آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: بسادگی ولتاژ منفی را از ولتاژ مثبت بگیرید

fzi

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2012-02-11
312
588
آذربایجان
درود استاد
شکل دومی که من کشیدم عین شکل اول شماست
در نتیجه روی آن هیچ بحثی نخواهد بود
اما شکل اول من یه مسیر بسته از یه سر ترانس به سر دیگه اش هست
ولی تو شکل دوم شما با فرض اینکه D3 هم هدایت کنه می رسه به زمین در نتیجه به نظر نشدنی میاد
من فکر می کنم همه مسیر هایی که می کشیم باید از یه سر ترانس شروع و به سر دیگش ختم بشه
(KVL رو نباید نقض کنیم)
استاد شما توضیح بیشتر از شاگردتون نخواهید
بیشتر از این تو وسع م نیست :ambivalence:

kavosh83

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-27
528
3,592
بهشت خدا در زمین
سلام استاد
آیا آین تحلیل هم می تواند درست باشد که در نیمسیکل مثبت،دیود6 باز ولی دیود5 بسته شده و خازن 2از این طریق تا پیک مثبت شارژ میشود ولی در نیمسیکل منفی دیود5باز ولی دیود6بسته شده وخازن3ازطریق این دیود و خازن3 تا پیک منفی شارژ میشود؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
درود استاد
شکل دومی که من کشیدم عین شکل اول شماست
در نتیجه روی آن هیچ بحثی نخواهد بود
اما شکل اول من یه مسیر بسته از یه سر ترانس به سر دیگه اش هست
ولی تو شکل دوم شما با فرض اینکه D3 هم هدایت کنه می رسه به زمین در نتیجه به نظر نشدنی میاد
من فکر می کنم همه مسیر هایی که می کشیم باید از یه سر ترانس شروع و به سر دیگش ختم بشه
(KVL رو نباید نقض کنیم)
استاد شما توضیح بیشتر از شاگردتون نخواهید
بیشتر از این تو وسع م نیست :ambivalence:

سلام

خیلی خوبه از kvl استفاده کن
شکل دوم بحثی نیست و مورد توافق شما هم هست
اما اینکه تصور میکنید همیشه ترانس باید جریان بده صحیح نیست و نقش خازن ها را فراموش کرده اید

خازن c2 در نیم سیکل شارژ میشه و در نیم سیکل بعدی در c3 تخلیه میشه و کسی نگفته در نیم سیکلی که سیم N ترانس مثبته دراینحالت D3 هدایت میکنه کجا چنین ادعایی شده

خودتون چنین تصوری کردید که باید D3 هدایت کنه و اگه D3 هدایت کنه صحیح نیست بله صحیح نیست و هدایت هم نمیکنه و بهمین خاطر در پست 6 دیود D3 را حذف کردم که کپی آنرا هم در شکل زیر می بینید

دقیقا قطعاتی که در مسیر شارژ و دشارژ قرار میگیره ذکر کردم و فقط در شکل اول من D3 هدایت میکنه نه در شکل دوم من

بنابرین مسیر شارژ C2 ساده است و اختلافی نیست

و خازنی که شارژ شده خودش منبع انرژی است و میتونه انرژی بده و در لحظاتی مسیر جریان میتونه بدون ترانس هم بسته بشه که تردیدی نیست

و اینکه این انرژی C2 باید در C3 دشارژ بشه هم کمترین تردیدی نیست وگرنه در C3 ولتاژ معگوسی نخواهیم داشت

دراینصورت باید جریان C2 در جهت معگوس از D4 عبور کنه که توجیهش خیلی ساده است
ولی به کمی فکر نیاز داره

سپاس

attachment.php

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
سلام استاد
آیا آین تحلیل هم می تواند درست باشد که در نیمسیکل مثبت،دیود6 باز ولی دیود5 بسته شده و خازن 2از این طریق تا پیک مثبت شارژ میشود ولی در نیمسیکل منفی دیود5باز ولی دیود6بسته شده وخازن3ازطریق این دیود و خازن3 تا پیک منفی شارژ میشود؟

سلام

بله همینطوره اما معمای قضیه اینه که چطور C2 از طریق D4 در C3 تخلیه میشه چون D4 در جهت معگوس قرار میگیره ولی با این وجود جریان معگوس ازش عبور میکنه که جوابش خیلی ساده است
البته جناب خادم به پاسخ رسید اما تحلیلش کمی پیچیده بود ولی پاسخ بسیار ساده ای داره

