آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: بسادگی ولتاژ منفی را از ولتاژ مثبت بگیرید

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
مداری که من کشیدم با اون چیزی که شما برای من کشیدی فرق داره بازم میگم جریان معکو*یی وجود نداره و مسیر روشن شدن ال ای دی با لامپ و باتری سری شده و اگر لامپ رو جدا کنید مسیر عبور جریان ال ای دی رو قطع کردید.
اگر میشه بیشتر توضیح دهید . که دیود در بایاس معکوس جریان رد نمیشه و چطور لامپ و ال ای دی و دیود به صورت سری قرار گرفته اند.

atmega88

کاربر
2014-02-06
110
244
استاد غزال نه اینکه حوصله نداشته باشم.
متاسفانه درگیر امتحان های پایانترم هستم و اگه جنابعالی زحمت توضیحش رو بدید بی نهایت ممنونتون میشم

atmega88

کاربر
2014-02-06
110
244

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
استاد غزال نه اینکه حوصله نداشته باشم.
متاسفانه درگیر امتحان های پایانترم هستم و اگه جنابعالی زحمت توضیحش رو بدید بی نهایت ممنونتون میشم

درود

ضمن تقدیر از سجاد عزیز که زحمت تست و اعلام نتیجه را تقبل فرمودند

اشکال همینجوری بوجود میاد که حاضر نیستیم با تست عملی هرگونه تردیدی را رفع کنیم
اگه عملا تست کنی دیگه دنبال توجیه تحلیل ناصحیح نمیری و زور الکی نمیزنی
اما اینجوری با تکیه بر اطلاعات ناقص تا ۱۰ سال دیگه هم از نظر ناصحیح دفاع میکنی

علی ایحال اثبات علمی به قرار زیر است
اولا کافیه جریان ۲ آمپر برای لامپ و ۱ آمپر برای ال ای دی فرض کنی و جریان دیودها رو حساب کنی که خواهی دید جریان معکوس هم از دیود عبور میکنه

البته مسیر جریانی که در نقشه جدید کشیدی مغایرتی با جریان معکوس دیود نداره

اما صرفنظر از موارد فوق و صرفنظر از تست عملی که اگه شما تست نکردی من بارها تست کردم و اصولا قبل از تست عملی ، هرگز تحلیلی را با قاطعیت مطرح نمیکنم اما صرفنظر از پاسخ عملی .

در تحلیل شما مسیر جریانی که با قلم قرمز ، برای شارژ c2 کشیدی درسته.

ولی در زمان دشارژ c2 و تحلیل و مسیری که در نقشه دشارژ مشخص فرمودید که طبق نظر شما ، حالتی که نقطه ۱ ورودی دارای ولتاژ مثبت و نقطه ۲ ورودی منفی باشه .

دراینصورت برای ولتاژ c1 دو حالت قابل تصوره.

۱_ ولتاژ c1 بزرگتر از ولتاژ ورودی ( ولتاژ ثانویه ترانس) یا مساوی باشه
دراینصورت ازآنجاکه ولتاژ دو سر c1 از طریق d1 و d4 به ولتاژ ورودی ( خروجی ترانس) متصله , لذا بدون کمترین تردیدی d1 وd4 متعلق به بریج خاموشند و لذا d1 خاموشه و مسیری که با قلم قرمز مشخص فرمودید در d1 مسدود میشه زیرا ولتاژ خازن c1 اجازه روشن شدن d1 را نمیده لذا مسیر شما در این حالت ناصحیح است
اما در حالت دوم

