آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: بسادگی ولتاژ منفی را از ولتاژ مثبت بگیرید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
سلام
آیامیشه گفت ولتاژ dcذخیره شده در c2 از مسیر ثانویه ترانس و دیودD1 و مقاومت بار (وصل به خروجی دیود پل)شاسی میشود!؟ (در واقع D4 را دور میزند)

سلام

بله بستن مدار فرضی با مسیرهای مختلفی مقدوره اما همیشه ساده ترین مسیر فرضی ، هضم تحلیل را راحت تر میکنه

بطوریکه در زمان دشارژ c2 دیود D4 روشنه بنابرین مانند سیم است و لذا نمیتونه مانع عبور جریان معگوس هم بشه (بشرطی که جریان معگوس کوچکتر باشه که موجب خاموشی دیود نشه )

اساسا این تحلیل موجب آشنایی با این پدیده جالب و استفاده تازه ای از دیود میشه وگرنه با مسیرهای مختلفی قابل تحلیله.

بابت پاسخ های هوشمندانه شما سپاسگزارم

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
پاسخ : بسادگی ولتاژ منفی را از مثبت بگیرید

عملکرد و تحلیل مدار

بدون اغراق اگر مبتکر این مدار ساده و زیرکانه را پیدا کنم هر روز دورش میگردم

طبق شکل زیر ، ازآنجاکه مثبت خازن C 2 ( نقطه A ) به ولتاژ متناوب متصل است و منفی این خازن نیز از طریق D5 و D 3 (بریج) به سر دیگر متناوب متصل است لذا در نیم سیکل به اندازه ماکزیمم ولتاژ متناوب (مثلا 12 ولت ) شارژ میشود . (مطابق شکل زیر)
شکل 1
مشاهده فایل‌پیوست 77104

البته بریج یا 4 دیود پل متعلق به دستگاه شماست و بقیه را طبق مدار فوق به آن اضافه میکنید .
ضمنا دو علامت متناوب با رنگ آبی ( بالا و پایین بریج ) به ترانس دستگاه متصل است که جهت خلوت شدن شکل ، از علامت متناوب استفاده کردم.

اکنون مطابق شکل 2 در نیم سیکل بعدی ولتاژ ذخیره شده C2 در خازن C3 تخلیه میشود بطوریکه منفی C2 از طریق D6 و مثبت C2 از طریق D4 به C3 جریان یافته و لذا پس از چند سیکل برابر با اندازه ولتاژ ورودی ولی برعکس آن در خروجی آماده میشود ( در این شکل مقدار 12 - ولت )

شکل 2
مشاهده فایل‌پیوست 77105[/QUOTE

با درودی بیکران

استاد غزال گرامی

یه ترانس 24 ولت 4 آمپر دارم که دوسر خروجی داره و میخوام واسه مداری استفاده کنم
مدار فوق با 24 ولت دوبل ( 24- 0 24+ ) تغذیه میشه "
طبق روش جنابعالی آیا من 24- رو میتونم داشته باشم (ترانس سه سر)
با این شرایط اگه سعادت راهنمایی گرفتن از بزرگواری مثال رو داشته باشم بسیار خرسندم .

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770

شکل 1
مشاهده فایل‌پیوست 77104

شکل 2
مشاهده فایل‌پیوست 77105[/QUOTE
با درودی بیکراناستاد غزال گرامی یه ترانس 24 ولت 4 آمپر دارم که دوسر خروجی داره و میخوام واسه مداری استفاده کنم
مدار فوق با 24 ولت دوبل ( 24- 0 24+ ) تغذیه میشه "
طبق روش جنابعالی آیا من 24- رو میتونم داشته باشم (ترانس سه سر)
با این شرایط اگه سعادت راهنمایی گرفتن از بزرگواری مثال رو داشته باشم بسیار خرسندم .

سلام
بله میتونی با این مدار 24 - ولت هم داشته باشی
اما جریان این مدار زیاد نیست و فقط برای آپ امپ پری آمپلیفایر و امثالهم که جریان زیادی نمیخواد قابل استفاده است

اگر ترانس شما فضای کافی داره میتونی با اضافه کردن سیم پیچ دیگری ، ولتاژ دوبل 24 ولت جریان بالا بگیری (یعنی منفی و مثبت 24 ولت )
و اگه سیم پیچ 24 ولت با سیم های ریز موازی پیپیده شده با دو راه دیگه هم میشه