فرض کنید درب یکطرفه ای دارید که با فشار یک کامیون تا یک ماشین اسباب بازی میتواند باز شود و فقط از یکطرف عبور کنند و مانند دیود در عبور در جهت معگوس ممکن نیست یعنی اگه یک کامیون یا ماشین اسباب بازی در جهت عکس به درب فشار وارد کند درب باز نمیشود و اگر در جهت صحیح عبور کنه بلافاصله درب پس از عبورش بسته میشه (دقیقا شبیه دیود )

چگونه و با چه کلکی میتونیم یک ماشین اسباب بازی را در جهت معگوس از آن عبور دهیم
اگه این کلک را پیدا کنی معما حل شده

سپاس

آخرین ویرایش:

kavosh83

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-27
528
3,592
بهشت خدا در زمین
سلام

بله همینطوره اما معمای قضیه اینه که چطور C2 از طریق D4 در C3 تخلیه میشه چون D4 در جهت معگوس قرار میگیره ولی با این وجود جریان معگوس ازش عبور میکنه که جوابش خیلی ساده است
البته جناب خادم به پاسخ رسید اما تحلیلش کمی پیچیده بود ولی پاسخ بسیار ساده ای داره

فرض کنید درب یکطرفه ای دارید که با فشار یک کامیون تا یک ماشین اسباب بازی میتواند باز شود و فقط از یکطرف عبور کنند و مانند دیود در عبور در جهت معگوس ممکن نیست یعنی اگه یک کامیون یا ماشین اسباب بازی در جهت عکس به درب فشار وارد کند درب باز نمیشود و اگر در جهت صحیح عبور کنه بلافاصله درب پس از عبورش بسته میشه (دقیقا شبیه دیود )

چگونه و با چه کلکی میتونیم یک ماشین اسباب بازی را در جهت معگوس از آن عبور دهیم
اگه این کلک را پیدا کنی معما حل شده

سپاس
سلام
چیزی که من بهش رسیدم اینه که شارژ c2 فقط در زمان پیک منفی اتفاق می افته حالا در زمان پیک منفی d4 در حالت بایاس مستقیمه نه مع*** !

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
سلام
چیزی که من بهش رسیدم اینه که شارژ c2 فقط در زمان پیک منفی اتفاق می افته حالا در زمان پیک منفی d4 در حالت بایاس مستقیمه نه مع*** !

سلام

برای عبور جریان خازن C2 باید مثبت خازن از کاتد D4 عبور کنه و در C3 تخلیه بشه پس D4 برای عبور جریان خازن C2در بایاس معگوسه
اگه پاسخ فرضیه و مثالی که عرض کردم بدی پاسخ اصلی هم مشخص میشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

fzi

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2012-02-11
312
588
آذربایجان
سلام

خیلی خوبه از kvl استفاده کن
شکل دوم بحثی نیست و مورد توافق شما هم هست
اما اینکه تصور میکنید همیشه ترانس باید جریان بده صحیح نیست و نقش خازن ها را فراموش کرده اید

خازن c2 در نیم سیکل شارژ میشه و در نیم سیکل بعدی در c3 تخلیه میشه و کسی نگفته در نیم سیکلی که سیم N ترانس مثبته دراینحالت D3 هدایت میکنه کجا چنین ادعایی شده

خودتون چنین تصوری کردید که باید D3 هدایت کنه و اگه D3 هدایت کنه صحیح نیست بله صحیح نیست و هدایت هم نمیکنه و بهمین خاطر در پست 6 دیود D3 را حذف کردم که کپی آنرا هم در شکل زیر می بینید

دقیقا قطعاتی که در مسیر شارژ و دشارژ قرار میگیره ذکر کردم و فقط در شکل اول من D3 هدایت میکنه نه در شکل دوم من

بنابرین مسیر شارژ C2 ساده است و اختلافی نیست

و خازنی که شارژ شده خودش منبع انرژی است و میتونه انرژی بده و در لحظاتی مسیر جریان میتونه بدون ترانس هم بسته بشه که تردیدی نیست

و اینکه این انرژی C2 باید در C3 دشارژ بشه هم کمترین تردیدی نیست وگرنه در C3 ولتاژ معگوسی نخواهیم داشت

دراینصورت باید جریان C2 در جهت معگوس از D4 عبور کنه که توجیهش خیلی ساده است
ولی به کمی فکر نیاز داره