۲_ اگر ولتاژ c1 کوچکتر از ولتاژ ورودی ( ولتاژ ترانس) باشه.
دراینصورت لزوما هر دو d1 وd4 روشنند
درنتیجه بدلیل روشن بودن d4 پایه مثبت c2 از طریق R2 مستقیما به پایه مثبت c3 متصل میشه ( البته اگر از افت ولتاژ ناچیز دیود صرفنظر کنیم درغیراینصورت باید افت ناچیز دیود را منظور کنی ) و پایه منفی c2 از طریق d6 به پایه منفی c3 متصل میشه
لذا (با چشم پوشی از افت ولتاژ ناچیز R2و d6 و d4 ) درواقع c2 و c3 با هم موازیند و بنابرین جهت تخلیه c2 در c3 دلیلی نداره راه دورتری انتخاب کنه زیرا جریان الکتریکی ، ساده ترین و نزدیکترین راه را انتخاب میکنه و لذا مسیری که مشخص کردی ناصحیحه.

بخاطر داشته باش دیودی که روشن بشه دقیقا معادل باطری ۶/ ولتی است و لذا اختلاف ولتاژ کاتد و آند در دیود روشن فقط ۶/ ولته و میتونی چشم پوشی کنی و اتصال کوتاه محسوب کنی و گیر و گره شما اینجاست که اینو باور نداری ولی با تست ساده ای میتونی باور کنی و از تکرار اشتباه پیشگیری کنی

سپاس

مسیر قرمز مسیری است که شما در ه دو نقشه مشخص فرمودی و نظر شماست
و مسیر سبز و آبی را من در حالت دشارژ مشخص کردم که جهت دشارژ c2 مسیر سبز مسیر حرکت مثبت از c2 به c3 و مسیر آبی مسیر حرکت منفی از c2 به c3 است
البته در نقشه ای که شارژ c2را بدرستی مشخص فرمودی من مسیر دشارژ را مشخص کردم که باید در نقشه بعدی که شما دشارژ را مشخص فرمودی مشخص میکردم.
IMG_20191214_173801_164.png

IMG_20191214_173753_657.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
درود

با توجه به اثبات دو حالتی که در پست قبل بررسی شد کسی میتونه بگه
چنانچه جریان دیگری از بریج عبور نکنه چرا کوچکترین ولتاژی در c3 تولید نمیشه؟

سپاس

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
استاد عزیزم باید از پل دیود جریان بکشیم تا در جهت معکوس بتونیم از دیود جریان رد بشه که باعث شارز C3 بشه.( اول خازن c2شارز میشه . وبعد جریانی از دیود رد بشه تا بتونیم در جهت معکوس از دیود جریان رد بشه تا خازن c3 شارز بشه )

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
استاد عزیزم باید از پل دیود جریان بکشیم تا در جهت معکوس بتونیم از دیود جریان رد بشه که باعث شارز C3 بشه.( اول خازن c2شارز میشه . وبعد جریانی از دیود رد بشه تا بتونیم در جهت معکوس از دیود جریان رد بشه تا خازن c3 شارز بشه )

درود

آفرین
درواقع مطابق تحلیل تقدیمی ، دیدیم
فقط زمانی خازن c2 میتونه در c3 دشارژ بشه که d4 روشن بشه
و زمانی d4 روشن میشه که c1 کوچکتر از ولتاژ ورودی ( ثانویه ترانس) باشه
و زمانی c1 کوچکتر از ولتاژ ورودی میشه که از c1 و درواقع از بریج جریان بکشیم تا ماکزیمم ولتاژ ذخیره شده خازن c1 مصرف بشه .

درغیراینصورت زمانیکه c1 با اولین سیکل بمقدار ماکزیمم ولتاژ ورودی شارژ بشه چنانچه جریانی نکشیم تا ابد همین مقدار ماکزیمم می مونه و لذا هیچوقت کوچکتر از ولتاژ ورودی نمیشه که d4 را روشن کنه و تولید ولتاژ منفی میسر بشه

اتفاقا فزاموش کردن این نکته بارها موجب اتلاف وقت من شده
زیرا از این شیوه به وفور استفاده کرده ام و ازآنجاکه صحت مونتاژ را بصورت مجزا تست میکردم و ازآنجاکه این نکته را بویژه بدلیل عوارض کهولت سنی ، فراموش میکنم که بدون عبور جریان از بریج ، هیچ ولتاژی در c3 تولید نمیشه
لذا بارها در موارد متعددی تصور کردم اشکالی حادث شده و جهت عیب یابی به بررسی صحت مونتاژ میپرداختم و نهایتا بخاطر می آوردم که بدون استفاده از بریج ، هیچ ولتاژی تولید نمیشه.