و اگه با 12 ولت دوبل جریان بالا مشکل شما حل بشه میتونی با مطالعه تاپیک زیر بسادگی براش سر وسط اضافه کنی که دو تا 12 ولت (منفی و مثبت ) بده

http://www.irantk.ir/irantk48462/

سپاس

آخرین ویرایش:

alirezaparse

کاربر
2013-01-10
9
22
با سلام خدمت دوستان .
من یک آمپیلی فایری درست کردم که تغذیه ی ان 12+ 12- gnd هست و میخواهم به باتری ماشین وصل کنم میخواستم بدونم چگونه میتونم ولتاژ متقارن رو از باتری بگیرم ؟؟؟؟؟؟ مداری هست که کار مارو راه بیندازد در ضمن این امپیلی حدود 1 تا 2 آمپر جریان میکشد .
باتشکر.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
با سلام خدمت دوستان .
من یک آمپیلی فایری درست کردم که تغذیه ی ان 12+ 12- gnd هست و میخواهم به باتری ماشین وصل کنم میخواستم بدونم چگونه میتونم ولتاژ متقارن رو از باتری بگیرم ؟؟؟؟؟؟ مداری هست که کار مارو راه بیندازد در ضمن این امپیلی حدود 1 تا 2 آمپر جریان میکشد .
باتشکر.

سلام

اگرچه درخواست شما گویای اطلاع و وقوف شما به میزان ضعف و توانایی مدار مورد بحث است اما بجهت اطلاع دیگر دوستان یادآور میگردم که

اولا مدار مورد اشاره این تاپیک درصورت دسترسی به ولتاژ AC قابل استفاده است
ثانیا جریان خروجی این مدار درحد و اندازه آمپلیفایر نیست و در جریان پایین و متوسط قابل استفاده است

اما بابت خواسته شما :
متاسفانه تبدیل ولتاژ 12 ولت dc به ولتاژ 12- بویژه در جریان زیاد مورد نیاز آمپلیفایر مقرون بصرفه نیست و لذا اگر آمپلیفایر 12 ولت مناسب تهیه کنید منطقی تر و ارزان تر است.

سپاس

taghiabad

کاربر
2015-02-08
85
162
ایران
سلام. استاد غزال عزیز لطفا بحث درمورد جریان مع*** دیود روادامه بدید.استاد فکر کنم برای عبور جریان مع*** باید ١٢ولت مثبت دربیشترین مقدارخودش باشه آیا درسته.حالا ماباید با قسمتی از مدار این کار رو انجام بدیم.فکر کنم دلیل استفاده نشدن ١٢ولت منفی درجریان زیاد همین باشه که باید جریان مستقیم بیشتری از دیود بکشیم تا بتونه توحالت منفی جریان بیشتری عبور بده.یا شبیه مثال خودتون باید کامیون فشار وزمان بیشتری درب رو نگه داره تا ماشین اسباب بازی در جهت عکس عبور کنه.سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
سلام. استاد غزال عزیز لطفا بحث درمورد جریان مع*** دیود روادامه بدید.استاد فکر کنم برای عبور جریان مع*** باید ١٢ولت مثبت دربیشترین مقدارخودش باشه آیا درسته.حالا ماباید با قسمتی از مدار این کار رو انجام بدیم.فکر کنم دلیل استفاده نشدن ١٢ولت منفی درجریان زیاد همین باشه که باید جریان مستقیم بیشتری از دیود بکشیم تا بتونه توحالت منفی جریان بیشتری عبور بده.یا شبیه مثال خودتون باید کامیون فشار وزمان بیشتری درب رو نگه داره تا ماشین اسباب بازی در جهت عکس عبور کنه.سپاس

درود

عزیزم نمیدونم ابهام کدوم پست مورد نظر شماست
لذا باید بدوا ابهام مربوطه را مطرح کنید
و یا از گزینه پاسخ با نقل قول که ذیل پست مورد نظر شما قرار داره استفاده کنید تا ابتدا پست مورد اشاره کپی بشه و سپس خواسته خود را ذیل کپی مرقوم فرمایید

تا باین ترتیب قادر به درک خواسته شما باشم
درغیراینصورت بمنظور درک سوال مبهم شما باید 35 پست قبل را مطالعه کنم تا احتمال صحت حدس و گمانم تقویت بشه و شاید قادر به تشخیص خواسته شما بشم .

سپاس

taghiabad

کاربر
2015-02-08
85
162
ایران

عملکرد و تحلیل مدار بدون اغراق اگر مبتکر این مدار ساده و زیرکانه را پیدا کنم هر روز دورش میگردم
طبق شکل زیر ، ازآنجاکه مثبت خازن C 2 ( نقطه A ) به ولتاژ متناوب متصل است و منفی این خازن نیز از طریق D5 و D 3 (بریج) به سر دیگر متناوب متصل است لذا در نیم سیکل به اندازه ماکزیمم ولتاژ متناوب (مثلا 12 ولت ) شارژ میشود . (مطابق شکل زیر)​
شکل 1 مشاهده فایل‌پیوست 77104 البته بریج یا 4 دیود پل متعلق به دستگاه شماست و بقیه را طبق مدار فوق به آن اضافه میکنید .ضمنا دو علامت متناوب با رنگ آبی ( بالا و پایین بریج ) به ترانس دستگاه متصل است که جهت خلوت شدن شکل ، از علامت متناوب استفاده کردم.اکنون مطابق شکل 2 در نیم سیکل بعدی ولتاژ ذخیره شده C2 در خازن C3 تخلیه میشود بطوریکه منفی C2 از طریق D6 و مثبت C2 از طریق D4 به C3 جریان یافته و لذا پس از چند سیکل برابر با اندازه ولتاژ ورودی ولی برعکس آن در خروجی آماده میشود ( در این شکل مقدار 12 - ولت )شکل 2مشاهده فایل‌پیوست 77105اما مگر ممکنه ولتاژ متبت از کاتد دیود ( D4 ) عبور کنه ؟ ( یعنی جریان معگوس ) بله ممکنه و اتفاقا نکته مهم و موضوع بسیار جذاب و جالب آن همینه که چه کارهای خارق العاده و نشدنی به دست نوابغ انجام میشه و اگه 6 ماه فکر کنیم شاید نتونیم فوت کارشو پیدا کنیم . بفرمایید با چه کلکی ، جریان معگوس از دیود D4 عبور می کنه اگه باور نکردید اولا گوشه پایین سمت چپ نقشه تاپیک زیر را ببینید که از همین مدار برای تهیه ولتاژ منفی 5.6 استفاده کرده و من برای سادگی قیاس ، قطعات این مدار را مطابق اون شماره گذاری کردم و ثانیا میتونید ظرف چند دقیقه این مدار را مونتاژ و نتیجه را با چشم ببینید http://www.irantk.ir/showthread.php?t=37235&p=195515&viewfull=1#post195515
سلام.استاد عزیز نکته مبهم بنده در این قسمت میباشدکه باچه ترفندی دیود d4را در بایاس مستقیم نگه داشتن تا جریان مع*** از اون عبور کنه.سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770

سلام.استاد عزیز نکته مبهم بنده در این قسمت میباشدکه باچه ترفندی دیود d4را در بایاس مستقیم نگه داشتن تا جریان مع*** از اون عبور کنه.سپاس

درود

زمانیکه از دیود پل یا بریج جریان اصلی دستگاه برای تامین 12+ ولت عبور میکنه دراینصورت در نیم سیکل دیود 2 و3 و در نیم سیکل بعدی دیود 1 و 4 روشن میشه .

و وقتی دیود 4 روشن بشه درواقع اتصال کوتاه شده و لذا تا زمانیکه روشن باشه جریان معگوس هم میتونه عبور کنه
لذا با دو شرط زیر مقصود حاصل میشه.

1- جریان اصلی موجب روشن شدن دیود شده باشه
2- جریان اصلی بزرگتر از جریان فرعی (جریان معگوس ) باشه چون اگه جریان معگوس بزرگتر باشه موجب خاموش شدن دیود میشه و لذا کار نمیکنه .

سپاس

آخرین ویرایش:

taghiabad

کاربر
2015-02-08
85
162
ایران

درودزمانیکه از دیود پل یا بریج جریان اصلی دستگاه برای تامین 12 ولت عبور میکنه دراینصورت در نیم سیکل دیود 2 و3 و در نیم سیکل بعدی دیود 1 و 4 روشن میشه .و وقتی دیود 4 روشن بشه درواقع اتصال کوتاه شده و لذا تا زمانیکه روشن باشه جریان معگوس هم میتونه عبور کنه

لذا با دو شرط زیر مقصودذ حاصل میشه.

1- جریان اصلی موجب روشن شدن دیود شده باشه
2- جریان اصلی بزرگتر از جریان فرعی (جریان معگوس ) باشه چون اگه جریان معگوس بزرگتر باشه موجب خاموش شدن دیود میشه و لذا کار نمیکنه .

سپاس
سلام.استاد عزیز تشکر فراوان بابت پاسخ ووقتی که برای من حقیر مزارید.خدا بهت طول عمر زیادی بده تاما شاگردی شماروبکنیم.

آخرین ویرایش توسط مدیر:
بالا