سپاس

244.jpg

با سلام خدمت استاد
من اول عذر خواهی می کنم که نوشتهی من با بی دقتی همراه بوده
من به جای D4 نوشتم D3
منظورم D4 بوده که شما می فرمایید در جهت مع*** هم هدایت داره من قضیه رو نمی گیرم
ولی استاد میشه بفرمایید که مسیر جریان من کجاش مشکل داره که می تونه بدون D4 هم ولتاژ مورد نظر رو ایجاد کنه؟

fzi

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2012-02-11
312
588
آذربایجان
من فکر می کنم که منظورتون این باشه که ما با یه سطح DC دیود رو روشن نگهداریم و پیک منفی ولتاژ متناوبو از اون عبور بدیم
که در واقع چون ولتاژ متناوب روی سطح DC سوار هست حتی نیم سیکل اون منفی نخواهد شد و جهت مع*** نخواهد داشت به شرط اینکه سطح DC به اندازه کافی بزرگ باشه و فکر می کنم منظورتون اینه که این سطح رو شارژ خازن ایجاد کرده؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
با سلام خدمت استاد
من اول عذر خواهی می کنم که نوشتهی من با بی دقتی همراه بوده
من به جای D4 نوشتم D3
منظورم D4 بوده که شما می فرمایید در جهت مع*** هم هدایت داره من قضیه رو نمی گیرم
ولی استاد میشه بفرمایید که مسیر جریان من کجاش مشکل داره که می تونه بدون D4 هم ولتاژ مورد نظر رو ایجاد کنه؟

سلام

من نگفتم تحلیل شما ایراد داره ولی مسیر پیچیده ای انتخاب کردید بطوریکه :
اولا هضم پدیده را دشوار میکنه
ثانیا با فرض صحت حاوی مطلب جدید و جذابی نیست.

برای اینکه این مسیر را باور کنید با فرض هدایت D4 که در شکل 2 بجاش سیم میگذارید فقط به یک خازن شارژ و یک خازن خالی و یک دیود نیاز دارید و لذا با این 3 قطعه بسادگی تست کن و ببین ولتاژ C2 در C3 تخلیه میشه (متناسب با ظرفیت ها که اگه مساوی باشند ولتاژ هر دو خازن نصف ولتاژ اولیه C2 میشه )

حالا نقاط بدنه یا گراند هر گراندی باشه اهمیت نداره و در تخلیه انرژی موثر نیست

بنابرین اگه فرض کنید D4 هدایت میکنه که مشکلی وجود نداره و بسادگی توجیه میشه

اما اگه در هدایت D4 تردید داری بهت ثابت کنم
البته در پست 28 اشاره خوبی کردی ولی جریان فوروارد باید بیشتر باشه ( نه ولتاژ فوروارد ) که موجب هدایت دیود میشه و جریان معگوس ناچیز هم عبور میکنه

درواقع دیودی که روشنه یعنی مشابه سیمه و اگه دقیقتر بگیم مشابه باطری 6/. ولتی است لذا اگه به هر طریقی مانع از خاموش شدن دیود بشیم میتونی بجای دیود یک باطری 6/. ولتی فرض کنی و ساده تر اینکه سیم را جایگزین دیود کنی

بنابرین نکته جالب این مدار اینه که :
اگه هر دیودی را در بایاس مستقیم قرار بدی میتونه جریان معگوس را هم عبور بده البته بشرطی که جریان فوروارد بزرگتر باشه که روشن بمونه وگرنه خاموش میشه
.

حالا که با این پدیده آشنا شدی میتونی ازش استفاده کنی
مثلا اگه از دیودی جریان زیادی عبور میکنه و لذا عمر کوتاهی داره دراینصورت اگه بتونی جریان بخش دیگر مدار را بصورت معگوس از این دیود عبور بدی ( کوچکتر از فوروارد) دراینصورت به سود دیوده و کمتر داغ میکنه و هیچ اشکالی هم ایجاد نمیکنه

سپاس

آخرین ویرایش:

kavosh83

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-27
528
3,592
بهشت خدا در زمین
سلام
آیامیشه گفت ولتاژ dcذخیره شده در c2 از مسیر ثانویه ترانس و دیودD1 و مقاومت بار (وصل به خروجی دیود پل)شاسی میشود!؟ (در واقع D4 را دور میزند)

بالا