فلذا علاوه بر دلایل علمی مطروحه به وفور نحوه کار این سیستم را تجربه کرده ام
اما تردید علاقمندان بر تحلیل ها ، ارزشمنده و موجب شفافیت کلیه جوانب قضیه میشه.

سپاس

atmega88

کاربر
2014-02-06
110
244
استاد غزال خازن c2و d5یک مدار کلمپر منفی هستند و جریان از طریق c3و d6فقط dcشده اما دلیلی که ذکر کردید و گفتید تا جریان کشیده نشه خروجی منفی نداریم رو باید بعد امتحان ها انجام بدم ببینم چطوره.

مسیر اون آزمایشی که گفتید رو چند پست بالاتر کشیدم و حتی اگه دیود حذف بشه هم ال ای دی روشن می مونه.

atmega88

کاربر
2014-02-06
110
244
اگر میشه بیشتر توضیح دهید . که دیود در بایاس معکوس جریان رد نمیشه و چطور لامپ و ال ای دی و دیود به صورت سری قرار گرفته اند.

اگر امکانش هست مدارتون رو بدون دیود تست کند و نتیجه رو اعلام کنید. با تشکر

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
استاد غزال خازن c2و d5یک مدار کلمپر منفی هستند و جریان از طریق c3و d6فقط dcشده اما دلیلی که ذکر کردید و گفتید تا جریان کشیده نشه خروجی منفی نداریم رو باید بعد امتحان ها انجام بدم ببینم چطوره.

مسیر اون آزمایشی که گفتید رو چند پست بالاتر کشیدم و حتی اگه دیود حذف بشه هم ال ای دی روشن می مونه.

درود

اطمینان از نتیجه و پاسخ سیستم قبل از اثبات تحلیل اهمیت داشت که شخصا با استفاده از نتیجه قطعی و صحیح ، اقدام به بازنگری در تحلیل خود کنید و بنحوی تحلیل خود را اصلاح کنید که منتهی به نتیجه صحیح گردد.
اما اکنون که تحلیل علمی و غیرقابل انکار مطرح شده ، تست عملی صرفا جهت مشاهده عینی قابل توجیه است نه احراز صحت و سقم آن
لذا اگر ایرادی بر تحلیل وارد است اعلام فرمایید .
در ضمن توضیح کوتاه در مورد d6 و d5 تناقضی با تحلیل نداره ، دلایل رد تحلیل را اعلام فرمایید .

درخصوص موضوع حذف دیود در مدار دیگر
مدار مورد نظر را ارسال فرمایید ؟

ضمنا جهت رفع ابهام خود توصیه فرمودید پاسخگو چند پست بالاتر جستجو کنه و مدار مورد نظر شما رو پیدا کنه و درواقع با صرف وقت و زحمت بیشتری ، زحمت و وظیفه شما رو بعهده بگیره تا بتونه مشکل شما رو رفع کنه که خارج از اصول اخلاقی است .
بویژه که حتی حاضر به تقبل زحمت جستجو و اعلام پست مورد نظر هم نشده اید و تلویحا فرمودید در بین چند پست بالاتر خودت پیدا کن و اگه احیانا اشتباها مدار دیگری مورد بررسی قرار دادی نگران نباش بهت میگم مقصودم این مدار نبوده که دوباره جستجو کنی .

شایسته است حتی المقدور از تحمیل زحمت به پاسخگو پیشگیری کنیم تا موجبات رغبت مشارکت و پاسخگویی مخاطب فراهم بشه.

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا