد مشكلي نخواهد داشت . {تقلبي ايسي 4558 در بازار ايران غوغا ميكنه سعي كنيد مارك استاندارد و مرغوبي تهيه كنيد }.
موفق باشيد .

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,832
با سلام مجدد
استاد همانطور که می دانید آیسی های 4558 یا مشابهش TL072 آپ آمپ های دو طرفه هستند و می توان از با یکی از آنها هم مدار تن کنترل داشت و هم پری اما اگر بخواهیم از هر دو طرف ایسی استفاده کنیم مجبور هستیم تا ولتاژ متقارن داشته باشیم مثل شکل زیر:

wv2f528d5yi7m4l0vr2.gif

اما من چون ترانسم 12 تک هست با این محدودیت مواجه هستم که فقط از یک سمت آیسی استفاده کنم. خواستم بپرسم میشه از طرح زیر کمک گرفت و هر دو سمت آیسی رو با 12 ولت تک راه اندازی کرد ( مورد مصرف هم مدارات پری و تون کنترل هست )

59q4w81luc049ei8q9.gif

آیا این طرح کاربردی هست ؟
با تشکر

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: gadraj

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,574
با سلام مجدد
استاد همانطور که می دانید آیسی های 4558 یا مشابهش TL072 آپ آمپ های دو طرفه هستند و می توان از با یکی از آنها هم مدار تن کنترل داشت و هم پری اما اگر بخواهیم از هر دو طرف ایسی استفاده کنیم مجبور هستیم تا ولتاژ متقارن داشته باشیم مثل شکل زیر:
اما من چون ترانسم 12 تک هست با این محدودیت مواجه هستم که فقط از یک سمت آیسی استفاده کنم. خواستم بپرسم میشه از طرح زیر کمک گرفت و هر دو سمت آیسی رو با 12 ولت تک راه اندازی کرد ( مورد مصرف هم مدارات پری و تون کنترل هست )
آیا این طرح کاربردی هست ؟
با تشکر
سلام :
-- اشتباه نكنيد !!! وقتي در يك طرح از ولتاژ متقارن استفاده ميشه اينطور نيست كه نصف همچنين ايسي از يك طرف تغذيه متقارن و نصف ديگه ي ايسي از طرف ديگر ولتاژ متقارن استفاده ميكنه !!!!
هر دو اپ امپ از هر دو پلاريته و نقطه صفر مشترك استفاده ميكنند در نتيجه بايد يك منبع تغذيه متقارني داشته باشيد .
در چنين طرح هايي كه مصرف پاييني دارند يك روش ساده و عملي اين است كه توسط دو مقاومت مساوي { هر دو مثلا يك كيلو اهم } را از خط مثبت تا خط منفي وصل كرده و از نقطه مشترك انها {سيم وسط مقاومت ها } هم به عنوان خط صفر { يا همون شاسي } استفاده ميشه كرد با اين روش >> حال هم سيم مثبت تغذيه و هم سيم منفي تغذيه و همچنين خط وسط يا نقطه صفر را داريد .
طرحي كه خودتان روي ايسي با خط پر كشيده ايد درست نيست .
طرح پاييني شما هم از منبع تغذيه تك قطبي استفاده ميكنه .
از شكل زير كمك بگيريد :
[hide] مشاهده فایل‌پیوست 33537 [/hide]
در اين شكل طرز ساختن تغذيه سه سيم از دو سيم توسط دو مقاومت به همراه دو خازن داخل كادر قرمز نشان داده شده و تغذيه هر تك تك دو اپ امپ نيز مشخص شده است .
موفق باشيد .

پیوست‌ها

• 18.4 کیلوبایت بازدیدها: 113
بالا